W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nieznany mężczyzna zaczepił szesnastolatkę, która wracała do domu, tuz przy jej bloku. Ta nie widziała jego twarzy, gdyż lampy choć są, znajdują się w  koronach drzew. Matka dziewczyny apeluje do władz miasta, by zrobiły w końcu porządek na ulicy Strumskiego, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zachęca do częstszych wizyt w tej okolicy. Poza tym:

Bez barier i uprzedzeń – jak co roku spotkali sie w Jagielle – Do młodych dębiczan po raz kolejny przyjechali rówieśnicy zAshdod w Izraelu. Spotkanie pokazało, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli, abariery nie istnieją. Zanim sie pożegnali odtańczyli wspólnie taniec radości iprzyjaźni.

Wandale znowu zniszczyli pomnik – Kolejna dewastacja w. Pustkowie Osiedlu. Policja szuka sprawców, którzy oblali farba pomnik żołnierza Armii Radzieckiej. Grozi im grzywna, lub kara ograniczenia wolności.

Miejskie kino 3D będzie w Kosmosie – Na 15 lat miasto wydzierżawi Dom Kultury Firmy Oponiarskiej. W październiku będzie gotowa umowa w tej sprawie. Na razie w budynku trwa remont. Pierwsze seanse w kinie wyposażonym w nowoczesny projektor planowane są tu na początku przyszłego roku.

Z pazurami na policjanta – wyrok – Zapadł wyrok wobec 40-letniej nauczycielki z Dębicy, która podczas próby legitymowania podrapała zastępcę komendanta powiatowego policji, a naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą kopnęła w udo.

Chcą odnowić nie tylko park – W parku w Zawadzie rozpoczęły się prace konserwatorskie, które mają na celu jego odnowienie. Marek Nagawiecki, właściciel posiadłości, w przyszłości zamierza utworzyć w nim muzeum.

Na Krakowskiej juz ćwiczą, na Głowackiego od 20 września – Jeszcze niedawno największym powodzeniem, szczególnie wśród pan, cieszyła sie zumba, czyli połączenie tańca z aerobikiem. Dziś coraz więcej osób wybiera ostry, intensywny crossfit. Czy do Dębicy dotarła moda na bycie fit? – Jak najbardziej – twierdzi Mariusz Bachurski, trener osobisty świadczy o tym również zainteresowanie klubami fitness, które juz działają lub właśnie otwierają swoje podwoje.

Te akacje są piękne, ale nam zagrażają – Wszystko wskazuje na to, że blisko stuletnie drzewa rosnące w Dębicy przy ulicy Starzyńskiego zostaną wycięte. Bo choć piękne i zabytkowe stanowią dla ludzi coraz większe zagrożenie.

Jarmarki, giełda i warsztaty z wikliny – 13 września na Rynku odbędzie się kolejna edycja Jarmarków Twórczości Ludowej Rzemiosła i Rękodzieła oraz Dembickiej giełdy staroci. Towarzyszyć im będą warsztaty wikliny naturalnej, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego po hasłem Jarmark – Rynek Dębicy w 2100 roku.

Rowery nieoznakowane, ale oznakować nie ma gdzie – Na trening przyjechali na rowerach, wracać musieli na piechotę. Złodziejom wystarczyła chwila, by jednoślady zniknęły z miejsca, gdzie były zaparkowane. Nie pomogły zabezpieczenia i to, że w pobliżu byli ludzie. A także siedziba Straży Miejskiej. Poszkodowani zgłosili sprawę na policje i mają nadzieję, że rowery jeszcze uda się odzyskać.

To żona mnie bije – Ma postawione zarzuty o znęcanie się nad bliskimi, ale absolutnie się do nich nie przyznaje. Twierdzi, że to żona próbuje go pozbawić pracy i sprawić, by sąd uznał, że on jest winny rozkładu ich pożycia. Oboje znaleźli pomoc w Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Tutaj – jak mówi jego szefowa Stanisława Dentko – mogą się zgłaszać zarówno ofiary przemocy, jak i jej sprawcy. Pierwszeństwo mają jednak ci pierwsi.

Paweł Wolicki – w wyborach stawiam na Jerzego Gagałę – wywiad z burmistrzem Dębicy

Startuje na burmistrza i na radnego w powiecie – Mariusz Szewczyk wystartuje w wyborach na burmistrza Dębicy. Ale nie jako kandydat Platformy Obywatelskiej, ale z własnego komitetu wyborczego. Myśli również o rajcowaniu w powiecie. Szczególnie, że popiera go Ruch Integracji Społecznej.

Zostawił tam zdjęcie brata – Jakie to uczucie stanać na dachu Afryki? Ryszard Pazdan i ks. Mariusz Ogorzelec zapewniają, że nieporównywalne do niczego, czego do tej pory doświadczyli. Na Kilimandżaro szli każdy ze swoją intencją, obaj przeżyli przygodę życia. I już zastanawiają się nad celem kolejnej podróży. Jeden marzy o zdobyciu najwyższego szczytu Ameryki, drugi chciałby wejść na Elbrus w Kaukazie. Na razie jednak żyją wspomnieniami z Tanzanii. A naprawdę jest co wspominać.

Autobus tam jeździ, ale pasażerów nie zabiera. I zabierać nie będzie – Żeby autobusem pojechać do Dębicy, pasażerowie z Podola muszą najpierw dostać się do Korzeniowa. Tak jest odkąd przewoźnik, czyli PKS zlikwidował linie miedzy Dębica, a Przecławiem. I chociaż do Podola autobus dojeżdża, pasażerowie nie mogą wsiąść na przystanku w tej wsi. A firma nie kwapi sie, by pójść im na rękę.

Na Perełce budują tamę. Pierwsza padła wierzba – 64 lata mieszkam w Nagawczynie i nigdy tu bobrów nie było. A teraz, niech pan patrzy – mówi Jacek Mroczek wskazując wierzbę powaloną przez gryzonie. Niewiele brakowało, by drzewo zahaczyło o słup i zerwało linię energetyczną. Mieszkaniec Nagawczyny boi się, że to dopiero początek problemów z nowymi lokatorami potoku Perełka.

Ta droga jest zamknięta, trzeba korzystać z objazdów – Uwaga kierowcy. Przez półtora miesiąca zamknięty będzie ponad trzykilometrowy odcinek drogi prowadzący z Głowaczowej w kierunku Golemek. Tyle potrwa jego przebudowa.

Pan Józef za wieniec odebrał wyróżnienie – Takiego najazdu Nagawczyna jeszcze chyba nie przeżyła. Chętni, by wziąć udział w Gminnych Dożynkach zakorkowali nie tylko główne ulice we wsi, ale i krajową czwórkę. Gdyby nie pomoc strażaków z OSP, którzy kierowali ruchem, wielu pewnie nie dotarłoby tam na czas. A było warto. Choćby po to, by wziąć udział w koncercie gwiazdy wieczoru zespołu Piersi.

Ziemniaki z ogniska smakowały najlepiej – Góra Motyczna wygrała w turnieju sołectw zorganizowanym podczas Święta Ziemniaka. Imprezę, jak co roku zorganizowano w Wiewiórce. Była okazja do wręczenia odznaczeń rolnikom z gminy, którzy wyróżniają sie gospodarskimi dokonaniami.

Michał Maziarka – teraz marzy o pomniku Sebastiana Petrycego – Dziewięć lat temu był w Doniecku. Został oddelegowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jako obserwator wyborów, które przeprowadzono po Pomarańczowej Rewolucji. Dzisiaj nie ukrywa, że z trudem patrzy na to, co dzieje się w tym mieście. Michał Maziarka jest radnym drugą kadencje, od dwóch lat pełni również funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Pilźnie. W plebiscycie Obserwatora Lokalnego zdobył tytuł Radnego na szóstkę, najlepszego w gminie i mieście .

Wisowa zaprasza na grzybów zbieranie – IV Wielkie Grzybobranie Wisowa 2014 odbędzie się w sobotę za tydzień 20 września.

Marian Ptaszek – radny na szóstkę – Nikt chyba nie wyobraża sobie Rady Miejskiej w Brzostku bez Mariana Ptaszka. Nie tylko dlatego, że mandat ten pełni od kilku kadencji, ale też jest jednym z barwniejszych samorządowców powiatu. A Czytelnicy OL wybrali go w plebiscycie najlepszym radnym tej gminy.

Podziękowali w Zawadzie – To wy tworzycie największą fabrykę – mówił do rolników zebranych na zawadzkim wzgórzu ks. Józef Książek, kustosz tutejszego sanktuarium, podczas sumy odpustowej, na której poświęcono wieńce żniwne i ziarno siewne.

Tym razem będzie po francusku – Utwory Edit Piaf, Jacquesa Brella, Yves Montanda, Georgesa Brassensa i…Charlesa Aznavoura usłyszeć będzie można w październiku w Dębicy. A to za sprawa XVI Dni Sztuki organizowanych przez Agencje Artystyczna Aplauz, francuskich artystów i Orkiestry Symfonicznej Opery i Baletu we Lwowie. Z koncertem wystąpi też pochodząca z Dębicy Agata Świętoń, a Dariusz Tyrpin pokaże swoje fotografie.

Kontrabasy we Wrocławiu – To było dla nich duże wyróżnienie. Uczniowie klasy kontrabasu Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i Szkoły Muzycznej II st. w Dębicy wzięli udział w warsztatach odbywających się podczas V Światowego Festiwalu Kontrabasowego we Wrocławiu.

Scena czeka na dzieciaki, a na dorosłych parkiet – Staramy się organizować takie zajęcia, na jakie jest zapotrzebowanie – mówi Elżbieta Kęsik, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, gdy pytam ją o ofertę kulturalna na nowy sezon. Gdy zaczyna wymieniać kolejne propozycje, z których skorzystać mogą dębiczanie, na dłużej zatrzymuje sie przy zajęciach z tańca towarzyskiego. Bo to jak sie okazuje nowość w ofercie MOK, skierowana do dorosłych mieszkańców.

Morsy dziękują i proszą o jeszcze – Udała się Zespołowi Ludowemu Morsy zbiórka darów dla Domu Pomocy Społecznej w Wysocku koło Jarosławia. Dzięki wsparciu sponsorów panie pojechały tam nie tylko z koncertem, ale i pudłami wypełnionymi m.in. środkami czystości, pościelą i słodyczami.

Pokazali co potrafią, zobaczymy ich w TVP – Kolejny sukces tancerzy Aliny Nowak i Edgara Marcosa. Polsko-hiszpańska para tym razem uzyskała bardzo dobry wynik podczas Otwartych Mistrzostw Niemiec GOC-Stuttgart 2014.

Derby dla Rzemiosła – W derbach powiatu tym razem lepsi okazali sie zawodnicy Rzemieślnika Pilzno. Wynik zdecydowanie nie odzwierciedla obrazu gry. Młodzi piłkarze Igloopolu przespali praktycznie całą pierwszą połowę spotkania.

Morsy nie znalazły sposobu na gości – wyniki klasy okręgowej

Grali rezerwowym i młodszym składem, ulegli Chemikowi – wyniki Klasy okręgowej – juniorzy młodsi

Zła passa ASP Wisłoka trwa – Podkarpackie Ligi Młodzieżowe

Żyraków lepszy u siebie – Świetnie radzą sobie w tej klasie rozgrywkowej zawodnicy Wisłoki II. Tym razem rozgromili aż 6:0 Paszczyniaka Paszczyna, a hat-tricka zaliczył Konik.

Zasów/Mokre pokonuje wysoko Orły na ich boisku. Stasiówka gra bez podstawowego bramkarza – Stasiówka podczas konfrontacji z_ Jodłowa grała bez…podstawowego bramkarza. Miedzy słupkami musiał stanać junior.

Punkty w Wiśniowej – Yessport IV liga

Podział punktów w meczu z JKS-em – III liga

XIX liga PLHFD – Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym roku, przeprowadzone zostaną rozgrywki w ramach Piłkarskiej Ligi Halowej Firm Dębickich. Pierwsze mecze najprawdopodobniej rozegrane zostaną w październiku.

DAP Girls z punktem w Bukowinie – II liga kobieca

24 bramki Czarnovii – Klasa O – trampkarz młodszy