W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Skarży męża – radnego: chociaż prokuratura chciała tę sprawę umorzyć, Sąd Rejonowy w Dębicy uznał, że należy śledztwo prowadzić. Żona radnego oskarża męża, że ją dręczy i poniża. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Zatrudnią ludzi do produkcji żywic – Osiemdziesiąt osób ma zostać przyjętych do nowego zakładu produkcyjnego, jaki powstaje w firmie Lerg w Pustkowie Osiedlu. Z wykorzystaniem nowoczesnych technologii będzie w nim wytwarzana modyfikowana żywica poliestrowa, która trafi na rynek krajowy i zagraniczny.

Auta pojadą przez most żelazny – Trwają prace przy przystosowaniu mostu żelaznego na Wisłoce dla ruchu samochodowego. Ale mieszkańcy, którzy walczyli o  jego utrzymanie nie mają powodów do zadowolenia.

Dowodów nie znaleźli –  Doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez myśliwego z koła Ostoja było alarmujące. Według osoby, która powiadomiła prokuraturę, podczas polowania zabito dwie lochy dzika. Obydwie miały być prośne, zastrzelone w okresie ochronnym.

A wnuczek obszedł się smakiem – Kiedy rozmawiam o tym, co stało się 3 lipca z  Franciszkiem Kalitą, mówi, że choć minął od tamtego dnia już tydzień, nadal jest w szoku. Ktoś próbował się podszyć pod jego wnuka i wyłudzić od niego pieniądze. I to nie byle jaką kwotę – 10 tysięcy złotych. On i jego żona Barbara nie dali się oszukać i o to samo apelują do innych mieszkańców powiatu.

Absolwenci gimnazjów chcą biologii i chemii – Największym zainteresowaniem wśród absolwentów gimnazjów w całej Polsce cieszyły się w naborze do szkół średnich klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Nie inaczej było w Dębicy. Dwie szkoły dostały nawet zgodę od starostwa na utworzenie w nich dodatkowych miejsc.

Przyjeżdżają z Jarosławia i pytają: po co są te dołki? – Co kadencja, to dębicki Rynek zamiast pięknieć, wygląda paskudniej. Zaczęło się od przebudowy za czasów burmistrza Władysława Bielawy. Swoje pięć groszy wtrącił Edward Brzostowski,  obecna ekipa rządząca też ma plan, by coś zmienić. Nie przez przypadek tuż przed wyborami –  oby tylko nie wyszło  jak zawsze, czyli tandetnie i kiczowato.

W ocenie sądu wiedział, że łamie prawo – W tym tygodniu adwokat Pawła Wolickiego złoży apelację od wyroku skazującego burmistrza Dębicy. Jest to możliwe, bo sporządzone zostało niedawno jego uzasadnienie, w którym krok po kroku sąd wytyka mu wszystkie niedociągnięcia. Co więcej, zeznania jego samego i niektórych urzędników Ratusza uznał za mało wiarygodne.

Z dotacją na śmigłowiec jest łatwiej – Gdyby nie dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy, nie mógłby sobie pozwolić na zakup drona – bezzałogowego śmigłowca, który pozwala robić zdjęcia z lotu ptaka. Dla Wojciecha Szpary to sposób na biznes,  ale jak się okazuje ludzi z ciekawymi pomysłami na własną działalność gospodarczą jest niewielu. I nieczęsto sięgają po pieniądze z Unii.

Jeszcze tylko piec, a będą bezpieczni – Nasi Czytelnicy odpowiedzieli na apel o pomoc dla matki dwóch synów, która od wielu lat walczy o godne życie dla siebie i dzieci. Ale ta rodzina ciągle wymaga wsparcia. Najpilniejsza potrzeba to piec.

Śledztwo ciągle stoi w miejscu – Kolejny tydzień bez przełomu w sprawie gwałciciela z ulicy Kwiatkowskiego. Przestępca pozostaje nieuchwytny, a szansa na ustalenie, kto skrzywdził młodą kobietę, maleje z dnia na dzień.

Żaden nie przyznaje, że wpłacał na kampanię Jana Burego – Nie udało się ustalić, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynnosci wobec Bogusława Płodzienia, prezesa Zarządu Powiatowego PSL i byłego szefa biura poselskiego Jana Burego. Tym, że słuzby śledcze interesują się Janem Burym, nie są przejęci lokalni działacze partii, z której się wywodzi: Paweł Jarosz, Wiesław Lada i Marek Rączka.

Nam nie umorzyli –  Biznesmenom umarza się podatki, ale nam nie – narzeka Janusz Wiktor, starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. Gdyby władze przystały na propozycję, miasto jeszcze by na tym jeszcze  skorzystało, bo udałoby się odnowić siedzibę cechu w samym centrum Dębicy.

Zbiorowa mogiła Żydów na Wolicy w coraz gorszym stanie – Tuż na skraju lasu na Wolicy, przy ul. 23 sierpnia, za osiedlowym boiskiem znajduje się zbiorowa mogiła Żydów. To miejsce przypomina o tragedii, jaka rozegrała się tam 72 lata temu, 10 lipca 1942 roku. W ciągu kilku chwil życie straciło 574 osoby.  Byli to Żydzi z dębickiego getta.głównie kobiety i dzieci. Większość do dziś pozostaje anonimowa.

Dywaników coraz więcej – Od dawna obiecywany, kilometrowy odcinek drogi Grabiny-Błyszczówka jest już gotowy. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się przebudowa innego, Grabiny-Głowaczowa.

Szukają dobrych prawników, potem powalczą o Zawadę – Stanisław Rokosz mówi, że ma dość patrzenia na popadający w ruinę dawny majątek m.in. Raczyńskich w Zawadzie. Miesiące wakacyjne chce spożytkować na poszukiwania dobrego biura prawnego, a potem być może rozpocznie batalię o przejęcie parku wraz z basztą i pałacem.

Skanska w Zawierzbiu – Firma Skanska rozbuduje oczyszczalnię ścieków w Zawierzbiu. To duża inwestycja, która pochłonie ponad milion złotych. Dzięki niej będzie mogła pracować bardziej wydajnie.

Jodłowa triumfuje w Pilźnie – Kapela Ludowa Jodłowianie oraz zespół Ubuntu z Jodłowej wygrali Przegląd Zespołów Muzycznych w Pilźnie. W kategorii Muzyka estradowa na drugim miejscu znalazł się inny zespół z Jodłowej – Highway.

Pogodę zamówili u JP II – Kiedy pytam kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku Karola Staniszewskiego, u kogo zamawiał pogodę na Piknik Rodzinny, wydaje się zdziwiony, że nie wiem. Lekkim ruchem ręki wskazuje na pomnik Jana Pawła II.

BloodFest już w sobotę. Sabała Bacała nie zagra – Na dwudniowy metalowo-punkowy festiwal zapraszają młodzi muzycy z dębickiego zespołu BloodHunt. Pierwsza odsłona BloodFest już w sobotę 19 lipca, druga 26 lipca. Obie w pubie Pokusa przy ul. Kolejowej.

Złota w Gumniskach nie zabrakło – Przy meksykańskich brzmieniach kapeli Los Amigos  poszukiwacze złota wypłukiwali go podczas ósmego już festynu w Gumniskach.  Były emocje i dużo dobrej zabawy, a to, co każdy sobie wypłukał, mógł zabrać do domu.

Tam, gdzie zginął Miecz. Wzmożona dywersja w rejonie Dębicy – Żołnierze Polski Podziemnej niemal od samego początku powstania organizacji konspiracyjnej od jesieni 1939 roku, przygotowywali się do wybuchu powstania zbrojnego. Temu celowi służyć miało odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie żołnierzy prowadzone w latach 1939-1943 na wszystkich szczeblach organizacyjnych. Początkowa działalność propagandowa, wywiadowcza i sabotażowa, została zamieniona na skonkretyzowaną działalność dywersyjno-bojową, aby w decydującej fazie wojny przystąpić do powstania. Na ziemi dębickiej nie brakuje miejsc związanych z operacją Burza, która była akcją wzmożonej dywersji prowadzoną przez Armię Krajową w 1944 roku.

Śnieżka Cup za nami – Gdy Mundial w Brazylii dobiegał końca, na stadionie przy Piłsudskiego, trwało inne piłkarskie święto, organizowane przez LKS Igloopol oraz firmę Śnieżka – coroczny turniej piłkarski dla najmłodszych Śnieżka Cup.

DAP ponownie podbijał Europę – Byli już we Francji, Holandii i Włoszech. Z każdego z tych państw wracali z medalami. Nie inaczej było i w Danii. Chłopcy z Dziecięcej Akademii Piłkarskiej w Dębicy po raz kolejny udowodnili, że polska myśl szkoleniowa nie musi być gorsza od tej z zachodu Europy.

Orbitek to znak firmowy – Kiedy zawodnicy Orbitka Straszęcin pojechali na jeden z pierwszych turniejów do Głubczyc, prężnie już wtedy działającego ośrodka badmintonowego, kwaterująca ich w hotelu kobieta, kilka razy dopytywała, skąd są. Dziś, 20 lat później, nikomu nie muszą dwukrotnie powtarzać ani nazwy klubu, ani miejscowości.

Wspólnymi siłami po 15 złotych – Pływackie Mistrzostwa Okręgu Podkarpackiego w Dębicy były szczególnymi zawodami dla Gryfa Dębica. Klub ten brał w nich udział po raz pierwszy. Jako debiutant zaprezentował się znakomicie, zdobywając aż 10 złotych medali. Pięciokrotnie na najwyższym podium stawali natomiast trenujący na tym samym basenie pływacy Bobrów.

Panie podołały roli faworytek imprezy – Dwa brązowe medale zdobyły nasze reprezentantki podczas Mistrzostw Europy w Lotce Kopanej w Pustkowie Osiedlu. Na podium stanęły w trójkach i dwójkach. Blisko były także w singlach.

Z Igloopolu po wicemistrzowstwo – Wychowankowie Igloopolu Jakub Persak i Bartłomiej Ciepiela oraz Patryk Barszcz (grający od roku w Resovii), jako reprezentanci Podkarpacia wzięli udział w turnieju o Puchar PZPN im. Kazimierza Górskiego w Policach. Wraz z drużyną zdobyli srebrny medal.