W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wyrok na pracodawcę! Sąd mu każe, on nie płaci – Zarabiasz niewiele, a na dodatek nie dostajesz pieniędzy w terminie? Albo wcale? Jest pierwsza sprawa, zakończona wyrokiem, w której sąd tak zdecydowanie stanął po stronie pracowników. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Do małżeństwa jeszcze długa droga. Na razie się poznają – Kiedy chińska delegacja wysiadała pod Ratuszem kierowcy jadący ul. Kościuszki zwalniali, by zobaczyć co się dzieje. A przedsiębiorcy z Nanhai wyciągnęli telefony i aparaty fotograficzne, by pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego urządzić sobie sesję zdjęciową. Po niej czekały na nich konferencje, zwiedzanie firm, a w końcu pieczony prosiak.

Za próbę gwałtu trafił do aresztu – Najpierw wulgarnie namawiał ją na seks, kiedy odmówiła zaczął szarpać i próbował przewrócić. Na szczęście kobiecie udało się wyrwać i uciec do domu. 30-letni Czesław S. z gminy Jodłowa trafił do tymczasowego aresztu.

Leżał w śmietniku – Dwa dni trwało ustalanie tożsamości denata znalezionego na ulicy Głowackiego. Prokurator wykluczył, by do śmierci mężczyzny mogły przyczynić się osoby trzecie.

Rozkopane całe miasto, czyli remontowe szaleństwo w Dębicy –  Jak Dębica długa i szeroka, remont goni remont. Przebudowywane są kolejne drogi i chodniki, a kierowcy – a nierzadko piesi również – klną w żywy kamień, bo przejazd przez miasto stał się teraz nie lada wyzwaniem. Zaś władze zaprzeczają, że ten nagły natłok inwestycji to starannie zaplanowane tło dla kampanii wyborczej. Trudno w to uwierzyć.

Gągała, Trojan, Czerwiec – zastępcy chcą o piętro wyżej – Najciekawsze starcie tegorocznej kampanii wyborczej szykuje się w gminie Żyraków. Naprzeciwko siebie staną obecny wójt Marek Rączka i zastępca poprzedniego – Bożena Osocha. Interesująca batalia zapowiada się także w mieście Dębica, gdzie o najważniejszy w Ratuszu fotel zawalczy dwóch zastępców obecnego burmistrza. Co na to sam Paweł Wolicki? Do tej pory nie powiedział jeszcze stanowczo ani – tak, ani – nie.

Proszą o umorzenie, wtedy wybudują drogę – Bolesław Górzan, właściciel firmy Wimar od 2009 roku zapłacił ponad 213 tys. zł podatku. Jak zapewnia zawsze w terminie. Od 2012 r. pisze do Urzędu Miasta prośby o usunięcie drzew przy jego firmie, które zagrażają budynkowi i przebywającym w nim pracownikom. Pism kierowanych do magistratu jest więcej, ale urzędnicy zdają się głusi na nie.

W kasie brakuje 400 tys. za czynsz – Hotel przy ulicy Kwiatkowskiego nie zostanie zamknięty. Ale cześć z mieszkańców otrzymała pisma z informacją, że do 15 września powinni opuścić zajmowane lokale. Powodem jest zadłużenie, jakie mają wobec Administracji Domów Mieszkalnych. Ogółem długi lokatorów sięgają 400 tysięcy złotych, a jak twierdzi prezes ADM, wielu z nich nie wykazuje żadnej ochoty, by spłacić chociaż niewielką część należności.

Nastolatka chce sprzedać cnotę, a Darek poznać panią z Dębicy – – Witam. Mam 16 lat. Pilnie potrzebuję trochę kasy, ale mam też inny powód tego, żeby sprzedać cnotę…  Nie mam wymagań co do partnera, wiek jest w tej sprawie nieważny 🙂 – w taki sposób na jednym z portali ogłoszeniowych młoda dębiczanka próbuje sprzedać dziewictwo. Ale to nie jedyne takie ogłoszenie. Inni szukają sponsorów, okazji do skoku w bok lub do dłuższego romansu.

W obu szkołach czekają jeszcze na nowe meble – Choć rozpoczął się rok szkolny, w dwóch szkołach, w Starej Jastrząbce i Grabinach, trwają jeszcze drobne remonty. W obu zaadaptowano dodatkowe pomieszczenia, gdyż wzrosła liczba uczniów. Powstały oddziały dla czterolatków i pierwszoklasistów.

W Głobikowej będzie woda i kanalizacja – Kazimierz Wójcik, radny i sołtys Głobikowej ma powody do zadowolenia. Po latach starań w jego miejscowości będzie kanalizacja i wodociąg. Gmina właśnie podpisała umowę na projekt obu sieci. Ale na jego realizację trzeba będzie poczekać jeszcze 3 lub 4 lata.

Remont taki, że została tylko jedna ściana – Przebudowa stacji uzdatniania wody w Nagoszynie, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zawierzbiu i budowa kanalizacji w sześciu miejscowościach to trwające właśnie inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ostatnie zakończą się dopiero w przyszłym roku, ale finał części prac zaplanowano jeszcze w październiku.  Wszystkich inwestycji na pewno nie udało by się przeprowadzić, gdyby nie dotacje z zewnątrz, o które postarał się samorząd.

Rzemieślnicy świętowali w Rynku – Msza, podczas której poświęcono sztandar Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w ‡Pilznie rozpoczęli oficjalne świętowanie rzemieślnicy z‡ gminy.

Roman Warzecha – radny z charakterem na szóstkę – Plebiscyt Czytelników OL na najlepszego radnego gminy Jodłowa.

Okazja do świętowania w Pilznie była potrójna – Za dar tegorocznych plonów dziękował w Pilznie biskup Jan Piotrowski podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Pocieszenia. Były one połączone z gminnymi dożynkami.

Gwiazdy przyciągnęły tłumy – Aby przekonać się jaką popularnością cieszy się Goodfest, wystarczyło przyjrzeć się rejestracjom samochodów zaparkowanych w sobotni wieczór w okolicach miejskiego stadionu. Na koncerty Kalibra 44, Brodki, Dawida Podsiadły, Rebeki, Bokki, Fismolla, Kari, grupy Kamp! i Starej Rzeki przyjechali ludzie m.in. ze Śląska, Łodzi, Warszawy, czy Krakowa. A artyści nie zawiedli i dali show, którego wielu długo nie zapomni.

10 tysięcy dało czadu w Straszęcinie – Tłumy fanów, plejada gwiazd i zabawa do późna w nocy – takiego festiwalu nie było dotąd nigdy w powiecie. Druga edycja Czad Festiwal Śnieżka tylko potwierdziła, że pomysł na taką imprezę był strzałem w dziesiątkę.

Ortodox już bez Hawaja – Koncertu na głównej scenie Cieszanów Rock Festiwal Karol Bąk, basista grupy Ortodox nie mógł sobie odpuścić. Ale to było jego pożegnanie z zespołem, bo na kolejnym koncercie zastąpi go już nowy muzyk. Karol, znany bardziej jako Hawaj po prawie jedenastu latach zdecydował się opuścić zespół.

Wernisażu nie będzie, ale Białogłowicz obrazy pokaże – Od 5 września w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać będzie można wystawę malarstwa Stanisława Białogłowicza. Ci, którzy szykowali się na wernisaż i spotkanie z artystą będą jednak musieli poczekać. Malarz przyjedzie do Dębicy, ale w piątek 26 września i wtedy odbędzie się finisaż wystawy.

Siatkarze z Kępy na meczu otwarcia z Serbią – Zawodnicy Dębickiej Akademii Siatkówki Kępa obejrzeli mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce siatkowej.

Wiewiórka strzela dziesięć bramek! – Klasa A.

Derby gminy Dębica dla Baszty Zawada – Klasa B.

Morsy mają komplet – V liga.

To był horror. Punkty w Pilźnie – IV liga.

Punktów u siebie nadal nie zdobyli. Po pięciu kolejkach zamiast 15, mają tylko 4 – III liga.

Moravia i Sobolów za mocne dla Pomarańczek – II liga kobiet.