W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Apeluje o onkologie. Na razie utworzą oddział chemioterapii – Przemysław Wojtys, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy mówi, że stanie się to już w przyszłym roku. Stworzenie takiej jednostki będzie wstępem do uruchomienia w przyszłości oddziału onkologii. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Ani remontu, ani Placu Sztuki – Kiedy w† połowie stycznia tego roku pisaliśmy o †wspólnym przedsięwzięciu Miejskiej i †Powiatowej Biblioteki Publicznej i †Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, tak Marzena Kowalska, szefowa tej pierwszej, jak i †Ryszard Kucab, kierownik drugiej, byli pewni, że uda się wyremontować bibliotekę i †wybudować Plac Sztuki. Dziś już wiedzż, że nic z †tego. Bo Urząd Marszałkowski nie przyznał im pieniędzy na te inwestycje.

Zaczeka w areszcie – Jest akt oskarżenia przeciwko trójce młodych dębiczan. Tylko 19-latka przyznaje się do winy. Ale też zarzut, jaki postawił jej prokurator jest mniejszego kalibru od tych, jakie usłyszeli jej kompani. 20-latkom Jakubowi Ch. i Grzegorzowi Sz. grozi do 12 lat pobawienia wolności. W krótce wszyscy staną przed sądem w Dębicy.

Golasa z Robotniczej śledczy nie wiążą z gwałtem – Policja skontaktowała się z mieszkanką Dębicy, która złożyła doniesienie o biegającym na golasa po ulicy mężczyźnie. Śledczy wykluczają, by człowiek, którego opisała, mógł mieć coś wspólnego z gwałtem sprzed dwóch miesięcy.

Kupujesz miesięczny? Możesz go nie dostać – Udając się do kasy na dworcu autobusowym pani Krystyna nie spodziewała się, że odejdzie od okienka bez biletu miesięcznego. Kasjerka odmówiła sprzedaży, powołując się na decyzje prezesa. Kobieta twierdzi, ze w ten sposób ukarał ją za korzystanie przez kilka miesięcy z usług konkurencyjnej firmy.

Kandydaturę Trojana poparli w Rzeszowie – Wiceburmistrz Mariusz Trojan uzyskał poparcie marszałka województwa podkarpackiego i wszystko wskazuje na to, że to właśnie on będzie oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w zbliżających się wyborach na włodarza Dębicy.

O szpitalu bez wody i awaryjnego światła – Julian Maj, żołnierz, społecznik, pionier dębickiego szpitala – tak zatytułowana jest siódma książka autorstwa Zbigniewa Szurka, znanego w† mieście działacza PCK.

Radni powinni zrezygnować z diet – Komitet Wyborczy Edwarda Brzostowskiego ma zostać powołany do życia już w przyszłym tygodniu. Były burmistrz Dębicy zapowiada, że najlepszym kandydatem na gospodarza miasta jest Marek Kamiński.

O artyscie, który przetwory robi z papryki, ogórków i patisonów – Marek Szymaszek dla wielu dębiczan nie jest osobą anonimową. Nie wszyscy znają go jednak z imienia i nazwiska, dla większosci jest to po prostu Szaman. Kiedy zajeżdzam przed jego dom, jestem pewien, że trafiłem do właściwego człowieka. Jego z pewnoscią można nazwać
pozytywnie zakręconym. Dwóch pozostałych również.
Uważaj, gdy tędy idziesz – To skandal, że idąc chodnikiem wzdłuż ulicy Nosala można sobie powybijać oczy – mówi Andrzej Wojtunik, mieszkaniec Dębicy, który często spaceruje tutaj zƒ psem. Narzeka, że już kilka razy interweniował wƒ tej sprawie wƒ Urzędzie Miejskim, dzwonił też do Zakładu Usług Miejskich, ale bez skutku. Pokazuje też, w ƒjaki sposób przechodnie sami zaczęli sobie z ƒtym radzić.
Nie płacą za czynsz, ale odpracować nie chcą – Tylko pięć osób z bloków socjalnych przy Mościckiego odpowiedziało na propozycje Administracji Domów Mieszkalnych, by poprzez drobne prace przy budynkach, spłacali swoje zadłużenie. W podobny sposób pieniądze od dłużników próbował ściagnać Stanisław Olszewski, prezes największej spółdzielni mieszkaniowej w Dębicy. Jak mówi pomysł upadł, z winy zadłużonych lokatorów.
Kosynierów Racławickich zamknięta przez 12 dni – Od 18 do 29 sierpnia, wŠ związku zŠ prowadzonymi pracami przy budowie tzw. kanału ulgi oraz regulacją potoku Gawrzyłowskiego, wprowadzone zostaną objazdy dla wszystkich pojazdów. Różne, ze względu na ich wysokość oraz tonaż.
Był u psychologa, a nie prawnika – Krzysztof Kędzior udał się po pomoc prawną do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w €Dębicy. Potrzebował jej, bo się rozwodzi. Tam, jak twierdzi, zapewniono go, że pomoc będzie. O €tym, że porady prawnej jednak nie otrzyma, dowiedział się tuż przed upływem terminu złożenia dokumentów w €sądzie. Ale wygląda na to, że przez własną pomyłkę.
Przysmak z Brzeznicy z jajkiem, czyli Festiwal Żurku czwarty raz – Pomimo deszczowej pogody setki mieszkańców gminy Dębica i powiatu dębickiego przyjechało na czwarty już Festiwal Żurku organizowany w Brzeźnicy.
Z owczej wełny przędły nić – Przędzenie na czas, turniej łuczniczy, rodzinne wbijanie gwoździ czy rodzinne przeciąganie liny – to tylko niektóre zŒ atrakcji, które czekały na uczestników III Słowianskiego Pikniku Rodzinnego. Jak zapowiada Kasztelan Ziemowit, czyli Piotr Kaminski z ŒOsady Słowiańskiej wŒ Stobiernej, to nie ostatnia impreza wŒ sierpniu, która sprawi, że będziemy mogli przenieść się w Œczasie do wieków średnich.
Od trzech lat pracuje za darmo – Jeśli bezdomne koty, którymi opiekuje się Dominika Rostowska miałyby liczyć tylko na karmę, jaką – zgodnie z ƒobowiazującymi przepisami – zapewnia im samorząd, szybko padłyby z ƒgłodu. Dzienna dawka żywieniowa, według standardów urzędników z ƒRatusza to 2,5 dekagrama karmy na jedno zwierze. A ƒza opiekę nad czworonogami pani Dominika nie dostaje z ƒmiasta ani grosza. I ƒtak od prawie 3 lat.
Bunkier gotowy dla zwiedzających – Z końcem lipca zakończyły się prace porządkowo-budowlane na terenie byłej bazy radzieckiej w Żdżarach.
Znów wygrał brat – Dokonczeniem budowy parku rekreacyjnego w ‡Czarnej zajmie się Drewbud z ‡Czarnej – firma, której właścicielem jest brat przewodniczącego Rady Gminy. Wójt nie ma sobie w ‡tym temacie nic do zarzucenia. Tłumaczy, że wszystko odbywa się zgodnie z‡ prawem.
Tam gdzie zlikwidują mosty, wybudują nowe drogi – Regulację Zawadki Stanisław Stachura, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Melioracji i‰ Urządzeń Wodnych w‰ Rzeszowie, zapowiadał już jesienią 2012 roku. Jednak, mimo że minęło prawie dwa lata, jej projekt nadal nie jest gotowy. Urzędnicy zapowiadają co prawda, że ten powstanie do końca roku, ale wciąz nie wiadomo, kiedy znajdą się pieniądze na jego realizację. Wiadomo natomiast, że w ‰planach jest likwidacja trzech lub czterech mostów w‰ Zawadzie i ‰Stobiernej.

Mają pomysły i chęć działania – Oddanie do użytku placu zabaw stało się okazją do spotkania mieszkanców Bobrowej Woli. Inicjatorem pikniku rodzinnego było Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Kulturalnych, Zdrowotnych Dębina, działające tutaj od roku. To nie jedyne przedsięwzięcie zorganizowane przez społeczników z› tej wsi, którzy chcą aktywizować i ›integrować wszystkich mieszkanców. I ›już zapowiadają kolejne działania.

Zwiernik i Pilzno wygrywają na stadionie – Dziewięć drużyn wystawionych przez Ochotnicze Straże Pożarne wystartowało w ‡tegorocznych Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Wśród męskich zwyciężyli druhowie ze Zwiernika, wśród kobiet strażaczki ochotniczki z ‡Pilzna. Z ‡tym, że one nie miały konkurencji.

Baciary na Rynku – Z Rynku w Pilźnie zniknęło ogrodzenie, zamontowane na czas jego przebudowy. To oznacza, że inwestycja dobiega końca, a nowe centrum będzie w całości do dyspozycji mieszkańców.

Gwiazdą Voyager – Reggae i disco polo królować będą podczas uroczystości dożynkowych w Jodłowej. Na scenie zaprezentuje się lokalna grupa Ubuntu i gwiazda wieczoru – pochodzący z Sochaczewa Voyager.

Kładka w Kamienicy o krok od tragedii – Kiedy na pocztku czerwca pisaliśmy o •tym, że kładka nad Wisłoką w •Kamienicy Dolnej przechyla sią w •jedną stronę, mieszkańcy sołectwa liczyli, że szybko uda się ten proces zatrzymać. O• ile wtedy można było nią, oczywiście na własne ryzyko, przejść z •jednego brzegu na drugi, o •tyle teraz nikt się już na to nie odważy.

Te lata oddały Chrystusowi – Są katechetkami, pielęgniarkami, zakrystiankami. Jest w ich grupie organistka, przedszkolna wychowawczyni z ochronki, siostra kucharka, mistrzyni nowicjatu, ekonomka generalna. Łączy je habit i miłość do Jezusa, którą ślubowały po raz pierwszy przed 25 laty.

Ekshumowali zbiorową mogiłę – Szczątki ośmiu niemieckich żołnierzy odkryto w Głobikowej. Najprawdopodobniej uda się zidentyfikować tylko jednego z nich. Po przebadaniu trafią na cmentarz w Siemianowicach Śląskich.

W tunelu na dworcu woda stoi cały czas – Wiele gorzkich słów pod adresem PKP Polskie Linie Kolejowe pada z ust dębiczan. Chodzi o przebudowę linii z Krakowa do Rzeszowa. Ludzie mają wątpliwości, co do jakości i sensu wykonywanych robót.
Chcą oddać hołd tym, którzy pomagali – W sobotę 23 sierpnia o godz. 9 z placu sportowego pod szpitalem powiatowym wyruszy rowerowy rajd Szlakiem Czerwonego Krzyża w Akcji Burza.
Już bez Armii Czerwonej – Odsłonięcie i­ poświęcenie odnowionej tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy Armii Krajowej i­ cywilnych ofiar walk frontowych w ­Braciejowej rozpocznie 23 sierpnia obchody 70. rocznicy Akcji Burza i ­bitwy na Kałużówce. Główne uroczystości odbędą się 24 sierpnia na polanie Kałużówka. Tego samego dnia w­ Muzeum Regionalnym w ­Dębicy otwarta zostanie wystawa Akcja Burza w­ Obwodzie Dębica.
Morsy wciąż czekają na darczyńców – Jeszcze tylko do 20 sierpnia trwać będzie zbiórka darów dla Domu Pomocy Społecznej w Wysocku koło Jarosławia, organizowana przez Zespół Ludowy Morsy.
Uebzon nagrywa – Kilkupiętrowe wejście, to nowy utwór rapera Uebzona, zapowiadający epkę zatytułowaną Errata do egzystencji.
Joka, Feel-X i Abradab wystapia z zespołem, a Bokka zza kurtyny – Gdyby ktoś jeszcze pięc lat temu stwierdził, że Kaliber 44 wystąpi w Dębicy, fani rapu popukaliby się w czoło. Ale niemożliwe staje się możliwe i reaktywowaną w 2013 roku formacje usłyszeć będzie można już 30 sierpnia na miejskim stadionie podczas festiwalu Goodfest 2014. W sobotnie popołudnie zobaczyć tam będzie można również: Brodke, Kari, Dawida Podsiadło, Kamp!, Fissmola, Starą Rzeke, Rebeke i Bokke.
Chca KSU i slaskich szlagierów – W ‡pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się płyt w ‡sieci sklepów Empik znaleźć można francuską piosenkarkę Indile, Artura Rojka, Pokahontaz, Dawida Podsiadło i ‡grupę Sepultura. Ale w‡ sklepach muzycznych Debiut i ‡Miro, dębiczanie w ‡wakacje szukają zupełnie innych albumów. Pytają o ‡polską muzykę alternatywną lat osiemdziesiątych, grupy, które usłyszą na festiwalach, ale i ‡ludowszczyzne i ‡śląskie szlagiery.
Terminarze Klasy A, Klasy B oraz Klasy O juniorów – Nowe wyzwania czekają na piłkarzy LKS Stasiówka. W‚ dwóch pierwszych sezonach ich rywalami były zespoły z‚ grupy I‚ klasy B. W‚ tym, który przed nimi, zagrają z ‚zupełnie nowymi dla nich przeciwnikami, bowiem przeniesieni zostali do grupy II.
Punkt na dobry początek – Wisłoka remisuje w wyjazdowym spotkaniu z Orlętami Radzyń Podlaski w inauguracyjnym meczu III Ligi.
Piłkarze Borowca zapłacili frycowe – Niezbyt udanie w„ rozgrywkach dębickiej okręgówki wystartowały nasze zespoły, które w„ ubiegłym sezonie zapewniły sobie do niej awans z„ klasy A. Bliżej zdobycia choćby jednego punktu była Czarnovia, która do 70. min spotkania w „Woli Mieleckiej prowadziła z„ gospodarzami 2:1. Borowiec był natomiast wyraźnie słabszy od jednego z„ faworytów całej ligi, czyli Igloopolu.