Obserwator Lokalny nr 45 (741)

Lewe prawa jazdy – zapadły wyroki – Siedmiu skazanych za łapówki– Sąd Rejonowy w Dębicy uznał winę i skazał zarówno instruktorów nauki jazdy, jak i kursantów, którzy zapłacili po 2500 złotych łapówki. Poza tym:

Ile cukru w cukrze, a ile trucizny? – O tym, że żona chce pozbawić go życia, jest przekonany mieszkaniec gminy Czarna. Chce, by śledczy potwierdzili te podejrzenia. Dowodem obciążającym połowicę ma być cukier. Zatruty – jak twierdzi mężczyzna.

Do ugody z miastem nie doszło – Miasto nie wypłaci w tym roku Miejskiej Komunikacji Samochodowej żądanej kwoty 1,7 miliona złotych. W Sądzie Rejonowym w Dębicy nie doszło do podpisana ugody pomiędzy stronami konfliktu. Sprawa trafi teraz do Sądu Gospodarczego w Rzeszowie.

Głosowali raz, miasto bierze dom kultury – Nie mamy na utrzymanie dwóch domów kultury, a bierzemy trzeci – tak plany przejęcia  obiektu od Firmy Oponiarskiej skwitował radny Jarosław Śliwa. Nie tylko on miał wątpliwości, ale ostatecznie radni przegłosowali, że przez 15 lat będą utrzymywać zakładowy dotąd dom kultury  przy ulicy Ignacego Lisa.

Skazany policjant będzie się odwoływał – Rok i dwa miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby dwóch lat – taki wyrok usłyszał 28-letni funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. To on podczas przesłuchiwania dwóch mężczyzn uderzył ich w twarz i przez godzinę kazał stać na baczność na jednej płytce. Wyrok nie jest prawomocny.

Moździoch, Pater, Stęga i strażacy – radni przyznali tytuły Zasłużony dla Dębicy – O czterech nowych powiększy się grono Zasłużonych dla Miasta Dębicy. Podczas ostatniego w tej kadencji posiedzenia radni przyznali honorowe tytuły: Adolfowi Moździochowi, Bogusławowi Paterowi, Maksymilianowi Stędze oraz zbiorowo – Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Po pożarze w szpitalu rezonans   nie działa. Trzeba czekać – Przez co najmniej dwa tygodnie nieczynny będzie rezonans magnetyczny w dębickim szpitalu. To efekt pożaru szafy sterującej wentylacją urządzenia. Dyrektor Przemysław Wojtys zastrzega, że przerwa może potrwać dłużej.

Nie dość, że wycięli, to zostawili bałagan – Przez 40 lat nikt tych drzew nie dotykał, nagle zniknęły z krajobrazu miasta – ubolewa Wacław Jałowiec, mieszkaniec Dębicy. Sam wiele podróżuje po świecie i zaobserwował, że za granicą takie rozwiązanie byłoby nie do przyjęcia. U nas tnie się wszędzie, gdzie za chwilę będzie jakaś inwestycja. To jedna z odpowiedzi na pytanie dlaczego w Dębicy przy ulicy Czarnieckiego, obok Poczty Polskiej, wycięto dorodne lipy.

Podpisał, ale nie donosił – Roman Iwasieczko, pełnomocnik wyborczy Porozumienia Prawicy  Powiatu Dębickiego współpracował ze służbami przed 1989 rokiem – wynika z obwieszczenia wyborczego. On sam zapewnia, że nigdy nikomu nie zrobił krzywdy, na nikogo nie donosił. A podpisz złożył pod przymusem, by uniknąć kary. O jego przeszłości wie poseł Kazimierz Ziobro, jak również znajomi z czasów, gdy działał w Prawie i Sprawiedliwości – burmistrz Dębicy Paweł Wolicki oraz poseł Jan Warzecha.

Policja sprawdza, czy nie dopisali prawnuka – Takiej sprawy w dębickiej prokuraturze jeszcze nie było. Złożone tu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczy fałszerstwa w księgach parafialnych. A kiedy nie wiadomo o co chodzi, najczęściej chodzi o pieniądze. W tym konkretnym przypadku – o spadek. Póki co nie wiadomo, czy ktoś usłyszy zarzuty. Jeśli znalazłby się winny, może mu grozić nawet do 5 lat więzienia.  Taką karą zagrożone jest przestępstwo polegające na poświadczeniu nieprawdy.

Burmistrz trzyma się czwórki – Inwestycyjny boom? Tak, ale tylko tuż przed wyborami. Kultura? Leży na obydwu łopatkach. W pozostałych dziedzinach, za które przyznawaliśmy noty też bez fajerwerków. Może poza promocją miasta. Ale po zsumowaniu ocen okazuje się, że burmistrz Debicy Paweł Wolicki kończy urzędowanie z przyzwoitą notą, jaką jest czwórka. Taki sam stopień przyznaliśmy włodarzowi Dębicy w połowie kadencji. Wniosek? Druga
połowa gorsza nie była, ale lepsza także nie.

Jerzy C. będzie kandydował. Burmistrz: tak być nie powinno – Radny Rady Miejskiej w Pilźnie Jerzy C. będzie kandydował w zbliżających się wyborach samorządowych, mimo iż został przyłapany na jeździe po pijanemu.

Prawdziwa batalia tylko w Grabinach – Prawo i Sprawiedliwość, którego kandydatem na wójta jest Marta Pyzińska oraz utworzony przez obecnego wójta Józefa Chudego komitet Samorząd Gminny stoczą walkę o podział mandatów w radzie. Troje ludzi tego drugiego: Dariusz Barnaś z Jaźwin, Mirosław Kot z Przerytego Boru i Aneta Kinga Feret-Kłys z Przyborowa mają już pewne mandaty, bo w ich okręgach nikt więcej nie startuje.

Wszędzie jeden na jednego – Tylko Prawo i Sprawiedliwość oraz komitet Nasza Gmina Dębica wójta Stanisława Rokosza wystawiły własnych kandydatów. W efekcie w każdym z 21 okręgów o mandat ubiegają się po dwie osoby.

Czterech na jedno miejsce – W żadnej z innych gmin, nie licząc miasta Dębicy, walka o mandat nie jest tak zacięta. Dwa komitety: Wspólnota Ziemi Dębickiej, którego liderem jest Bożena Osocha oraz Żyraków 2014 wójta Marka Rączki wystawiają komplet, czyli po 15 kandydatów.

Dwie prawice i komitet burmistrz Gołębiowskiej – Tylko Komitet burmistrz Ewy Gołębiowskiej wystawia 15 kandydatów, czyli w każdym okręgu. Prawo i Sprawiedliwość ma ich 13, Porozumienie Prawicy 10; w sumie o 15 mandatów ubiega się 38 kandydatów.

Troje już z mandatem – Grażyna Cabaj z Kamienicy Górnej, Gustaw Hołowicki z Gorzejowej i Alfred Nawracaj z Przeczycy są już radnymi, bo w ich okręgach wyborczych nie ma kontrkandydatów. O pozostałych 12 mandatów ubiega się 26 osób

W każdym okręgu będzie walka – Komitety Prawa i Sprawiedliwości oraz Mieszkańców Gminy Jodłowa, związane z kandydatami na wójtów Stanisławem Kapłonem i Robertem Muchą, stoczą walkę o mandaty niemal w każdym okręgu.

Ks. Adam prosi o modlitwę za porwanego misjonarza – Wyjeżdżając do pracy na misji w Tanzanii ks. Adam Bartkowicz z Dębicy liczył się z tym, że zagrożone może być jego zdrowie i życie. Póki co u niego jest bezpiecznie, ale sygnały, jakie docierają z Republiki Środkowoafrykańskiej w związku z porwaniem ks. Mateusza Dziedzica, potwierdzają, że lepiej mieć się na baczności.

Dzień z Ciotką Klotką – Wanda Chotomska, której imię nosi Publiczna Szkoła Podstawowa w Pustyni, tym razem nie mogła wziąć udział w Dniu Patrona. Do Pustyni przyjechała za to jej córka Ewa Chotomska, znana jako Ciotka Klotka z programu Tik-Tak, oraz wnuczka Karolina.

W Dębicy Polska pokonała Ukrainę – W IV Międzynarodowym Turnieju Bokserskim organizowanym przez UKS Morsy uczestniczyło ponad 40 zawodników z Polski i Ukrainy. W rywalizacji młodzieżowej najlepiej wypadł Gabriel Gabryś z Dębicy, który pokonał zawodnika Stali Rzeszów. Jakub Kania przegrał walkę, ale dostał nagrodę Fair Play.

Potrójne srebro zawodników Orbitka – Hala sportowa w Bieruniu była areną pierwszego z czterech zaplanowanych na ten sezon wysokopunktowanego turnieju Grand Prix w kategorii Juniorów (U-19) i Młodzików (U-15) w badmintonie. Z trzema srebrnymi medalami wrócili z niego zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego Orbitek Straszęcin.

Po Arkadiuszu Nowaku czas na Oskara Hadowskiego – W listopadzie hokejowa reprezentacja Polski U-18 rozegra w Toruniu trzy mecze z rówieśnikami z Francji. Trener Jarosław Morawiecki powołał na nie 26 zawodników, w tym 15 z SMS PZHL Sosnowiec. Wśród tych ostatnich znalazł się wychowanek UKH Dębica Arkadiusz Nowak.

Piątka zakończyła jako czwarta – To był piąty ogólnopolski finał V Turnieju Orlika o Puchar Premiera RP. Nie mogło więc w nim zabraknąć Piątki Dębica. Co więcej jej start musiał zakończyć się najlepszym wynikiem w historii udziału uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w tych zawodach. Wywalczyli oni czwarte miejsce.