W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Rafał Buszek mistrzem świata – Wielki sukces siatkarza rodem z Podgrodzia na mistrzostwach świata. – Wierzyłam, że będzie medal, ale nie że złoty – opowiada Maria Buszek, mama zawodnika Asseco Resovia. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Obrońców mostu na Wisłoce pozostała garstka, ale walczą – Przede wszystkim zablokować rozbiórkę mostu kolejowego – takie zadanie postawili sobie uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie PROEKO Dębica. Do Domu Kultury Mors, gdzie się odbywało, przyszła zaledwie garstka zainteresowanych.

Nasz dzielnicowy wśród najlepszych – Starszy aspirant Tomasz Totko z Dębicy będzie reprezentował Podkarpacie podczas Ogólnopolskiego Konkursu Dzielnicowych w Katowicach. Nie ukrywa, że cieszy się z tego sukcesu. Tym bardziej, że praca w policji to dla niego spełnienie marzeń z dzieciństwa.

Autostradę otworzą za miesiąc – Odcinek autostrady z Dębicy do Tarnowa ma zostać otwarty w drugiej połowie października.

Poprawkę z matury zdało 117 uczniów – Ze 157 uczniów, którzy w sierpniu podeszli do matury poprawkowej, zdaniem jej może pochwalić się aż 117. Do egzaminu dopuszczeni zostali ci absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy  wiosną nie zaliczyli jednego przedmiotu.

Michał Maziarka na burmistrza, Ferdynand Bugno do sejmiku – Czerwona róża z kokardką w kolorach PiS, którą Władysław Ortyl wręczył Marii Przebiędzie, kandydatce Wspólnoty Ziemi Dębickiej na burmistrza Brzostku, miała symbolizować poparcie jakiego udziela jej partia Jarosława Kaczyńskiego. Jarosław Śliwa z PO kwiatka nie dostał, ale za to przekonany jest, że wybory na burmistrza Dębicy wygra. Chyba, że zagrozi ma Jerzy Gągała, którego popiera Zjednoczona Prawica Powiatu Dębickiego i Roman Iwasieczko.

Maria Aktyl: Myśmy mieli szczęście i wróciliśmy – Słowa te padły podczas uroczystości przy Grobie Sybiraka na Cmentarzu Wojskowym, związanej z 75. rocznicą napadu Związku Radzieckiego na Polskę i 74. rocznicą pierwszych wywózek do łagrów, gdy Maria Aktyl, szefowa dębickiego Koła Sybiraków, wspominała tych, którzy zmarli na nieludzkiej ziemi.

Kandydatem Mariusz Trojan – Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło Mariusza Trojana jako kandydata na burmistrza. Z tą nowiną przyjechał do Dębicy marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl. Tymczasem Trojan nie jest już wiceburmistrzem – ze stanowiska odwołał go Paweł Wolicki, choć oficjalna informacja na ten temat nigdzie się nie ukazała. Powodem miała być tzw. afera książkowa. – Nie ma mowy o korupcji – zapewnia marszałek. A były wiceburmistrz dodaje, że cała sprawa to wynik frustracji Pawła Wolickiego.

Zawsze mogę wrócić – Leszek Bieniek nie będzie w tych wyborach kandydował na burmistrza – taką informację od kilku dni przekazują sobie mieszkańcy gminy Brzostek. Może to być dla nich duże zaskoczenie, bo przecież jeszcze w sierpniu, kiedy pytałem go o to, czy wystartuje, odpowiedział, że tak. I można było być pewnym, że szykuje się do walki z Wojciechem Staniszewskim i Marią Przebiędą o to, by kierować poczynaniami pracowników Urzędu Miejskiego przez następne 4 lata.

Borowa tętni życiem, bo mają radną na szóstkę – Ma w sobie tyle pozytywnej energii i chęci do działania, że mogłaby  tym obdzielić przynajmniej kilka osób. Zapewne również dzięki temu, gdy została radną i sołtyską, Borowa wypiękniała. Cieszy się, że przez ostatnie cztery lata wiele udało się zrobić, ale nie zapomina też o dotykających wieś problemach. Najbardziej na sercu leży jej budowa zbiornika retencyjnego, który uchroniłby ludzi i ich gospodarstwa przed powodziami. Bo kanał ulgi całkowicie sprawy nie rozwiązał.

Woda popłynęła, bo wygódkę wywieźli na taczkach – Żeby wójt Stanisław Rokosz mógł odkręcić zawór, dzięki któremu woda popłynęła w trzy strony gminy: do Stobiernej i Stasiówki, Latoszyna i Gumnisk, oraz do Braciejowej, mieszkańcy tych miejscowości musieli najpierw wywieźć na taczkach tzw. wygódkę. W ten sposób podczas festynu w Podgrodziu symbolicznie zakończona została inwestycja, dzięki której prawie 700 gospodarstw przyłączonych zostało do kanalizacji, a około tysiąca do sieci wodociągowej.

Oprócz celów ma też marzenia – 125 głosów oddanych przez Czytelników zapewniło Zbigniewowi Waśko zwycięstwo w plebiscycie na najlepszego radnego gminy Żyraków.  Zastanawia się, kto aż tak go ceni, że udało mu się osiągnąć taki wynik. Może młodzież, którą angażuje w działalność sportową?  Domyśla się, że to przede wszystkim oni. Zbigniew Waśko nie ukrywa też, że taki wynik bardzo go cieszy, ale i nie przecenia znaczenia tytułu. – Bo najważniejsze jest, jakim się jest dla innych ludzi i co można dla nich zrobić – przekonuje Radny na Szóstkę, rodem z Zasowa.

Mokre pamięta o 33 żołnierzach AK wywiezionych  do łagrów; 9 nie wróciło – 33 mieszkańców Mokrego, żołnierzy Armii Krajowej w nocy 23/24 listopada Sowieci wywieźli do łagru w Borowiczach. Dziewięciu nie wróciło już do rodzin, zmarli z wycieńczenia i głodu.

Odśpiewali hymn i lepili pierogi – Prawie 14 tysięcy pierogów rozdano podczas trzeciej edycji Pilzneńskiego Festiwalu Pierogów. Choć pogoda nie rozpieszczała, to według szacunków organizatorów przez Bajorka w Strzegocicach przewinęło się od czterech do pięciu tysięcy osób. Przez cały dzień uczestnikom towarzyszyły ogromne emocje. Najpierw podczas konkursów organizowanych na scenie, potem podczas finałowego meczu mistrzostw świata Polska – Brazylia. Na Ranczu Taurus polały się łzy.

Śladami Jezusa i harcerzy Szarych Szeregów – Nie mogliśmy nie przyjść na tę Golgotę powiatu dębickiego – przywitał wszystkich zgromadzonych u podnóża Góry Śmierci ks. Albert Adamczyk, wikariusz parafii św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu. A na udział w tym wyjątkowym nabożeństwie zdecydowało się blisko dwieście osób.

Już zaczynają świętować – Koncert Tria Instrumentalnego, złożonego z pedagogów i grupy Ars Harmonica, w skład której wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej, rozpocznie obchody 40-lecia tej placówki. Jubileusz 10-lecia świętować będzie też Stowarzyszenie na Rzecz Młodych Talentów w Dębicy.

Bolszewicy znów dostali łupnia – Gdyby nie muzyka płynąca z głośników przejeżdżając aleją Jana Pawła II można by pomyśleć, że rzeka znów wylała. Bo takie tłumy na wałach Wisłoki widuje się tam tylko przy okazji powodzi. Ale nie tym razem.  W niedzielne popołudnie odbyły się tam I Dębickie Dni Kawaleryjskie i widowisko historyczne Potyczka z bolszewikami.

W tym roku truskawkowa najlepsza – Aleksander Reguła po raz drugi wygrał Ogólnopolski Galicyjski Turniej Nalewek im. Cesarza Franciszka  Józefa. Tym razem jury doceniło jego nalewkę truskawkową. To nie wszystkie jego sukcesy w tym roku, otrzymał także wyróżnienie za orzechówkę, która – można rzec – jest jego wyrobem firmowym. Wygrał tą nalewką konkurs w 2011 roku, kiedy debiutował w rywalizacji, a w 2012 i 2013 zdobył za nią wyróżnienie.

W Starej Mleczarni już ćwiczą, klub Soho Body Spirit otwarty – Zanim Artur Ligęska, właściciel firmy Twój Fitness, otworzył w Dębicy Soho Body Spirit, deklarację członkowską wypełniło trzysta osób. Dziś trzypoziomowy klub w budynku Starej Mleczarni już działa i wszystko wskazuje na to, że cieszył się będzie dużym zainteresowaniem.

Rywale nie mają sposobu na mistrza – Znakomitą passą może pochwalić się nasz ciężarowiec Wiesław Stec. Od trzech lat jest niepokonany na mistrzostwach Polski, Europy i świata. Złota nie zdobył tylko w światowym czempionacie w 2012 r. Przegrał wtedy nie z rywalami a z kontuzją. Z tegorocznych MŚ w Kopenhadze też wrócił ze złotem.

Średnia sześć goli na mecz! – klasa A

Pustynia walczyła do końca – Klasa B

Morsy w pucharze – 10, a w lidze – 0 – V liga

Ten punkt potraktowali jak trzy – III liga