W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wielka likwidacja w PKS – Kierowcy na bruk, kursów nie będzie – 30 procent załogi PKS straci pracę w tym roku. Tysiące pasażerów zostanie pozbawionych dojazdu do pracy, szkoły i do lekarza. Władze powiatu, miast i gmin powinny się wreszcie obudzić i przestać udawać, że problem ich nie dotyczy. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym m.in.:

Podatku nie zapłacił, ale zakupy zrobił – Nie stać go było na zapłacenie miastu podatku, a mimo to kupił w Nagawczynie działkę. Nie milkną echa artykułu o umorzeniach podatkowych burmistrza Dębicy wobec biznesmena Pawła Kudłacza.

Pod tira wjechał autostradą pod prąd – Wjechał na autostradę pod prąd i zderzył się z ciężarówką. Kierowca skody fabii, 29-latek z Dębicy zginął na miejscu. Policja bada, jak doszło do tej tragedii. Motywy postępowania mężczyzny nie są na razie znane.

100 najbardziej znanych kapłanów powiatu dębickiego – Wyświęceni w tym roku księża znają już pierwsze parafie, w których będą pracować. Z drugiej strony jubileusz 45-lecia kapłaństwa obchodzi ks. Jan Michalik, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Podgrodziu.

Zostawił potrąconego –  Był trzeźwy, widział, co się stało, a mimo to uciekł z miejsca wypadku, który sam spowodował. W prokuraturze tłumaczył, że spieszył się na zlot samochodów. Akt oskarżenia przeciwko 26-latkowi z Pilzna jest już gotowy i wkrótce zostanie skierowany do sądu. Poszkodowany miał szczęście – ze zdarzenia wyszedł tylko z jednym złamaniem.

Menadżer z wody wyciągał nie będzie – Jest czerwona flaga, kąpielisko formalnie nieczynne, ale nikt nie przeszkadza korzystającym z niego ludziom. Taka sytuacja w ośrodku wypoczynkowym Grand Chotowa jego menadżerowi Michałowi Czubie wydaje się normalna. Jak i  pobieranie opłaty za wstęp do kompleksu. Inaczej widzą to goście, którzy mają do wyboru: złamać zakaz i skorzystać z ochłody w wodzie lub zrezygnować. Nawet jeśli przyjechali, czasami z daleka, tylko po to, by popływać.

Jan Suda stracił ziemniaki. Sąsiad uciekał – Sąsiad wracał do domu przez las. Trafił na lochę z młodymi, dobrze, że miał blisko do domu, to zdążył uciec – mówi Jan Suda z Nagawczyny. Jemu dziki zniszczyły uprawę ziemniaków, zryły mu także inne działki.

Słoneczka poszły z donosem na właściciela sklepu – Gdyby pierwsza relacja nastolatek okazała się prawdą, właścicielowi sklepu mogło grozić nawet do 12 lat więzienia. Na szczęście dla niego okazało się, że mówiąc o molestowaniu seksualnym dziewczyny przesadziły. Na tyle, że prokurator zdecydował o umorzeniu postępowania, bo uznał, że do popełnienia przestępstwa nie doszło.

Wybierz najlepszego radnego – Przed nami ostatnie tygodnie pracy samorządów tej kadencji. Czas na ocenę mijających czterech lat. Każdy może wziąć udział w wyborze najlepszych radnych w naszych  gminach, miastach i powiecie. Wystarczy telefon komórkowy i wysłany SMS.

Oni zawiozą nas do szpitala – Z naszych usług lepiej nie korzystać – mowią pracownicy Falck Medycyna, firmy która wygrała przetarg i zajmuje się transportem chorych do szpitala. – Bo lepiej być zdrowym – zaraz dodają. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, przyjadą po pacjentów nowoczesnymi ambulansami, których na wyposażeniu mają dziesięć.

Złote serce i gratulacje dla wzorowego ojca – Wzruszenia nie krył 87-letni Józef Madura, który otrzymał statuetkę w kształcie serca i list gratulacyjny. To wszystko z okazji Dnia Ojca, który w Starej Jastrząbce obchodzony był wyjątkowo uroczyście.

OSP Paszczyna – 120 lat w służbie świętego Floriana – Tego odznaczenia mogą im pozazdrościć ochotnicy z niejednej jednostki. Strażacy z Paszczyny wpięli w sztandar Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, czyli najwyższe możliwe odznaczenie przyznawane m.in. jednostkom z ponad 100-letnim stażem.  Złoty znak wpiął też w klapę wójt Stanisław Rokosz.

Po Jagodzie czas na pomoc dla Kamilka – Ledwie zakończyli akcję zbierania nakrętek dla Jagody Szymaszek ze Straszęcina, a już rozpoczęli kolejną zbiórkę. Teraz Stowarzyszenie Razem Zdziałamy Więcej chce pomóc Kamilkowi Kawonowi z Korzeniowa.  Włączyć może się każdy.

Osiem osób z Grand Prix – Szkoła Podstawowa z Brzostku, gimnazjum z tej miejscowości oraz oraz Patryk Machaj zwyciężyli w I Wiosennym Turnieju Tańca – Brzostek 2014.

Kto pisze wiersze jest poetą – Wielu nas, poetów z Dębicy i z okolic. Poszukując twórców do naszego zbioru wierszy spodziewałem się sześciu, może ośmiu, a trafiłem na kilkunastu – pisze Krzysztof Kędzior w przedmowie do almanachu poezji dębickiej zatytułowanego Jedenaście listów stąd, a wydanego właśnie przez krakowską Miniaturę. Jego autorzy to, prócz wcześniej wspomnianego: Katarzyna Grych, Dionizy Sikora, Sylwia Natalia Kopeć, Kamil Zaszkowski, Janusz Kliś, Paweł Szczyrek, Katarzyna Pietryszko, Magdalena Rak, Aleksandra Charchut i Anna Sokół.

O AK już po raz dziesiąty – W leśniczówce Berdech, miejscu znanym z koncentracji oddziałów II Zgrupowania AK i przygotowań do akcji Burza, odbyło się podsumowanie X edycji konkursu historycznego: Armia Krajowa w powiecie dębickim.

Dębicka drużyna marzeń – Wiadomość ostatnich dni brzmi: Paweł Bochniewicz, wychowanek Wisłoki, podpisał kontrakt z Udinese Calcio. Ale gdyby z piłkarzy, którzy zaczynali karierę w naszym powiecie i wciąż grają w dobrych klubach zbudować zespół, powstałaby bardzo silna drużyna. Pokusiliśmy się o to i taką wirtualną reprezentację Dębicy 2014 prezentujemy w OL.

Awans Czarnovii – Pojedynek pomiędzy Czarnovią a Borowcem był najciekawszym meczem w tej kolejce. Decydował o awansie jednej z tych drużyn do okręgowej V ligi.

Razem przejechali 38,5 tys. km – Prawie dziewięćset osób wzięło udział w tegorocznej Bicyklomanii. W żadnej z poprzednich edycji imprezy nie było takich tłumów.