W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Milionerów mamy 49! – kim są i na co wydają swoje fortuny piszemy w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Ciasno i tłok, bo przepisy mamy w nosie –  W dzień targowy tą ulicą ciężko przejść chodnikiem, a na jezdni tworzą się korki. Tak wygląda ulica Kraszewskiego w okolicach zielonego rynku. Czy aby usprawnić ruch konieczne są tutaj nowe zakazy, o które postuluje radna Renata Barszcz. Policja twierdzi, że wystarczy przestrzeganie tych, które już obowiązują.

Niesprawne tylko 2 na 98 – W maju skontrolowali blisko 100 autobusów, na czerwiec mają już ponad 30 zgłoszeń. Policja ma pełne ręce roboty, bo trwa właśnie sezon szkolnych wycieczek. Szef drogówki, podinsp. Waldemar Mytkoś apeluje do organizatorów, by bardziej ufali przewoźnikom, z usług których korzystają, wybierając się z dziećmi w podróż.

Nie tylko krew ich zalewa – Dla uczestników tego spotkania problem jest jeden – nazywa się Stefan Bieszczad, jest byłym przewodniczącym Rady Powiatu i Rady Miejskiej oraz szefem Stowarzyszenia Wspólnota Ziemi Dębickiej. Uczestnicy IV Forum z serii Dębica – Nasza Mała Ojczyzna zastanawiali się, jak odsunąć go od władzy.

Porysował radnemu volkswagena – Zapadł wyrok w sprawie 37-letniego Marcina B., mieszkańca Dębicy, który zniszczył karoserię volkswagena passata należącego do radnego powiatowego Krzysztofa Lipczyńskiego. Samochód został tak uszkodzony, że trudno było znaleźć miejsce bez rysy.  Sprawca twierdzi, że nie pamięta, jak do tego doszło, ale nie wyklucza, że to jego dzieło.

Cała plaża już zarezerwowana – Nie lubisz słońca ani zimnej wody, za to możesz pochodzić z kijami nordic walking po wyznaczonych między sosnami ścieżkach, albo przejechać się skotem. Ośrodki wypoczynkowe wokół Dębicy są już gotowe do sezonu. Jest kilka  nowości, choć bez nawału  niespodzianek.

Na Kochanowskiego śmietnik jak w slumsach – Przyjedźcie i zobaczcie sobie jak to wygląda. Syf, brud i góra śmieci wywalających się ze śmietników – mieszkaniec ul. Kochanowskiego, który zadzwonił  do naszej redakcji nie krył zdenerwowania. Trudno mu się jednak dziwić, biorąc pod uwagę widok jaki towarzyszy mu na co dzień. Stanisław Olszewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej twierdzi, że wszystkiemu winni są: Automobilklub Stomil i Zakład Usług Miejskich.

Nie do końca wiedział, co się wtedy działo – mówią biegli – Grzegorz Ż. z Przyborowa miał ograniczoną poczytalność, kiedy śmiertelnie uderzył nożem 26-latka, swojego sąsiada. Wkrótce ruszy jego proces, prokurator skierował już do sądu akt oskarżenia.

To w Dębicy 25 lat temu powstał Światowy Związek Żołnierzy AK – Mamy powód do dumy – mówi Izabela Podhalańska, prezes świętującego 25-lecie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w filmie, którego premiera miała miejsce w miniony piątek, w czasie jubileuszowej uroczystości. Ma rację, kombatanci mogą być dumni przede wszystkim z tego, czego dokonali podczas wojny, ale też z historii swojego związku. Związku, który dziś ma oddziały w całej Polsce i poza jej granicami, ale jego historia zaczęła się w Dębicy.

25 lat po 4 czerwca 1989 roku – Dla jednych 4 czerwca 1989 roku to dzień odzyskania niepodległości, dla innych upadek komunizmu, dla jeszcze innych po prostu data przełomowych wyborów. Kto w wyniku zainicjowanych wtedy zmian przejął władzę na terenie obecnego powiatu dębickiego? Kto ją stracił? W naszym zestawieniu ujęliśmy także ostatnich naczelników i pierwszych burmistrzów lub wójtów, choć do zmian w gminach doszło dopiero wiosną 1990. Ale one także były
konsekwencją przemian, jakie rozpoczęły się po wyborczym triumfie Solidarności w czerwcu 1989 roku.

Ja się nie zmieniłem – Rozmowa z Janem Mytkosiem, w 1989 roku przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Dębicy.

Podtopiło domy po oberwaniu chmury – Wystarczyła niespełna półgodzinna ulewa, by woda z rowów melioracyjnych zalała sześć gospodarstw w Jaźwinach, Róży, Starej Jastrząbce i Borowej.

Kto podskoczy Rokoszowi? Chętnych na razie nie widać – Ja szablę wyciągnąłem i walczyć o stołek chciałem. A że nikt się nie zdecydował, to jestem zaskoczony – tak w listopadzie 2010 roku wójt Stanisław Rokosz komentował brak kontrkandydata w wyborach samorządowych. Czy za kilka miesięcy znajdzie się ktoś chętny, by stanąć do pojedynku o stołek gospodarza gminy? Choć pojawiają się pierwsze nazwiska, to na razie to tylko nieśmiałe spekulacje.

O wiatrakach jeszcze raz – Wraca temat farmy wiatrowej. W czerwcu planowane jest spotkanie w sprawie decyzji środowiskowej, o wydanie której wystąpiła firma Gestamp Eolica. Czy to oznacza, że wiatraki jednak staną na terenie gminy? – Nie mamy takich obaw – uspokaja  wicewójt Krzysztof Czerwiec. Mieszkańcy i radni nie podzielają tego spokoju.

Są przykładem, że razem można zdziałać wiele – Wiele łez polało się w Domu Kultury w Pilźnie. To właśnie tam dwadzieścia cztery pary odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

Nie tylko Hiszpanie uczyli się polskich słów – Gimnazjum w Siedliskach Bogusz gościło nauczycieli i uczniów z pięciu europejskich krajów: Czech, Hiszpanii, Danii, Portugalii, Rumunii. 13 nauczycieli i 19 uczniów przyjechało do Polski w ramach programu Comenius.

Parafia Miłosierdzia Bożego świętuje jubileusz 30-lecia – 10 lipca 1984 roku JE ks. bp Jerzy Ablewicz powołał do życia parafię Miłosierdzia Bożego w Dębicy, a 25 lipca na jej proboszcza mianował ks. prałata Józefa Dobosza. Po trzydziestu latach działalności to właśnie on i ks. Tomasz Kozioł zapraszają parafian na świętowanie jubileuszu, którego głównymi atrakcjami będą: piknik parafialny i XXV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Polonia Semper Fidelis.

Mr Pollack w pubie Luka zagra dla Domu Dziecka Hanka – Mielecka grupa Mr Pollack wystąpi w sobotę 21 czerwca w pubie Luka przy ul. Rzeszowskiej. Bilet na ten koncert kosztował będzie tylko 5 zł, a cały dochód przekazany zostanie dla Domu Dziecka Hanka.

Na cztery kontrabasy – Mieszko Muskała, Tymon Stepaniak, Miłosz Jamróz i Maksymilian Jamróz reprezentowali Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia na VI Ogólnopolskich Spotkaniach Kontrabasowych w Mielcu. Miłoszowi Jamrózowi udało się tam zdobyć III miejsce, a Tymonowi Stepaniakowi wyróżnienie w kategorii wiekowej do 12 lat.

Pierwszoklasiści z Jagiełły liczą na głosy internautów – Piekli ciasteczka, odwiedzili przedszkole, wspólnie pisali wiersz. Teraz chcą wygrać i każdy może im w tym pomóc. Młodzież z Jagiełły działa  w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Każda z nich idzie własną drogą – – To jedna z najlepszych wystaw, spośród tych, które widziałam w tej galerii – tak podczas wernisażu Elżbieta Ciebień komplementowała ekspozycję Kobiecej Grupy Plastycznej Droga. Ale do Galerii Sztuki MOK warto wybrać się również po to, by zobaczyć debiut Sebastiana Plastka Krasonia i poplenerową wystawę prac dębickiej młodzieży.

Dwa brązowe medale – Drużyna gimnastyczna dziewcząt Miejskiego Gimnazjum nr 2 zdobyła brązowy medal Gimnazjady, podczas finału wojewódzkiego jaki odbył się w Krośnie. Taki sam medal przywieźli z tych zawodów gimnastycy z MG nr 3.

Przed dziewczętami już tylko jeden mecz – derby z Resovią! – DAP Girls znów wygrywa

Czarnovia-Regamet gromi Żyraków i zostaje liderem – Tęgie lanie spuścili piłkarze Czarnovii zawodnikom z Żyrakowa. Dzięki wysokiej wygranej oraz porażce dotychczasowego lidera w tabeli, czarnianie wskoczyli na najwyższe miejsce w tabeli.

Bodzos, Dragon czy Wiewiórka do klasy A? – Piłkarze LKS Stasiówka dosłownie w ostatnich minutach przypieczętowali zwycięstwo. Po zdobyciu bramki do drużyny wdarło się rozprężenie. Gdy okazało się, że jest remis, rozpoczęła się szaleńcza pogoń za trzema punktami. Na szczęście okazała się skuteczna. Do ostatniej kolejki musimy poczekać, by poznać drużynę z II grupy, która awansuje do klasy A.

Siedem bramek w meczu Wisłoki. Rzemieślnik przegrał – YesSport IV liga Podkarpacka

Igloopol bierze odwet za wiosnę – V liga

Cztery złote medale i rekordy życiowe – Dziewięć medali Mistrzostw Województwa Juniorów Młodszych w  lekkiej atletyce wywalczyli zawodnicy Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Lekkiej Atletyki – Debica – Korzeniowski.pl.