W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gwałciciel na wolności – Pomóż złapać zwyrodnialca! – Nie wiadomo, czy zboczeniec wykorzystał okazję, czy też przygotował się do gwałtu. Policja szuka mężczyzny, który przez kilka godzin niewolił mieszkankę powiatu. I nie wiadomo, jak by się to skończyło, gdyby nie mąż kobiety. Gwałciciel dostał lanie, ale zdołał uciec. Pomóżmy go schwytać, by poniósł karę, ale także dlatego, aby ta historia się nie powtórzyła. Policja apeluje o pomoc na swojej stronie internetowej; dzwonić należy pod numer: 14 670 63 10. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Głowę ogolił mu w odwecie – Spojrzał w lustro i oniemiał, kiedy zobaczył w nim swoje odbicie. Miał wygoloną głowę i pomalowaną na czerwono twarz. W takim stanie mogli go później oglądać internauci na Facebook’u. Sprawca twierdzi, że miał to być żart, ale prokurator ma widać inne poczucie humoru, bo właśnie skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Marcinowi M.

Gdyby nie ich hojność, wiele  dzieci nigdy by nie wyjechało – Około pięciu tysięcy złotych udało się zebrać działaczom Polskiego Czerwonego Krzyża na letni wypoczynek dzieci w Rymanowie Zdroju. Ale to wciąż za mało, by mogło tam pojechać dziesięć osób

Umorzenia nie będzie – 31-latek z Dębicy stanie przed sądem oskarżony między innymi o posiadanie środków odurzających. W jego przypadku prokurator nie skorzystał z możliwości umorzenia postępowania, bo mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwo. – Rzadko sięgamy po takie rozwiązanie – mówi Jacek Żak, szef Prokuratury Rejonowej w Dębicy.

Jeden na skalniaku, drugi obok piaskownicy – To nie była żmija zygzakowata, a zaskroniec zwyczajny. Zanim to się jednak okazało, na prywatną posesję w Dębicy przy ulicy Świętosława przyjechało sześciu strażaków.

A winnego nie chcą ujawnić – Blok numer 63 przy ul. Cmentarnej w Dębicy docieplony został w ubiegłym roku. Przy okazji na życzenie lokatorów przed wejściem do każdej klatki zamontowane zostały tzw. lampy zmierzchowe. W czerwcu trzy z nich zostały zamalowane przez wandali czerwonym sprayem.

Apele o pomoc nie zostały bez odzewu – Zygmunt Labak ma już spłaconą większość część kwoty, którą zalegał zakładowi energetycznemu. Do rodziny pani Magdaleny trafiły trzy rowery. To pokłosie naszych apeli o pomoc dla doświadczonych przez życie ludzi, które kierowaliśmy do Państwa.

Gminy oszczędzają, ale opłat za śmieci nie zmniejszą – Po roku od wejścia w życie nowej ustawy śmieciowej (1 lipca) postanowiliśmy przeanalizować, czy uchwalone przez radnych stawki za odbiór odpadów okazały się równe kosztom ponoszonym przez gminy na zbiórkę i zagospodarowanie odpadów. Mimo iż większość z nich wykazuje pewne oszczędności, o zmniejszeniu podatku śmieciowego możemy raczej zapomnieć. Władze samorządowe mają już inne pomysły
na wydanie tych pieniędzy.

Kazimierz Kemmer pochowany obok rodziców i brata Tadeusza – 70 lat temu od ran w bitwie na polanie Kałużówka na rękach Kazimierza Kemmera (Halny) zmarł jego brat Tadeusz (Zodiak). W ubiegły piątek prochy Halnego spoczęły na cmentarzu w Dębicy obok rodziców i brata.

Położą nową nawierzchnię, ale wylewać będzie dalej – Przebudowa ulicy Rzeszowskiej kosztować będzie dobrze ponad 2 mln zł. Myli się jednak ten kto myśli, że po jej zakończeniu na skrzyżowaniu z ul. Robotniczą skończy się problem wybijających studzienek. Bo remont finansuje powiat, a kanalizacja deszczowa należy do miasta. A między tymi samorządami porozumienia nie ma.

Liderów trzech i pięć wiarygodnych firm – Trzy firmy z naszego powiatu odebrały podczas gali w filharmonii w Rzeszowie tytuły Lidera Województwa Podkarpackiego: Dezako, Olimp Laboratories i Wodociągi Dębickie. Wszystkie nie po raz pierwszy.

U nas tabliczek jeszcze nie ma, więc księża apelują – Kościół to nie plaża czy przydomowy ogródek – napisał na stronie internetowej parafii św. Jadwigi ksiądz prałat Ryszard Piasecki. Nie podoba mu się, że latem wierni przychodzą do świątyni ubrani w bluzki na ramiączkach, spodenki i klapki. Tym razem pomija jednak panie, które – w jego ocenie –  często zapominają o skromności, a zwraca się do panów.  Okazuje się, że nieodpowiedni ubiór nie podoba się nie tylko kapłanom.

Najpierw sprawdź tę agencję – Wyraźny spadek poziomu bezrobocia odnotował Powiatowy Urząd Pracy w Dębicy. Dyrektor Ryszard Telega ostrzega jednak przed nieuczciwymi pośrednikami, oferującymi pracę za granicą.

Nawet policja nie wie, o co chodzi drogowcom – Od kilku tygodni trwa remont ul. Rzeszowskiej, na odcinku od skrzyżowania z Wielopolską, do skrzyżowania z Tysiąclecia. Konia z rzędem temu, kto zrozumie, co wykonawca miał na myśli, malując dwa żółte pasy zmieniające organizację ruchu.

W szpitalu znów problem z krwią – Każdego roku, w lipcu i sierpniu, w szpitalach brakuje krwi. Nie inaczej jest i w tym roku, z tą różnicą, że problem zaczął się już w czerwcu. Sytuacja jest tak zła, że pracownicy punktów dostali polecenie, by dzwonić do krwiodawców.

Fontanny świecące, może nawet zagrają – Śmieci, brak wody, ubytki w płytkach, rosnąca trawa w nieckach – tak wyglądają fontanny na dębickim Rynku. Nie ma co ukrywać, że od lat są przedmiotem drwin ze strony mieszkańców. Od dwunastu lat, czyli praktycznie od kiedy je zbudowano, czekają na lepsze czasy. Niebawem mają nadejść.

Od 35 lat czekają na drogę. Miasta nie stać nawet na jej projekt – Nazwisko Pupa pewnie dobrze kojarzy się włodarzom Dębicy. Nosi je przecież były sekretarz miasta, a obecnie senator z ramienia PiS. No, chyba że chodzi o Mieczysława Pupę, mieszkańca ul. Mościckiego, który wraz z sąsiadami od 35 lat walczy o wytyczenie drogi osiedlowej równoległej do tej, przy której mieszkają. Bo w jego przypadku kończy się wersal, a zaczynają pretensje.

Zwiedzanie gminy tylko z paszportem – Ale nie tym oficjalnym uprawniającym do przekraczania granicy państwowej, ale gminnym, będącym częścią przedsięwzięcia rekreacyjnego – Z paszportem po gminie Dębica.

Liber i Mijal bawili nas w strugach deszczu – Tłumy mieszkańców wzięły udział w dorocznym święcie gminy. Dobrej zabawy nie popsuł nawet deszcz, który rozpadał się w niedzielę wieczorem.

Jeśli radni zmienią zdanie, ta opinia przyda się inwestorom – Zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy farmy wiatrowej wyrazili po raz kolejny mieszkańcy wsi, gdzie planowana była inwestycja. Tymczasem przedstawiciele firmy Gestamp Eolica mówią wprost, że nie tracą nadziei na realizację przedsięwzięcia. – Teraz rada nie chce wiatraków, ale kto wie, co będzie po wyborach – mówią.

Najmłodsi rzucali piłką, starsi przeciągali – Konkursy dla dzieci i dorosłych, mnóstwo atrakcji, no i oczywiście wianki – tego wszystkiego nie zabrakło podczas pikniku rodzinnego w Mokrzcu.

Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny – Publiczne Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Pilźnie – tak będzie brzmiała pełna nazwa szkoły od 11 listopada 2014 roku.

Do otwarcia zostały jeszcze 3 tygodnie – Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Dzwonowej nie mogą się już doczekać niedzieli 20 lipca. Wtedy po raz pierwszy będą mogły wejść do zmodernizowanego budynku byłej szkoły. Wrócą na stare śmieci, ale w zupełnie nowym wydaniu.

W Jodłowej Górnej służbę pełnił przez 34 lata – Ks. Marian Myjak proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Jodłowej Górnej był od 1980 r. Po 34 latach pracy w niej odchodzi na emeryturę. W jego miejsce biskup Andrzej Jeż posłał ks. Antoniego Jurkowskiego z Kamienicy, którego mianował administratorem.

Z chórem witali wakacje – Aby wystąpić w Dębicy członkowi chóru Trzecia Godzina Dnia musieli pokonać ponad 700 km. Dzień wcześniej koncertowali bowiem w Gdyni w ramach Tygodnia Jezusa. Ale udało się i w niedzielny wieczór na Placu Solidarności bawiły się z nimi setki dębiczan, nie tylko z parafii św. Jadwigi.

Sylwia się rozebrała. Ale nie ta – Na rozczarowanego wyglądał Ryszard Kucab, gdy okazało się, że akty które Sylwia Natalia Kopeć prezentuje w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury, to jednak nie autoportety. Jej prace oglądać można w Galerii Debiutu. W sali głównej prezentowane są pastele Leszka Niewiadomskiego, natomiast w sali audiowizualnej grafiki Oktawii Furtak.

Nagrodzonych była cała galeria – Ponad czterysta prac wpłynęło na konkurs organizowany z okazji VI Diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny Życie – kocham i szanuję organizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Jego podsumowanie odbyło się w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wybierz najlepszego radnego – 1434 głosy padły do godz. 13 w poniedziałek 30 czerwca w naszym plebiscycie. Prowadzą radni powiatu Maria Przebięda i Andrzej Trzeciak oraz rozdzielający ich Mariusz Szewczyk, radny miejski w Dębicy. W sumie oddaliście Państwo głosy na 62 ze 142 z tych, którzy sprawują ten mandat. Ale nawet ci, którzy jeszcze nie otrzymali żadnego głosu nie są bez szans, bowiem głosowanie potrwa jeszcze dwa tygodnie.

Zrobili, co do nich należało. Jest awans! – Do dwóch razy sztuka – mogli pomyśleć przed przystąpieniem do tegorocznych spotkań barażowych o awans do V ligi piłkarze i kibice Borowca Straszęcin. W ubiegłym sezonie przeszkodą nie do przejścia okazało się Tempo Cmolas, w tym byli lepsi od Kaskady Kamionka.

Srebro w deblu, brąz w mikście – Z dwoma medalami Mistrzostw Polski Młodzików Młodszych (U-13) w Głubczycach wrócił Patryk Michałek. Badmintonista Orbitka Straszęcin był jednym z trzech reprezentantów tego klubu, którzy włączyli się do rywalizacji z krajową czołówką. Cała setka wyłoniona została w eliminacjach międzywojewódzkich.

Dwójka po raz pierwszy – W rozgrywanym obecnie Mundialu w Brazylii reprezentacje Włoch i Hiszpanii odpadły z dalszej rywalizacji po fazie grupowej. Zupełnie inaczej ich losy ułożyły się na Mundialito w Dębicy. Dzięki uczniom ze Szkół Podstawowych nr 2 i nr 3 w Dębicy obie spotkały się w finale. Po raz pierwszy triumfowali w nim chłopcy z Dwójki. Szkoła ta jest od dwunastu lat głównym organizatorem turnieju.