W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wabiła dziewczyny do Wiednia – Nie wszystkie wiedziały, że jadą pracować w domu publicznym – Sutenerka z Dębicy, została skazana przez sąd także za to że od kobiet pobierała prawdziwy haracz. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Teraz winą obarcza urzędników Ratusza – Adwokat burmistrza Dębicy Pawła Wolickiego skazanego przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie za niewłaściwe wydatkowanie publicznych pieniędzy, próbuje obciążyć odpowiedzialnością urzędników z Ratusza: zastępcę, sekretarza, skarbnika i naczelnika.

Dostała wiadomość: szpik się przyjął! – Za niewiele ponad miesiąc minie pięć lat, kiedy Żaneta Burdzy zarejestrowała się jako potencjalny dawca komórek macierzystych w fundacji DKMS Polska. W maju tego roku podarowała cząstkę siebie dwunastoletniemu biorcy z Polski. Od tego czasu zdenerwowana oczekiwała na informację od fundacji czy przeszczep się przyjął i jaki jest stan zdrowia pacjenta. Teraz już wie, że chłopiec jest na najlepszej drodze do tego, by wyzdrowieć.

Z najwyższym wyróżnieniem – Lucyna Samborska, właścicielka apteki Melisa w Dębicy, otrzymała tytuł Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd farmaceutów.

Po dwudziestu latach został naczelnikiem – – Na nas mogą narzekać wyłącznie złodzieje, bo pozostałym pomagamy – mówi o pracy wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu Komendy Powiatowej Policji w Dębicy nadkomisarz Robert Żurek, który właśnie został jego naczelnikiem.

Kierowcy bez wypłat, a winne tego mają być władze samorządowe – Większość kierowców zatrudnionych w spółkach  PKS Dębica i Monis od kilku miesięcy nie otrzymało wypłat. Potwierdza to prezes Gustaw Fediów, ale zastrzega, że to nie on jest winny takiej sytuacji.

Rekina chciał sprzedać nawet Chińczykom – Nawet nie chcę myśleć o tym, że firmę będzie trzeba wyprzedawać w częściach – mówi Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłości Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Rekin z Paszczyny, który właśnie ogłosił trzeci przetarg na jego sprzedaż. Dwa poprzednie zakończyły się fiaskiem.

Chętnych do pójścia w ślady Rafała Buszka nie brakuje – Siedząc na trybunach podczas finału Mistrzostw Świata Polska – Brazylia Piotr Mazur był dumny, że w naszej kadrze jest ktoś, kogo zna – Rafał Buszek. Ale w tym samym momencie przyszła kolejna myśl, jakby było super, gdyby za kilka lat był świadkiem finału, w którym zagrałby jeden z wychowanków Uczniowskiego Klubu Sportowego Kępa. Czy to   jest możliwe?

Wspominali tych, którzy walczyli za nasz kraj – Nie kryli wzruszenia kombatanci zaproszeni do Zespołu Szkół Publicznych w Straszęcinie na uroczystość uczczenia 75. lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Inicjatorem tych międzypokoleniowych spotkań, które już od kilku lat odbywają się w tej miejscowości jest Jan Gawle z Grabin.

MKS żąda od miasta 1,7 miliona złotych – Prezes MKS-u Piotr Chęciek wystąpił do sądu z wnioskiem o przeprowadzenie próby ugody pomiędzy spółką a miastem Dębica. Chce w ten sposób wymóc na władzach samorządowych wypłatę zaległości w kwocie 1,7 mln zł.

Przyczynił się do wypadku, dostał dwa lata za kratkami – Ze spuszczoną głową wysłuchał wyroku 30-letni Rafał S., który trzy lata temu przyczynił się do spowodowania tragicznego wypadku w Straszęcinie. Zginęły w nim dwie młode kobiety, w wieku 19 i 26 lat. W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Dębicy skazał kierowcę mercedesa na 2 lata pozbawienia wolności. Powołując się na opinię biegłych uznał, że jechał on z nadmierną prędkością.

Czytelnicy postawili mu szóstkę. On sam uważa, że zasłużył na +4 – Kiedy poprosiłem Mariusza Szewczyka, by sam ocenił się za ostatnią kadencję w Radzie Miejskiej, rozbił notę na dwa składniki. Za relacje z wyborcami wystawił sobie szóstkę, za pracę w radzie – trójkę. W sumie dało mu to średnią 4,5. Nasi Czytelnicy to jego wybrali jednak jako najlepszego miejskiego rajcę. Docenić mieli w ten sposób to, że – jak mówi sam Szewczyk – nie obiecywał gruszek na wierzbie.

Pod górę nie popłynie – W październiku ma zostać zakończona budowa wału przeciwpowodziowego w Zawierzbiu. W jego ciągu wybudowana została już śluza, która ma odprowadzać wodę do Wisłoki z terenów, które cztery lata temu bardzo długo znajdowały się pod wodą. Problem tylko w tym, że nikt nie chce uwierzyć w to, że woda popłynąć może pod górkę. No, chyba że sam inwestor.

Zdaniem mieszkańca chodnik źle wykonali – Józef Sędłak, mieszkaniec ul. Świętosława przekonuje, że powiat źle wykonał chodnik wzdłuż jego posesji. Innego zdania jest Piotr Szyper, inspektor z Zarządu Dróg Powiatowych.

75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne – My z niego wszyscy… – to tytuł uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas pierwszej części, w piatek 26 września, wręczono m.in. medale Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas drugiej, już w niedzielę 28 września, odsłonięto m.in. tablicę upamiętniającą bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego.

By Dębica była bliżej Rzeszowa – Jacek Szarek, dyrektor TVP Rzeszów, przekonuje, że powiat dębicki jest dla niego regionem strategicznym. We współpracy z dziennikarzami stara się robić wszystko, by jego mieszkańców zainteresować ofertą programową. Dlatego w jesiennej ramówce, która została zaprezentowana w ubiegłym tygodniu, będzie jeszcze więcej informacji z Dębicy.

PiS z Bieszczadem zawarło koalicję, ale nie do Rady Powiatu – Prawo i Sprawiedliwość oraz Wspólnota Ziemi Dębickiej zawiązały koalicję w wyborach do Rady Miejskiej, gdzie radni po raz pierwszy wybierani będą w okręgach jednomandatowych. Umowa dotyczy także Sejmiku Województwa Podkarpackiego, gdzie o mandat z list  PiS ubiegał się będzie lider WSD Stefan Bieszczad. Tymczasem Platforma Obywatelska jest pierwszym ugrupowaniem, które ogłosiło pełną listę kandydatów do Rady Powiatu. Otwiera ją Roman Ciszek.

Widziała, jak konał pies – Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny śmierci psa na terenie Oczyszczalni Ścieków w Głowaczowej. Sprawę zgłosiła 35-letnia mieszkanka Żdżar, która  zauważyła zdychającego czworonoga.

Pod nową kompostownię już kopią fundamenty – Kiedy Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Paszczynie mieli odwiedzić najmłodsi uczniowie miejscowej szkoły Andrzej Wielgos, wiceprezes spółki kupił kilka kilogramów cukierków i rozdał je wśród dzieciaków. Na takie prezenty nie mogli jednak liczyć ci, którzy w ostatni piątek wzięli udział w dniu otwartym firmy zorganizowanym w związku z zakończeniem realizacji I etapu rozbudowy Zakładu Segregacji Odpadów Stałych.

Tomasza Czapli obrazy Mokrego – Tomasz Czapla, autor Pamiętnika z Mokrego nie ukrywa, że notatki Anny Węgrzyn, szczere, proste i osobiste, stały się „wyzwaniem rzuconym historykowi na jego warsztat.” Po lekturze książki można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że on temu wyzwaniu podołał. Przedstawił dzieje wsi w pięciu obrazach, kładąc nacisk na to, co najbardziej bolesne, co najmocniej wyryło się w pamięci pokoleń, ale zrobił to w sposób, który nie rozdrapuje ran, ale pozwala poprzez zrozumienie historii swojej miejscowości budować więzi, by budować przyszłość.

Dla mieszkańca Pilzna to nie jest żaden przypadek – Mieszkaniec ul. Witosa skarżył się na działania władz. A raczej na ich brak. Jak mówił, od dłuższego czasu prosił o wykoszenie trawy wzdłuż jezdni, ale bez skutku. Aż tu nagle znikła. Dla pilźnianiana jest to jasne –  przed wyborami samorządowymi wszystko staje się możliwe.

Wspólne szatnie tylko na czas remontu szkoły – Uczennica gimnazjum w Jodłowej po powrocie ze szkoły opowiedziała ojcu, że w szkole dziewczyny mają szatnie wspólnie z chłopcami. Ten nie widziałby w tym pewnie nic szczególnego, gdyby nie to, że są to pomieszczenia, w których klasy przygotowują się do lekcji wychowania fizycznego.  Bo przebieralni w Zespole Szkół nr 1 nie ma.

Droga do świętości w kościele Ducha Świętego – Karinę Skrzeszewską, Dagmarę Miller, Jacka Jaskułę oraz Macieja Gallasa mogli zobaczyć dębiczanie podczas Oratorium Papieskiego Droga do świętości. Koncert odbył się w kościele Ducha Świętego.

Mateusz odszedł, więc studio nie działa – Nagrywali tam raperzy, zespoły rockowe, panie z zespołów ludowych, a nawet Miejska Orkiestra Dęta. Ale to już przeszłość. Mateusz Pieniądz zrezygnował z pracy w Miejskim Ośrodku Kultury, a co za tym idzie, prowadzone przez niego studio zawiesiło działalność.

O miłości po francusku – Utwory wykonywane przez Edit Piaf, Jacquesa Brella, Yves Montanda, Georgesa Brassensa i Charlesa Aznavoura wypełnią 5 października salę widowiskową Domu Kultury Firmy Oponiarskiej. O godz. 18 rozpocznie się tam pierwszy koncert w ramach Dni Sztuki organizowanych przez Agencję Artystyczną Aplauz. W niedzielny wieczór wystąpią tam francuscy artyści i Orkiestra Symfoniczna Opery i Baletu we Lwowie.

W finale triumfuje Józef Płoszczyca – Przed rokiem żadnemu przeciwnikowi nie udało się z nim wygrać. Passę spotkań bez porażki przedłużył do końca obecnej edycji Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego. Józef Płoszczyca pokonując w finale rozgrywek Grzegorza Dziukałę obronił zdobyty przed rokiem tytuł w kategorii open.

Dwa złota w Lidzie – Wrzesień to miesiąc sukcesów sportowców z powiatu dębickiego na arenach światowych i europejskich. Po złotym medalu Rafała Buszka w siatkarskich mistrzostwach świata, przyszła kolej na złota Sary Rejniak i Przemysława Kubisztala w Mistrzostwach Europy w Sumo.

Kolejne derby dla juniorów Igloopolu – Nie wiedzie się w rozgrywkach Podkarpackich Lig Juniorów zawodnikom z ASP Wisłoka. Kolejna kolejka i kolejne przegrane. W tym w najważniejszym meczu w sezonie, jakim niewątpliwie były małe derby Dębicy.

To była kolejka dla gości – MULKS Pustynia nie wykorzystał faktu, że Mała zagrała w roli gospodarza na jego obiekcie. Dotychczasowi liderzy grupy I przegrali różnicą dwóch bramek i spadli na trzecie miejsce w tabeli. W grupie II komplet zwycięstw odnieśli goście. Jako niespodziankę można uznać zwycięstwo LKS-u Jodłowa w Łękach Górnych. Jodłowianie decydujący atak przeprowadzili pięć minut przed końcem spotkania, a gola zdobył rezerwowy… bramkarz Bartłomiej Machowski.