W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Bracia zginęli pod Dreznem – Dramat na autostradzie: w zderzeniu autokaru z busem dębickiej firmy zginął także kierowca, mieszkaniec naszego miasta oraz dwie osoby z powiatu ropczyckiego. Tożsamości pięciu innych ofiar jeszcze wczoraj po południu śledczym nie udało się ustalić. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Wojna podjazdowa rozgorzała na nowo – Po przejęciu PKS-u Gustaw Fediów, właściciel Monisu, stał się na lokalnym rynku przewozowym monopolistą. W rok po tamtej spektakularnej transakcji poczuł się jednak zagrożony przez firmę Ogro-Trans. Do tego stopnia, że skierował przeciwko jej właścicielowi Pawłowi Szumowiczowi pozew do sądu.

Będą przyjmować przez cztery lata – Około czterdziestu nowych pracowników będzie potrzebowało Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Paszczynie w związku z uruchomieniem nowej linii technologicznej i kompostowni. Ale nie tak szybko, bo choć linia jest już prawie gotowa, to na budowę kompostowni dopiero został ogłoszony przetarg.

Rekrutacja na studia w Dębicy potrwa do połowy września – Rozpoczął się drugi etap rekrutacji do Zamiejscowego Oddziału Dydaktycznego UEK w Dębicy. Są jeszcze wolne miejsca na obu kierunkach studiów.

Sprawiedliwość po latach – Od popełnienia tego przestępstwa minęło ponad 20 lat, a dopiero teraz sprawiedliwości stało się zadość. Choć nie do końca, bo ciągle nie wiadomo, gdzie przebywa drugi ze sprawców. Pierwszy właśnie został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. To nie jedyny wyrok,  jaki zapadł wobec niego w Sądzie Rejonowym w Dębicy.

Radny twierdzi, że nie wie, ile zarobi na miejskiej inwestycji – Po raz kolejny zarobi na miejskiej inwestycji radny Mateusz Smoła. Ale nie widzi w tym nic zdrożnego, bo przepisy tego nie zabraniają. A jeszcze dwa lata temu twierdził, że więcej raczej nie skusi się na roboty finansowane z miejskiej kasy. Jak widać, kluczowe okazało się tutaj określenie – raczej.

Latarnie nie świecą, bo ich tutaj nie ma. Będą za rok – Fragment drogi od ronda przy Rzeszowskiej i Sandomierskiej do stacji paliw przy wyjeździe na obwodnicę. Jest tutaj chodnik i ścieżka dla rowerów. Tyle tylko, że po zmroku można z nich korzystać wyłącznie po omacku, co nie rokuje dobrze, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników. Bo na tym odcinku drogi nie świeci ani jedna latarnia. A nie świecą, bo ich nie ma. Dobra wiadomość to taka, że oświetlenie jest tutaj planowane. Chociaż nie wcześniej, niż w przyszłym roku.

Burzówka do wymiany  – Co oni zrobili na tej Gawrzyłowskiej? Rozkopali chodnik już ze trzy tygodnie i nic tam nie robią! A ludzie którędy mają chodzić, drogą? – Teofil Worek, który zadzwonił do naszej redakcji, nie krył zdenerwowania.

Działkowicze związkowi mogą powiedzieć: nie! – Choć ziemię uprawiają w Dębicy, za to, że są jej dzierżawcami, muszą płacić Polskiemu Związkowi Działkowców w Warszawie. Rocznie tyko 19 groszy od metra kwadratowego, ale i to nie wszystkim się podoba. Komu najbardziej, przekonamy się do końca tego roku.

MKS chce przejąć zlikwidowane kursy – Dębica jest gotowa do zorganizowania transportu publicznego w sąsiednich gminach. Radni podjęli już uchwały, będące pierwszym krokiem do podpisania umów z samorządami gmin: Żyraków, Czarna, Przecław i Dębica. Obawiają się jednak, że  dla miasta nie będzie to korzystne przedsięwzięcie.

Podlesie i Borowa na pierwszym miejscu – Dziewczęta z Podlesia i drużyna męska z Borowej – to tryumfatorzy Gminnych Zawodów Pożarniczych. Gospodarzem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna właśnie z Borowej, więc zwycięstwo cieszy podwójnie.

Gady w Głobikowej, a w Podgrodziu ptaki – Wójtowi Rokoszowi marzy się w Głobikowej Park Dinozaurów. Kilka już tam nawet sprowadził. Nie wie jednak, że tuż pod nosem, w Podgrodziu, rośnie mu konkurencja. Bo Januszowi Kurzawie zamarzył się Park Ptaków. Ma już jastrzębia i ogromnego orła, a zapowiada, że niedługo na jego podwórku staną też bociany i sowa.

Wyprzedaż udana, planują następne – Żar lejący się z nieba nie przeszkodził organizatorom wyprzedaży, która po raz pierwszy odbyła się w Straszęcinie. Ochłodę zapewniała pyszna lemoniada przygotowana przez Adalminę Dydyńską.

Dzwonowa ma już swoje centrum – Takiego budynku Dzwonowa do tej pory nie miała. Niektórzy nie wierzyli, że kiedykolwiek on powstanie. Zarzucali wójtowi Robertowi Musze, że kłamie, kiedy obiecywał im Centrum Kultury i Sportu z prawdziwego zdarzenia.

Dobre chęci i sponsorzy – Tej kolonii by nie było, gdyby nie upór i dobra wola członków Stowarzyszenia  Rozwiń Skrzydła z Łęk Dolnych. Dzięki nim i pomocy sponsorów 25 dzieci z Łęk i Zwiernika spędziło osiem pełnych atrakcji dni w Głobikowej.

Księża poświęcą pojazdy – Trudno nie przyznać racji ks. Ryszardowi Piaseckiemu, proboszczowi parafii św. Jadwigi w Dębicy, który dramatycznym brakiem odpowiedzialności nazywa prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu czy narkotyków. W takim przypadku kierowcom nie pomoże nawet tradycyjne poświęcenie pojazdów.

Ambitnie i elektronicznie – Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny i współorganizator festiwalu Goodfest, Monikę Brodkę uważa za pierwszą divę ambitnej muzyki rozrywkowej w Polsce. O duecie Rebeka mówi, że to jeden z naszych najgorętszych towarów eksportowych. 30 sierpnia i Brodkę, i Rebekę, będzie można usłyszeć na żywo w Dębicy. A my właśnie zaczynamy prezentację artystów, którzy wystąpią podczas trzeciej edycji festiwalu.

Zwycięska bitwa na Kałużówce i tragiczny epilog akcji Burza – W pierwszej dekadzie sierpnia Adam Lazarowicz, dowodzący w okresie akcji Burza oddziałami Armii Krajowej na ziemi dębickiej, zdecydował o przeniesieniu miejsca kwaterowania II zgrupowania, w rejon leśnej polany Kałużówka. Miejsce to, określane na mapach jako Hatuza, znajdowało się w rejonie wzgórza 426, w środku lasu pomiędzy: Gumniskami, Połomią, a Braciejową. Wokół polany żołnierze AK rozbili warowny obóz, w którym mieli przeczekać przejście frontu. Jak się okazało Sowieci zatrzymali się w rejonie Dębicy na kilka miesięcy, a zgrupowanie znalazło się w kleszczach pomiędzy niemiecką, a sowiecką linią frontu.

Szukam pracy. A może chce pani kupić masażer?! – Najszybszy sposób na pranie mózgu? Dzień szkoleniowy na stanowisko ankietera! Mam 19 lat , jak każdy maturzysta szukam pracy na wakacje. Zadzwoniłam do pewnej firmy. Umówiono mnie na rozmowę kwalifikacyjną. O, jak miło!

W nagrodę pojechali do Zakrzowa – Jeśli pilnie trenujesz przez cały rok, pojedziesz na obóz do Zakrzowa. Taka myśl przyświecała młodym piłkarzom Czarnovii, którzy w nagrodę za przykładanie się do zajęć na boisku mogli skorzystać z siedmiodniowych wyjazdowym zajęć połączonych z grami kontrolnymi, ale i wycieczkami.

To była dla Czarnovii lekcja futbolu – Czarnovia występuje w rozgrywkach V ligi polskiej. Pogoń Lwów w III lidze ukraińskiej. Różnica pomiędzy obydwoma klubami, które rozegrały sparingowe spotkanie na stadionie w Czarnej była widoczna. Wygrali goście zza wschodniej granicy 4:0.

Najmłodsi i najstarsi sięgnęli po główne trofea – Śnieżka Cup to święto piłki nożnej dla dzieci organizowane przez LKS Igloopol przy współpracy z firmą Śnieżka. O puchary walczą w tym turnieju najmłodsi zawodnicy z roczników od 2003 do 2007. W tym roku zawody zorganizowane zostały już po raz siódmy.