W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Woda znika z rur, a ludzie płacą – To był szok dla lokatorów, gdy dowiedzieli się, że nie oszczędzili na ogrzewaniu tyle, co w latach poprzednich, choć zima była lekka. Bo te pieniądze pójdą na wyrównanie rachunków za wodę, która nie wiadomo, gdzie się podziała. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Korty na Sportowej nie będą miejskie? – Już w maju może trafić pod obrady Rady Miejskiej w Dębicy uchwała o zamianie działek pomiędzy miastem a przedsiębiorcą Czesławem Korzeniem. Skutkiem jej podjęcia będzie to, że dwa korty przy Domu Sportu staną się własnością prywatną.

To jest szaleństwo. Przetarg nieważny – Prawie 12,3 mln. zł – na tyle opiewała najniższa oferta w przetargu na przebudowę Domu Kultury Mors. Najwyższa była droższa o 5,3 mln. zł. Ostatecznie burmistrz Paweł Wolicki podpisał dokument o unieważnieniu przetargu. Czy to koniec marzeń o porządnym centrum kulturalnym w mieście?

Zabójca 25-latki znowu przed sądem – Grzegorz O. oskarżony i skazany za zabójstwo narzeczonej będzie miał powtórny proces. Sąd apelacyjny przychylił się do wniosku obrońcy, w którym ten kwestionuje wymiar kary.

Okradają mieszkania na hydraulika – W Dębicy zapukali do mieszkania 81-letniej staruszki, powiedzieli, że są hydraulikami i muszą usunąć awarię. Splądrowali pomieszczenia, ukradli złotą biżuterię i gotówkę wartą 14 tys. złotych. Nie ma tygodnia, aby nie było podobnych zdarzeń. Policja ostrzega przed oszustami. Kilka dni temu mieszkańcy Grabin udaremnili rabusiom gościnne występy.

Burmistrz Dębicy globtroterem roku. I jeszcze te Chiny! – Najbardziej lubi pojeździć Paweł Wolicki, burmistrz Dębicy. Na pięć zagranicznych delegacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wziął udział w czterech. Wójtowie są mniej spragnieni dalekich wojaży. Ale spośród reszty wyjazdowiczów w powiecie prym wiedzie Elżbieta Mastej, radna gminy Dębica.

Bagnety i mundur syna z operacji w Iraku – Antoni Tyrawski jest emerytowanym żołnierzem. Osiem lat służył w Chełmie Lubelskim, a ponad dwadzieścia w Dębicy. Mimo że od lat jest na emeryturze, nie zakończył przygody z mundurem. Założył sklep z militariami, a w nim uruchomił małe muzeum wojska, nie tylko polskiego.

Sprawdzą, czy nie kradną – Nawet po 800 złotych  muszą zapłacić niektórzy mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej przy Kolejowej, jako wyrównanie za wodę. Ludzie się wściekają i pytają, dlaczego, skoro wszystkie należności uregulowali? Prezes Stanisław Olszewski tłumaczy, że licznik główny wskazał więcej, niż te indywidualne, ale nie chce zdradzić o jaką ilość wody chodzi. Mówi, że bardzo dużą.  Spółdzielnia sprawdzi, czy ktoś jej nie kradnie.

Teraz w cieniu handlować nie będą; klony wycięte – Pięć kolejnych drzew zniknęło z krajobrazu Dębicy. Tym razem pod piłę poszły klony przy ulicy Kraszewskiego. Jerzy Gągała, zastępca burmistrza miasta  przekonuje, że była to konieczność wymuszona planowaną w tym miejscu inwestycją. Konieczność czy nie, wycinka nie podoba się wielu mieszkańcom miasta. – Jeszcze chwilę i będziemy mieć asfaltową pustynię – narzekają głośno dębiczanie.

Zazdrośnicy z prawem bywają na bakier – Młody mieszkaniec powiatu ropczycko-sędziszowskiego i 50-latek z Dębicy wkrótce staną przed sądem. Pierwszy będzie odpowiadał za zniszczenie mienia, drugi za pobicie i groźby karalne. Ale jest coś, co ich łączy – obaj w konflikt z prawem weszli przez kobiety, a raczej zazdrość, nad którą nie potrafili zapanować.

Bo droga na Jałowce to też droga gminna – Kiedy na łamach OL pojawiła się informacja, że gminna droga w Kozłowie w kierunku ośrodka Jałowce zostanie wyremontowana, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy gminy pomstowali na wójta Stanisława Rokosza i podległych mu urzędników sugerując, że ci po znajomości budują drogę przedsiębiorcy.

Wystarczy jeden uczeń, by etyka trafiła do planu lekcji – W szkołach ponadgimnazjalnych powiatu na religię nie uczęszcza ponad 30 uczniów. Niewielu w stosunku do ogólnej liczby młodzieży, ale żaden z nich nie uczestniczy też w etyce. Nie zaproponowali im tego dyrektorzy, w większości przypadków tłumacząc się brakiem chętnych. Od 1 września się to zmieni, etyka będzie się musiała odbyć, nawet jeśli zainteresowanie udziałem w niej wyrazi jedna osoba.

Jedni będą mieli asfalt, inni dziury – Remont drogi w Bobrowej, tzw. Sojkówki jeszcze się nie zaczął, a już budzi kontrowersje. Niektórzy mieszkańcy wsi twierdzą, że pojawi się  tam asfalt, a to dlatego, że mieszka przy niej radna Zuzanna Janora. Eugeniusz Kruszyński denerwuje się, że droga koło jego domu jest w dużo gorszym stanie i nie była remontowana odkąd żyje. A ma 56 lat.

Dębica B, czyli zapomniana ulica Mościckiego prosi o pomoc – Marlena jest uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej. Jej marzeniem jest nowe mieszkanie. Nie musi być duże, ważne, żeby ściany nie były zagrzybione i żeby nie było w nim wilgoci. A przede wszystkim takie, do którego będzie mogła zaprosić koleżanki, nie wstydząc się niczego. Na ul. Mościckiego takich mieszkań jest dużo. Ich lokatorzy czują  się zapomniani przez władze, którym przypominają, że nie mogą być traktowani gorzej, tylko dlatego, że z różnych powodów trafili właśnie tam. Twierdzą, że burmistrz na ich prośby jest głuchy.

Szukały długo, wreszcie tak powiedziała Elżbieta Buras – Nie chcą ograniczać swojej aktywności tylko do sfery kulinarnej, ale zamierzają też być animatorkami życia społecznego i kulturalnego. Osiedlowe Koło Kobiet w Przyborowie jest najmłodszym w całej gminie.

Jest dotacja na przebudowę? To Alleluja i do przodu – Aby policzyć wszystkie inwestycje, które realizuje obecnie, albo właśnie oddała do użytku gmina zabrakło by palców obu rąk. Większość, jak twierdzi wójt Stanisław Rokosz powstaje dzięki rządowym lub unijnym dotacjom. Tak było m.in. w przypadku Centrum Wiejskiego w Paszczynie, czy rozbudowy szkoły w Brzeźnicy.

Nie bobry, nie sarny, a drzewka zniszczone –  Tajemnicze zwierzęta wyszły z lasu i zniszczyły młode drzewka, które Andrzej Muciek posadził w zeszłym roku. Myśliwi twierdzą, że to bobry, specjaliści z województwa wskazują na „inne zwierzęta”, a mieszkaniec Żyrakowa nadal nie wie, do kogo zwrócić się o wypłatę odszkodowania za szkody.

Taurus świętuje 25-lecie powstania – Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek z Pilzna, w tym roku obchodzi jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Punktem kulminacyjnym będzie Święto Golonki Podkarpackiej na tzw. bajorkach.

Bakalau po portugalsku – Dla uczniów Zespołu Szkół w Siedliskach Bogusz wyjazdy na zagraniczne wymiany w ramach programu Comenius to głównie zabawa. Opiekunowie, którzy z nimi wyjeżdżają, tak tego uczestnictwa nie traktują. Podpatrują dobre wzorce i starają się je przenieść na polski grunt.

Brzeźnica zorganizowała finał wojewódzki – Decyzją Podkarpackiego Kuratora Oświaty organizacja finału wojewódzkiego VI Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II powierzona została Zespołowi Szkół w Brzeźnicy. Spotkali się w nim uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa.

Dyrektor Józef Szydłowski twarzą dębickiego Jagiełły – Do tej pory o Józefie Szydłowskim wiadomo było tylko tyle, że był pierwszym dyrektorem dębickiego gimnazjum. A ja chciałam go pokazać jako człowieka z krwi i kości, pokazać jego życie rodzinne i wkład w życie społeczno-kulturalne tego miasta – przekonuje Lidia Górska, autorka książki inaugurującej cykl Twarze Dębickiego Jagiełły.

Na czarnym krążku i CD – Grupa Ortodox zadebiutowała na winylu. Utwór zespołu zatytułowany Masz Prawo znalazł się na międzynarodowej kompilacji Screaming For A Better Future vol. 4. Ale to nie jedyne wydawnictwo, które ukazało się w ostatnim czasie, na którym usłyszeć można muzyków z naszego miasta. Formacja Face of Hate wydała właśnie singla Crackhead, z którego dochód jej członkowie przeznaczą na wydanie debiutanckiej  płyty.

To będzie już nasza piętnasta opera  – – To już nasza piętnasta, jubileuszowa opera, dlatego wystawimy wielkie patriotyczne widowisko – zapowiadał już w listopadze zeszłego roku Paweł Adamek. W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja o godz. 18 na scenie Domu Kultury Mors wystawi operę w czterech aktach – Straszny Dwór Stanisława Moniuszki z librettem Jana Chęcińskiego.

Laureatki konkursu teraz będą mieć o wiele łatwiej – Agata Ziobroń, Dominika Świerczyńska i Katarzyna Zaborowska zwyciężyły w Konkursie Języka Niemieckiego dla Gimnazjów Miasta i Powiatu Dębica pod hasłem Deutsch mein Steckenpferd.

Złoto przywiozła Emilia Skrzek – Magdalena Machnik, Patryk Michałek i Emilia Skrzek zadbali o to, by wyjazd na Międzynarodowy Jurajski Turniej Grand Prix w Częstochowie był dla badmintonowego klubu Orbitek Straszęcin udany pod względem sportowym. Z siódemki zawodników, których trenerzy zabrali na zawody, ta trójka kilkakrotnie stawała na podium. A impreza miała bardzo dobrą obsadę, wystartowało w niej czterystu badmintonistów z Polski i z białoruskiego Brześcia.

Będzie walczyć w olimpiadzie – Sylwia Kamińska, zawodniczka Wisłoki Dębica zdobyła srebrny medal Pucharu Polski Kadetek w zapasach. Piętnastoletnia uczennica Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Chęcinach była jedną z rewelacji zawodów.

Na początek trzy sukcesy – Władysław Baran, rywalizujący w kategorii wiekowej +55 tenisista ziemny z Dębicy, może powiedzieć, że z początku sezonu 2014 jest bardzo zadowolony. Po niespełna czterech miesiącach tego roku ma na koncie już trzy turniejowe zwycięstwa. Najbardziej prestiżowe odniósł w grze deblowej w Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Chorzowie. W tym samym turnieju, ale w kategorii +60 startował z powodzeniem również inny dębiczanin Jerzy Zięba.

Młodzi sportowcy bili swoje rekordy – Blisko dwustu młodych zawodników wzięło udział w VI Halowych Mistrzostwach Powiatu Dębickiego w Lekkiej Atletyce. Zawody zorganizował Międzyszkolny Uczniowski Klub Lekkiej Atletyki.