W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wygrywa PiS i Tomasz Poręba – Gdy te wyniki powtórzą się jesienią w wyborach do rad miast i gmin, to w każdej w naszym powiecie karty rozdawać będzie Prawo i Sprawiedliwość. Tyle że od lat partia ta uzyskuje unas więcej głosów w wyborach do Sejmu czy Europarlamentu, niż w samorządowych. Ale na razie świetny wynik PiS na Podkarpaciu sprawił, że do Brukseli ponownie pojedzie lider tej listy – Tomasz Poręba, ale też dotychczasowy poseł Stanisław Ożóg. O tym jak głosowaliśmy w Dębicy i wszystkich gminach powiatu dębickiego piszemy w najnowszym numerze OL. Poza tym: 

Będą konsekwencje za jude pastucha – Po prostu jude pastuch!!! – komentarz o takiej treści pojawił się pod zdjęciem sekretarz gminy  Dębica Agnieszki Żurek. Na zdjęciu obok niej stoi prof. Władysław Bartoszewski. Autorem wpisu jest pełnomocnik Solidarnej Polski w powiecie dębickim Roman Iwasieczko.

Dyspozytor bez zarzutów, ale do pracy w ZOZ nie wróci – Pijany dyspozytor pogotowia nie naraził nikogo na utratę życia ani  uszczerbek na zdrowiu – stwierdził biegły. Prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko 46-latkowi. Jednocześnie sąd w Rzeszowie oddalił jego pozew przeciwko dyrekcji ZOZ. Mężczyzna domagał się w nim przywrócenia do pracy na tym samym stanowisku.

Stalker z Pustkowa stanie przed sądem – Dopiero co został skazany za nękanie, a już szykuje się kolejny akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Pustkowa. Usłyszał zarzut stalkingu, czyli uporczywego nękania. Pokrzywdzona to jego była już  konkubina.

Remontu nie będzie, może wymienią krzesła –  Nie będzie remontu Domu Kultury Mors. Po drugim przetargu okazało się, że miasta nie stać na taki zakres prac, jaki zakładała przebudowa. Tymczasem pojawiają się nowe plany władz: zakup domu kultury od Firmy Oponiarskiej albo remont Śnieżki. Jest jeszcze jedna opcja – pieniądze wydać na inwestycje drogowe.

Nie wiadomo, kto zaczał, ale po meczu w Zasowie było ostro – Złamany nos, rozbity samochód i 2:1 dla gospodarzy – tak zakończył się mecz rozegrany w Zasowie. Znawcy ligowych tabel i stadionowych zwyczajów zapewniają, że takie wypadki zdarzają się wszędzie. Potwierdzają to stróże prawa – kibice lubią zadymy.

Pokazał odznakę, ale to nie był policjant – Pokazał legitymację z odznaką i powiedział, że jest policjantem, choć to nie była prawda. Musiał odpowiadać za to przed sądem.

Odwyk i onkologia – Coraz więcej kobiet w powiecie ma problem alkoholowy i wymaga leczenia. Dla nich ma zostać otwarty nowy oddział – poinformował podczas miejskiej sesji dyrektor Przemysław Wojtys.

Już niedługo, ale nie wiadomo kiedy – Choć zostało tylko wylać asfalt, to nikt nie potrafi odpowiedzieć, kiedy zostanie otwarty wiadukt kolejowy w Dębicy przy ulicy Sandomierskiej.

Bawimy się już w ten weekend – Dni Dębicy 2014

Duże samochody jeżdżą, choć nie mogą tego robić – Wzdłuż muru Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, od ul. Rzecznej do Ratuszowej, biegnie droga. Wcześniej była jedynie drogą wewnętrzną dla pracowników tej spółki. Teraz jeździ nią każdy, nawet ci, którzy nie mogą tego robić.

Zwłoki wypłynęły w Wiśle –  Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Dębicy. Nie potwierdzona jest informacja, że to jego zwłoki zostały wyłowione w Tarnobrzegu. Ale bardzo prawdopodobna.

Na ortodontę czeka się trzy lata. Nie wszyscy zdążą – A to z prostego powodu. Gdy dziecko skończy 12 lat leczenie ortodontyczne jest już odpłatne.  W Dębicy sytuacja wygląda tak, że na pierwszą bezpłatną wizytę w gabinecie przy ulicy Cmentarnej, który ma  kontrakt z NFZ, trzeba poczekać do…  czerwca 2017 roku. Niemal od ręki zostaniemy przyjęci w gabinetach prywatnych. Ale tam trzeba zapłacić.

Z pomocą przyszedł jej młody człowiek – Być może do tej pory Czesława Pociask nie miała o młodych ludziach najlepszego zdania. Zmieniła je po tym, jak z pomocą pospieszył jej jeden z nich.

Reklama wisiała obok klepsydry – Porozwieszał ulotki reklamujące swoją firmę, ale za nie zapłacił – napisała do Straży Miejskiej  mieszkanka Dębicy. Sąd najpierw  ukarał jej właściciela, potem uniewinnił.

Jak co roku tłumy na Bajorkach – Przed laty żona Wanda nosiła pieniądze do banku, łącznie pewnie z 400 milionów. Ale teraz już nie nosi, mówię to, żeby nikt na nią nie chciał napaść – mówił podczas Święta Golonki Podkarpackiej właściciel firmy Taurus, Stanisław Jarosz. Podczas czwartej odsłony tej imprezy wraz z pracownikami świętował on jubileusz 25-lecia jej istnienia.

 W Starej Jastrząbce czytali Pana Tadeusza – W Wiejskim Centrum Kultury w Starej Jastrząbce na głos czytano Pana Tadeusza. W akcję, która trwała dziesięć godzin, zaangażowało się dwanaście osób.

W Brzeźnicy chodnik zrobią, a Kozłów musi poczekać – Lech Żurek, radny i sołtys Brzeźnicy może już chłodzić szampana. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to otworzy go jeszcze w tym roku, gdy oddany zostanie do użytku chodnik przez Borek, o który walczył od lat. Powodów do radości nie mają za to mieszkańcy Kozłowa, którzy na taką inwestycję nie mają co liczyć, przynajmniej w tym roku.

Ochotnicy gotowi na więcej pracy – Prezent niemalże na urodziny otrzymali strażacy ochotnicy z Żyrakowa. Sprzęt przekazany przez dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na pewno pozwoli im jeszcze skuteczniej działać i nieść pomoc w akcjach ratunkowych. Druhowie nie mają wątpliwości, że wraz z uruchomieniem autostrady wzrośnie liczba podejmowanych przez nich działań.

Dla Szymona i Yoselin z Boliwii – 750 kilogramów plastikowych nakrętek, 3 tony makulatury oraz 2,5 tony szkła zebrali wolontariusze, uczniowie Zespołu Szkół w Lipinach. Pieniądze ze sprzedaży odpadów przeznaczą m.in. na pomoc dla kolegów ze szkoły, a także dla dziewczynki z Boliwii. Organizatorzy zbiórki już zapowiadają kolejne akcje, bo energii do działania im nie brakuje.

Czas na kanalizację? – Nie wiadomo, jak długo jeszcze przyjdzie czekać mieszkańcom gminy Jodłowa na kanalizację. Choć władze samorządowe przymierzają się do rozpisania przetargów na konieczną do jej budowy dokumentację, nie oznacza to, że prace ruszą w ciągu najbliższych kilku lat.

Ten krzyż do końca był z Janem Pawłem II – Janina i Stanisław Trafalscy byli gośćmi specjalnymi Dnia Patrona Szkoły w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy. Przywieźli z sobą krzyż, który towarzyszył papieżowi Polakowi w jego ostatniej drodze krzyżowej.

Doktor Radek o miłości – Klienci Dębickiego Centrum Weterynaryjnego Cityvets znają go jako doktora Radka, młodego weterynarza, który leczy ich zwie-
rzęta. Wielbiciele fantastyki, jako Ajwenhoł, autora opowiadań publikowanych w Nowej Fantastyce, Lampie, czy Esensji. Tymczasem Radosław Rak właśnie wydał debiutancką powieść, zatytułowaną Kocham cię, Lilith, w której pisze o poszukiwaniu miłości, literaturze i życiu.

Przedszkolaki szalały na scenie domu kultury – Rodzice, dziadkowie i rodzeństwo najmłodszych artystów szczelnie wypełniło widownie Domu Kultury Śnieżka podczas IX Przeglądu Dorobku Artystycznego Dębickich Przedszkoli. Na scenie swoje umiejętności prezentowały maluchy z czternastu placówek.

Kopciuszka ubierał Jacyków – Wróżka dobrze wiedziała co robi dzwoniąc po stylistę gwiazd. Kopciuszek dzięki jego pomocy tak spodobał się księciu, że ten wykupił nawet ogłoszenie w Obserwatorze, byle tylko znaleźć swoją wybrankę. A przynajmniej tak twierdził występując przed publicznością zebraną w jednej z sal Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy.

Zanim zacznie się Mundial – Gdyby to Irlandia miała obronić zdobyty przed rokiem tytuł, z końcowego triumfu w dwunastej edycji Mundialito im.  Jerzego Świątka już mogliby się cieszyć uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrem. Ale do rywalizacji przystąpi dwadzieścia drużyn, z których po Puchar Burmistrza Dębica i Puchar Przechodni Polskiego Związku Piłki Nożnej sięgnąć może każda.

W kumite Wiktoria jest mistrzynią – Jeszcze przed rokiem, kiedy po raz pierwszy sięgała po srebrny medal mistrzostw Polski, Wiktoria Cichoń walczyła w kategorii juniorów młodszych. W tym przyszło jej zmagać się ze starszymi i bardziej doświadczonymi rywalkami. Już jako juniorka ponownie stanęła na drugim stopniu podium.