W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Po tragedii znów proszą o progi. Policja apeluje o opamiętanie -Po tragicznym wypadku w Dębicy przy ulicy Mickiewicza, na skutek, którego zmarł 15 letni rowerzysta, mieszkańcy domagają sie, aby czym prędzej zamontować tam progi zwalniające. Jednym zpomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa jest też postawienie fotoradaru, który miałaby obsługiwać Straż Miejska. Ale żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, zwłaszcza jeśli chodzi o to pierwsze policja nie jest przekonana, że to najlepszy sposób na zwiększenie bezpieczeństwa.  Poza tym:

Może zbudują hotel i muzeum – Po 20 latach starań rodzina Jabłonowskich odzyskała dwór w Przyborowie. Niestety, tylko ruiny, których odbudowa będzie wiele kosztować. Niewykluczone, ze powstanie tutaj hotel lub pensjonat zmuzeum.

Dożynek nie będzie, bo zabrakło wolnego terminu – Rolnicy z całego powiatu nie spotkają się w tym roku na wspólnych obchodach Święta Plonów. Dożynek powiatowych nie będzie. Starosta Władysław Bielawa brak tej imprezy tłumaczy natłokiem innych uroczystości, które szczelnie wypełniają kalendarz wydarzeń.

92-latka nie żyje, rodzina skarży lekarza z SOR-u – Lekarza z dębickiego pogotowia oskarża o niedopełnienie obowiązków rodzina 92-latki z Ropczyc. W czerwcu kobieta trafiła tu ze złamanym nosem, zmarła na skutek krwawienia. Póki co nie ma mowy o zarzutach, prokuratura czeka na opinie biegłych. A to może potrwać nawet 1,5 roku.

Żona nie miała juz siły słuchać, wiec zaczął pisać bloga – Piotr Waglowski uważany jest za pierwszego blogera w Polsce, choć sam za niego się nie uważa, gdyż jak tłumaczy nie wie, co to jest blog. Zaczynał w 1997 roku. Od tego czasu minęło siedemnaście lat. Wraz z coraz większą dostępnością do Internetu, w sieci przybywało wpisów, również tych prowadzonych przez mieszkańców naszego powiatu. Sporo blogów już nie istnieje, inne mimo upływu lat maja się świetnie i cały czas dodawane są na nich nowe treści. Powstają kolejne. Ostatniego dnia sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Blogera. O czym piszą dębiczanie?

Dzięki niej wiedzą, że boleć wcale nie musi – Jeden z pacjentów z bólem nogi zmagał sie przez 40 lat. Kiedy Renacie Celarek udało sie znaleźć powód dolegliwości i go wyeliminować, starszy pan przecierał oczy ze zdumienia. I żałował, ze dawniej nie było takich metod. Podobnych historii jest więcej, a morał z nich jeden – bolec wcale nie musi!

Pierwszy odcinek do końca września – Prace przy przebudowie ul. Żeromskiego trwają. Pierwszy etap, na odcinku od skrzyżowania z ul. Strumskiego do Rynku ma być gotowy najpóźniej do końca września.

PKP SA: najpierw dworzec, potem park handlowy – Ten ostatni powstanie na prawie dwuhektarowej działce, na której ma zostać zbudowana m.in. galeria handlowa i parkingi.

Pani wie, gdzie pracuje mąż… – Pewnie dalej cierpiałaby w zaciszu własnego domu, gdyby nie spotkanie z lekarzem w szpitalu, który wykonywał jej obdukcje. To on zmobilizował kobietę do tego, żeby zaczęła szukać pomocy, nie bacząc na to, że mąż, który ja krzywdzi, jest pracownikiem jednej ze służb mundurowych. Poszła do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. I namawia inne maltretowane kobiety do tego, żeby zaczęły osiebie walczyć.

Podsiadło zagra z Curly Heads – Brodka, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kamp!, Bokka, Fismoll, Rebeka, Stara Rzeka oraz KARI – przez kilka ostatnich tygodni przedstawialiśmy artystów, którzy zaprezentują sie w tym roku na Festiwalu GoodFest. Trzecia edycja tej imprezy juz w sobotę 30 sierpnia. Bedzie sie jednak różniła nieco od poprzednich. Organizatorzy przygotowali kilka nowych propozycji, które powinny zainteresować uczestników. Zwłaszcza fanów młodego wokalisty Dawida Podsiadło.

Przyjedzie Sabaton i TSA – Nawet 9 tysięcy uczestników, gości z całej Polski, spodziewają sie organizatorzy Śnieżka Czad Festiwalu, który juz w ten weekend odbędzie się w Straszęcinie. – Jesteśmy gotowi pod każdym względem – zapewniają. I zapowiadają atrakcje – niespodzianki, jakich dotąd nie było i których próżno szukać w programie imprezy. Wiadomo natomiast, że wystąpią niekwestionowane gwiazdy, a koncerty rozpoczynać się będą po południu, a kończyć niemalże o świcie dnia następnego.

Strefa otwarta w rytmie disco polo – Takiej imprezy w Pustkowie Strachowie nie było nigdy wcześniej i pewnie jeszcze długo nie będzie. Tradycyjnie z okazji Święta Pieroga można było spróbować tego przysmaku, który przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Dębica. Kolejna edycja imprezy połączona została z otwarciem Podstrefy Ekonomicznej w Pustkowie Strachowie. A wszystko zakończył swoim występem zespół Top-One.

Zakończył doczesna pielgrzymkę – Na wieczny spoczynek odszedł od nas ppor. Adam Augustyn, żołnierz Wojny Obronnej 1939 roku, członek zwyczajny Związku Kombatantów RP i BWP Koła Miejskiego w Dębicy. Do setnej rocznicy urodzin zabrakło mu zaledwie trzy miesiące.

Pieniądze dla strażaków Sama i na naukę pieczenia – Prawie 22 tysiące złotych trafi zˆprogramu Działaj Lokalne do gminy na realizacje czterech zadań. Najwięcej otrzymało Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie-Osiedlu.

Wieniec gospodarzy był najpiękniejszy – Niełaskawa okazała sie pogoda dla uczestników Gminnych Dożynek, które zorganizowano w Straszęcinie. Ale impreza i tak się odbyła i była nie mniej udana, niż te plenerowe. A na zabawę taneczną, która trwała do 1:00 w nocy udało się juz wyjść na zewnątrz.

Słotowa od Pilzna młodsza tylko dekadę – Stolica gminy w­ tym roku świętuje jubileusz 660-lecia powstania. Ale po sąsiedzku znajduje się inna miejscowość, która istnieje tylko dziesięć lat mniej niż Pilzno. Jest to najstarsza wieś w gminie. Mowa o Słotowej.

Wspominali Dyzme i innych partyzantów – W tym roku minęło dokładnie siedemdziesiąt lat od walk III Zgrupowania Armii Krajowej w Gołęczynie, w ramach Akcji Burza. Mieszkańcy gminy pamiętali o bohaterach tamtych wydarzeń.

Organizacja na plus, wyniki jeszcze lepiej – Choć V Memoriał Kawaleryjski Majora Henryka Dobrzańskiego Hubala rozgrywany był w Jaśle, to jego organizatorem było Podkarpackie Towarzystwo Konne w Brzostku. Jego członkowie zdominowali też rywalizację na parkurze w skokach przez przeszkody i zawodach kawaleryjskich.

Główne uroczystości w niedziele 7 września – Wielki Odpust w Sanktuarium Matki Bożej w Zawadzie rozpocznie sie w tym roku 31 sierpnia i potrwa do 8 września.

Magdy Treli twórcza droga aż do Ekwadoru – W Pradze mieszkała przez 12 lat, teraz chce na stałe osiąść w Ekwadorze. Wcześniej była Hiszpania, a w międzyczasie kilka innych krajów, które udało jej sie zwiedzić. Mimo to, do Dębicy, skąd pochodzi, Magdalena Trela zawsze wraca z przyjemnością. Przede wszystkim do ludzi, ale i do atmosfery, której nie ma gdzie indziej.

Ich wspomnień nie zatarł czas – 22 sierpnia 1944 roku, w przeddzień bitwy na Kałużówce, Jerzy Krusenstern (ps. Tom) skończył 20 lat. Nie czas był wtedy na świętowanie, zaczynał się najtrudniejszy okres jego życia. Ale gdy po 70 latach przyjechał na rocznicowe uroczystości akcji Burza, Maciej Małozięć, jeden z organizatorów tych obchodów, nie zapomniał o  90-tych urodzinach żołnierza z plutonu Orlika.

Łowili w Zawadzie nietoperze – Pięć nietoperzy udało sie odłowić podczas Warsztatów Przyrodniczych, które członkowie Towarzystwa Miłośników Przyrody IWA zorganizowali na terenie zespołu dworsko-parkowego w Zawadzie.

Morsy celniej niż Sokoły – To był prawdziwy pogrom gości z Krzywej. Tylko brakowi skuteczności przy oddawaniu strzałów przez zawodników Igloopolu, piłkarze Sokoła mogą zawdzięczać, że nie przegrali jeszcze wyżej.

Błękitni dwukrotnie lepsi od juniorów ASP Wisłoka – wyniki ASP Wisłoka oraz MKS Dębica

Chemik walczył do ostatniej minuty – Choć grząskie boisko w Strzegocicach przeszkadzało w przeprowadzaniu akcji obydwu drużynom, to bardziej narzekali na niego gospodarze. Największe szanse na powodzenie miały zagrania górną piłką, a że ustępowali pod względem wzrostu piłkarzom Czarnovii, mieli niewielkie szanse na wygrywanie pojedynków główkowych. I to właśnie głową została zdobyta jedyna bramka spotkania.

Strzał z wolnego za trzy punkty – Po meczu w Lublinie piłkarze Wisłoki pozbyli sie wreszcie ciążącej na nich presji związanej z brakiem zwycięstwa w III lidze. Bohaterem biało-zielonych został Marcin Juszkiewicz, który fantastycznie wykonał rzut wolny.