Obserwator Lokalny nr 41 (737)

Dopalacze nie znikają – Na nic kontrole policji i naloty Sanepidu – sklepik, w którym tuż obok szkoły sprzedawane są dopalacze, funkcjonuje w najlepsze. I co najmniej do końca roku trwać będzie taka sytuacja. Powód? Przepisy, które póki co nie zabraniają handlu potencjalnie niebezpiecznymi substancjami.  Poza tym:

Przyszli kibice i… kandydaci – O tym, że klimat wokół dębickiego hokeja robi się coraz cieplejszy, mogli przekonać się ci, którzy przyszli na inaugurację drugiego sezonu UKH Dębica w I lidze. A trybuny, szczególnie te za boksami zawodników, zapełniły się szczelnie. Niektórzy przyszli, by dopingować naszą drużynę, inni, bo w przerwie meczu można było wygrać laptopa, a jeszcze inni, by pokazać się mieszkańcom miasta przez zbliżającymi się wyborami. Wśród nich czterech kandydatów na burmistrza.

Potrącił i uciekł – Sylwester F. jechał z kolegą i koleżankami audi 80. Gdy znalazł się na ulicy Kościuszki nie zatrzymał się przed oznakowanym przejściem dla pieszych, przez które przechodziła nastolatka. Poturbował ją, po czym odjechał z miejsca zdarzenia nie udzielając jej pomocy.

Piętnaście lat temu radny Wąsik bronił lasu, a Kliś swojej telewizji – 8 października 1999 roku do kiosków trafił pierwszy numer Obserwatora Lokalnego. Opublikowany w nim ranking 100 najbardziej wpływowych osób powiatu dębickiego okazał się hitem i tysiąc egzemplarzy gazety rozeszło się w dwie godziny. Czy po 15 latach od tamtego wydarzenia wiele się w Dębicy zmieniło? Mamy wrażenie, że nie.

Boją się, że mieszkają na tykającej bombie – W Brzeźnicy rozpoczęła się rozbudowa Podziemnego Magazynu Gazu. Dzięki inwestycji zwiększy on swoją pojemność z 65 mln m³ gazu do 100 mln m³. Koszt inwestycji to ponad 83 mln zł.

W drugim semestrze będzie 200 studentów – Dwie 100-osobowe grupy dzieci ze szkół podstawowych w Dębicy uczestniczyć będą w zajęciach II semestru Politechniki Dziecięcej. Pierwsze odbędą się 25 października w Domu Kultury Kosmos.

Pilzno ma nowy rynek, ale i większy dług – Czarna, Pilzno i Żyraków to najbardziej zadłużone gminy powiatu dębickiego. Każda z nich na koniec 2013 roku do oddania miała połowę  kwoty, która w jej budżecie zapisana była po stronie dochodów. I jeśli w porównaniu do ubiegłego roku współczynnik ten zmniejszył się w przypadku Czarnej i Żyrakowa, to dla Pilzna wzrósł o 2,5 procent. Dlatego to właśnie Pilzno przejęło od Czarnej palmę pierwszeństwa w wielkości długu przeliczonego na jedną osobę.

Położyli asfalt i zaraz go kuli. Starostwa wyjaśnia: tak ma być – Mieszkańcy os. Matejki, którzy dzwonili do naszej redakcji, uważają, że powiat marnotrawi pieniądze podczas remontu ul. Krakowskiej. Inne zdanie ma na ten temat zarówno starostwa Władysław Bielawa, jak i Marek Ligęzka z Zarządu Dróg Powiatowych.

Ma dziewięćdziesiąt lat, a zapału do pracy mu nie brakuje. Zwłaszcza gdy pomaga innym – O ok. 20 cm został poniesiony chodnik przy ul. Rzeszowskiej po remoncie. To z kolei sprawiło, że zejście po schodach w kierunku bloków na Rzeszowskiej i Tuwima jest utrudnione. Zjechanie wózkiem było praktycznie niemożliwe. Problem ze swojego okna obserwował jeden z mieszkańców. Gdy jego interwencje nie przynosiły efektów, postanowił sam go rozwiązać.

Młodzi dziennikarze do piór. Czeka tablet – Katarzyna Markiewicz, która dwa lata temu zwyciężyła, a rok temu zdobyła wyróżnienie w naszym Konkursie Dziennikarskim dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Dębickiego właśnie rozpoczęła studia na I roku dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Może i wśród zwycięzców tegorocznej edycji, którą właśnie ogłaszamy, znajdzie się ktoś kto pójdzie w jej ślady. A nawet jeśli nie, to na pewno przyda mu się tablet, który jest główną nagrodą w naszym konkursie.

Konała trzymając telefon w ręce – 18-letnia Magda z Zawady, której ciało znaleziono 28 marca w przydrożnym rowie, na granicy Ropczyc i Gnojnicy Woli, według ustaleń śledczych mogła żyć. Niestety koledzy jej nie pomogli.

Krzysztof Krawczyk chce być alternatywą dla Dębicy – – Pragnę podkreślić, że jestem kandydatem niezależnym i bezpartyjnym – przekonywał podczas konferencji prasowej kolejny uczestnik wyścigu do fotela burmistrza – Krzysztof Krawczyk. Były wiceburmistrz i kandydat komitetu Alternatywa dla Dębicy popiera Ruch Integracji Społecznej w wyborach Rady Powiatu. Na razie bez wzajemności.

Za takie pieniądze to można sobie przystrzyc trawniki – Kondycja sportu w Dębicy jest fatalna. Dyskutowali o tym na konferencji członkowie Platformy Obywatelskiej zastanawiając się wraz z wiceministrem sportu Bo-gusławem Ulijaszem, jak wyjść z patowej sytuacji.

Komputery dostaną w przyszłym roku – 33 właścicieli gospodarstw w gminie otrzyma za darmo komputery z dostępem do internetu. Będzie to możliwe w ramach programu Wykluczenie cyfrowe. Ale nie tylko oni zyskają na tym projekcie.

Maks już zaszczepiony, ale sołtys będzie się tłumaczył – Pozwoliłem sobie napisać, ponieważ próbuję pomóc pieskowi z Podgrodzia (…) Zgłosiłem temat do Animalsów, jednak właściciel nie chciał rozmawiać i wyprosił inspektorów (…) policjanci także zostali wyproszeni – pisze jeden z naszych Czytelników. Mężczyzna twierdzi, że pies, którego właścicielem jest Władysław Florka, sołtys Podgrodzia, trzymany jest na zbyt krótkim łańcuchu, w pełnym słońcu i bez dostępu do wody. Postanowiłem więc tam pojechać, by przekonać się, czy zwierzęciu rzeczywiście dzieje się krzywda.

Było 6 ton, ale przed wykopkami zasłonili – Droga ze Straszęcina do Woli Wielkiej. Przy wjeździe na nią znak ograniczający tonaż do 6 ton. Nagle, w okresie wykopków, znak zostaje zasłonięty innymi. Jak sugeruje Czytelnik, wszystko przez to, że przy drodze, na powierzchni 11 ha, ziemniaki uprawia jeden z dyrektorów w Starostwie Powiatowym. Ten jednak stanowczo zaprzecza i zapewnia, że nie miał nic wspólnego z tym, że znak ograniczający tonaż został zasłonięty.

Miasto świętowało – Setki, jeśli nie tysiące osób zjechały do najstarszego miasta w powiecie dębickim, by świętować jubileusz 660-lecia jego lokacji. Na Rynku w Pilźnie można było zapoznać się z działalnością stowarzyszeń, które funkcjonują w mieście, zobaczyć walki średniowiecznych wojów, a także wziąć udział w koncercie gwiazdy – zespołu Łzy. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć osoby, która miasto nad Wisłoką założyła. Mowa oczywiście o królu Kazimierzu III Wielkim.

Dla Bieńka czwórka plus – Do końca kadencji burmistrzowi Leszkowi Bieńkowi zostały już tylko dwa miesiące. Dwa lata temu wystawiliśmy mu świadectwo za pierwsze dwa lata, teraz otrzymuje cenzurkę za całą. Ogólnie nota jest ta sama +4, ale przed dwoma laty zasłużył na nią średnią ocen 4,75; tym razem jest niższa – 4,39.

Czar piosenki francuskiej – – Takiego człowieka, jak Jan Michalak, powinniście nosić na rękach – powiedziała Kamila Bogacka, konferansjerka XVI Dni Sztuki Kamila. Wcześniej w taki sam sposób wyrażał się również o nim prowadzący koncert Mariusz Zieliński. Oboje mieli rację, bo Jan Michalak, który nie dość, że od samego początku organizuje tę imprezę, tym razem wystąpił w potrójnej roli, jako dyrektor artystyczny, reżyser i artysta. Wraz ze światowej klasy artystami przeniósł uczestników koncertu w niepowtarzalny klimat uroczych paryskich uliczek i kawiarenek.

Dyrektor też świętuje – Kiedy w 1974 roku Państwowa Szkoła Muzyczna w Dębicy rozpoczynała działalność Stanisław Świerk był jednym z pierwszych zatrudnionych tam nauczycieli. Dziś jest jej dyrektorem i to on 13 października podczas jubileuszu 40-lecia szkoły przyjmował będzie jej patrona Krzysztofa Pendereckiego wraz z małżonką.

Sylwia ponownie w Ambrozji, czyli Rozkosz dzieciństwa – – W Ambrozji sztuki plastyczne spotykają się ze sztuką kulinarną – tak Ryszard Kucab podczas jednego z wernisaży zapowiadał poprzednią wystawę Sylwii Kopeć w tej restauracji. Od tego czasu minął prawie rok, a prace Sylwii znów będzie można oglądać w lokalu Katarzyny Cyzy-Gałkowskiej. Na wernisaż autorka zaprasza w piątek 17 października o godz. 18.

Dzięki nim historia wciąż żyje – W 70. rocznicę akcji Burza w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się sesja historyczna, podczas której prof. dr hab. Zdzisław Zblewski z UJ w Krakowie wygłosił wykład zatytułowany Rola i znaczenie Powstania Warszawskiego w najnowszych dziejach Polski. Po tym uczniowie zaprezentowali bohaterów akcji Burza z powiatu dębickiego, których biogramy opracowywali przez cały ubiegły rok, w ramach projektu Kamienie Pamięci. Udało im się odkryć wiele ciekawostek.

Zwycięski tie-break Kępy – Od zwycięstwa rozpoczęli siatkarze UKS Kępa MOSiR rywalizację w swoim trzecim sezonie w IV lidze. Gdyby nie chwilowe rozkojarzenia w pierwszym i czwartym secie, mielecką Stal mogli pokonać spokojnie 3:0. Skończyło się jednak nerwami w tie-breaku.

Ostatnie 12 minut – To była ostatnia runda Czterech pór roku z Testem Coopera. Na listach startowych z wszystkich czterech edycji znaleźć można w sumie ponad 50 nazwisk. Żeby być najlepszym na zakończenie rywalizacji, trzeba było wystartować w każdym biegu. Przez absencję w jednym szansę na zwycięstwo stracili Aneta Bród i Łukasz Bacher.

Medale wręczał prezes Greń – Dla mieszkańców Pustkowa Osiedla miniona niedziela była dniem wyjątkowym. Przez cały dzień trwały tu uroczystości związane z otwarciem bieżni lekkoatletycznej i 60-leciem Klubu Sportowego Chemik. Wszystko spięte było jakby klamrą przez Eko-Piknik, podczas którego w mniej lub bardziej sportowych konkurencjach rywalizowały reprezentacje sołectw z gminy Dębica. Późnym popołudniem wręczane były medale zasłużonym dla rozwoju piłki nożnej. A tą najcenniejszą, złotą otrzymał Jan Kitrys.

Wisłoka wreszcie zwycięska – III liga