W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Czy policjant brał łapówki rozstrzygnie sąd – Przeciw pierwszemu z trzech policjantów, zatrzymanych dwa lata temu, do sądu skierowany został akt oskarżenia. Podejrzany jest o przyjmowanie łapówek, utrudnianie śledztwa i posiadania narkotyków. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Pustki na dworcu, piłka nadal w grze – Nie wszystkie zapowiadane do likwidacji kursy PKS-u od pierwszego lipca przestały istnieć. Część z nich – jak mówi Gustaw Fediów – została zwieszona. Twierdzi, że piłka nadal jest w grze i teraz czeka na ruch drugiej strony, czyli zarządców gmin. Ci nie odżegnują się od spotkania i dyskusji, ale nie kryją, że dyskutują też z innymi przewoźnikami.

We znaki dała się maturzystom szczególnie matematyka – Jeśli przy podsumowywaniu wyników tegorocznej matury wzięlibyśmy pod uwagę tylko zdawalność, po raz pierwszy na szczycie znalazłoby się II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy. Sukcesem zakończyła się ona dla 139 ze 143 uczniów (97,2 procent).

Kobiety, bądźcie czujne! – Na wolności pozostaje sprawca gwałtu, do którego doszło w połowie czerwca. Z dnia na dzień maleją szanse ustalenia jego tożsamości. Tymczasem jeden z dowodów znalezionych na miejscu przestępstwa prowadzi do firmy transportowej w naszym powiecie. Czy kobiety powinny czuć się zagrożone?  – Trzeba uważać – mówi Jacek Bator, rzecznik policji.

Wstyd, że tak tu jest – Zdewastowany pomnik, zarośnięty teren – tak wygląda cmentarz wojskowy w Pustkowie. Są tutaj pochowani żołnierze Armii Radzieckiej. To nie najlepsza wizytówka dla gminy, gdzie taką wagę przykłada się do miejsc o historycznym zdarzeniu.

Ukradł 80 razy, prokurator łaskawy – Przyznał się do około 80 kradzieży, a śledczy podejrzewają, że to jeszcze nie koniec rachunku sumienia Ślązaka. Grzegorz W. został zatrzymany przez policjantów z Brzostku, chce poddać się karze.

Teraz będzie mogła uczyć młodzież – Zawsze chciała uczyć w szkole, ale gdy zdała maturę, brat wybrał dla niej stomatologię. Dziś czuje się zawodowo spełniona,  co więcej, niedawno obroniła tytuł doktora, dlatego otworzyła się przed nią dodatkowa furtka. Ma teraz szansę spełnić swoje marzenia z młodości.

Może być niebezpieczny – Mimo że nie był dotąd karany, a biegli stwierdzili u niego ograniczoną poczytalność, mieszkaniec Dębicy został skazany na pobyt w więzieniu za posiadanie materiałów o treści pedofilskiej. Po odsiadce na przymusowe leczenie.

Autostradą do Tarnowa pojedziemy już we wrześniu – Jeśli wierzyć zapewnieniom wykonawcy, odcinkiem autostrady od węzła Pustynia do węzła Tarnów-Krzyż kierowcy pojadą 30 września. To dobra wiadomość. Jest też jednak i gorsza. Ci, którzy liczyli, że w punktach obsługi przy nowo wybudowanej drodze szybkiego ruchu będzie czekało dużo miejsc pracy, mogą obejść się smakiem.

Wandale niszczą, leśnicy już  naprawiać nie będą – Zdemolowane ławki, stoły, wiaty, sterty szkła, opakowań i zużytych  prezerwatyw – tak wyglądają parkingi leśne, miejsca, gdzie można pojechać z rodziną, by odpocząć. Choć to były wypoczynek z tych dla amatorów szkół przetrwania.

Karty parkingowe na nowych zasadach – Spore zamieszanie wywołała informacja o nowych zasadach wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. – To nie jest wymiana ze starych na nowe – podkreśla Agnieszka Boro, szefowa Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Stanisław Rokosz: a u nas zgody nie ma – To miało być spotkanie na luzie – tak zapowiadał Janusz Wiktor, starszy Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości. I chwilami było, jak wtedy, gdy wójt Stanisław Rokosz próbował wręczyć snickersa Zygmuntowi Żabickiemu, radnemu powiatu.

Rzemiosło popiera Śliwę, ale Kamiński też o to poprosi – Udział w wyborach na burmistrza Dębicy potwierdza Krzysztof Krawczyk, były zastępca obecnego włodarza. Wystawienie kandydata zapowiada Alternatywa, jego nazwisko będzie znane w tym tygodniu. Startu nie wyklucza lider tego stowarzyszenia Zenon Trojan, choć zastrzega, że jest kandydatem rezerwowym. Do wyborów przymierza się także inny radny – Jarosław Śliwa. Ma już poparcie przedsiębiorców.

Kierowcy zakazu widzieć nie mogą – Mieszkaniec Dębicy był świadkiem, jak na ul. Czarnieckiego omal nie doszło do zderzenia dwóch samochodów. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że stało się to na tym jej odcinku, który jest drogą jednokierunkową.

Po ulicy Rzeszowskiej – Żeromskiego. Rzeź drzew trwa – Kolejne drzewa znikają z krajobrazu miasta. I będą następne wycinki, za którymi w ślad nie idą nowe nasadzenia. – Przy inwestycjach drogowych nie ma takiego obowiązku – dowiadujemy się w Ratuszu.

Potok Dziki po większych opadach deszczu jest nie do ujarzmienia – Z niepokojem spogląda w niebo, gdy tylko nadciągają ciemne chmury. Bo niedawno, pod koniec maja, przepływający obok ich posesji w Starej Jastrząbce potok Dziki znów podtopił dom i budynek gospodarczy. Kierownik Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wie jak problem rozwiązać. Niestety, jest jeszcze pewna przeszkoda.

Wszedłeś na miejską działkę? Zapłacisz! – Roboty przy przebudowie ul. Północnej jeszcze się nie zakończyły, a jej mieszkańcy już zgłaszają uwagi odnośnie jej wykonania. Nie podoba im się szczególnie to, że niektóre ogrodzenia są zbyt blisko chodnika.

Sklep otwierają, jak kończy się zmiana w Firmie Oponiarskiej – Marcin Świątek, który mieszka bloku nr 4 przy ul. Kwiatkowskiego ma dość pijących alkohol przy bloku. Jak mówi wiele razy zgłaszał sprawę do Straży Miejskiej, jednak bezskutecznie. Strażnicy twierdzą jednak, że takich zgłoszeń nie było. Mimo tego już zaczęli częściej zaglądać w tamtą okolicę.

Za wygraną otrzymali beczkę zimnego piwa – Ochotnicza Straż Pożarna w Brzeźnicy Woli, zarówno wśród drużyn żeńskich i męskich wygrała Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze. W tym roku przeprowadzone zostały na stadionie Ludowego Klubu Sportowego Baszta w Zawadzie.

Okazja do świętowania jest u nich potrójna – Kościół w Czarnej ma 110 lat. Ale to nie jedyny powód do świętowania. Ks. Stanisław Janusz, proboszcz tutejszej parafii, sprawuje swój urząd okrągłe 10 lat. Z kolei ks. Stanisław Biernat, były jej gospodarz, funkcje duszpasterskie pełni tu już przez 40 lat.

O kartę pytają, ale wniosków mało – Na razie tylko osiem wniosków o wydanie Karty Dużej Rodziny wpłynęło do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ale zainteresowanie tematem jest, bo formularzy  wydanych zostało o wiele więcej.

Z pompą na czas – Dwie drużyny żeńskie i osiem męskich przystąpiło do rywalizacji w Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Brzostku. Wśród pań wygrały ochotniczki z Nawsia Brzosteckiego, wśród panów zaś najlepsi okazali się druhowie z Grudnej Górnej.

I rockowo i na ludową nutę przy Sokole – Zjeżdżalnie, konkursy z nagrodami i przede wszystkim Przegląd Zespołów Muzycznych – to wszystko czekać będzie na mieszkańców gminy od godz. 13, w parku Sokoła, już w najbliższą niedzielę 13 lipca.

Przed przebudową ta droga przypominała plaster sera – Jak zniszczona była droga na Wala w Dębowej, którą przyszło im przebudowywać, pracownicy spółki Eurovia przekonali się wkrótce po wejściu na plac budowy. Żeby dowieźć kruszywo do ostatniego jej odcinka musieli położyć dodatkową warstwę asfaltu, by w ogóle móc nią przejechać.

Od konspiracji do walki powstańczej – Tegoroczne lato wypełniają okrągłe rocznice wydarzeń związanych z akcją Burza i walkami Armii Krajowej w rejonie Dębicy w lipcu i sierpniu 1944 roku. Z tej okazji rozpoczynamy cykl artykułów opisujących z jednej strony historię sprzed siedemdziesięciu lat, z drugiej zaś prezentujących piękno południowych zakątków naszego powiatu, miejsc które przez wiele tygodni stały się domem dla żołnierzy AK walczących z okupantem oraz dla ludności cywilnej, która w lasach szukała schronienia w okresie walk frontowych.

Alina i Edgar po raz drugi zostali mistrzami Hiszpanii – – Aż chce się wołać, ja ją znam, ja ją znam, znam tę gwiazdę! – to jeden z komentarzy, jaki ukazał się w internecie pod filmem prezentującym taniec mistrzów. Można na nim zobaczyć Alinę Nowak i Edgara Marcosa, którzy już po raz drugi zostali mistrzami Hiszpanii. Na parkiecie nie mieli sobie równych.

Zabawa była najważniejsza – Nie było rywalizacji, tylko wspólna doskonała zabawa. Podopieczni środowiskowych domów samopomocy z Podkarpacia po raz trzeci spotkali się w Dębicy na Świętojańskich Śpiewaniach. To impreza, którą wymyślili i od trzech lat organizują pracownicy dębickiego ŚDS-u. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Dwójka na Taipei – Bardzo dobrze kojarzyć się będą sumitom UKS Lubzina podszczecińskie Pyrzyce. Nie wiadomo tylko, czy bardziej ucieszyły ich dwa medale Mistrzostw Polski Juniorów, czy decyzja podjęta przez Polski Związek Sumo.

Oskar i Szymon strzelali aż miło – Przed rokiem chłopcy z rocznika 2005 Dziecięcej Akademii Piłkarskiej w Dębicy wyjeżdżali pod koniec czerwca do Holandii. To była dla nich nagroda za udział w konkursie. W tym roku w tym samym czasie pojechali do Opola, by reprezentować, nomen omen, Holandię w Ogólnopolskim Finale Pucharu Deichmana. I zajęli szóste miejsce.

Zakasali rękawy, bo chcieli mieć klub – Musicie darzyć ten klub sympatią, skoro Was tu tyle przyszło – zwrócił się do gości podczas obchodów 20-lecia LKS Wiewiórka prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Kazimierz Greń.

Oldoboye Czarnovii zagrali z juniorkami – Wielkim świętem piłkarskim był doroczny Piknik Rodzinny zorganizowany przez LKS Czarnovia. Na boiskach rywalizowało 12 drużyn w trzech grupach wiekowych, a gwoździem programu był mecz oldboyów Czarnovii z zawodniczkami Tuchovii Tuchów.