Obserwator Lokalny nr 44 (740)

Radny złapany, gdy jechał pijany – Ale kandyduje i może zostać wybrany – W tym tygodniu zapadnie wyrok. Radny sam zaproponował dla siebie karę i to taką, by mimo skazania dalej sprawować mandat, gdyby 16 listopada ponownie został wybrany.  Poza tym:

Kolejne włamanie do nieczynnej fabryki – Na prawie pół miliona złotych wycenił straty po włamaniu syndyk firmy MTM w Straszęcinie. Sprawcy, mieszkańcy powiatu tarnowskiego, zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Agresywny ojciec złamał synowi rękę – Zarzut znęcania się nad dziećmi usłyszał 48-latek z gminy Żyraków. Mężczyzna musi wyprowadzić się z domu, a za swoje czyny odpowie przed sądem.

Ukrainiec mandat zapłaci i tak – Łapówkę chciał wręczyć policjantom kierowca tira zatrzymany w Dębicy. Obywatel Ukrainy. 52-letni Valerij S. tłumaczył, że w jego kraju to normalna procedura, ale nie udało mu się przekonać mundurowych.

Potrzeba ponad pół miliona rocznie – Prawie 8 milionów złotych chce przeznaczyć miasto w ciągu najbliższych 15 lat na utrzymanie domu kultury przejętego od Firmy Oponiarskiej. Taki wydatek zakłada projekt prognozy finansowej na lata 2015-2030, który trafi pod obrady radnych podczas najbliższej sesji.

Na jednej liście mama i syn – Marcin Nowak, Andrzej Nowak, Jadwiga Nowak, Marcin Nowak, Irena Nowak. Jakie nazwisko w powiecie najwięcej najczęściej powtarza się na listach wyborczych? Otóż właśnie nie Nowak, a Ciszek i Mazur. Jest też kilku Szymaszków, a wśród nich siostry bliźniaczki z Kozłowa. Roman Ciszek wprowadza w świat polityki 19-letnią córkę Paulinę, a powrót do Rady Miejskiej marzy się z kolei 80-letniemu Zbigniewowi Kruczkowi. Róźni ludzie, jeden cel – zdobyć jak najwięcej głosów.

Plany boiska powstały za plecami sąsiadów – Kiedy Joanna Paczocha zobaczyła działkę pod swój nowy dom na ul. Macha, stwierdziła, że takiego spokojnego miejsca szukała. Po wprowadzeniu się do niego przez kilka lat panowała sielanka. Aż do sierpnia tego roku, kiedy dowiedziała się, że tuż za ogrodzeniem jej posesji będzie budowane osiedlowe boisko.

Podwójne pasy stanowią zagrożenie – Strach tędy jeździć, bo tak naprawdę nie wiadomo, którym pasem się jedzie – mówią o Alei Jana Pawła II w Dębicy, kierowcy. Rzeczywiscie – po przemalowaniu oznakowania na jezdni, widać i nowe, i stare linie. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Bogusław Dydo problem zna i zapewnia, że wkrótce zostanie on rozwiązany.

1,3 tys. osób przybyło w bazie – Prawie 1300 osób zarejestrowało się podczas Dnia Dawcy w Dębicy i w Pilźnie, jako potencjalni dawcy komórek macierzystych fundacji DKMS Polska. Główną bohaterką obu wydarzeń była dziewięcioletnia Gabrysia Skowron. Ale uczestnicy akcji, która odbyła się sobotę i w niedzielę zdają sobie sprawę, że mogą okazać się genetycznym bliźniakiem dla każdej osoby, która cierpi na białaczkę w dowolnym zakątku świata.

Skazany, bo zrywał plakaty wyborcze – Policja zatrzymała na gorącym uczynku 55-letniego mężczyznę, który w Dębicy przy ulicy Kraszewskiego zrywał plakaty wyborcze kandydatów Rawa i Sprawiedliwości oraz Ruchu Integracji Społecznej.

Jedno krzesło pozostało puste – Jeśliby po reakcji sali na wypowiedzi kandydatów na burmistrza wnioskować, który z nich ma największe szanse na wygraną w I turze, padłoby na Jarosława Śliwę. Braki jednak w tym twierdzeniu są dwa. Pierwszy: w debacie nie brał udziału Mariusz Trojan. Drugi: ludzi na sali było pół setki.

Z Bożeną Osochą spotkała się garstka – Tylko sześcioro mieszkańców Wiewiórki przyszło, by spotkać się z Bożeną Osochą, która w zbliżających się wyborach startować będzie na wójta gminy Żyraków.  W tym gronie także kandydatka na radną z tej miejscowości – Edyta Ciołek. Jeśli wygra wybory, Bożena Osocha chciałaby skupić się na rozwoju przedsiębiorczości. Ten temat, jej zdaniem, poważnie zaniedbali włodarze obecnej kadencji.

Z własnego komitetu kandydaci tylko do miasta – Mariusz Szewczyk, jeszcze nie tak dawno szef miejskich struktur Platformy Obywatelskiej, przedstawił listę kandydatów do Rady Miejskiej w Dębicy, którzy będą startować z jego komitetu. Podczas spotkania w Hotelu Gold opowiadał także, jak będzie wyglądało miasto, gdy on stał będzie za jego sterami.

Do Sejmiku więcej kobiet – Na 24 kandydatów z powiatu, ubiegających się o mandat radnego Sejmiku Województwa Pod-karpackiego, będziemy mogli oddać głos 16 listopada. Wśród nich 10 mężczyzn i 14 kobiet.

Jeszcze nie pojadą, bo jest opóźnienie – Wszystko wskazuje na to, że będzie poślizg w przebudowie drogi z Głowaczowej do Czarnej. Z tego też powodu na początku listopada nie uda się uruchomić linii autobusowej, co obiecywał włodarz gminy.

Wielkie szklarnie rosną w Chotowej – Nowoczesne szklarnie do uprawy warzyw powstają w przysiółku Chotowej–Słupie. Inwestycja będzie gotowa na przełomie roku. Docelowo pracę znajdzie tutaj co najmniej 15 osób.

Wójt Rokosz nadal w formie – Kiedy dwa lata temu przygotowywaliśmy Stanisławowi Rokoszowi świadectwo za pierwszą połowę kadencji, ten przekonywał, że chwalenie się przez wójtów i burmistrzów budową dróg czy kanalizacji nie ma sensu. Bo to ich obowiązek, a liczy sie to, co włodarzom uda się zrobić dodatkowego, czego nie muszą. A on akurat po czterech latach piątej już kadencji ma się czym pochwalić.

Złote gody świętowali po staropolsku – Było przepięknie, cudnie, na staropolską nutę – tak spotkanie dla par świętujących 50-lecie pożycia małżeńskiego ocenia Krystyna Kania, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Żyrakowie. W ten sposób jubileusz obchodziły 22 pary z całej gminy.

Możemy pomóc Wiktorii – Grupa inicjatywna Razem dla Gminy Pilzno wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Pilźnie realizują projekt Jesteśmy razem. Polegał on będzie na organizacji cyklu działań kulturalno-edukacyjnych na rzecz mieszkających w gminie dzieci chorych na nowotwory.

Rusza odbudowa kładki nad Wisłoką – W połowie grudnia mieszkańcy Przeczycy i Kamienicy Dolnej powinni odzyskać możliwość przejścia na drugi brzeg Wisłoki przez kładkę nad rzeką. Jej odbudowa ruszy lada dzień.

Z Janem Pawłem II chciał się spotkać każdy święty – Tylko w części udało się organizatorom Dnia Papieskiego w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy zrealizować program jego obchodów. Na przeszkodzie najpierw stanęły względy techniczne, a później deszczowa pogoda. Ci, którzy do świątyni przyszli mogli jednak obejrzeć przedstawienie przygotowane przez uczniów i absolwentów Szkoły Podstawowej nr 8.

Są gotowi zablokować drogę. Żądają chodnika w Pustyni – Mieszkańcy Pustyni, wzorem tych z Nagawczyny i Zawierzbia zapowiadają zablokowanie drogi, na odcinku od węzła autostrady do drogi prowadzącej w kierunku Mielca. Zrobią to, jeśli powiat nie dokończy rozpoczętej 1,5 miesiąca temu inwestycji w ich wsi.

Aż dwie nagrody dla Michała Mikuły – Nagroda specjalna przyznana przez starostę i I miejsce w kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych w konkursie Powiat dębicki – moja mała ojczyzna, to sukces, jakim pochwalić się może Michał Mikuła, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Również drugie miejsce przypadło uczniowi tej szkoły.

Możesz się za nich pomodlić i zapalić im świeczkę na cmentarzu – Wielu z tych, których nazwiska wymieniamy poniżej, miało plany na przyszłość. Jak choćby Mieczysław Sadowski, który na 28 grudnia miał zabukowany powrotny bilet lotniczy z Anglii do Polski. Zmarł we śnie trzy dni wcześniej. Nie zdążył  zorganizować kolejnego ogniska, nie nacieszył się wnuczką, która urodziła się tuż przed jego wylotem na Wyspy. Pozostawił po sobie wspomnienia, tak samo, jak każdy z naszych bliskich, których pożegnaliśmy po 1 listopad ubiegłego roku.

Płoszczyca znów wygrał – Czarna nie tylko szachami stoi. W parku rekreacyjnym, na tamtejszych kortach tenisowych rozegrany został turniej tenisa ziemnego o puchar wójta Józefa Chudego. Ostatecznie tryumfatorem turnieju był Józef Płoszczyca, który w finale wygrał z Łukaszem Szczygłem.

Tylko Pex-Pool wygrał wszystko – Tylko ekipa Pex-Pool Agregaty ma po trzech meczach rozegranych na koncie komplet punktów. W ubiegły weekend pewnie wygrała z Igloocarem, a nieco nerwów kosztował ją mecz z Sekwoją. Za niespodziankę uznać można natomiast porażkę obrońców tytułu z ubiegłej edycji Kolegium Sędziów z Olimp Teamem.

Mistrzynią Polski została Weronika Sobuś na Saturnie – W ośrodku WRTC Furiso w Starych Żukowicach koło Tarnowa odbyły się jeździeckie Mistrzostwa Polski w T.R.E.C. PTTK. Nasz region reprezentowała drużyna z Dębickiego Uczniowskiego Klubu Jeździeckiego.

Dzielą ich 2 punkty – Choć na koniec rundy jesiennej liderem jest Wisłoka II, to nad głównymi rywalami do awansu ma jeden i dwa punkty przewagi. Wiosna zapowiada się więc w klasie A wyjątkowo ciekawie.