W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wolicki odpuszcza biznesmenom zaległe podatki – To już trzecie umorzenie Pawła Kudłacza. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

U Kłusków już rżą konie – Nie ma takiej sytuacji, w której by odmówił, kiedy ktoś prosi o przysługę. Na prymicjach jeździ za darmo, chociaż szykowanie koni zajmuje mu nieraz cały dzień, a udział w uroczystości trwa ledwie godzinę. Jest przekonany, że dobro zawsze do człowieka wraca i stanowi tej teorii najlepszy dowód. Kiedy spotkała go tragedia, ludzie pospieszyli z pomocą. Dziś w stajni Bogusława Kłuska w Stobiernej znowu słychać rżenie koni.

Alergia na mundurowych – Tak już ma, że kiedy się napije, widok funkcjonariuszy policji wzbudza w nim agresję. Takie zeznanie znalazło się w aktach sprawy, w której oskarżony jest 29-latek z Dębicy. Mężczyzna chce poddać się karze.

Rondo turbinowe jeszcze w tym roku – Sygnalizacja świetlna w Nagawczynie już działa, a rondo powstanie jeszcze w tym roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetarg na jego wykonanie.

Wyrostek usuwa się tak samo po świecku, jak po katolicku – Chirurg Kazimierz Barciński jest jednym z tych pracowników Szpitala Powiatowego w Dębicy, którzy podpisali Deklarację wiary. W ten sposób chciał podkreślić, że jest lekarzem wierzącym. Ale zaznacza, że nie przekłada się to na jego pracę. Bo nie ma żadnej różnicy w sposobie usuwania wyrostka robaczkowego po świecku i po katolicku.

Tak się nie da. Wolicki nie Putin, a gmina nie Krym – Stefan Bieszczad, Roman Ciszek, czy Zygmunt Żabicki zarzucają burmistrzowi Pawłowi Wolickiemu, że ten nie robi nic by odebrać wójtowi Rokoszowi część gminy. Według lokalnych polityków wchłonięcie Nagawczyny, czy Latoszyna zdaje się być jedynym lekarstwem na uzdrowienie Dębicy. Tyle tylko, że nikt nie pyta mieszkańców tych miejscowości, czy oni również chcieliby tego.

Gospodarze zdobyli trofeum – Nie mógłbym sobie odmówić tej przyjemności – powiedział wójt Józef Chudy przed wręczeniem drużynie gimnazjalistów z Czarnej pucharu za zdobycie pierwszego miejsca w ogólnopolskim finale XXXVII Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przez dwa dni w gminie rywalizowało ze sobą 119 uczniów.  Gospodarze nie dali za wygraną.

O Zawadce i Ostrej – Zabezpieczenia przed powodzią doliny potoku Zawadka dotyczyło spotkanie w Urzędzie Gminy, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie.  Kolejne odbyły się w terenie, w Braciejowej, Gumniskach i Latoszynie i ich tematem był potok Ostra.

Szkółkarze świętują w Zasowie – Ma rację Zofia Ryczek, sołtys Zasowa, że Dzień Szkółkarza to wydarzenie szczególne, nie tylko w tej miejscowości. Bo to święto  nie tylko ponad 90 gospodarstw, gdzie uprawiane są sadzonki drzew owocowych i krzewów, ale całej gminy i powiatu, które szkółkarze rozsławiają już nie tylko na Podkarpaciu, i nie tylko w Polsce.

Ta kładka może runąć – Na barierkach po obu stronach kładki na Wisłoce zostały tylko strzępy biało-czerwonej taśmy, oznaczającej zakaz wejścia. Zostały zerwane, a ludzie dalej przechodzą na drugą stronę, choć mostek niebezpiecznie przechyla się na południe.

U Godawskich w magazynie zmieści się 600 wielorybów – Nie ma chyba osoby, na której magazyn otwarty właśnie w Podgrodziu przez braci Godawskich nie zrobiłby wrażenia. To kolos gotów na przyjęcie tysięcy ton towarów każdego rodzaju, obsługiwany systemem, który pozwala na zlokalizowanie w gąszczu półek nawet najmniejszego pakunku. Ta inwestycja to duży krok w rozwoju firmy, ale także gospodarki całego Podkarpacia.

Przełom w 1989 roku pozwolił im działać – Pierwszy Dzień Organizacji Pozarządowych Powiatu Dębickiego za nami. Przedstawiciele różnych grup spotkali się w siedzibie Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnospraw-nych Radość.

Wczoraj ulica, dziś galeria – Twierdzi, że nie ma talentu. Że malować tak jak on może każdy, trzeba tylko wyznaczyć sobie cel i ciężko pracować. Ale to on jest pierwszym dębickim grafficiarzem, którego prace oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury. Sebastian Krasoń, znany również jako Plastek, przeciera szlaki tym, których twórczość do tej pory oglądać można było tylko na ulicy.

Najwięcej chętnych na skrzypce i fortepian – Czterdziestu dziewięciu uczniów rozpocznie od września naukę w I klasie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dębicy. To wynik naboru i przesłuchań, przeprowadzonych w szkole.

Zwyciężyła Wola Wielka – 34,8 – Jedenastka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Woli Wielkiej najlepiej napisała sprawdzian wiedzy szóstoklasistów. Średnia 3,48 to wynik, o jakim w innych szkołach mogą tylko pomarzyć.

Wicemistrzowie Polski z Brzeźnicy – Ponad sześćdziesiąt drużyn z całego kraju oraz reprezentacja Kaliningradu wystartowało w XXI Międzynarodowym Festiwalu Unihokeja Dzieci i Młodzieży o Puchar Bałtyku.

Wisłoka znów w III lidze – Skromnym, ale jakże ważnym zwycięstwem zakończył się mecz pomiędzy Wisłoką a Jednością Niechobrz. Biało-zieloni rozegrają jeszcze cztery mecze, ale po tym z Jednością mogli otworzyć szampany. W przyszłym sezonie na Parkową znów powróci trzecia liga! Swój mecz wygrał także kolejny nasz czwartoligowiec, czyli Rzemieślnik Pilzno.

Rywalki mecz kończyły w ósemkę – Ten mecz łatwy nie był, choć dziewczęta z DAP Girls mogły go zagrać na pełnym luzie. Nawet jeśli by przegrały i tak  byłyby liderem.  Awans do II ligi zapewniły sobie wcześniej. Nasze dziewczyny są ambitne i  jak zwykle nie odpuściły.

Awansuje Czarnovia-Regamet czy Borowiec Straszęcin? – Do zakończenia rozgrywek w klasie A została już tylko jedna kolejka. W walce o awans liczą się już tylko dwie drużyny: Czarnovia-Regamet oraz Borowiec Straszęcin. W ostatnim spotkaniu Czarnovia pokonała Górę Motyczną, a Borowiec wygrał z Jamnicą Dulcza Wielka. Obaj pretendenci do awansu zmierzą się 15 czerwca o 17, na stadionie w Czarnej. Mecz zapowiada się wyjątkowo ciekawie.