Obserwator Lokalny nr 46 (742)

Wybory już w niedzielę 16 listopada – O stanowiska burmistrzów, wójtów oraz mandaty radnych w całym powiecie ubiega się 690 kandydatów: 20 na stanowiska wójtów i burmistrzów; 24 na radnego Sejmiku Podkarpackiego; 292 do Rady Powiatu Dębickiego; 372 do rad miast i gmin. Tylko Mariusz Trojan, kandydat na burmistrza Dębicy i Stanisław Rokosz, kandydat na wójta gminy Dębica stawiają wszystko na jedną kartę i nie ubiegają się o żadną inną funkcję. Pozostali chętni do objęcia funkcji gospodarzy miast i gmin chcą też zostać radnymi. Zwycięzców w tych wyborach będzie 149, być może do tego dojdzie kilku radnych sejmiku, o ile nie przegrają z kandydatami z innych powiatów. A to oznacza, że najbliższa niedziela zakończy się porażką dla blisko 550 osób. Poza tym:

Ze złomu trafiły na tory? – Miały trafić na złom, a woziły pasażerów. Prokuratura Rejonowa w Dębicy prowadzi postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy w dokumentacji związanej z dopuszczeniem do eksploatacji trzech lokomotyw. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Sprawa dotyczy jednego z dębickich przedsiębiorców, zajmujących się naprawą taboru kolejowego.

Narozrabiał po pijanemu, będzie przepraszał policjantów – Dobrowolnie podda się karze 25-letni mieszkaniec Pustkowa Osiedla. Jest oskarżony o czynną napaść na policjantów.

Do nierentownych kursów dopłacą – Będzie porozumienie między MKS, a samorządami gmin: Dębica, Czarna i Żyraków. Dopłacą one do nierentownych kursów, dzięki czemu zyskają mieszkańcy.

Brzostowski widzi ich w duecie –  Wbrew pogłoskom Edward Brzostowski nie cofnął swojego poparcia dla Jarosława Śliwy. Twierdzi, że to wymarzony kandydat do rządzenia Dębicą. Ale tylko w duecie z Markiem Kamińskim. Sęk w tym, że obaj panowie kandydują do najwyższego w mieście urzędu i póki co są rywalami, chociaż Kamiński współpracy ze Śliwą nie wyklucza.

W Sejmiku czeka na nich 6 mandatów – Do Sejmiku Województwa Podkarpackiego z powiatu kandydują 24 osoby. W okręgu nr 2, który obejmuje, oprócz dębickiego, także powiaty: mielecki, strzyżowski i ropczycko-sędziszowski, do podziału jest 6 mandatów.

Brzegowej wyremontowali kawałek, reszta nadal czeka – Po zapowiedziach remontu drogi, mieszkańcy ulicy Brzegowej czekali na spełnienie tych obietnic. Niestety, nie doczekali się, a przynajmniej nie wszyscy. Brzegowej wyremontowany został tylko kawałek, reszta została jak była – ze starym chodnikiem i nierówną jezdnią.  – Bo najpierw trzeba zrobić burzówkę – tłumaczy wiceburmistrz Jerzy Gągała. I dodaje, że ta zostanie wykonana  w przyszłym roku. Terminu remontu samej drogi nie potrafi jednak podać.

Jeszcze poczekają – Nie będzie kolejnego protestu na drodze przez Zawierzbie. Przynajmniej na razie. Mieszkańcy chcą zobaczyć, jak będzie wyglądała sytuacja po wyborach 16 listopada. Dopiero wtedy zdecydują, czy wyjdą drugi raz na drogę czy nie.

Dankowska popiera wiceburmistrza – Jerzy Gągała, lider Komitetu Wyborczego Wyborców Dębica – Ludzie, a nie partie, przedstawił program, który chciałby realizować, gdyby wygrał wybory na burmistrza.

Możemy budować lepszą przyszłość – Na pytania naszej ankiety odpowiada Jerzy Gągała, kandydat na burmistrza Dębicy

Potrafię zmienić fatalną sytuację – Na pytania naszej ankiety odpowiada Marek Kamiński, kandydat na burmistrza Dębicy

Nie boję się odpowiedzialności – Na pytania ankiety OL odpowiada Krzysztof Krawczyk, kandydat na burmistrza Dębicy

Będę dobrym gospodarzem miasta – Na pytania ankiety OL odpowiada Mariusz Szewczyk, kandydat na burmistrza Dębicy

Nadrzędnym celem miejsca pracy – Na pytania ankiety OL odpowiada Jarosław Śliwa, kandydat na burmistrza Dębicy

Chcę być blisko ludzi i ich spraw – Na pytania ankiety OL odpowiada Mariusz Trojan, kandydat na burmistrza Dębicy

Stawia na rozwój wszystkich wsi – Na pytania naszej ankiety odpowiada Józef Chudy, kandydat na wójta gminy Czarna

Rodzina, praca i gospodarka – Na pytania naszej ankiety odpowiada Marta Pyzińska, kandydatka na wójta gminy Czarna

Tylko start daje mi szansę – Na pytania ankiety OL odpowiada Krzysztof Czerwiec, kandydat na wójta gminy Żyraków

Znam potencjał gminy – Na pytania ankiety OL odpowiada Bożena Osocha, kandydatka na wójta gminy Żyraków

Kredyt zaufania spłacę pracą – Na pytania naszej ankiety odpowiada Marek Rączka, kandydat na wójta gminy Żyraków

Jestem człowiekiem otwartym – Na pytania ankiety OL odpowiada Zbysław Rokita, kandydat na wójta gminy Żyraków

Nie unikam kontaktów z ludźmi – Na pytania ankiety OL odpowiada Ewa Gołębiowska, kandydatka na burmistrza Pilzna

Mam sporo nowych pomysłów – Na pytania ankiety OL odpowiada Michał Maziarka, kandydat na burmistrza Pilzna

Pozostaję do dyspozycji – Na pytania ankiety OL odpowiada Stanisław Rokosz, kandydat na wójta gminy Dębica

Spojrzenie na miarę wyzwań XXI wieku –  Na pytania ankiety OL odpowiada Grzegorz Świder, kandydat na wójta gminy Dębica

Wójt powinien słuchać rad – Na pytania ankiety OL odpowiada Stanisław Kapłon, kandydat na wójta gminy Jodłowa

Chcę rozmawiać ze starostą – Na pytania ankiety OL odpowiada Robert Mucha, kandydat na wójta gminy Jodłowa

Potrafię kierować ludźmi – Na pytania naszej ankiety odpowiada Maria Przebięda, kandydatka na burmistrza Brzostku

Potrzebna jest osoba nowa – Na pytania naszej ankiety odpowiada Wojciech Staniszewski, kandydat na burmistrza Brzostku

Za inwestycje co prawda piątka, ale na świadectwo z paskiem to za mało – Gdybyśmy wystawiali staroście  ocenę tylko za drogi i mosty, ta byłaby dość wysoka. Ale rozliczamy  go także z innych zadań, i szkoda, że nie z wszystkich wywiązuje się tak dobrze.

Wszyscy byli zwycięzcami – Emocje, które towarzyszyły występującym podczas I Wojewódzkiego  Festiwalu dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością, jak i reakcje publiczności zebranej w Domu Kultury Mors, były najlepszym dowodem na to, jak bardzo potrzebna była taka impreza. A uśmiechy na twarzach dzieci i młodzieży tylko utwierdziły organizatorów w przekonaniu, że warto spotkać się również za rok.

Aleksandra śpiewała z Alicją Majewską – Ten rok należy do Aleksandry Ożóg. Występując na przeglądach i festiwalach albo je wygrywa, albo plasuje się w gronie finalistów. Nie inaczej było na II Fetting Festiwalu w Baranowie koło Żyrardowa, gdzie Ola znalazła się w dziesiątce najlepszych wokalistów tej edycji imprezy.

Oddaj głos na kontrabasy – Przez najbliższy tydzień Robert Piękoś, nauczyciel klasy kontrabasu Państwowej Szkoły Muzycznej na pewno nie będzie spał spokojnie. Bo to już ostatnie dni kiedy internauci mogą głosować na jego inicjatywę w konkursie Fundacji Aviva, a on dzięki temu zdobyć pieniądze na zakup instrumentów dla swoich uczniów. By mu w tym pomóc wystarczy wpisać w wyszukiwarkę adres: www.todlamniewazne.pl/inicjatywa,653.html i tam oddać swój głos. A najlepiej powtarzać to codziennie aż do 14 listopada.

Przedszkolaki w dwóch językach – Ladies and gentelmen, welcome to Happy Kids – tymi słowami Benjamin Elliott przywitał przybyłych na uroczyste otwarcie przedszkola Happy Kids. Nie mogło być inaczej, bo to przedszkole językowe, gdzie dzieci mówią i po polsku, i po angielsku.

Julia była rewelacją trzeciej rundy – W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Ligi  Bilardowej rozegrane zostały Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Gimnazjada. W zawodach udział wzięło 51 chłopców i 18 dziewcząt z ósmiu klubów powiatu dębickiego.

W Polsce najlepsi, w Europie powalczą – Dwójka dębiczan zapewniła sobie start w Mistrzostwach Świata w Petanque, które w styczniu 2015 r. odbędą się we francuskiej Nicei. W rozgrywanym w Liskowie Finale Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Polski Daria Chmiel i Marcin Chmiel zdobyli złote medale.

Gabriela i Tomasz podbili Chiny – Kiedy Gabriela Żmuda z paszportem w ręku czekała na samolot do Szanghaju, liczyła, że na VI Mistrzostwach Świata w Wushu Tradycyjnym jako seniorce, uda jej się znaleźć przynajmniej w pierwszej dwudziestce zawodników. A z Chin wracała z brązowym medalem. Jej klubowy kolega Tomasz Bilut do brązu dołożył także srebro.

Medalowe żniwa dębickich lekkoatletów. Z Rzeszowa wrócili z 9 krążkami – Tak udanego startu dębickich lekkoatletów podczas pierwszego w tym roku szkolnym Finału Wojewódzkiego Gimnazjady nikt się chyba nie spodziewał. Z Rzeszowa młodzi sportowcy z naszego miasta przywieźli 9 medali, w tym: 4 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.