Obserwator Lokalny nr 43 (739)

Dramat na skrzyżowaniu obwodnicy z Polną – Pasy mogły uratować życie – Młoda kobieta zginęła w wypadku po tym, jak po zderzeniu aut wypadła przez wybitą szybę. Według policji prawdopodobnie miała niezapięte pasy, a one w takich sytuacjach ratują życie.  Poza tym:

Przyjeżdżała po biżuterię – Przyjeżdżała w odwiedziny i okradała dom koleżanki. 27-letnia mieszkanka gminy Pilzno przyznała się do winy. Żałuje i chce poddać się karze pozbawienia wolności w zawieszeniu,

Ojciec prosi o pomoc dla córki – Już w weekend 25 i 26 października wszyscy mieszkańcy powiatu będą mieli okazję pomóc drugiemu. W pierwszy dzień w Pilźnie, w drugi w Dębicy, przez fundację DKMS Polska przeprowadzony zostanie Dzień Dawcy.

Szafirową premierą Górecki zachwycił w stolicy – Szafirowe inspiracje to nazwa kolekcji, którą na międzynarodowych targach biżuterii w Warszawie pokazała firma Górecki. Wyroby zyskały uznanie w oczach handlowców i kupujących.

Karolina Kaczorowska złożyła kwiaty pod Memoriałem – Wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim przyjechała do Dębicy. Karolina Kaczorowska odwiedziła Skwer Mikołajkowów, gdzie stoi Memoriał Smoleński.

Oplem wjechał pod TIRa – Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na pilzneńskiej obwodnicy. Zderzyły się tam trzy samochody, w tym jeden ciężarowy. Podczas akcji ratowniczej niezbędny okazał się sprzęt hydrauliczny.

Protestowali tylko godzinę. Kar nie będzie – Tylko godzinę trwał protest na drodze powiatowej w Zawierzbiu. Jak zapowiada Kazimierz Stafin, mieszkaniec tej miejcowości, jeśli władze powiatu nie przebudują drogi, to ludzie wyjdą na nią ponownie.

Szkolą personel i kupują kombinezony. Przed ebolą – Mają kombinezony i nadzieję, że nie trafi do nich osoba z podejrzeniem gorączki krwotocznej typu ebola. Przemysław Wojtys, szef Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy przekonuje, że taki pacjent byłby wielkim problemem dla większości lecznic w Polsce. A Teresa Brzostek, ordynator Oddziału Zakaźnego, zaleca spokój i niepoddawanie się panice.

PiS chce władzy w całym powiecie, kandydaci w każdej gminie – Listopadowe wybory na stanowiska burmistrzów i wójtów mogą mieć w naszym powiecie wyjątkowy przebieg. Nie tylko dlatego, że Stanisław Rokosz w końcu dorobił się przeciwnika, którym został Grzegorz Świder  albo że Marta Pyzińska postanowiła zdetronizować Józefa Chudego. Ale i dlatego, że w Dębicy zmierzy się sześciu kandydatów, spośród których tylko jeden-, Jarosław Śliwa, nie zasiadał do tej pory na stanowisku burmistrza lub wiceburmistrza miasta.

Oszuści naciągnęli ich na kupno   komputerów, które nie działają – Dwóch mieszkańców powiatu, 50-letnia kobieta z gminy Czarna i 75-letni mężczyzna z gminy Dębica, padli ofiarą oszustów. Sprzedawcy wcisnęli im nie nadające się do użytku, zniszczone albo plastikowe komputery, za które nabywcy solidnie zapłacili. Policja nie wyklucza, że sprawcami obu zdarzeń są te same osoby. I ostrzega wszystkich, zwłaszcza starszych, przed zawieraniem takich transakcji.

W Straszęcinie wójt nagrodził nauczycieli z gminy Żyraków –  W Straszęcinie świętowali Dzień Edukacji Narodowej pedagodzy z całej gminy. Ten szczególny dzień stał się okazją do podziękowania im za codzienny trud, jaki wkładają w swoją pracę i uhonorowania tych, którzy  się w niej wyróżniają. Nauczyciele odebrali trzydzieści osiem nagród przyznanych przez wójta gminy, a jedenaścioro może pochwalić się kolejnymi stopniami awansu zawodowego. O wyjątkową oprawę spotkania zadbali uczniowie tutejszej szkoły.

Oddawali krew przed TC Dębica – Trzydziestu dwóch honorowych dawców krwi ofiarowało ten cenny lek podczas akcji zorganizowanej przez Firmę Oponiarską Dębica. Wśród nich było dwóch najbardziej zasłużonych krwiodawców w klubie.

Na wyróżnienie zasłużyli nie tylko nauczyciele, ale też uczniowie – Szesnastu nauczycieli zostało nagrodzonych przez władze powiatu za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej były także okazją do wręczenia listów gratulacyjnych tym pedagogom, którzy otrzymali wyższy stopień awansu zawodowego. Na honory mogli też liczyć uczniowie.

Chce wydobyć z ludzi to, co najlepsze: wiedzę i serce – Maria Przebięda wydaje się być osobą, która nie boi się głębokiej wody. Tak było, kiedy po ledwie siedmiu latach pracy w szkole zgodziła się być jej dyrektorką. Później w swojej pierwszej kadencji w Radzie Gminy została jej przewodniczącą. No i ma, jak na kobietę dość nietypowe hobby – łowienie ryb.

Oni nie muszą obawiać się wyniku głosowania. Miejsce w radzie mają pewne – Sześć osób: troje z gminy Brzostek i troje z gminy Czarna, nie musi obawiać się wyniku głosowania podczas najbliższych wyborów. Cała szóstka z automatu wejdzie w skład rady, która wyłoniona zostanie po wyborach 16 listopada.

Czworo do sejmiku, osiemnaścioro do rady powiatu – pewni sukcesu – Nabita po brzegi była sala w Domu Kultury Śnieżka podczas piątkowej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie nie ograniczyło się do przedstawienia kandydatów partii do samorządów: miejskich, gminnych, powiatowego i wojewódzkiego.  Był też czas na przemówienia liderów ugrupowania, z których wniosek płynie jeden: PIS ma wprawdzie świadomość liczebności i znaczenia konkurentów w wyścigu do samorządowych stołków, ale do listopadowych wyborów idzie z niezachwianym przekonaniem wygranej.

Jak nie powiat, to sejmik w Rzeszowie – Nie chcieli mnie w powiecie, to idę do Sejmiku – mówiła podczas konwencji RIS Maria Mączka, sołtyska Pustkowa, była radna Rady Powiatu, która w poprzednich wyborach przegrała walkę o fotel w powiecie z innym kandydatem z gminy Dębica Andrzejem Trzeciakiem. Sporo gorzkich słów padło pod adresem powiatu. Niby ogólnie, choć każdy wiedział, że kierowane są one pod adresem Władysława Bielawy.

Cytologię zrobiła sobie co dziesiąta kobieta, czyli nie tylko o raku piersi – Wykładem ginekologa Bogusława Gawlika rozpoczęła się konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Stowarzyszenie Ruch Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica.

Sylwia Murdza-Chrobak dla wielu już jest bohaterką – Zawsze uśmiechnięta, kipiąca entuzjazmem i radością życia. Syl-wię Murdza-Chrobak, która od prawie sześćdziesięciu lat angażuje się w działalność społeczną i kulturalną miasta, zna chyba każdy dębiczanin. Dlatego też nikogo dziwić nie powinno, że została właśnie zgłoszona do plebiscytu Zwykły bohater, w którym w zeszłym roku brała udział Marzena Mordarska-Czuchra.

Starcie dwóch transportowych konkurentów. Zajął się nimi sąd – Starcie dwóch najbardziej znanych w powiecie firm zajmujących się transportem, spedycją i logistyką. Chodzi o Trans-Południe i Omega Pilzno. Ta pierwsza skarży drugą. Poszło o Centrum Logistyczne w Podgrodziu, którego Trans-Południe było kiedyś właścicielem. Później nabyła go Omega Pilzno, która zaczęła tam  inwestować. Sprawę najpierw umorzyła Prokuratura Rejonowa, ale kilka dni temu Sąd Rejonowy w Dębicy zdecydował o tym, że musi zostać rozpatrzona jeszcze raz.

Czterech radnych rezygnuje, do rady chcą za to sołtysi –  Dla Kazimierza Wójcika najbliższa sesja Rady Gminy będzie jedną z ostatnich, w której weźmie udział jako radny. Sołtys Głobikowej zdecydował się nie kandydować w kolejnych wyborach, podobnie jak inni radni: Elżbieta Mastej, Stanisław Nylec i Adam Olszowy. Ale w kolejce stoją już następni chętni do objęcia po nich mandatów. Wśród nich m.in. obecni sołtysi: Renata Różak z Brzeźnicy i Stanisław Kosowski z Braciejowej.

Druga połowa bez zmian – Ocena drugiej połowy kadencji Ewy Gołębiowskiej jest identyczna, jak ta za pierwsze dwa lata. I choć w wielu aspektach jest poprawa, jak np. w polityce oświatowej, to ciągle jest wiele do zrobienia.

Pierwszą kadencję Marek Rączka kończy z plus 4 – Połowę kadencji Marek Rączka, wójt gminy Żyraków, zakończył z oceną – 5.  Teraz włodarz musi się zadowolić czwórką z plusem.

Psy biegają samopas – Agresywny pies pogryzł czternastoletnią mieszkankę Żdżar, gdy ta czekała na przystanku.  Sołtys wsi Tadeusz Deda mówi, że problem wałęsających się czworonogów pozostaje u nich wciąż nierozwiązany.

Dla nauczycieli nagrody, dla uczniów stypendia – Święto Komisji Edukacji Narodowej było okazją do wręczenia przez wójta gminy Jodłowa Roberta Muchę nagród dla zasłużonych nauczycieli. W gronie wyróżnionych pedagogów znaleźli się m.in. dyrektorzy wszystkich jodłowskich szkół.  Szef samorządu nie zapomniał też o uczniach, którzy w ubiegłym roku szkolnym mogli pochwalić się wysokimi wynikami w nauce i osiągnięciami artystycznymi czy sportowymi. Dla nich ufundowane zostały stypendia.

Kana w Dębicy uroczyście zainaugurowała działalność – Choć dzieci i młodzież w Kanie w Dębicy uczą się już od końca września, to oficjalne jej otwarcie miało miejsce w połowie października. Poświęcenia wyremontowanych na potrzeby Centrum Edukacyjnego pomieszczeń na plebanii Matki Bożej Anielskiej dokonał biskup Andrzej Jeż.

Kino 3D to na razie tylko marzenia – O tym, że w przejętym przez miasto Domu Kultury Firmy Oponiarskiej powstanie kino trójwymiarowe mówi się w Dębicy już od kilku tygodni. Burmistrz Paweł Wolicki chwali się nawet tą inwestycją w wydanym niedawno biuletynie. Tyle tylko, że na razie miasto nie ma zamówionego   dawno projektora, pieniędzy potrzebnych na nagłośnienie i soczewki 3D, a nawet domu kultury, w którym sprzęt ten miałby zostać zainstalowany. Ma za to wielkie plany i widmo procesu sądowego.

Przyjdź na koncert i zarejestruj się w bazie dawców szpiku – W niedzielę 26 października od godz. 11 do 17 w Domu Kultury Mors działał będzie punkt rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych (więcej na ten temat piszemy na str. 5). Wtedy też odbędzie się koncert charytatywny dedykowany ciężko chorej 10-letniej Gabrysi, którego gwiazdami będą: Luiza Ganczarska, uczestniczka programu Must Be The Music, oraz Kacper Leśniewski, uczestnik The Voice Of Poland.

Wszystkie dzieci Sylwii – Poprzednią wystawę w restauracji Ambrozja Sylwia Natalia Kopeć poświęciła miłości i relacjom między mężczyzną i kobietą. Na tej, którą w lokalu Katarzyny Cyzy-Gałkowskiej otworzyła w ostatni piątek pokazuje beztroskę dzieciństwa i naturalność najmłodszych w zderzeniu z obiektywem aparatu. Dziesięć prac wykonanych techniką gumy w restauracji przy ul. Mickiewicza oglądać można do końca tygodnia.

Czterdzieści lat pracują z młodzieżą – Takiej uroczystości jak jubileusz 40-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej, której jest patronem, Krzysztof Penderecki nie mógł sobie odpuścić. Do Dębicy przyjechał z żoną, Elżbietą, która wraz z nim oklaskiwała występy uczniów PSM. Dzień ten był podwójnie ważny dla Ewy Trojan, wicedyrektora tej szkoły, oraz prezesa Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Młodych Talentów, które również świętowało jubileusz, tyle, że 10-lecia działalności.

Kwiaty z Hanki trafią do szpitala – – Płótna dostają powoli koloru. Farby na policzkach, to na nosie. Czasem pędzel niewypłukany, ale… jest entuzjazm. Jest zabawa – tak Agnieszka Osak relacjonuje przebieg warsztatów artystycznych, które prowadzi w Domu Dziecka Hanka. Prace, które podczas nich powstaną, najpierw będzie można oglądać w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, a następnie trafią na jeden z oddziałów dębickiego szpitala.

Idź za przykładem Rafała Buszka – Ponad sto osób wzięło udział w spotkaniu z Rafałem Buszkiem. Mistrz świata w siatkówce gościł w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, gdzie przyjechał na zaproszenie Dębickiej Akademii Siatkówki.

Sezon zaczęli sukcesami – Pomimo że dla pływaków to dopiero początek sezonu, zawodnicy reprezentujący Bobry i Gryf już mają na koncie pierwsze sukcesy. Ci drudzy rozpoczęli starty od zawodów w Mielcu, a obie ekipy spotkały się na Podkarpackiej Lidze Pływackiej w Rzeszowie.

Amazonka z Żyrakowa wygrała Otwarty Puchar Podkarpacia – Dosiadająca Gracji Małgorzata Gawlik (Stajnia Żyraków) triumfowała w Otwartym Pucharze Pod-karpacia w najliczniej obsadzonej kategorii brązowej. Była liderką po każdej z czterech rund, które składały się na cały cykl tych zawodów. Wygrała trzy z nich, a w jednej była trzecia.

Remis w pojedynku faworytów – Spotkaniem sześciokrotnego mistrza Prografiksu z obrońcą tytułu sprzed roku Kolegium Sędziów rozpoczęła się kolejna edycja Piłkarskiej Ligi Halowej Firm Dębickich. Długo zanosiło się w tym meczu na minimalną wygraną Kolegium, bo jeszcze na pięć minut przed końcem na tablicy widniał wynik 1:0. W końcówce jednak zawodnicy obu drużyn byli znacznie skuteczniejsi i dorzucili jeszcze trzy bramki. A spotkanie zakończyło się ostatecznie podziałem punktów.

Zdecydował jeden błąd w kryciu – III liga

Borowiec ładnie i pewnie – V liga

Pierwszy triumf Paszczyniaka – Klasa A