W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Mateusz do domu nie wrócił – to miał być zwykły sobotni wieczór z wypadek na kebab. Dla jednego z mieszkańców Pustkowa zakończył się tragicznie. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Przepraszać nie zamierza – Roman Iwasieczko, lider Solidarnej Polski w powiecie dębickim, domaga się przeprosin od Stefana Bieszczada, radnego miasta Dębica.

Areszt tymczasowy po następnych rozbojach –  Kolejne zarzuty dla mieszkańca Pustkowa Osiedla. Tym razem prokurator nie czekał, aż 18-latek popełni kolejne przestępstwo, tylko wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Tomasza K.

Kleszcze są też w parku i ogrodzie. Ale nie ma powodu do paniki – – Nie ma reguły, czy jest to las liściasty, czy iglasty – mówi leśniczy Andrzej Trzeciak. Kleszcze są wszędzie. Sam w ciągu roku łapie ich nawet kilkanaście, najwięcej wiosną. Nadleśnictwo Dębica ostrzega przed pajęczakami, których w tym roku jest bardzo dużo.

Sejmik daje 70 tys. zł na remont dachu – Nie tylko Rada Miejska w Dębicy, ale też Sejmik Województwa Podkarpackiego postanowił wesprzeć finansowo parafię Miłosierdzia Bożego w odbudowie zniszczonego przez huragan dachu na kościele.

Lekarze i kierowcy MKS-u muszą dmuchać na żądanie – Pierwszy wstrząs dyrektor Szpitala Powiatowego w Dębicy Przemysław Wojtys przeżył, kiedy zgłoszenia od potrzebujących pomocy pacjentów przyjmował pijany dyspozytor pogotowia ratunkowego. Drugi dotknął go po złapaniu pełniącego dyżur pod wpływem alkoholu ginekologa.

Słuchasz rad instruktora, zaliczysz egzamin – Choć sam już słabo pamięta, jak wyglądał jego egzamin na prawo jazdy, Józef Gorczyca stara się tak przygotować kursantów, by podobnie jak on mieli go za sobą po pierwszym podejściu. Bardziej drży o wynik tych, którzy są pewni siebie, niż obawiających się poprawki.

Piotr obawia się polskiego, Karolina matematyki – Zaczną egzaminem pisemnym z języka polskiego w poniedziałek 5 maja. W powiecie dębickim w maturalnym maratonie weźmie udział 1012 osób. Zakończy się on dopiero 20 maja informatyką i historią, zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym.

Spłonął już stary dom i dwie stodoły – Dwa pożary w ciągu tygodnia – nieszczęśliwy przypadek, czy celowe działanie?

Warzecha na telefony wydał 11 180 zł, Moskal kupił kwiaty za 2 836 zł – Jan Warzecha lubi sobie pogadać. Jak wynika z rozliczenia za rok ubiegły na rozmowy telefoniczne wydał ponad 11 tysięcy złotych. Mniej gadatliwy jest Kazimierz Moskal, którego rachunki sięgają niespełna 7 tys. zł. Wszystkie te wydatki pokryte zostaną z ryczałtu na utrzymanie biur poselskich. Miesięcznie przysługuje na to 12 150 złotych. Z tych pieniędzy opłaca się też czynsz, paliwo, książki, gazety i wyposażenie biura.

Podczas jubileuszu 75-lecia Mechanika polały się łzy – Janusz Urbanik, prezes firmy Ventor oraz Paweł Miłosz, zastępca kierownika warsztatów w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, otrzymali od prezydenta Bronisława Komorowskiego srebrne Krzyże Zasługi. Obaj od lat związani są ze szkołą, która w tym roku świętuje jubileusz 75-lecia działalności. Jej historia zaczęła się w 1938 roku.

Afor, Puszek i Maciek w klasie u profesora Szarego – Do Marka Szarego właściciele psów trafiają w dwóch przypadkach: kiedy nie radzą sobie z własnym pupilem, lub kiedy chcą w zachowaniu swoich czworonogów jeszcze coś polepszyć. Wszystkim chodzi o to samo, mieć przy boku przewidywalnego, dobrze ułożonego towarzysza. Takich ludzi jest coraz więcej.

Monika nokautuje w The Voice of Poland, a Sonja zagrała w Szpitalu – – Ta dziewczyna zmiata was wszystkich ze sceny. To nie jest petarda, to jest mina przeciwpancerna – tak Marek Piekarczyk, jeden z jurorów The Voice of Poland argumentował wybór pochodzącej z Dębicy wokalistki do kolejnego etapu programu. Pozostali jurorzy również nie mieli co do tego wątpliwości i dzięki temu już 3 maja Monika Pilarczyk zaśpiewa na żywo na antenie TVP 2.

Na rowerach po wygraną – 180 osób z całej Polski przyjedzie do Czarnej na XXXVII Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu  Drogowym. To duże przedsięwzięcie organizacyjne, zwłaszcza dla Jerzego Ostręgi, jednego z głównych inicjatorów tej imprezy.

Będą Piersi, Bednarek, Daniec i Top One – Top One zaśpiewa w Pustkowie Strachowie. Zespół Piersi będzie gwiazdą Gminnych Dożynek w Nagawczynie, Marcin Daniec pikniku w Pustkowie Osiedlu, a w Gumniskach wystąpi Kamil Bednarek i grupa Ino Ros.

Na koncert pomysł zza oceanu – Inicjatywa tego koncertu przyszła aż z Nowego Jorku razem z Ewą Polansky-Bąk. Właścicielka Fundacji Rodzinnej Adama M. Bąka pochodzi z Góry Motycznej i to właśnie ona zainspirowała lokalną społeczność do tego, jak pomóc Elżbiecie Orkisz, poszkodowanej w wypadku drogowym nauczycielce.

Sokół z nowym sztandarem będzie świętował 120-lecie – W tym roku obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą wyjątkowe. Połączone zostaną z jubileuszem 120 rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Pilźnie.

Do siłowni trafi atlas i… modlitewnik – Ponad 120 tysięcy złotych wyda gmina Jodłowa na realizację tzw. małych projektów. Zrobi to tylko wtedy, jeśli otrzyma dotację z zewnątrz. Wnioski o kwotę 75 tys. zł już zostały złożone.

Modlili się za tych, którzy zginęli od niemieckich kul – W leśnym jarze, w którym hitlerowcy zastrzelili 23 września 1944 roku 46 osób, stoi pomnik poświęcony pamięci rodziny Kozneckich: ojca Michała i dwójki jego dzieci Józefy i Antoniego. Przy nim po wojnie ks. Karol Kawula, proboszcz parafii w Siedliskach Bogusz odprawiał msze św. Po latach przewy, zwyczaj ten ma szansę być kontynuowany.

To pamiątka na całe życie – Spotkanie z Janem Pawłem II odmieniło życie Jacka Miki

Zakochani w Kazimierzu – Gdyby Nina Rostkowska przyjechała na wernisaż swojej wystawy w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury to ona grałaby tam pierwsze skrzypce. Ale nie przyjechała i nie grała. Dlatego ten wieczór należał do Marcina Strzyża, który w Galerii Debiutów prezentuje cykl fotografii zatytułowany Lubię szeptać Ci słowa.

Kenny Garret miał rację – Początkiem listopada 2012 roku Bartłomiej Prucnal ściskał dłoń Kenny’ego Garret’a, jednego z najbardziej znanych saksofonistów na świecie, który gratulował mu zdobycia I miejsca i Grand Prix 5. edycji Azoty Tarnów International Jazz Contest Festiwal. Od tego wydarzenia nie minęły nawet dwa lata, a Bartek, przez przyjaciół nazywany Baryłą, odebrał kolejną nagrodę: Grand Prix Jazzu nad Odrą. Najstarszego i najbardziej prestiżowego festiwalu jazzowego w Polsce.

W Łańcucie zdobyli najwyższą nagrodę – Alicja Stasiowska-Piwowar i Ewa Markiewicz mogą być dumne ze swoich podopiecznych. Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia zdobył Złote Pasmo, a Chór Szkoły Muzycznej II stopnia Brązowe Pasmo podczas Przeglądu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia w Łańcucie.

Chemia, biologia i fotografia w I LO – Jeśli ktoś I Liceum Ogólnokształcące kojarzy jedynie z zakuwaniem materiału z przedmiotów ścisłych lub w zależności od wybranej klasy humanistycznych, to jest w błędzie. Podczas Dnia Otwartego uczniowie szkoły pokazali również, że mają pasje, a co najważniejsze, mogą je bez przeszkód rozwijać i na forum szkoły prezentować.

Głowaczowa lepsza od lidera – Takie mecze, jak pojedynek LKS-u Głowaczowa z Czarnovią zawsze budzą dodatkowe emocje. Nie brakowało ich zarówno na boisku, jak i poza nim. Pod względem sportowym lepsi okazali się gospodarze, którzy dzięki bramce Mateusza Koziary wygrali 1:0. A już w czwartek (1 maja) kolejne derby gminy Czarna: Kamieniarz Golemki – Czarnovia.

Gdyby Kantor uderzył niżej – Gospodarze wyraźnie czuli respekt przed ekipą Wisłoki. Nasta-wili się na grę z kontry i w 21. min wykorzystali jedną z nich.

Piątka w finale, ale nie ogólnopolskim – Ostatniego, ale najważniejszego kroku zabrakło ekipie SP5 Dębica (U-10), by zakwalifikować się do ogólnopolskiego finału turnieju Z podwórka na stadion O Puchar Tymbarku. W finale zawodów wojewódzkich uległa UKS6 Rzeszów 0:3. Do Warszawy awans zapewniali sobie tylko zwycięzcy.

Dębicki Bóbr najwyżej – Kornel Żybura (MKP Bobry) i Adrian Ozga (UKP Gryf) stanęli na podium w Memoriale Filipa Lutza w Popradzie. Pierwszy z pływaków wywalczył srebrny, a drugi brązowy medal. W zawodach na Słowacji udział wzięło 642 pływaków z 51 klubów z Czech, Izraela, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy.