W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Woda porwała człowieka – Nie wiadomo, co stało się z mężczyzną, który na oczach przechodniów wpadł do wezbranego po ulewnych deszczach potoku przy ulicy Konarskiego. Ciała nie udało się odnaleźć, nikt tez nie zgłosił zaginięcia. Groźna fala przeszła przez powiat. Poza tym:

Rączka nie publikuje, więc mu pomagamy – Wójt Żyrakowa Marek Rączka nadal nie opublikował oświadczenia majątkowego za 2013 rok w Biuletynie Informacji Publicznej, choć jest to jego obowiązkiem. Powinien to zrobić niezwłocznie po jego złożeniu w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie bez czekania na sprawdzenie dokumentu przez wojewodę. Dlatego go publikujemy, będzie też dostępne na portalu debica24.eu do czasu, aż zostanie zamieszczone w BIP-ie, podobnie jak oświadczenie Sławomira Łanuchy, szefa Rady Gminy.

Prezydent Podlasek – Tomasz Podlasek, przewodniczący Solidarności w TC Dębica od ubiegłego tygodnia pełni dwie nowe funkcje. Awansu w związkowych strukturach doczekał się też szef związku Chemików Bogdan Smołucha.

Udusił w obronie, kara w zawieszeniu – Udusił syna konkubiny, bo się bronił – uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie i skazał Wiesława B. z Róży na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu. To wynik odwołania od poprzedniego wyroku, jakie złożył obrońca mężczyzny.

Masz jeszcze czas, by poznać kandydatów do europarlamentu – Chciałbyś wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie wiesz na kogo oddać głos? Poniżej publikujemy nazwiska kandydatów z całego Podkarpacia, którzy starają się o mandat europosła. Troje z nich to mieszkańcy  naszego powiatu: Roman Ciszek, Roman Jędrzejczyk i Paweł Ochab.  Krzyżyk w kratce przy wybranym kandydacie, na jednej z list komitetów wyborczych, będzie można postawić w niedzielę 25 maja.

Burmistrz obiecuje – Wielokrotnie na różnych forach internetowych mieszkańcy miasta zastanawiali się, dlaczego usunięto kosze na śmieci, stojące niegdyś przy drogach powiatowych. Teraz burmistrz Paweł Wolicki obiecuje, że te znów zostaną ustawione.

Jeśli się uda, to zaczną w 2015 roku – Europoseł Tomasz Poręba oraz marszałek województwa Władysław Otryl mówili w Dębicy o szansach na modernizację linii kolejowej z naszego miasta do Tarnobrzega. Zadanie zostało wpisane na listę priorytetowych projektów do realizacji w latach 2014-2020.

Od roku żyje bez prądu – Gdyby ktoś zapytał Zygmunta Labaka, czy można przeżyć cały rok nie mając prądu w mieszkaniu, pewnie odpowiedziałby, że tak. Ale dodałby, że nikomu by tego nie życzył. Szczególnie w długie zimowe wieczory, kiedy nie można włączyć ani radia, ani telewizora, ani też choćby żarówki, by w pokoju było jaśniej.

Firma chwali się wynikami. Przewodniczący – to żałosne – Firma Oponiarska na swojej stronie internetowej zamieściła informację o tym, że w pierwszym kwartale tego roku osiągnęła wyższy zysk netto niż przed rokiem. Szefowie obu związków działających w TC Dębica liczą na to, że skoro sa zyski, spółki podniesie pensje, co pozwoli zakończyć trwający ciągle spór zbiorowy w zakładzie.

Proboszcz Czech nie chce festiwalu – Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Straszęcinie ks. Bogusław Czech jest przekonany, że taka impreza jak Śnieżka Czad Festiwal nie powinna się odbywać w centrum wsi. Głośna muzyka i hałaśliwie zachowujący się młodzi ludzi zakłócają ciszę nocną mieszkańcom. Zdaje sobie sprawę, że nie będzie w stanie zablokować zbliżającej się kolejnej edycji, dlatego apeluje do organizatorów o lepsze jej zabezpieczenie. Ci zapewniają, że dołożą starań, żeby tak się stało.

Pola Nadziei co roku kwitną dzięki nim – – To, co robicie, to najpiękniejsza posługa wobec ludzie terminalnie chorych – powiedziała wolontariuszom Barbara Pelczar-Białek, koordynatora akcji Pól Nadziei. Bo dzięki nim chorzy na raka mogą korzystać z pomocy Dębickiego Hospicjum Domowego. Podczas uroczystości podsumowania VII Dębickich Pól Nadziei, które odbyły się w Domu Kultury Śnieżka w Dębicy rozstrzygnięto konkurs plastyczny Ogrody Nadziei.

Wszyscy szukają mieszkańca Lipin. Gdzie jest Jan Kusza? – Wyszedł z domu  w sobotę 17 maja i do tej pory nie wrócił. Akcję  poszukiwania z udziałem psów tropiących prowadzą zarówno strażacy, jak i policjanci. Ale na razie nie przyniosła ona rezultatu. Wszyscy, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na temat zaginionego, proszeni są o kontakt z policją.

Przyjechało dwóch generałów – Tylu znakomitych gości naraz jednostka Straży Pożarnej w Dębicy jeszcze nie gościła. Na obchody dorocznego święta przyjechali dwaj generałowie: komendant główny PSP generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz podkarpacki komendant wojewódzki nadbrygadier Bogdan Kuliga.  Ale bohaterami dnia byli sami strażacy, zwłaszcza ci odznaczeni i awansowani na wyższe stopnie.

W Żdżarach będzie parking i alejki – Otoczenie kościoła w Żdżarach wkrótce całkiem się zmieni. Na sąsiadujących z nim działkach niedawno wycięto lipy i uporządkowano teren. Niedługo powstanie parking, na którym będzie miejsce dla 50 samochodów.

Stasiówka ze sztandarem i złotymi medalami – Na tę chwilę członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stasiówki czekali 60 lat. W ostatnią sobotę podczas świętowania jubileuszu odebrali sztandar ufundowany przez Andrzeja Trzeciaka, ks. Bogdana Wiszyńskiego i mieszkańców wsi. Spotkanie było też okazją do wręczenia odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa.

Na Parafiadzie też można się czegoś nauczyć – W oczach najmłodszych uczestników Parafiady w Jodłowej widać było podziw, kiedy przyglądali się, jak sprawnie strażacy wydobyli poszkodowanego z samochodu, który został zgnieciony w czasie wypadku. A takich atrakcji podczas Dni Stanisławowskich było znacznie więcej.

Za opiekę nad parafią dziękował MB Fatimskiej – To historyczna wizyta – podkreśla ks. Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Nigdy wcześniej nasze miasto nie gościło Prymasa Polski. Po raz pierwszy arcybiskup Józef Kowalczyk, który pełni tę funkcję, odwiedził nas 13 maja.

Wystąpią na Dniach Dębicy – Róża Mazur i Zuzanna Żybuła z Mielca oraz dębiczanie: Zuzanna Grecka reprezentująca Miejski Ośrodek Kultury i Paskal Zarychta ze Szkoły Podstawowej nr 5 to zwycięzcy 2. edycji Konkursu Piosenki Dziecięcej Witajcie w naszej bajce, który odbył się w Domu Kultury Śnieżka. Tę czwórkę, jak i pozostałych laureatów konkursu ponownie oglądać będzie można na scenie już 1 czerwca podczas tegorocznych Dni Dębicy.

Monika odpadła z programu, ale broni składać nie zamierza – Choć Monika Pilarczyk podczas sobotniego półfinału przegrała z Juanem Carolosem Cano i odpadła z The Voice of Poland, to nie był to jej ostatni występ w tym programie. Na szklanym ekranie oglądać ją będzie można również w najbliższą sobotę podczas finału show.

Najmłodsze z medalem – Wystarczyły dwa dni, by tancerze z Soul Dance zdobyli kolejne trzy medale. Złoty i srebrny przywieźli z VIII Wojewódzkiego Przeglądu Form Tanecznych w Głogowie Małopolskim, a drugie srebro z XXVI Przeglądu Dziecięcych Zespołów Tanecznych Kaczucha w Krośnie.

Z Dziopami nie wygrali – Występy zespołów folklorystycznych mogłyby towarzyszyć wszystkim edycjom dębickich jarmarków i giełdom staroci. Bo taka atmosfera, jak podczas XV Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, które odbyły się w sobotnie przedpołudnie,   nie zdarza się tam często.

Borowiec powiększa przewagę – Choć brzeźniczanie nie zamierzali się tylko cofnąć do obrony z obawy przed liderem, to jednak niewiele przeciwko niemu potrafili wskórać. Bardzo szybko stracili gola po strzale Dariusza Krzyżaka. Kiedy wreszcie zdołali na niego odpowiedzieć, po pięciu minutach dostali drugą bramkę, a jej strzelcem z karnego był Zbigniew Kluk. Borowiec odskoczył dzięki temu zwycięstwu Czarnovii na cztery punkt. Wicelider przegrał bowiem w Nagoszynie. Porażki doznała też Głowaczowa.

Zmiany liderów doczekaliśmy się w obu grupach – Niedługo cieszyli się piłkarze Stasiówki pierwszą pozycją w grupie I. W 18. kolejce przegrali z Olimpią i spadli na trzecie miejsce, ustępując pola Interowi i Paszczyniakowi. W grupie II kolejne punkty stracił mistrz jesieni Bodzos Podgrodzie, a liderem została Wiewiórka, w której po raz kolejny formą strzelecką błysnął Kamil Czerwiec, czym sprawił sobie prezent na 23 urodziny.

Na macie 45 sekund – Dębiczanin Igor Paniec był jednym z najlepszych zawodników VI Wolańskiego Turnieju O Puchar Wójta Gminy Tarnów. Nasz judoka stoczył w Woli Rzędzińskiej trzy walki, wygrywając wszystkie przed czasem.

W finale piłkarze DAP-u pokonali Wisłę Kraków – Dla trampkarzy młodszych Dziecięcej Akademii Piłkarskiej w Dębicy występ w Pleśnej był pierwszym poważnym sprawdzianem w tym roku. Chłopcy z rocznika 2000 zaliczyli go na piątkę z plusem, wygrywając mocno obsadzony V Memoriał Jacka Gąciarza.