W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Powiat przepił 88 mln złotych – Mało który z mieszkanców powiatu zdaje sobie sprawę z tego, jakie kwoty wydajemy na alkohol. Z kilku złotówek, które wielu z nas przeznacza na puszkę piwa, bądź z kilkudziesięciu na butelkę wódki, tworzy się gigantyczna kwota 88 milionów złotych rocznie. To niemal tyle, ile wynosi budżet Starostwa Powiatowego w Dębicy na ten rok. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Wszyscy się boją pijanych na basenie – Odkąd basen odkryty w Pustkowie Osiedlu został otwarty po remoncie, cieszy się niesłabnącą popularnością. Codziennie odwiedzaja go setki spragnionych ochłody mieszkanców powiatu. Tyle tylko, że jak twierdzi jeden z naszych Czytelników, nie czują się tam bezpiecznie. Mężczyzna przekonuje, że młodzież nagminnie raczy się tam alkoholem, a obiektem rządzi grupa miejscowych wyrostków. Dyrektor Marek Kamiński nie godzi się z taką opinią.

Pomoc dla lokalnych biznesmenów – Miasto chce wspierać przedsiębiorców. Ale nie wszystkich. Tych, którzy działają albo będą działać w Dębickim Parku Przemysłowym. Ten istnieje na terenach odkupionych od zakładu WUCH-PZL Dębica.

Czas remontów na drogach, cztery ulice rozkopane – Cztery ulice: Wagnera, Łasaka, Pawia i Krucza już niedługo będą jak nowe. Trwają prace przy ich budowie. Wartość inwestycji to ponad 1,1 mln zł.

Wzywa do zapłaty 1000 zł – Oszuści znów dają o sobie znać. Jeden z nich zapukał do 84-letniej mieszkanki Zawady, podając się za pracownika Poczty Polskiej. Wykorzystał nieuwagę i ukradł jej oszczędności. Drugi w imieniu Prokuratury Celnej w Zielonej Górze przysłał 44-letniemu mieszkańcowi Kamienicy Górnej nakaz zapłaty za kupowanie tytoniu z przemytu.

Ludzki szkielet w środku lasu – Ludzkie szczątki znalazł w lesie w Bączałce były funkcjonariusz policji. Teraz jego koledzy będą musieli ustalić, do kogo należał szkielet.

Za nakłanianie grozi tyle samo, co za dokonanie rozboju – Jeden pójdzie siedzieć, reszta dostanie wyroki w zawieszeniu – o ile sąd zaakceptuje wymiar kar, jakim chcą się poddać czterej mieszkańcy Dębicy. Są oskarżeni o dokonanie rozboju i nakłanianie do niego.

Kobiety nawet nie przesłuchali – Wersje tego zdarzenia są dwie. Jedna poszkodowanej, druga policji. Jednak bez względu na to, jak było naprawdę, niedopuszczalnym się wydaje, że policja nie próbowała nakłonić do zeznań kobiety, którą zaczepił obnażony mężczyzna. Zwłaszcza że na wolności wciąż pozostaje sprawca gwałtu na innej mieszkance Dębicy.

Zniszczyli drzewa pod komisariatem – Wandale wycięli trzy dorodne świerki rosnące pod Domem Kultury w Brzeźnicy, w którym swoją siedzibę ma… Komisariat Policji.

Wybiegł do letników z bronią w ręce – Takiego obrotu sprawy w życiu się nie spodziewali. Trzej mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego zatrzymali się na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w gminie Brzostek. Byli w szoku, gdy z ostrą bronią wybiegł do nich… właściciel.

Zmiany będą, ale tylko kosmetyczne – Fontanny podświetlane, z możliwościami muzycznymi – tak ma być na dębickim Rynku jeszcze w tym roku. Jednak ci, którzy spodziewają się rewolucji, mogą się zawieść.

Chce poznać swojego genetycznego bliźniaka – Żaneta Burdzy 8 listopada 2009 zarejestrowała się w bazie dawców komórek macierzystych fundacji DKMS. W tym roku podarowała szanse na życie dwunastolatkowi z Polski, dla którego oddała szpik kostny.

Lalki z dębickiej pracowni mają nawet polskie gwiazdy – To najlepszy przykład na to, że pasje można przekuć w’ biznes. Mama i’ dwie siostry prowadzą w’ Dębicy pracownię unikatowych lalek, które są popularne nawet wśród gwiazd.

Na nowym blaszaku chciałaby siać trawę – Do tego, że blaszak na ul. Rzeszowskiej jest w fatalnym stanie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. O jego remoncie mówi się od lat, ale na słowach się kończy. Tymczasem Karolina Jirmann, absolwentka wydziału architektury i urbanistyki Politechniki Rzeszowskiej, ma zupełnie inny pomysł. Chce wyburzyć budynek i zbudować go od nowa. Zupełnie inaczej.

Artur Kościelniak podinspektorem – Pięćdziesięciu czterech policjantów otrzymało awanse na wyższe stopnie. Siedmiu odebrało medale i„odznaki. Wszystko to działo się podczas tegorocznego Święta Policji, które obchodzono wraz z„ 95. rocznicą powstania tej formacji. Podczas apelu przy Komendzie Powiatowej Policji w „Dębicy pożegnano funkcjonariusza, który przechodzi na emeryturę.

Lampa będzie, ogrodzenie nie – Mieszkańcy parterowych budynków na ul. Mościckiego nadal nie mogą żyć w spokoju. Prosili o oświetlenie i ogrodzenie. Jedna lampa się pojawiła, jednak nie rozwiązuje ona problemu.

Z weselami trzeba jeszcze zaczekać – Przebudowa Domu Kultury w‹ Starej Jastrząbce nie jest jeszcze nawet na półmetku, a‹ mieszkancy już nie mogą się doczekać, kiedy zostanie otwarty.

Świętowała Brzeźnica Wola – Kiedy w 1924 roku naczelnik Jan Machnicki, Piotr Grabowski, Stanisław Wolak, Stanisław Tyksiński, Jan Bieniasz i Jan Strzok zakładali w Brzeźnicy jednostke Ochotniczej Straży Pożarnej, spotykali się w drewnianym baraku. Dzis, gdy druhowie świętuja jubileusz 90-lecia, mogą pochwalić się świeżo wyremontowana remiza, która własnie została oddana do użytku. Jej przebudowa kosztowała gminę ponad 330 tys. zł.

Plac zbudowali razem – Dobiega końca trzeci etap budowy placu rekreacyjnego w‡ Straszęcinie. Członkowie Grupy Odnowy Wsi, inicjatora przedsięwzięcia, chcą oddać go do użytku przy okazji gminnych dożynek, które odbędą się właśnie w ‡tej miejscowości. I‡ zapowiadają, że to jeszcze nie wszystko, co chcą tutaj zrobić.

Gdyby się bała, to nie wstąpiłaby do AK – 23 sierpnia przypadnie 70. rocznica walk na Kałużówce. Była to największa bitwa partyzantów stoczona w‡ Polsce południowo-wschodniej. Każdego roku na wieczną wartę odchodzą świadkowie tamtych wydarzeń. Ci, którzy żyją, pamietają coraz mniej.

Tu znaleźli swój dom – Mamo, ja chcę zostać u‡ taty w‡ Brzostku – usłyszała przed trzema laty Lubow Wiśniewska, kiedy odebrała we Lwowie telefon od córki Weroniki. To te słowa sprawiły, że żyjąca przez czternaście lat w‡ rozłące ukraińska rodzina, rozpoczęła nowy rozdział.

O fotel burmistrza bić się będzie troje – Obecny burmistrz Brzostku Leszek Bieniek, który potwierdza, że będzie się ubiegał o reelekcję, może mieć w jesiennych wyborach samorządowych dwójkę poważnych rywali.

Oddaj się pod opiekę Matki Bożej Przeczyckiej – Na tygodniowy odpust do Sanktuarium Matki Bozej w Przeczycy zaprasza proboszcz ks. Marek Marcickiewicz. Uroczystości rozpoczną się 13 sierpnia i potrwają do 20 sierpnia.

Kamp! gra elektronicznie, a Fissmol upłynnia serce – Zespół Kamp! Filip Berkowicz uznał za najlepszy electropopowy towar eksportowy. O Fissmollu, czyli 19-letnim Arkadiuszu Glensku Katarzyna Nosowska mówi, że upłynnia jej serce. Tak łódzkie trio, jak i gitarzystę z Poznania usłyszeć będzie można 30 sierpnia na miejskim stadionie podczas festiwalu Goodfest. Prócz nich wystąpią również: Brodka, Kari, Dawid Podsiadło, Stara Rzeka, Kaliber 44, Rebeka i Bokka.

Przez jezioro wpław – Wśród ponad 70 pływaków, którzy wystartowali w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych w Kryspinowie, była dwójka reprezentantów klubu Bobry.

Magdalena była o krok od złota – Wśród dziesięciu badmintonistów, którzy reprezentowali Podkarpacie na XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wš Sobótce k. Wrocławia, były dwie zawodniczki Orbitka Straszęcin. Magdalena Machnik išAgnieszka Szymaszek mogą zš całą pewnością uznać ten występ za udany.