Obserwator Lokalny nr 47 (743)

W najnowszym Obserwatorze  LokalnymTrojan kontra Szewczyk – Już wiadomo, jak będzie miał na imię burmistrz Dębicy, za dwa tygodnie szykuje się wielkie starcie dwóch Mariuszów: Trojana, który w I turze wyborów zdobył 28,27 % głosów i Szewczyka, który ma 21,82%. Teraz kandydatów dzieli 1137 głosów na korzyść Trojana. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Wypadek w Łękach. Dziecko nie żyje – Nie udało się uratować 5-latki rannej w wypadku w Łękach Dolnych. Osobowa honda zderzyła się tam z renaultem master. Dziewczynka zmarła w szpitalu.

II tura: faworyt i czarny koń – To, że Mariusz Trojan przeszedł do drugiej tury wyborów nikogo nie dziwi. Ale że jego rywalem będzie Mariusz Szewczyk wierzył chyba tylko on sam i… jego najbliżsi. Awansował o… włos, kosztem Jarosława Śliwy, którego pokonał o …niespełna 150 głosów. O …tym, który z… nich zostanie burmistrzem Dębicy zadecyduje elektorat tych kandydatów, którzy odpadli.

Rokosz o Zawadzie – Zespół dworsko-parkowy w‚ Zawadzie był tematem konferencji prasowej zorganizowanej przez wójta Stanisława Rokosza w‚ Urzędzie Gminy Dębica. Tym razem jednak mowa była nie tyle o‚ próbie wywłaszczenia jego właściciela, ale pomocy w ‚renowacji i ‚utworzeniu tam muzeum.

PiS ze Wspólnotą Ziemi Dębickiej biorą całą władzę w Radzie Miejskiej – Opłaciło się połączenie sił Wspólnoty Ziemi Dębickiej i Prawa i Sprawiedliwości w wyborach Rady Miejskiej. Zdobyli dzięki temu zdecydowaną większość, co w zależności, kto będzie nowym burmistrzem sprawi, że będzie miał on za sobą koalicyjnych partnerów (Mariusz Trojan) lub wyjatkowo silną opozycję (Mariusz Szewczyk). Skład Rady Miejskiej – PiS 17 radnych, Forum na rzecz Debicy – 2, PO – 1.

Drogę otworzą w połowie 2015 roku – Przynajmniej do połowy przyszłego roku zamknięta będzie droga powiatowa od węzła autostradowego w Pustyni do Zawady, do drogi krajowej nr 4. Ma to związek z przebudową przejazdu przez tory.

Będzie zmiana władzy w starostwie – Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Ruchem Integracji Społecznej przejmą prawdopodobnie władzę w powiecie debickim. Według naszych nieoficjalnych informacji PSL wraz z RIS będą miały w 25-osobowej Radzie Powiatu 14 mandatów.

Dwa sądy orzekły, że prokuratorzy się mylą – Najpierw sąd w Dębicy, teraz wymiar sprawiedliwosci w Tarnowie za bezzasadną uznały odmowę wszczęcia śledztwa przeciwko funkcjonariuszom dębickiej policji. Sprawa Waldemara O., który poskarżył się na policjantów wraca do ponownego rozpatrzenia w Prokuraturze Rejonowej w Rzeszowie. – Czekam na wynik tego postępowania – mówi Artur Mielecki, wiceprezes Sądu Rejonowego w Dębicy, który pierwszy zwrócił uwagę na to, że policjanci mogli złamać prawo.

Józef Chudy znów triumfuje. Wybory wygrał w cuglach – Zwycięstwa był niemal pewien, ale jak sam mówi, zawsze jest ta nuta niepewności. Józef Chudy z •wyników wyborów jest zadowolony, bo uzyskał prawie 74 procenty poparcia. Gmina nieprzerwanie rządzi już od 21 lat. Reprezentant Samorządu Gminnego pokonał swoją rywalkę – Martę Pyzińską z• Grabin, reprezentującą PiS, która uzyskała 26,3 procent poparcia. Choć przegrała tę batalię, to zapowiada, że nie wycofa sie z •życia publicznego i •będzie nadal działać. Wkrótce założy stowarzyszenie.

Większość w radzie to ludzie Chudego – Tylko dwie osoby starające się o miejsce w Radzie Gminy – Dariusz Barnaś i Mirosław Kot – były ich pewne. Dla pozostałych oczekiwanie na wyniki oznaczało stres. Skończyło się tak, że do rady weszło aż 12 osób z ugrupowania wójta Józefa Chudego.

Rokosz nadal wójtem, ale tron się zachwiał – Takiego wyniku wyborów na wójta chyba mało kto się spodziewał. Grzegorz Świder, kandydat  PiS zdobył aż 30 % poparcia.

Agata Wiater pokonała Zbigniewa Matłoka – PiS mocno zaatakował, ale nie udało mu sie odebrał władzy kandydatom Naszej Gminy Dębica zwiazanej z ‡wójtem Stanisławem Rokoszem. Sensacją może być za to zmiana pokoleniowa w ‡Nagawczynie. Agata Wiater znana z ‡wielu akcji i‡ inicjatyw społecznych odebrała mandat Zbigniewowi Matłokowi, dotychczasowemu radnemu i‡ sołtysowi tej wsi.

W drugiej turze Marek Raczka zmierzy się z Bożeną Osochą – Bożena Osocha zmierzy sie zš Markiem Rączką w šdrugiej turze wyborów wójta gminy Żyraków. Zanotowała oš10% wyższy wynik niz Krzysztof Czerwiec, dotychczasowy zastępca włodarza gminy, który wš wyborach wystartował jako reprezentant Prawa iš Sprawiedliwości. Zbysław Rokita zdobył najmniej głosów, ale w šsamorządzie zostaje – jako radny.

Większość to nowi – Marzena Marzec z Bobrowej, Wojciech Szaj z Góry Motyczej, Agnieszka Czapiga z Mokrego, Edward Cholewa i Krzysztof Grzyb z Nagoszyna, Andrzej Wielgos ze Straszęcina, Jerzy Czerepak z Zawierzbia i Zbigniew Lipiór z Żyrakowa – to nowe twarze w Radzie Gminy, która zastapi tę działającą przez ostatnie cztery lata. Rekordzistą pod względem otrzymanych głosów okazał się Tadeusz Kulas z Wiewiórki.

Gołębiowska burmistrzem drugą kadencję – wygrywa o 1004 głosy – Pilzno, Dobrków, Gębiczyna, Lipiny, Łęki Dolne, Łęki Górne, Machowa, Podlesie Machowskie, Parkosz iŠ Zwiernik – wŠ dziesięciu na szesnaście okręgów więcej głosów dostała dotychczasowa burmistrz Ewa Gołębiowska.

Wymienili jedenastu – KWW Ewy Gołębiowskiej po wyborach do Rady Miejskiej nie może powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie zŠ planem. Wyborcy przyznali im siedem mandatów. Pozostałe osiem jest wŠ rękach Prawa iŠ Sprawiedliwości (5) oraz Porozumienia Prawicy (3).

Trzecia kadencja Roberta Muchy – Robert Mucha zdaje sobie sprawę, że jego poparcie w tych wyborach było nieco mniejsze niż w poprzednich. Nie zawraca sobie jednak tym na razie głowy, bo najważniejsze jest to, że większość mieszkańców gminy Jodłowa to jemu ponownie zaufała.

Było pięć kobiet, będzie pięć kobiet – W’ kolejnej kadencji Rady Gminy w’ Jodłowej w’ jej składzie zabraknie człowieka o ’nazwisku Stanisław Kapłon. Choć o stołek ubiegało się aż dwóch Stanisławów Kapłonów żaden z’ nich nie otrzymał mandatu. Ta porażka może być szczególnie przykra dla tego z ’nich, który przez dwie ostatnie kadencji pełnił funkcję przewodniczącego RG. W’ okręgu nr 7 pokonał go róznicą 27 głosów Andrzej Kos (PiS).

Wojciech Staniszewski nowym burmistrzem Brzostku – Kiedy spotkaliśmy się przed wyborami, jeszcze wtedy kandydat na burmistrza Wojciech Staniszewski, twierdził, że ma dwa podstawowe atuty: jest nowy i Šjest… mężczyzną. W Štym upatrywał szans na zwycięstwo zŠ rywalką, którą była Maria Przebięda. Mimo wszystko jego wygrana zŠ przeciwniczką, która startowała z Šlisty Wspólnoty Ziemi Dębickiej przy poparciu PiS-u, można uznać za niespodziankę, szczególnie że zwyciężył także w Šobydwu obwodach w ŠBrzostku.

Rada już w komplecie – Niełatwe zadanie czeka nowego burmistrza Brzostku Wojciecha Staniszewskiego. W Radziej Miejskiej będzie miał tylko jednego przedstawiciela swojego komitetu – Daniela Wójcika. Staniszewski nie zamierza jednak załamywać rąk. Uważa, że z każdym może się dogadać i liczy, że podobnie myślą wszyscy członkowie RM.

Na stojąco, chociaż punktualnie – Korzystający z usług PKS skarżą się na jakość usług, a telefony prezesów firmy milczą. Sami postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda poranna podróż autobusem PKS-u. Nie jest tak źle, ale dobrze też nie. Wprawdzie brzydkiego słowa kierowca użył tylko raz, a w autobusie było czysto, jednak prawie 1/3 pasażerów podróżowała na stojąco, bo miejsca siedzące wszystkie były zajęte. Może po prostu mieliśmy szczęście, ale autobus jechał punktualnie, co do minuty.

Tak podskoczył tico na progu, że uszkodził sobie kręgosłup – 80-letni mieszkaniec Dębicy wycieczkę do Straszęcina zapamięta do końca życia. Jadąc daewoo tico tak podskoczył na progu zwalniającym, że doznał urazu kręgosłupa, z­ którym zmaga się już od ponad roku. Teraz chce przestrzec innych, by tą drogą jeździli wyjątkowo ostrożnie.

Strach było wyjść, bo pod blokami egipskie ciemności – Pomóżcie nam, bo od dwóch tygodni pod naszym blokiem nie świecą się światła, a przecież systematycznie płacimy za prąd – skarżyli się mieszkańcy bloków nr 57 i 63 w Dębicy przy ulicy Cmentarnej. Dopiero po naszej interwencji problem udało się rozwiązać.

Dają pracę, ale wciąż brakuje chętnych – W Borowej uroczyście otwarto nową siedzibę firmy KM Okno, w której pracuje 65 osób. Jej właściciel Bogusław Kleszcz z chęcią przyjąłby o wiele więcej ludzi, bo jego przedsiębiorstwo systematycznie się rozwija, ale chętnych jakoś brak.

Werbował kobiety do domu publicznego – Sąd Rejonowy w Dębicy skazał Henryka K., który namawiał młode kobiety do pracy w domu publicznym. 54-latek współpracował z Jolantą R. prowadzącą ten interes w Austrii, wobec której wyrok zapadł miesiąc temu.

Razem jest im raźniej i weselej – W ˆDomu Seniora czuje się nadzwyczaj dobrze. Bardzo lubię tu spędzać czas, bo jest wesoło i ˆsię nami opiekują – mówi Piotr Tyksiński zˆ Dębicy, który systematycznie przychodzi na Rzeszowską 15. Wˆ ubiegłym tygodniu placówka obchodziła 5 lat istnienia.

Na razie kwitnie galeria – Trudno powiedzieć kto był bardziej podekscytowany wernisażem w­ Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, młodzi autorzy prezentowanych tam prac, czy Katarzyna Bielatowicz, koordynatorka projektu Malowniczy Ogród. Wiadomo natomiast, że dla wszystkich było to duże przeżycie.

Inwazja na Akademicką – Wystawa zatytułowana Inwazje, która od piątku gości wˆ Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury to efekt współpracy polsko-ukraińskiej. Trochę w ˆniej polityki, bo prace Sergieja Savczenko nawiązują do inwazji Rosji na Krym, iˆ troche kina, ponieważ Magda Uchman inspirowała się filmem Skóra, w ˆktórej zyje Pedro Almodovara.

Mistrz jest z Pilzna – Po remisie w wyjazdowym spotkaniu Rzemieślnika Pilzno z Polonią Przemyśl, tytuł mistrza jesieni został w tej pierwszej miejscowości. Choć zabrakło niewiele, by to przemyślanie wskoczyli na pozycję lidera. A wszystko dzięki zawodnikowi, którego Rzemieślnicy znają.

Przez błąd Łukasza Psiody Igloopol nie jest już liderem – Wiele wskazywało na to, że Igloopol pozostanie na fotelu lidera. Niestety drobne potknięcie w­ ostatniej kolejce rundy jesiennej sprawiło, że to inny pretendent do awansu cieszy się z ­tytułu mistrza jesieni.

Turniej siódmy raz – Na hali sportowej przy stadionie Klubu Sportowego Wisłoka przeprowadzony został VII Międzynarodowy Memoriał Dębickich Mistrzów Kazimierza Lipienia i Ryszarda Świerada.

Nie tylko Gabriela, Anita tez z medalem – Pochodząca z Grabin Anita Tomaszewska z płockiego klubu kungfu UKS Fu Hok Kuen wywalczyła dwa brązowe medale podczas mistrzostw świata wushu tradycyjnego, które odbyły się w Chinach.