W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Pediatrów brak, a dzieci chorują – W Dębicy, ostatnio z przychodni przy ul. Cmentarnej, ubywa lekarzy, leczących najmłodszych pacjentów. Ci, którzy jeszcze pracują, są coraz starsi, a następców nie ma. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Prace na rampie ruszyły. Będzie przejazd pod torami – W tym roku przejazd przez tzw. rampę nie będzie zamknięty. Na poważne utrudnienia w ruchu kierowcy muszą się przygotować dopiero wiosną. Prace przy przebudowie są już prowadzone.

Ekspertyza biegłych za półtora roku – Od opinii biegłego zależeć będzie, czy prokurator postawi zarzuty lekarzowi ze szpitala w Dębicy. Dziecko, którego poród przyjmował, zmarło. Rodzice są przekonani, że doszło do błędu w sztuce medycznej, wynikiem którego była śmierć ich synka. Na decydującą w tej sprawie opinię, przyjdzie im jeszcze poczekać.

Bez wody zablokują otwarcie wiaduktu – Mieszkańcy Sandomierskiej grożą, że zablokują otwarcie remontowanego wiaduktu. Przez tę inwestycję zostali pozbawieni wody. O pomoc i interwencję zwrócili się do władz miasta.

Twierdzi, że nigdy nie dał policji łapówki – Pięćset złotych grzywny i sto czterdzieści kosztów postępowania procesowego – taką karę wymierzył Sąd Rejonowy w Dębicy 31-letniemu Tomaszowi P. za nakłanianie policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Dębicy do ujawnienia czynności procesowych.

Jedni wolą w domu, drudzy przy piwku z przyjaciółmi – Podczas piłkarskich Mistrzostw Europy w Polsce transmisje spotkań oglądać było można niemal w każdym lokalu czy ogródku w Dębicy. Mistrzostwa Świata w Brazylii taką popularnością się nie cieszą, ale amatorów wspólnego oglądania z piwkiem (albo i bez niego) w ręku można również spotkać. Szkoda tylko, że naszym dopingować nie mogą.

Lata w biedzie i strachu. Oni potrzebują pomocy – Młodszy syn marzy o rowerze. Temu, który ma, odpadają pedały. Ale jak kupić, skoro cały miesiąc muszą przeżyć za 900 złotych na trzy osoby. Bez lodówki, pralki, w domu o krzywych ścianach i zapadających się sufitach. I z człowiekiem, który zamienił ich życie w piekło. A tak niewiele potrzeba, by Magdalena i jej dzieci odetchnęli z ulgą.

Pod wiadukt nie mogli dojechać, to im umorzyli – O żadnej przyjaźni nie ma tutaj mowy – zastrzega burmistrz Paweł Wolicki zapytany o umorzenie podatkowe w wysokości ponad 39.000 złotych spółce byłego burmistrza Edward­a Brzostowskiego. Tłumaczy, że decyzję taką podjął w związku z tym, iż firma ta przez lata nie płaciła podatku. Na liście podmiotów, w stosunku do których zrezygnowano ze ściągania należności są nie tylko biznesmeni, ale też jednostki podległe miastu, np. ADM, MOPS oraz MZO.

Przekonuje, że pomógł jej brat – Żyją we czwórkę na 31 metrach. Mają jeden pokój, z którego wydzielona została łazienka. Drugie pomieszczenie pełni funkcję pralni, kuchni, jadalni oraz przedpokoju z szafkami na buty. Grażyna Łakomek martwi się o przyszłość swojej córki i jej trójki dzieci. Twierdzi, że nie ma znajomości, tak jak jej sąsiadka z bloku na Mościckiego, bo gdyby je miała, córka i wnuki dawno żyliby w lepszych warunkach.

Dębicka Jedynka ma najlepszą klasę, a wśród szkół jest druga – Kiedy dyrektor Zespołu Szkół w Straszęcinie Alicja Błońska dowiedziała się, że uczniowie jej gimnazjum napisali egzamin najlepiej w powiecie, odetchnęła z ulgą. Do tej pory nie mogła się bowiem otrząsnąć z fatalnego wrażenia, jakie wywarł na niej bardzo słaby wynik osiągnięty przez kończących szkołę podstawową. Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy jej szkoła wyprzedziła o niespełna dwa punkty.

Żeby pamiętali, co stało się 70 lat temu – Ponad setka osób wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę śmierci Jerzego Wojnarskiego, harcerza, żołnierza Szarych Szeregów ps. Szary, który w czasie wojny zginął w Grabinach.

Zapowiada walkę o przejazdy PKS – Ziemię poruszę, żeby dalej jeździł do nas autobus. Nawet nie dopuszczam myśli, żeby wszystkie kursy do naszej miejscowości zostały zlikwidowane – mówi Krystyna Krężel, radna i sołtyska Borowej. To jedna z tych miejscowości w gminie, w której PKS likwiduje wszystkie kursy.

Bawić się można na ludowo, w kajaku, z sikawką i złotem – W czerwcu mogliśmy się już bawić m.in. na Dniu Chemika w Pustkowie Osiedlu, pikniku rodzinnym w Podgrodziu i jubileuszu strażaków w Paszczynie. Gmina zapowiada już kolejne imprezy.

Wiewiórka i Nagoszyn pierwsi –  Panie z Wiewiórki i panowie z Nagoszyna zwyciężyli w Gminnych Zawodach Pożarniczych rozegranych w Wiewiórce. Startowało 19 drużyn, tylko strażacy z Bobrowej nie wzięli udziału z rywalizacji Licznej publiczności, która gorąco dopingowała swoich faworytów, nie przeszkodził nawet deszcz, który na chwilę lunął z nieba.

Koszt remontu – 70 tys. zł! – Słupowa kaplica, która znajduje się na skrzyżowaniu ul. Węgierskiej i Staszica w Pilźnie wpisana została do rejestru zabytków. Z jej powstaniem związanych jest wiele legend.

Na Rynku padły strzały – Kiedy członkowie grupy rekonstrukcyjnej otworzyli na Rynku w Brzostku ogień z karabinów, tu i ówdzie dał się słyszeć płacz dzieci. Rodzice szybko je uspokoili. 20 czerwca 1944 roku dzieci też płakały, kiedy gestapowcy mordowali ich ojców podczas pacyfikacji miasteczka. Wtedy w użyciu były bowiem prawdziwe, a nie ślepe naboje.

30-lecie z biskupem Jeżem – Jeśli przywiązanie do jakiegoś miasta można by mierzyć liczbą wizyt w nim, to byłoby pewne, że ordynariusz tarnowski bp Andrzej Jeż bardzo polubił Dębicę. Zapewniał, że z radością przyjął zaproszenie proboszcza wspólnoty Miłosierdzia Bożego ks. Józefa Dobosza na obchody jubileuszu parafii połączone z festynem i z festiwalem Polonia Semper Fidelis.

Świętowali mali Europejczycy – Jako jedno z dwóch pierwszych przedszkoli w kraju zostało wpisane na listę Szkół Promujących Zdrowie. Program ten realizują od dwudziestu lat. Przedszkole Miejskie nr 1 świętuje jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Jak podkreśla jego dyrektor Anna Szczepanik, przez te ćwierć wieku udało się zrobić wiele, a dzieci z przedszkola godnie reprezentowały Dębicę w wielu konkursach.

Śpiewali polskie piosenki – Marysia Socha i Natalia Królikowska wygrały drugą edycję Konkursu Wokalnego Tylko Polska Piosenka, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury.  Rozstrzygnięcie było również okazją do wręczenia Żagli Kultury, nagród za działalność artystyczną promującą wartości patriotyczne, pracę na rzecz utalentowanej młodzieży i wspieranie edukacji artystycznej i inicjatyw kulturalnych.

W Jagielle będzie wystawa – Podczas uroczystego otwarcia wystawy: Wybory’89 w Polsce południowo-wschodniej, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, w progi I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy  zawitał pracownik rzeszowskiego oddziału IPN, starszy inspektor dr Marcin Bukała.

Najlepsza była Paulina Ożóg – W Wiosennych Mistrzostwach Klubu Bobry udział wzięło 40 klubów z Polski i 5 ze Słowacji. Gospodarze zdobyli w nich 18 medali, w tym 9 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. Pięciokrotnie stawali zaś na podium ich rywale zza miedzy, czyli pływacy Gryfa. W sumie na pływalni w Dębicy rywalizowało 324 zawodników w pięciu kategoriach wiekowych.

W Polsce ma złoto. A na Białorusi? – Sukcesy, które odnieśli sumici UKS Lubzina podczas Mistrzostw Polski Kadetów w Siedlcach, przybliżyły ich do startu w Mistrzostwach Europy na Białorusi.

Ola jest mistrzynią… i to potrójną – Po Mistrzostwach Polski Juniorów w Tenisie Stołowym, które rozegrane zostały w Lidzbarku Warmińskim, Aleksandra Falarz może poczuć się naprawdę silna. Pochodząca z Jaworza Dolnego zawodniczka zdobyła trzy złote i jeden srebrny krążek, deklasując konkurencję. Dzięki takiemu sukcesowi zapewniła sobie start w mistrzostwach Europy, które już w lipcu rozpoczną się we Włoszech. Tam też zamierza powalczyć o jak najwyższe lokaty, by jej medalowa kolekcja znów się powiększyła.

Trzecie złoto w Europie zdobył na oczach żony – Nie lada wyzwanie czeka każdego zawodnika, który na pomoście musi zmierzyć się z Wiesławem Stecem. Sztangista ze Straszęcina nie przegrał żadnej imprezy rangi mistrzowskiej od 2011 roku.