W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Lekarz był pijany, zarzutów nie będzie – Prokuratura postanowiła umorzyć postępowanie wobec ginekologa, który po pijanemu dyżurował w dębickim szpitalu. Biegły uważa, że nie naraził bezpieczeństwa pacjentek. Niewykluczone, że lekarz wkrótce wróci do pracy na oddziale. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Trojan czy Gągała? PiS niejednomyślny – Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko burmistrza rekomenduje Mariusza Trojana – zapewnia poseł Jan Warzecha. – To bardzo niedobrze – odpowiada Czesław Łączak z tej samej partii. Swoja rekomendacje wysłał już do Warszawy i nie ukrywa, że jego kandydat to Jerzy Gagała, drugi z wiceburmistrzów Dębicy.

Pseudokibice dilerzy oskarżeni – Jest akt oskarżenia przeciwko pseudokibicom Wisłoki zamieszanym w handel narkotykami. Czterem z nich prokurator zarzuca kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. To kolejny etap postępowania, którego pierwsze akty rozegrały się w Dębicy w marcu ubiegłego roku.

Skarbowy oddaje pieniądze – Prawie 36,5 miliona złotych oddał Urząd Skarbowy w Dębicy podatnikom rozliczającym się za 2013 rok. Najwięcej zwrotów dostali korzystający z ulgi prorodzinnej.

Była miłość, będzie wyrok dla 21-latka – Ta znajomość zapowiadała się dobrze, ale szybko okazało się, że Konrad nie jest dla niej odpowiednim partnerem. Kiedy z nim zerwała, zaczął ją nękać. Wkrótce 21-latek stanie przed sądem. Prokurator postawił mu aż trzy zarzuty.

Taki dozór się nie sprawdził – Ma na koncie już siedem wyroków, właśnie odbywa karę pozbawienia wolności. Tymczasem prokurator szykuje kolejny akt oskarżenia przeciwko Patrykowi H. z Dębicy. Tym razem grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Magdalenę pożegnają w piątek – Choć od wypadku na autostradzie pod Dreznem minęło już ponad tydzień rodziny ofiar do dziś nie pożegnały swoich bliskich. Ich ciała mają zostać sprowadzone do Polski dopiero w tym tygodniu. Wśród jedenastu zidentyfikowanych osób, prócz braci z Brzeźnicy i 39-latka z Dębicy jest również dębiczanka, 20-letnia Magdalena.

Liczy na uniewinnienie – Burmistrz Paweł Wolicki złożył już do sądu apelacyjnego odwołanie od wyroku skazującego go na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu i zakaz pracy w samorządzie.

Bomby nie było, zamieszanie – tak – Zaraz po ósmej rano Jerzy Skocz, szef dębickiej Skarbówki jak co dzień otworzył pocztę mailową. Ale takiej wiadomości się nie spodziewał. Niedługo później na ulicy Kolejowej zaroiło się od policji i strażaków. W budynku miała być bomba.

Wicewójt jedzie do Bułgarii, a poseł chce zobaczyć fiordy – Ewa Podolska, dziennikarka Polskiej Telewizji Regionalnej urlop ma już za sobą. W tym roku postawiła na Bułgarię. W sierpniu na Bałkany wybiera się również Zdzisław Siwula, wicewójt gminy Dębica. Małgorzata Kędzior, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wypoczywać będzie w Turcji, a podisp. Waldemarowi Mytkosiowi, szefowi  dębickiej drogówki marzą się greckie wyspy. Być może je odwiedzi, ale na pewno nie w tym roku, bo wakacyjny urlop już wykorzystał… na wykańczanie domu.

Zawsze służył dobrą radą – Choć z poważną chorobą zmagał się od października ubiegłego roku, jeszcze w czerwcu przychodził do pracy. Tomasz Gawlik Wodociągom Dębickim oddał najlepsze lata swego życia, pracował w nich od 1981 roku. Ci, którzy go znali, podkreślają, że jeśli się w coś angażował, to może aż za bardzo. O takich ludziach zwykło się mówić, że odeszli z tego świata za wcześnie, bo mogli tu jeszcze dużo zrobić.

Reklamówki i opony chcą przerabiać na paliwo i prąd – Już 70 lat temu w Dębicy przerabiano kartofle na opony. Nic więc dziwnego, że dziś z gumy i plastikowych odpadów  można uzyskać choćby paliwo. Jeśli urządzenia do przerobu tworzyw sztucznych uda się zainstalować w Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami w Paszczynie , to spółka będzie mogła dzięki temu zaoszczędzić na prądzie. A przy okazji pozbyć się odpadów, które dziś zalegają na wysypiskach.

Bezpieczeństwo na krzyżówce poprawi tylko montaż lustra – Od kiedy zniszczona część ul. Macha zyskała nową nawierzchnię, mieszkańcy Stasiówki i Stobiernej skracają sobie nią trasę do Dębicy. Tak robi też Tomasz Domaradzki, choć musi przejechać przez skrzyżowanie, które nazywa rosyjską ruletką.

Rzeka wciąż straszy, więc budują prywatne wały – Gdy Kazimierz Bassara  interweniuje w urzędach w sprawie potoku Zawadka, dostaje odpowiedź, że nie jest stroną w sprawie. Ale rzeki takie formalności nie interesują, gdy po ulewach zalewa jego podwórko.

Remontu nie będzie, ale skatepark zostaje – Skatepark ma zostać zlikwidowany, a w jego miejscu ma stanąć trybuna dla kibiców – taka informacja krąży wśród młodzieży korzystającej z ramp na miejskim stadionie przy ul. Akademickiej. Wiceburmistrz Jerzy Gągała stanowczo ją jednak dementuje.

Centrum już stoi i czeka na otwarcie – Zakończyły się prace przy budowie Centrum kultury w Przyborowie. Otwarcie zaplanowano na wrzesień. To pierwszy etap przedsięwzięcia, dzięki któremu mieszkańcy zyskają miejsce do odpoczynku i rozwoju zainteresowań.

Żdżary żegnają się z klubem piłkarskim – Zwycięstwo na koniec sezonu – to tytuł ostatniego wpisu na stronie internetowej Dębu Żdżary. Autor opis spotkania z Zasowem kończy słowami: a co przyniesie przyszłość – zobaczymy…

Tańcem i śpiewem podbili Macedonię – Aby wystąpić w jednym z amfiteatrów tuż nad Jeziorem Ochrydzkim, musieli pokonać pieszo ponad trzy kilometry. Ale opłaciło się. Zespół Pieśni i Tańca Wisłoczanie tak spodobał się macedońskiej publiczności, że na każdym z koncertów grupa mogła liczyć na wielu oklaskujących go widzów.

Górzanki zachwyciły w Albigowej – Aż 700 kwiatów potrzeba było, żeby powstała  kompozycja, którą Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Górzanki zaprezentowało na Festiwalu Kwiatowym w Albigowej. Panie zajęły II miejsce, co uznać można za duży sukces.

Z usług chcieliby też skorzystać w gminie – Pierwsi mieszkańcy gminy Pilzno już odebrali Karty Dużej Rodziny. Wśród nich jest m.in. Magdalena Haptaś, mama 8-letnich trojaczków: Patryka, Gabrysi i Oliwii. Cieszy się, że ją otrzymała, ale nie jest przekonana co do jej obecnej przydatności.

Zemsta Niemców była okrutna – Niewielu już dziś pamięta wydarzenia, które rozegrały się w Bukowej 29 lipca 1944 roku. Jednym z nich jest Jan Tybur, któremu udało się przeżyć pacyfikację. Uciekł z ojcem w wiklinę nad Wisłokę, a pomocy udzielił im ksiądz Władysław Gwoździcki z parafii Brzyska sprowadzając do rannych lekarza.

Być porządkowym, to dbać o bezpieczeństwo pątników – Kiedyś zdarzyło mu się, że nie zrozumiał się z kolegą i obaj jednocześnie pozwolili przejechać obok pielgrzymkowej kolumny jadącym z dwóch stron samochodom. Omal nie skończyło się to czołowym zderzeniem. Była to jedyna wpadka Krzysztofa Dymka w sześcioletniej karierze porządkowego podczas Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

Z Lajkonikiem zatańczyli Poloneza – Kiedy w muszli koncertowej występował zespół Morsy, który rozpoczął Folkloriadę z Polonią, o tłumach na Rynku trudno było mówić. Ale gdy zaczęli się na nim pojawiać tancerze w kolorowych strojach było już tylko coraz lepiej. Publiczność śpiewała, a nawet tańczyła z chicagowskim Lajkonikiem, Małymi Igloopolanami i Bandankami z Ustrzyk Dolnych. Reportaż z imprezy będzie można zobaczyć w TV Polonia.

Liryczny Dawid Podsiadło i muzyczne poszukiwania – Dawid Podsiadło karierę muzyczną rozpoczął dzięki zwycięstwu w telewizyjnym show X Factor. Dlatego też Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Goodfest miał pewne obawy czy zapraszać go do Dębicy. Przekonały go cztery Fryderyki, które Dawid zgarnął podczas tegorocznej gali. Takich obiekcji nie miał za to w przypadku Starej Rzeki, czyli nowego projektu Kuby Ziołka. Wiedział, że jego nowatorskie, eksperymentalne granie idealnie wpiszę się w estetykę Goodfestu.

Dębicka galeria medalistów – Uczniowie dębickiego MG 3 przez ostatnią dekadę z roku na rok pięli się co raz wyżej w wojewódzkiej klasyfikacji szkół. Po 2. miejscu, które zajęli poprzednio, w minionym roku szkolnym wręcz znokautowali rywali. Po raz pierwszy okazali się najlepsi na Podkarpaciu gromadząc 892 punkty, a drugie MG 4 z Krosna wyprzedzili o 157 pkt. Tak dużej różnicy punktowej w historii gimnazjady jeszcze nie było.

Nie straszne im ani upały, ani błoto – W Pruchniku, Zagnańsku i Jaśle ścigali się ostatnio kolarze Gryfa Dębica. Choć w odniesieniu do pierwszego słowo ściganie się to spore nadużycie. Należałoby bowiem napisać, że zmagali się nie tyle z czasem i rywalami, co z deszczem i błotem.

Strzelili aż 65 bramek – Młodzież z gminy Dębica rywalizowała w IV turnieju dzikich drużyn. Zawody zorganizowane zostały przez świetlicę terapeutyczną Pinokio działającą przy Zespole Szkół w Pustkowie Osiedlu.

Janusz Wolański wraca na Parkową! – W niedzielę chęć powrotu do Wisłoki zdeklarował Janusz Wolański – ujawnia trener Mirosław Kalita. Wychowanek biało-zielonych ostatnio grał w Ko-lejarzu Stróże. Na Parkową wrócą też Adrian Konrad (z zagranicy) i Dariusz Bieszczad (z GKS-u Bełchatów).