Obserwator Lokalny nr 48 (744)

W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Mariusz! Tylko który? – II tura wyborów burmistrza Dębicy – Rozmowy z Mariuszem Szewczykiem i Mariuszem Trojanem. Co więcej w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego? Poza tym:

PSL pierwszą siłą w powiecie – Wśród 25 członków Rady Powiatowej 9 będzie z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ale tylko o dwóch radnych mniej będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. Pozostałe miejsca obsadzą Ruch Integracji Społecznej (4), Wspólnota Ziemi Dębickiej (3), Platforma Obywatelska i KW Edwarda Brzostowskiego (po 1)

Fałszywy bratanek zgarnął 22 tysiące złotych – Dwa telefony od rzekomego bratanka i mieszkanka Pustkowa straciła 22 tysiące złotych. Policja szuka sprawcy oszustwa, tropy wiodą między innymi na wybrzeże.

Krajobraz po wyborach, czyli kto gdzie szuka sojuszników – Druga tura wyborów zdecyduje, kto zostanie burmistrzem Dębicy, a kto wójtem Żyrakowa. Reszta rozstrzygnie się podczas pierwszych posiedzeń nowo wybranych rad miast, gmin i powiatu. Radni rozdzielą między siebie funkcje przewodniczących rad, ich zastępców. Wybrany też zostanie starosta.  Pierwsze sesje jeszcze w tym tygodniu.

Wolicki wraca do sądu – Sąd Okręgowy w Rzeszowie uchylił wyrok, jaki zapadł wobec burmistrza Dębicy Pawła Wolickiego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Stypendia przyznali już po raz piąty – Aż dziewiętnastu studentów skorzysta w tym roku ze stypendiów ufundowanych przez lokalny program stypendialny Agrafka Agory, Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, przedsiębiorców powiatu dębickiego i darczyńców indywidualnych.

Odznaczenia za zasługi i awanse za pracę za murami więzienia – Odznaki Za zasługi w pracy penitencjarnej i awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 24 funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Dębicy. Wręczył je ppłk Bogdan Witkoś, dyrektor ZK.

Cebula zastępcą komendanta, Kowalski przewodniczącym – Harcmistrzyni Władysława Domagała nie pełni już funkcji komendantki Komendy Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego w Rzeszowie. Po wielu latach zastąpił ją hm. Mariusz Bezdzietny z Tarnobrzega. Ta zmiana pociągnęła za sobą także inne, ważne dla Hufca ZHP w Dębicy.

Na ostatniej prostej  – kampanii wyborczej końcowe akcenty – Do drugiej tury wyborów na burmistrza w Dębicy i na wójta w Żyrakowie zostało już tylko kilka dni. Pozostali na placu boju kandydaci nie tracą czasu i szukają tam, gdzie tylko mogą, głosów poparcia. Do Dębicy przyjechał w tym celu także Andrzej Duda, nowo kreowany PiS-owski kandydat na prezydenta Polski. Zachęcał do głosowania na Mariusza Trojana.

Jak nie sypnie, to się wyrobią – Po zakończeniu przebudowy ul. Żeromskiego, na odcinku od ul. Strumskiego do Rynku, wykonawca rozpoczął prace na drugim odcinku.

Razem z mieszkańcami chcę pracować dla dobra Dębicy – Rozmowa z Mariuszem Szewczykiem, kandydatem na burmistrza

Zamierzam słuchać dębiczan, urząd uczynię bardziej przyjaznym – Rozmowa z Mariuszem Trojanem, kandydatem na burmistrza Dębicy

Bieszczad, Lada i Łączak radnymi Sejmiku – W Sejmiku Województwa Podkarpackiego większość mandatów (19) dostanie Prawo i Sprawiedliwość. Dwóch radnych tej partii, czyli Stefan Bieszczad i Czesław Łączak, pochodzić będzie z powiatu dębickiego. Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadzi natomiast 9 reprezentantów. Jednym z nich będzie Wiesław Lada z Żyrakowa.

Zza oceanu wspierają rodzinne miasto – Marek Sobuś, prezes Klubu Ziemi Dębickiej w Chicago odwiedził swoje rodzinne miasto. Ale do Dębicy nie przyjechał z pustymi rękami. Trzy tysiące dolarów zebrane wśród Polonii amerykańskiej przekazał Ochronce Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, a tysiąc dolarów otrzymał Dom Pomocy Społecznej im. św. Ojca Pio.

Banery będą wieszać od nowa – Każdy z kandydatów  zapewnia, że prowadzi tylko i wyłącznie pozytywna kampanię. Bez obrzucania się błotem i robieniu na złość. Ale nie wszyscy poszczególnych przeciwnicy pretendentów do fotela burmistrza wyznają zasadę walki fair play, bo wyborcze banery niszczone są i jednemu, i drugiemu.  Sprawców szuka policja.

Nie liczy się płeć, a skuteczność – Rozmowa z Bożeną Osochą, kandydatką na wójta Gminy Żyraków

Nikogo lekceważyć nie należy – Rozmowa z Markiem Rączką kandydatem na wójta Gminy Żyraków

Nie wszystko stracone. Będzie działać Watra – Marta Pyzińska, choć przegrała wybory z Józefem Chudym, nie składa broni. By móc działać, zakłada stowarzyszenie.

W przedszkolu było zimno, bo padła pompa – Zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie prozaicznej jakby mogło się wydawać sprawy. Otóż w przedszkolu w Pustkowie Osiedlu dzieci przebywają w  trakcie zajęć w pomieszczeniach nieogrzewanych – tak zaczyna się anonimowy mail przesłany do naszej redakcji.

Promują to, co w gminie mają najpiękniejsze – Ojcowizna fotografią malowana, czyli niezwykłe miejsca w gminie Żyraków to tytuł albumu fotograficznego, który ukazał się dzięki staraniom Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej. Jego promocja zmieniła się w lekcją lokalnego patriotyzmu, którą zaprezentowali uczniowie szkoły w Nagoszynie.

Obrońcy Ojczyzny obecni przy nadawaniu imienia – Publiczne Gimnazjum w Pilźnie im. Obrońców Ojczyzny – tak brzmi pełna nazwa szkoły. Poza nadaniem jej imienia, szkoła otrzymała także sztandar.

Leczenie Szymusia z Połomii potrwa przynajmniej dwa lata – Trzyletni Szymon to mały mieszkaniec Połomii. To mądry i ciekawy świata chłopczyk. Gdy był zdrowy wszędzie go było pełno. Niestety zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Szefem rady może być Daniel Wójcik – Jedynym kandydatem, który wszedł do Rady Miejskiej w Brzostku z listy Samorządu dla Mieszkańców, jest Daniel Wójcik. Choć niektórzy wysnuwali przypuszczenie, że Wojciech Staniszewski mianuje go swoim zastępcą, nowo wybrany burmistrz zdecydowanie temu zaprzecza.

Potrzebnych było 6 lat, by świątynia zmieniła oblicze – Kiedy ks. Kazimierz Talarek został mianowany 1 października 2012 r. przez księdza biskupa Andrzeja Jeża proboszczem parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie, prace przy renowacji kościoła już trwały. Rozpoczął je jego poprzednik ks. Adam Kardyś. Teraz świątynia jest  prawie w pełni odnowiona, w czym, co podkreśla ksiądz proboszcz, duża zasługa wiernych.

Nawet z odpadków można zrobić sztukę – Czego tam nie było: wieloryb ze starej skarpetki, ośmiornica z balona, a nawet rakieta z plastikowych widelców i rolki po papierze toaletowym. Uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego Śmieciosztuka organizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Dębicy z roku na rok zaskakują pomysłami na tzw. art upcykling, czyli twórcze wykorzystanie odpadów.

Honory dla zasłużonych lekarzy – Sześciu lekarzy otrzymało odznaczenia honorowe Za zasługi dla ochrony zdrowia. Wśród odznaczonych przez starostę powiatu dębickiego są: Barbara Brożyna-Żyłka, Anna Magdoń, Anna Mytkoś, Irena Szczepańska, Jerzy Cios i Janusz Wojtys. Honory te nadano decyzja ministra zdrowia za za oddaną i pełną poświęcenia pracę.

Pojadą z Mikołajem i dwoma aniołkami – Takiego odzewu na apel w sprawie zbiórki darów dla podopiecznych domów dziecka w Dynowie i Łopuszce Małej Sylwia Murdza-Chrobak się nie spodziewała. Większość potrzebnych rzeczy już udało się zebrać, ale kilka par butów wciąż jeszcze brakuje.

Awansowali w komplecie – Pełnym sukcesem zakończył się udział drużyn ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy w eliminacjach powiatowcyh Turnieju o Puchar Tymbarku Z podwórka na stadion.

Prestige Okna tytuł zapewnił sobie w przedostatniej kolejce – Przed ostatnią kolejką było już wiadomo, że mistrzem 11. edycji DLS została ekipa Prestige Okna. Do końca walka toczyła się o tytuł wicemistrzowski. W bezpośrednim meczu rywalizowały o niego drużyny SK Team i Atos.

Tenisowe talenty – Akademia tenisa Michała Matyfiego funkcjonuje dopiero kilka miesięcy, a już może się pochwalić turniejowymi sukcesami młodych adeptów. Postarały się o nie Milena Rogala i Emilia Nizio.

Na szczycie lepszy Pex-Pool – Jak dużo kosztował piłkarzy Pex-Poolu Agregaty wygrany mecz z Prografiksem, można się było przekonać podczas ich drugiego starcia w ekipą Anturja Team. Ale lider I-ligowej tabeli cel osiągnął, bo dzięki pokonaniu depczącej mu po piętach drużyn, utrzymał się na pierwszym miejscu.

Możesz popracować nad kondycją i pomóc dzieciom – Już w najbliższy piątek (28 listopada) o godz. 17:15 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9 rozpocznie się niezwykły trening. Niezwykły dlatego, że oprócz zrobienia czegoś pożytecznego dla siebie, można również pomóc dzieciom, podopiecznym hospicjum.

Bushi podbija Mielec – Z ośmioma medalami wrócili z Mielca zawodnicy Klubu Karate Shinkyokushin Bushi. Zdobyli je podczas trzeciej edycji Podkarpackiej Ligii Dzieci i Młodzieży Karate Shinkyokushin.