W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wieś wyrzuca burdel z lasu – Po Machowej na kolejnym parkingu, teraz bliżej Dębicy, próbują zagościć na stałe panie lekkich obyczajów. Tym razem spotkały się ze zdecydowaną reakcją mieszkańców. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Monika w półfinale, mama trzyma kciuki – Tydzień temu, kiedy Monika po raz pierwszy wystąpiła na żywo w programie The Voice of Poland Janina Pilarczyk wspierała ją w warszawskim studiu. W ostatnią sobotę, gdy córka śpiewała utwór Na językach z repertuaru Kayah, kibicowała w domu i wysyłała esemesy. Ale tego co działo się po ogłoszeniu wyników nie bardzo pamięta, wie tylko, że wciąż odbierała telefony z gratulacjami.

Piątka znów będzie mieć dentystę – Przychodnia Rejonowa nr 5 przy ulicy Szkolnej w Dębicy zyska na znaczeniu. Bo znów, jak do niedawna, będzie tu przyjmował stomatolog. I nie będą to jedyne zmiany planowane w tym roku.

Kaprys zamknięty – Powszechna Spółdzielnia Spożywców Spoem remontuję kolejny sklep. Tym razem odnowiony zostanie wizerunek popularnego Kaprysu przy ul. Krakowskiej.

Mundur ich nie hamuje – Znieważenie, groźby karalne i naruszenie nietykalności osobistej – takie sprawy z udziałem funkcjonariuszy policji jako poszkodowanych regularnie trafiają do prokuratury. Obecnie prowadzone są aż trzy postępowania dotyczące podobnych przypadków. We wszystkich podejrzani byli pod wpływem alkoholu.

Los kina Śnieżka w rękach radnych – Ponad 180 tys. zł musi wydać miasto, by kino Śnieżka znów mogło działać. Tyle kosztuje najtańszy projektor cyfrowy, o który stara się Miejski Ośrodek Kultury.

Uciecha grała przez 77 lat – Dla tych, którzy pamiętają kino Uciecha ten budynek ma wartość sentymentalną. Dla innych to tylko jeden z wielu obiektów w centrum miasta, które lata świetności mają dawno za sobą. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. Za 299 tys. zł.

Kampania wyborcza jest, ale jakby jej nie było. Bo słono kosztuje – Choć wybory do europarlamentu odbędą się dopiero 25 maja, Katarzyna Dobosz, właścicielka salonu fryzjerskiego w Dębicy, już wie, że nie weźmie w nich udziału. Z prostego powodu. W ogóle nie zna kandydatów z naszego powiatu, którzy ubiegają się o mandat europosła. Choć tych jest trzech: Roman Jędrzejczyk, Paweł Ochab i Roman Ciszek. Oni sami twierdzą, że na wyborczą promocję pomysłów im nie brakuje. Ograniczone mają za to na ten cel fundusze.

Smród nie powinien się już nieść ul. Mościckiego – Żona Jana Kanii, która jest chora na astmę, miała kilkakrotnie problemy z oddychaniem. Z kanalizacji w ich domu fetor roznosił się na wszystkie pomieszczenia. A winowajcą miała być firma, której został wynajęty barak obok ogródków działkowych Słoneczko na ul. Mościckiego.

Psychiatra dziecięcy potrzebny od zaraz – Są w Tarnowie, Rzeszowie i Łańcucie – pacjenci z naszego powiatu tam mogą szukać pomocy. Dobra wiadomość to taka, że poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży ma szansę na wznowienie działalnośc w Dębicy. Wznowienie, bo kiedyś już tutaj była. I być powinna, bo potrzeb jest coraz więcej – zapewniają osoby na co dzień zajmujące się młodymi ludźmi z problemami.

Stefan Bieszczad znów bloguje – W Dębicy ludziom żyje się coraz gorzej, miasto boryka się z wieloma problemami, a młodzi ludzie wyjeżdżają za pracą –  można przeczytać na nowym blogu Stefana Bieszczada. Po przerwie były przewodniczacy Rady Miejskiej wrócił do jego pisania.

Paweł Wolicki: ten wyrok to absurd! – Świadkowie kłamali, ale na razie nie powie którzy. A wyrok jest absurdalny – tak burmistrz Paweł Wolicki podsumował finał procesu, w którym był oskarżony i został nieprawomocnie skazany na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu . Od wyroku się odwoła, a ze stanowiska nie zrezygnuje, bo uważa, że jest niewinny. I zrobiłby to samo jeszcze raz.

O tym, jak Dominika Rostowska niańczy wiewiórcze dzieci – Gdyby nie pomoc dobrych ludzi, te maluchy nie miałyby szans na przeżycie. Wprawdzie jedzą już same, ale nie są w stanie bronić się przed drapieżnikami. Na Brzozowym Ranczu, gdzie trafiły, uratowane wiewiórki rosną i nabierają siły.

Przed sprawdzeniem Rączka nie opublikuje – Z 18 oświadczeń majątkowych starosty, burmistrzów, wójtów i ich zastępców, na strony internetowe trafiło dotychczas tylko 8. Pozostali zapewniają, że opublikują je w tym tygodniu. Wyjątkiem jest Marek Rączka z Żyrakowa. Zamierza czekać na sprawdzenie przez Urząd Wojewódzki.

Przybyło mu na koncie i samochodów w garażu – Wicewójt Bogusław Majka potrafi oszczędzać. W ciągu roku przybyło mu na koncie 204 075 zł. Mimo że w Urzędzie Gminy zarobił mniej niż dwa lata temu.

Florian w Zawadzie, a w Stasiówce jubileusz – 5 maja członkowie gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej spotkali się w sanktuarium w Zawadzie, by uczcić św. Floriana patrona strażaków. 17 maja spotkają się jednak ponownie, tym razem w Stasiówce, podczas jubileuszu 60-lecia tamtejszej jednostki.

Blokady nie będzie – Jeszcze w tym miesiącu rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chce ogłosić przetarg na budowę ronda w Nagawczynie. Takie zapewnienie padło podczas spotkania z samorządowcami. Czy nie są to kolejne obietnice, by uniknąć planowanej przez mieszkańców Nagawczyny blokady czwórki? Wójt Stanisław Rokosz twierdzi, że nie.

Kanalizację zbuduje firma z Łańcuta – Dokończenie budowy kanalizacji w pięciu miejscowościach gminy Żyraków coraz bliżej. Właśnie otwarte zostały oferty wykonania tej inwestycji. Najtańsza nie przekracza 2 milionów złotych.

Deszczowa pogoda nie popsuła zabawy – Prawie trzydzieści kobiet wzięło udział w projekcie Kulinarnie w Łękach Górnych. Część z nich odebrała już certyfikaty, poświadczające uczestnictwo. W ostatnią niedzielę mieszkanki sołectwa zorganizowały majówkę, podczas której uczestnicy mieli okazję spróbować tego, co udało się zrobić na warsztatach.

Na młodych koniach też można wygrać – Na Dni Ułana do Poznania żaden z dwóch reprezentantów Szwadronu Podkarpacie nie mógł zabrać swojego bardziej doświadczonego konia. Saruman i Gordon, które je zastąpiły, spisały się jednak tak dobrze, że Piotr Staniszewski i Grzegorz Wojtaczka triumfowali w klasyfikacji drużynowej.

Pierwszego dnia wykłady, drugiego tańce i śpiewy – Sympozjum naukowym w zabytkowym kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jodłowej rozpoczną się w sobotę (17 maja) czwarte już Dni Stanisławowskie. Zaproszeni z tej okazji wykładowy mówić będą głównie o znaczeniu pomniku Konstytucji 3 Maja.

Ola nagrodą podzieliła się z Dawidem – Aleksandra Jaskot, Dawid Smaczniak, Kinga Kapinos i Eliza Banach zostali nominowani do finału XXIV Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego Dzięcięcy Festiwal Słowa. To wynik eliminacji regionalnych, które odbyły się w Domu Kultury Śnieżka.

Myszki i Trójka na podium – To się nazywa występ! Myszki ze Szkoły Tańca El-Bo zdobyły drugą, a Roztańczona Trójka trzecią nagrodę na II Międzyszkolnym Konkursie Zespołów Tanecznych Dance 2014 w Mielcu. To już nie pierwszy sukces młodych tancerzy z Dębicy i Ropczyc.

Olkiem interesują się znane kluby – Wychowanek Szkółki Piłkarskiej Igloopolu Dębica Aleksander Drobot otrzymał powołanie na zgrupowanie reprezentacji Polski do lat 15. Odbędzie się ono w dniach od 19 do 23 maja w Gutowie Małym.

Na początek deble – Deblowym turniejem rozpoczęli sezon zmagań na kortach MOSiR-u amatorzy białego sportu. Inaugurację najradośniej wspominać będą zwycięzcy Krzysztof Turek i Daniel Mróz.

Nie chciało wpaść – Mimo że Igloopol nie wygrał z Chemikiem, i tak zmniejszył stratę do prowadzącej Lechii Sędziszów do dwóch punktów. Morsy bowiem zdobyły oczko za remis, a lider przegrał drugi mecz z rzędu.