W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Zatłukli łabędzia, dranie! – Kto z Œnas nie lubi tych białych ptaków, pływających najczęściej w Œparze? Kto zabił jednego zŒ nich w ŒKozłowie? Gdzie jest granica ludzkiego bestialstwa? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Jarosław Kaczyński zobaczył pomnik – Takie pulchne można powiedzieć – tymi słowami określił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wyroby przygotowywane przez Masarnię Ząbek. Poza tą firmą podczas wizyty w Dębicy w poniedziałek 5 maja odwiedził również place: Mikołajkowów i Solidarności.

Skarpeta, przyczepa i ranny bielik – Mówiło o nich Radio Gdańsk, informowała Telewizja Polska. Artur Samborski i Grzegorz Sroka wybrali się w niezwykłą podróż dookoła Polski.

Skazany burmistrz: jestem niewinny – Rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Taki wyrok, za niezgodne z prawem wydawanie pieniędzy z budżetu, zapadł w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie wobec burmistrza Dębicy Pawła Wolickiego. On sam twierdzi, że jest niewinny i zapowiada apelację. Przeciwnicy domagają się, aby zrezygnował z rządzenia miastem.

Ukradł pałkę z radiowozu, policjanta zdzielił pięścią w twarz – Fatalnie skończyła się długa majówka dla młodego dębiczanina. Mężczyzna trafił do policyjnej izby zatrzymań, a lista zarzutów, jakie zamierza postawić mu prokurator, może zaprowadzić go do więzienia.

Kłódki nie były dla niego przeszkodą – Jest bezdomny i bezrobotny, a będzie musiał zapłacić 4,1 tysiąca złotych. Na tyle swoje straty oszacowali właściciele okradzionych firm. Bronisław N. z włamań uczynił sposób na życie.

Bubel, czy kolejna sprawka wandali? – Uwaga! Winda wyłączona. Dewastacja – takie lakoniczne wyjaśnienie znajdują ci, którzy nie  mogą wejść na kładkę nad drogą krajową nr 4 po schodach. A są to osoby niepełnosprawne, starsze czy rodzice z dziećmi w wózku.

Nasz teatr muzyczny gra po raz piętnasty – To, co wydarza się w tym miejscu wiosną każdego roku, jest niezaprzeczalnym fenomenem. Od piętnastu lat bez szyldu, papieru firmowego, wizytówek, faksu, wynagrodzeń funkcjonuje teatr muzyczny. Dziesiątki osób realizując swe pasje, poświęcając wolny czas, angażują się w dzieło, które w chłodnej kalkulacji nie ma prawa się udać – pisze w programie do najnowszej dębickiej opery jej reżyser Jakub Marcin Bulzak.

Świętowali nieliczni – Według Jana Posłusznego, byłego miejskiego radnego, frekwencja podczas uroczystości 3 Maja w Dębicy była skandalicznie niska.

Przy pomniku polały się łzy – Kiedy uczniowie z Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu odgrywali scenę transportu więźniów do obozu koncentracyjnego, na twarzy Stanisława Ładziaka pojawiły się łzy. W tym roku mieszkaniec Zdziłowic koło Janowa Lubelskiego, kolejny raz przyjechał na uroczystości na Królową Górę.

Zabili łabędzia kamieniami, samica została sama – Piękny biały ptak przez szuwary przedziera się do gniazda. To samica łabędzia, towarzyszka tego, który już więcej nie pokaże się na stawach w Kozłowie. Został zabity przez nieznanych sprawców. Okoliczni mieszkańcy nie mogą uwierzyć, że kogoś stać było na takie bestialstwo. I zastanawiają się, co zrobić, żeby ochronić te, które jeszcze zostały – samotną łabędzicę i parę, która gniazduje w pobliżu,  niemalże po sąsiedzku.

Jedni czesali, drudzy wypiekali – Uczniowie ostatnich klas rzemieślniczych szkół z powiatu dębickiego mieli możliwość wykazania się umiejętnościami podczas zorganizowanych w Dębicy wojewódzkich konkursów Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się i fryzjerzy, i cukiernicy, zajmując w obu pierwsze miejsca.

Przetarg już ogłoszony. Rekin na sprzedaż – W połowie czerwca będzie wiadomo czy uda się sprzedać Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Rekin z Paszczyny. Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłości właśnie ogłosił przetargi na sprzedaż firmy i wchodzących w jej skład gruntów.

Dobudują skrzydło – Do końca tego roku ma zostać opracowana koncepcja rozbudowy sądu w Dębicy. Plany przewidują powstanie nowego skrzydła od ulicy Słonecznej.

Ruchu nie zablokują – Najpierw wymienią rury wodociągowe i kanalizacyjne, później zajmą się remontem chodnika i nawierzchni asfaltowej. Roboty na ul. Brzegowej Wodociągi Dębickie rozpoczynają w tym tygodniu.

Amazonki mają już zdjęcia do książki – Kolejny zbiór prawdziwych historii o walce z rakiem piersi szykują dębickie amazonki. Książka będzie miała premierę przy okazji Dni Dębicy.

Sprawdź echo serca swego dziecka – bezpłatne badania – Profilaktyka w medycynie jest bezcenna. Również dla kobiet w ciąży. Tomasz Szajner, specjalista ginekologii i położnictwa organizuje akcję bezpłatnych badań.

Masażysta zrobił ze mnie kalekę – Jeszcze niedawno blisko 80-letnia Maria Nowakowska z Pilzna sama zajmowała się gospodarstwem. Sprzątała, gotowała, karmiła kury, a nawet zajmowała się sprzedażą ziemniaków. Dziś, aby zrobić kilka kroków, musi opierać się na dwóch kijach, a przy większości, nawet prostych czynności korzysta z pomocy innych. A wszystko to, jak twierdzi, przez masażystę, do którego trafiła przez pomyłkę, a który podczas masażu miał uszkodzić jej kręgosłup.

Ma kredyt i jeździ czteroletnią laguną – O prawie 20.000 złotych mniej zarobił w ubiegłym roku Józef Chudy w porównaniu do roku 2012. Ale nie przez to, że obniżono mu pensję.

Na mistrzostwa Polski pojadą w nowych butach – W zeszłym roku musiały zadowolić się srebrem. W tym postanowiły zawalczyć o złoto. I udało się! Zawodniczki z Pustkowa Osiedla podczas Otwartych Mistrzostw Mażoretek, Tamburmajorek i Cheerleaderek Polski Południowo-Wschodniej, które odbyły się w tej miejscowości zdobyły a cztery medale z najszlachetniejszego kruszcu.

Ona wystartuje na pewno – Ja się już z polityki wyleczyłem na dobre – mówi Adam Strojek z Korzeniowa, o którym wieść gminna niesie, że szykuje się do wyborów na wójta. Wiesław Lada nie potwierdza, że wystartuje, ale też nie zaprzecza. Czesław Łączak, uważany za najgroźniejszego rywala Marka Rączki przekonuje, że gminie potrzebny jest ktoś bardziej zdecydowany, niż obecny wójt. Więc może Bożena Osocha? Tylko ona mówi wprost:  kandyduję.

Medale wręczone, sztandar już mają – Odznaka Legii Honorowej Sokolstwa Polskiego została przypięta do nowego sztandaru Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Pilźnie. W tym roku świętowało ono 120 rocznicę założenia. Uroczystości rocznicowe połączone były z obchodami 223. rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Żołnierze defilowali, Jodłowa świętowała – Gdyby wszystkim patriotycznym uroczystościom towarzyszyły takie atrakcje, jak te w ostatnią sobotę w Jodłowej, ich organizatorzy z pewnością nie musieliby się martwić o frekwencję. Ale i okoliczności ku temu były wyjątkowe, bo gmina świętowała 100-lecie odsłonięcia pomnika Konstytucji 3 Maja i Bitwy Racławickiej.

Cieszyli się z całym światem – W niedzielne południe, podczas uroczystości kanonizacyjnych Jana Pawła II, Barbara Podlasek z Dębicy stała na Piazza Navona w Rzymie. Na Plac św. Piotra się nie dostała, ale nie żałuje. Była blisko telebimu, z którego prowadzona była relacja w języku polskim, wśród ludzi, którzy przyjechali w większości z naszego kraju. Była pewna, że w tym momencie jest w miejscu, gdzie dzieją się najważniejsze rzeczy na świecie.

Recytowali Szymborską – Justyna Kubicka z Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy i Szymon Bielatowicz, reprezentujący Dom Kultury w Pustkowie Osiedlu, zostali zwycięzcami 2. Powiatowego Konkursu Poezji im. Wisławy Szymborskiej Niektórzy lubią poezję. W konkursie, który odbywał się w Domu Kultury Śnieżka, wzięło udział 19 recytatorów. Każdy z uczestników przygotował dwa utwory, w tym jeden z twórczości polskiej noblistki.

Najlepsi w etapie szkolnym wezmą udział w finale – Znani są już zwycięzcy szkolnego etapu X Konkursu Historycznego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Armia Krajowa w powiecie dębickim. W etapie finałowym uczniowie spotkają się 7 maja, ale tych, którzy w nim okażą się najlepsi poznamy dopiero w czerwcu podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu.

To ma być rodzinna impreza. Wystąpi Liber i Trubadurzy –  Ci którzy pamiętają takie hity Trubadurów jak Znamy się tylko z widzenia, czy Po co ja za tobą biegam, zapewne ucieszą się z zaproszenia tego zespołu na tegoroczne Dni Dębicy. Dla zwolenników bardziej współczesnych, popowych brzmień wystąpi Liber i Natalia Szroeder. Ale święto miasta to według założeń organizatorów nie tylko koncerty, ale przede wszystkim wielka familijna impreza dedykowana wszystkim mieszkańcom.

Złoto za Potyczki, za Polowanie srebro, a Gra o tron brązowa – Soul Dance znów na podium i to aż trzykrotnie. Tym razem podczas XX Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tenecznych Małogoszcz 2014.

Przyjął nominację, by zrobić w Dębicy rewolucyjny zwrot – Wywiad z prof. Andrzejem Szromnikiem, kierownikiem Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Dębicy.

Finał cyfryzacji na Podkarpaciu – Rewolucja cyfrowa na Podkarpaciu dobiegła końca. Ostatnie nadajniki cyfrowe zostały uruchomione 28 kwietnia w Tarnobrzegu/Machowie dla powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego, kolbuszowskiego i mieleckiego oraz w Tarnowie na Górze św. Marcina dla powiatu dębickiego i ropczycko–sędziszowskiego. Dzięki nim mieszkańcy całego regionu będą mogli cieszyć się pełnym dostępem do TVP Rzeszów.

Życiowy sukces Karola Mazurka – Przed Mistrzostwami Polski Juniorów w Bilardzie Karol Mazurek w ciemno brałby piąte miejsce. Reprezentant Pino Dębica w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że do domu wróci z dwoma krążkami. Medalową zdobycz dębickiego klubu podwoiła Aleksandra Wanat, która także stawała na podium dwukrotnie.

Do szczęścia brakło czwartego medalu – Choć jego zawodnicy zdobyli w Mistrzostwach Europy w Sumo trzy medale, Andrzej Jedynak odczuwa pewien niedosyt. Żaden plecak nie stał się cięższy od krążka z najcenniejszego złotego kruszcu. A jeden, na którego wypełnienie też bardzo liczył, w ogóle pozostał pusty.