W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Hak na Trojana, ale sam sobie winien – To nie do uwierzenia, że burmistrz Dębicy przez 8 lat nie wiedział o zakupach, dokonywanych przez urzędników w księgarni, w której udziały ma żona jego zastępcy. I że się o tym dowiedział tuż przed wyborami. Nie do uwierzenia jest też, że pojęcia o niczym nie miał sam Mariusz Trojan. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Zabiegi w szpitalu, a po nich do domu – Już 11 pacjentów korzysta z Ośrodka Dziennej Rehabilitacji, otwartego właśnie w szpitalu w Dębicy. Dzięki takiej formie leczenia, nie muszą przebywać na oddziale, a zabiegi są lepiej zorganizowane.

NIK sprawdzi, dokąd wywożą śmieci – Dębica jest jednym z pięciu miast w Polsce, które skontrolowane zostanie przez NIK, czy odebrane od mieszkańców śmieci trafiają na wysypisko czy do lasu.

W miejscu gdzie stał bar nową siedzibę będzie mieć Dezako – Nie ma już baru obok stacji paliw PKN Orlen przy ul. Kościuszki. Po stojącym tam jeszcze niedawno budynku pozostały tylko gruzy. Ale nie na długo.

Potrącił i uciekł – jest wyrok. Cztery lata w więzieniu – Do więzienia trafił 30-latek z Dębicy, który jadąc po pijanemu spowodował wypadek drogowy. Poszkodowany w nim mężczyzna, zmarł kilka dni później.

Niewinni, pobici przez policjanta? – Była godzina 6.30 rano, kiedy na prywatną posesję podjechał policyjny samochód. Jeden z funkcjonariuszy, 28-latek, wszedł do mieszkania, w którym było dwóch braci. Zabrał ich na komendę i kazał im przyznać się do kradzieży akumulatorów, której jak się później okazało, nie byli sprawcami.

Miała przyjść we wrześniu, a od okienka znów odeszła z kwitkiem – Po bilet miesięczny do kasy na dworcu PKS-u pani Krystyna zgłosiła się na początku września. Nie kupiła go, choć wcześniej dostała ustne zapewnienie od właściciela firmy, że po wakacjach będzie mogła na to liczyć. A urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak mogą jej pomóc.

Jak nie dogadają się ze starostą, to zablokują drogę – O przyszli, największy krzykacz powiatu pan Stafin, mądry były wójt gminy Żyraków – opisuje spotkanie z Władysławem Bielawą mieszkanka Zawierzbia Maria Wójcik. Wraz z innymi mieszkańcami tej miejscowości chciała porozmawiać ze starostą w sprawie drogi powiatowej, biegnącej przez wieś, w której mieszkają. Mieli usłyszeć, że starosta na zebrania wiejskie jeździć nie będzie, bo od tego jest wójt. Mieszkańcy zapowiadają blokadę drogi.

Jodłowa tnie koszty, ale do innych jej daleko – Kiedy porównać wydatki ponoszone na funkcjonowanie administracji w naszych samorządach do tych rekordowych w Kleszczowie, można mieć pewność, że nasi wójtowie i burmistrzowie szukają na tym polu oszczędności. W najbgatszej gminie w Polsce utrzymanie urzędników kosztuje każdego mieszkańca 1553 zł rocznie. U nas koszt ten waha się pomiędzy 64 zł w Starostwie Powiatowym a 351 zł w gminie Jodłowa.

Na sukces zasłużyli – Do wojewódzkiej edycji konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zgłosiło się 203 gospodarzy. Na rozdanie nagród zaproszonych zostało aż trzech w powiatu dębickiego. Wśród nich Edwin Ćwiok z Przerytego Boru, który zajął trzecie miejsce.

Krzysztof Czerwiec zrobił Markowi Rączce niespodziankę – W Bytomiu wiceprezydent miasta stracił posadę, po tym, jak zdecydował się kandydować w nadchodzących wyborach. O reelekcję ubiegać się będzie także obecny prezydent, wiec panowie z dnia na dzień stali się dla siebie rywalami. W gminie Żyraków sytuacja jest podobna, ale tylko w części, bo wicewójtowi Krzysztofowi Czerwcowi utrata stanowiska raczej nie grozi, chociaż do wyborów szykuje się także Marek Rączka.

Brzostowski: popieram Marka, ale też Jarka – Kto powinien rządzić miastem po najbliższych wyborach? Dla Edwarda Brzostowskiego odpowiedź jest bardzo prosta. Gdyby decyzja należała tylko i wyłącznie do niego, za sterami Dębicy stanąłby Marek Kamiński oraz…Jarosław Śliwa.

Nie ma zgody, to nie ma wody – Kiedy urzędnicy z gminy Dębica ogłosili, że w Stasiówce będzie budowany wodociąg Danuta Wróbel liczyła, że i jej gospodarstwo zostanie do niego podpięte. Szczególnie, że w jej studni wody często brakowało i musiała ją dowozić z położonych niżej miejscowości. Ale nic z tego. Choć sieć przechodzi tuż obok jej domu, mieszkanka Stasiówki przyłącza nie ma. Jej zdaniem z winy sąsiada, gminy i projektantów.

Najbardziej zachwyciło go Machu Picchu – To nie ja wybrałem Peru, ale Peru wybrało mnie – mówi Dawid Lesiak, 18-latek z Dębicy, któremu zamarzyła się daleka, samotna wyprawa. I choć znana podróżniczka – Beata Pawlikowska – odradzała mu ją, to nie zrezygnował ze swoich zamiarów. Uzbierał pieniądze i wyruszył z w nieznane. Teraz jest dumny nie tylko dlatego, że udało mu się zrealizować marzenia, ale też przez to, że sprawdził samego siebie.

Bali się w więzieniu, że coś się wydarzy – Dziesięć miesięcy trwał remont Zakładu Karnego w Dębicy. Tyle czasu jego dyrekcja i inni funkcjonariusze żyli w strachu.

Tym razem Biesiada Jastrzębska – Święto Ziemniaka w Starej Jastrząbce przechrzczone zostało na Biesiadę Jastrzębską. Zmiana nazwy, jak udowodnili organizatorzy, nie wpłynęła na jakość imprezy. Było smacznie, wesoło i rodzinnie.

Piotr Żybura będzie działał póki ma zdrowie, chęci i zgodę żony – Kiedy pytam Piotra Żyburę o najważniejsze osiągnięcia jako sołtysa i radnego ten wspomina kartkę, którą na początku swojej pracy w samorządzie pokazał mieszkańcom Pustkowa Osiedla. Było na niej wypisane kilkanaście inwestycji, które chciał przeprowadzić w tej miejscowości. Dziś już nawet po nią nie sięga bo i bez tego wie, że wszystkie udało się zrealizować. A nawet więcej. Nic więc dziwnego, że to właśnie jego Czytelnicy OL wybrali najlepszym radnym gminy Dębica.

Zanim zakopiesz, dobrze się zastanów –  Zakopał rów na działce, może mieć kłopoty. O spowodowanie zmiany stosunków wodnych prokurator chce oskarżyć mieszkańca Żyrakowa. Grozi za to do roku pozbawienia wolności.

U Bieńka pękła setka – W ubiegłym roku Leszek Bieniek ubolewał nad tym, że nagrodę burmistrza Brzostku odebrał tylko jeden mężczyzna. W tym miał większe powody do zadowolenia, bo wręczył ją pięciu uczniom. Za starania o jak najlepsze wyniki w nauce docenił w sumie aż 33 osoby, a we wszystkich dotychczasowych pięciu edycjach już 103.

Dębica ma swoją Kanę. Zajęcia od października – Trwa rekrutacja na zajęcia w Katolickim Centrum Edukacji Kana w Dębicy. Nowo powstały przy parafii Matki Bożej Anielskiej ośrodek jest czwartym w diecezji tarnowskiej. Kursy dla dzieci i młodzieży ruszą w nim już w październiku.

Podkarpacie skończyło 15 lat – Tylko jeden mieszkaniec powiatu dębickiego – Zbigniew Szafraniec został wyróżniony podczas obchodów 15-lecia Podkarpacia. Bo tylko on jeden w tym okresie sprawował funkcję w zarządzie województwa, którego był krótko wicemarszałkiem i za co odebrał teraz srebrny herb. Ta sytuacja pokazuje, jak mały wpływ mieli dębiczanie w odróżnieniu choćby od Mielca i Jasła, na podział pieniędzy, dzielonych w Rzeszowie. Być może dlatego płyną w naszą stronę tak wolno.

Teraz czas na Super Babki – Nie trzeba było długo czekać by po wakacyjnej przerwie tancerze ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance przypomnieli o sobie. Ledwo wrócili z Mistrzostw Świata Show Dance w czeskiej Pradze, a już przygotowują się do Mistrzostw Europy w Niemczech. Co więcej Edyta Mędrek-Śliwa, właścicielka Soul Dance organizuje nową grupę taneczną. Tym razem jednak złożoną nie z dzieci, czy młodzieży, ale z Super Babek, jak nazywa kobiety po trzydziestce.

Nalewki w tym roku w Dworze na Wolicy – Już nie w Wiluszówce, ani w Stobiernej, a w Dworze na Wolicy odbędzie się w sobotę 20 września VII Ogólnopolski Turniej Nalewek Galicyjskich im. Cesarza Franciszka Józefa I, na który zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej. Początek o godz. 17.

Mistrzów mamy aż siedmiu! – Bardzo dobrze spisali się reprezentanci Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Lekkiej Atletyki Dębica-Korzeniowski.pl podczas Mistrzostw Województwa Podkarpackiego Młodzików. Z Rzeszowa przywieźli aż 9 medali, w tym 7 złotych.

Derby juniorów dla Igloopolu – I i II liga juniorów

Wisłoka II chce awansu – Klasa A

Na Igloopol i  Monis możemy liczyć – V liga

Znów decyduje jeden gol – III liga