W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Pijany lekarz na dyżurze – To było anonimowe zgłoszenie. Niestety, gdy policjanci przyjechali do szpitala, okazało się, że ginekolog na nocnym dyżurze wydmuchał 1,98 promila alkoholu. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym: pamiątkowe wydanie Obserwatora Historia Lokalna na kanonizacje bł. Jana Pawła II i dodatek budowlany. A także:

Więcej policjantów na drogach – Zwiększenie liczby funkcjonariuszy drogówki aż o 30 procent to odpowiedź na rosnącą liczbą wypadków. Tylko w tamtym roku było ich ponad 200, a życie straciło w nich 12 osób. Insp. Paweł Filipek, komendant powiatowy policji w Dębicy za punkt honoru obrał sobie też walkę z oszustami, którzy wyłudzają od starszych osób pieniądze, choć w naszym powiecie jest ich ostatnio mniej. Za to w województwie coraz więcej.

Z apetytem na cudze wędliny i papierosy – Dopiero co wszedł w pełnoletność, a już był karany za rozbój. Teraz mieszkańcowi Pustkowa Osiedla szykuje się kolejny wyrok i zarządzenie wykonania zawieszonej kary. Niewykluczone, że 18-latek zostanie skierowany na leczenie odwykowe, bo wszystkich przestępstw dopuścił się pod wpływem alkoholu.

Memoriał Smoleński odsłonięty, Sybiracy po stronie protestujących – Miało być gorąco, było spokojnie. Przeciwnicy budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu tylko trzykrotnie dali wyraz swemu niezadowoleniu. Zwolennicy nie pozostali dłużni i kilka razy słownie zaczepiali przedstawicieli dębickich Sybiraków, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Forum Młodych Socjaldemokratów. Ale pomnik na Skwerze Mikołajkowów został odsłonięty bez większych ekscesów.

Smaczne potrawy w sam raz na święta polecają nasze gospodynie – jajka w buraczkach, pisanka z przekąskami, mazurek wielkanocny i smaczna pieczeń z pokrzywami.

Wjazd i wyjazd przy tej ulicy graniczą z cudem – To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w Dębicy, w którym co rusz dochodzi do kolizji. Chodzi o skrzyżowanie ulic Wielopolskiej i Macha.

Radny Roztoczyński chce kontroli – Wniosek o skontrolowanie godzin pracy Tadeusza Łosia-Kamińskiego złożył radny Roman Roztoczyński. Chodzi o czas, jaki przewodniczący Rady Powiatu przeznacza na wypełnianie obowiazków samorządowca.

By rodziny wielodzietne wreszcie miały taniej – Tańsze bilety autobusowe, niższe stawki za wstęp na miejskie obiekty sportowe i imprezy rozrywkowe – taką propozycję dla rodzin wielodzietnych mają kluby radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Wspólnoty Ziemi Dębickiej. Wniosek złożyli podczas ostatniej sesji Rady Mejsjkiej, rojekt uchwały w tej sprawie jest już na biurku burmistrza. Jeżeli uda się ją przegłosować, skorzystają na niej wszystkie rodziny z trójką i więcej dzieci. Także te z jednym rodzicem.

Nagroda specjalna za fiołki na pisance – Aby przygotować gigantyczną pisankę Jakub Janiga pracował trzy tygodnie i zużył cztery tysiące szpilek. Dorota Szalwa moczyła wydmuszki w wywarach roślinnych, a potem drapała je lub malowała woskiem.  Były też pisanki z gipsu, bibuły a nawet z koronek. Ale nagrodę specjalną OL podczas VIII Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową zdobyła niepozorna wydmuszka z gęsiego jaja ozdobiona suszonymi fiołkami autorstwa Joanny i Dominiki Bernad z Tuszymy.

Kłótnia o zerwaną firankę zakończyła się w sądzie – Tego konfliktu pewnie mogłoby nie być, gdyby udało się poskromić gwałtowne emocje. Ale mleko już się rozlało i w bloku przy Robotniczej nie ma spokoju iwzajemnej akceptacji. Z jednej strony tej barykady stoi pan Robert z synem, z drugiej grupa sąsiadów z tej samej klatki. To sąd będzie musiał zdecydować, kto w tym sporze ma rację.

Zakład Karny w Dębicy teraz już tylko dla recydywistów – 150 więźniów wywieziono z Zakładu Karnego w Dębicy do innych jednostek penitencjarnych, znajdujacych się na terenie naszego województwa. Chodzi o grupę osadzonych, którzy odbywali karę po raz pierwszy. To efekt zmian, zgodnie z którymi za kratki na Sandomierską będą trafiać wyłącznie recydywiści. Placówka ta ma nadal charakter półotwarty. Zdaniem służby więziennej rozdzielenie obu grup skazanych ułatwi prace resocjalizacyjną z każdą z nich.

Ciężkie treningi się opłaciły – To już się staje nudne. Nie mogliby w końcu przegrać? – zapytała przekornie koleżanka, kiedy wspomniałem jej, że Soul Dance z kolejnych mistrzostw Polski wrócił w medalami. Pewnie i mogliby, tylko po co, jeśli można na przekór wszystkim malkontentom zdobywać najwyższe laury na ogólnopolskich zawodach? Tym razem dębiccy tancerze stanęli na podium Krajowych Mistrzostw International Dance Organization Jazz Dance, Show Dance, Mini Production, Production w Kielcach.

Anioły wróciły do Wiluszówki – Po Eugeniuszu Molskim kolejna artystka zwiazana z Liceum Sztuk Plastycznych w Wiśniczu zawitała ze swoimi pracami do Dębicy. I podobnie jak on, także Zofia Gołębiowska – Tabaszewska przywiozła ze sobą anioły.

Za kurtyną jest już o wiele ciszej – Członkowie Koła Teatralnego ze Żdżar pojechali do Sędziszowa Małopolskiego obejrzeć sztukę Aladyn, wystawioną przez młodzież z Licealnego Teatru Muzycznego. Ale nie tylko to było celem  ich wyjazdu.

Kamizelka pomoże Kamili. Potrzebne 32 tys. zł – Kiedy przyjeżdżam do rodziny Bonarów z Pustkowa 12-letnia Kamila, chora na mukowiscydozę zaraz wyciąga kamizelkę i generator by pokazać mi jak działają. Niestety, sprzęt który kurier przyniósł jej dwa dni wcześniej jest wypożyczony. Po 11 dniach trzeba go będzie oddać i wrócić do mozolnego oklepywania dziewczynki. Nowy, o jakim marzy rodzina z Pustkowa kosztuje 32 tys. zł. A takich pieniędzy Bonarowie nie mają.

Świąteczne stoły podziwiali w dworku – Pisanki, baranki i wielkanocne koszyczki można było oglądać podczas kiermaszu w Straszęcinie. Był okazją do rozstrzygnięcia Gminnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, zorganizowanego już po raz dziewiętnasty.’

Pieniądze na dwa kościoły – Ok. 500 tys. zł przekaże w tym roku parafiom Podkarpacki Urząd Ochrony Zabytków w Przemyślu. Część tych pieniędzy trafi do parafii w Łękach Górnych oraz Machowej.

Kapturek na skrzypce i wiolonczelę – Dzieciom z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Dębicy znów udało się uprzedzić Pawła Adamka. Zanim ten zdążył wystawić operę, przedszkolaki wraz z uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy zebrały oklaski z całego miasta.

Wystąpią w Tarnobrzegu – Eliminacje wstępne do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Wygraj Sukces, Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy zorganizował już po raz piąty. Jurorzy zdecydowali, że nominacje do etapu rejonowego otrzymało dziesięciu młodych wokalistów, wśród których nie brakowało tych z naszego powiatu.

Największe oklaski zebrali najmłodsi tancerze Złotej Pary – Ponad 200 par z 38 klubów tanecznych rywalizowało na parkiecie Domu Kultury Mors podczas Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego zorganizowanego przez stowarzyszenie Złota Para.

Maksymilian Stęga startował po raz dziesiąty, za rok też popłynie – Ewa Zimna-Walendzik, lekarz stomatolog z Łodzi i jednocześnie wykładowca akademicki, w Mistrzostwach Polski Lekarzy w Pływaniu startuje od samego początku. Jest jedną z trzech osób, które mają za sobą udział we wszystkich dziesięciu edycjach imprezy. W swojej kategorii 55+ zajmuje zazwyczaj pierwsze miejsce.

Brązowe trofea zawodniczek Gryfa – Podczas Drużynowych Mistrzostw Młodzików 12-13-letnich w Ostrowcu Świętokrzyskim klub Gryf Dębica reprezentowały dwie najstarsze zawodniczki Natalia Szerszeń i Wiktoria Rżany. I trzeba przyznać, że robiły to udanie.

Trzecia siła z Lubziny – Dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale zdobyli podopieczni Andrzeja Jedynaka w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców i Seniorów w Sumo. W Warszawie spotkali się  najlepsi zawodnicy z trzydziestu klubów z całego kraju.