W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Poseł boi się pikiety – Czy Jan Warzecha rozgoni chmury nad uroczystością odsłonięcia Memoriału Smoleńskiego? Do soboty pomnika pilnuje ochrona. Więcej na ten temat w najnowszym numerze Obserwatora Lokalnego. Poza tym:

Stefan Bieszczad – przeprosił,ale błędy wciąż wytyka – Wniosek o† zmianę modelu obsługi prawnej Urzędu Miejskiego złożył w† imieniu Komisji Rewizyjnej Stefan Bieszczad. Dla burmistrza Pawła Wolickiego to posunięcie co najmniej dwuznaczne, biorąc pod uwagę konflikt przewodniczącego z† szefową miejskich prawników Joanną Żurek-Krupką. – Takie insynuacje są obrzydliwe – ocenia Stefan Bieszczad.

Z siekierą do automatu i siostry konkubiny – Groźby karalne, zniszczenie mienia, kradzieże z włamaniem,  fizyczna przemoc wobec siostry konkubiny – takie przewinienia ma na sumieniu mieszkaniec Jaźwin.  Przyznaje się do prawie wszystkich czynów, jakie zarzuca mi prokurator. Aż trudno uwierzyć, że do tej pory 28-latek trzymał się z daleka od konfliktów z prawem. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności, za kratkami może spędzić nawet 10 lat.

Osiem lat wojaży po Europie i ani jednego inwestora – Burmistrz Paweł Wolicki podróżuje w tym roku najczęściej ze Stanisławem Leskim, przewodniczącym Rady Miejskiej. Zabiera go, gdy  jedzie za granicę, bo miasto nie rezygnuje z utrzymywania stosunków międzynarodowych. Tym razem polecą do Chin.

Kupią mieszkania dla tych z końca listy – Czternaście mieszkań w blokach przy Matejki kupi miasto z przeznaczeniem na lokale socjalne. Według radnego Jarosława Śliwy to absurdalny pomysł biorąc pod uwagę, że wcześniej sprzedane zostały inne, które można było przekazać najbardziej potrzebującym.

Przeciwnicy pomnika szykują pikietę, poseł prosi o spokój – Nie dla pomnika Lecha Kaczyńskiego w Dębicy – tak na portalu Facebook zatytułowali swój profil przeciwników budowy pomnika, upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Grożą, że połączą siły i podczas jego odsłonięcia zorganizują manifestację. Ma to być wyraz sprzeciwu wobec lekceważenia opinii publicznej i braku reakcji na pismo Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ta poprosiła władze miasta o zmianę lokalizacji obeliski. Poseł Jan Warzecha, inicjator jego budowy nie kryje, że obawia się zamieszek i apeluje o zachowanie spokoju.

Zaczęli od negocjacji, bo załoga zarabia zbyt mało – Dobiegły końca wybory w związkach zawodowych w Firmie Oponiarskiej Dębica. Ten Chemików poradził sobie od razu, Solidarność na wybór wiceprzewodniczącego, sekretarza, skarbnika i Komisji Zakładowej potrzebowała trochę więcej czasu. Oba od początku ostro zabrały się do pracy.

To skandal! Zniszczyli cisy, które pielęgnowali 20 lat – Mieli przyciąć krzewy, a je okaleczyli. Mieszkańcy ulicy Cisowej w Dębicy nie mogą się pogodzić z tym, że to, co pielęgnowali przez prawie dwadzieścia lat, ktoś zniszczył w ciągu kilku minut. Urząd Miejski w Dębicy zgodził się na skrócenie krzewów, bo zasłaniały kierowcom wyjazd, ale efekty działań firmy, która tego dokonała, odbiegają dalece od profesjonalizmu. Urzędnicy zapowiadają kontrolę.

Miasto dołoży 30 tysięcy na naprawę zerwanego dachu – Miasto dołoży się do odbudowy dachu na kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy. Razem z dotacją przekazaną przez Urząd Marszałkowski, inwestycję zasili kwota 100 tysięcy złotych.

Działkowicze pieniądze dostaną, jak wojewoda wyda decyzję – Od 3 do nawet 30 tys. zł otrzymają działkowcy z ogródków Jedność. Odszkodowanie, jakie wypłacą im Polskie Koleje Państwowe ma związek z przebudową linii kolejowej Kraków – Medyka.

Na Brzegowej czas się zatrzymał, remontu ulicy i chodnika mieszkańcy nigdy nie widzieli – Mieszkańcy Brzegowej w Dębicy twierdzą, że ich ulica jest jedną z najbardziej zaniedbanych w mieście.  – Tutaj potrzebny jest generalny remont chodników i nawierzchni jezdni – twierdzą. Wiceburmistrz Jerzy Gągała mówi, że ma dla nich bardzo dobrą wiadomość, bo jeszcze w tym roku, na wakacjach, rozpocznie się remont.

W siedmiu wystartował, w czterech został laureatem – Tomasz Cichoń jest uczniem trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum w Zawadzie. Starty w konkursach przedmiotowych nie są dla niego nowością. Już w pierwszej próbował swoich sił w fizyce, w drugiej rozszerzył wachlarz zainteresowań o matematykę i język angielski. W tym roku szkolnym próbował sił aż w siedmiu przedmiotach. Z czterech udało mu się uzyskać tytuł laureata, w jednym był finalistą.

Miejskie autobusy zamiast Monisu? – Tam, gdzie nie chce MONIS, dojedzie MKS – taką receptę na zaradzenie praktykom monopolisty widzą władze Dębicy. Chęć skorzystania z† usług miejskiego przewoźnika zgłosiła już gmina Dębica. Jeśli inne samorządy pójdą za jej przykładem, pozbawieni kursów pasażerowie odetchną z †ulgą. Tyle, że takie usługi kosztują. I† tu rodzi się pytanie: czy w †gminnych kasach znajdą się pieniądze na nowy wydatek.

Z Chotowej do Żdżar chcą jeździć bojowym wozem – W ciągu jednego miesiąca buldożery sprzątnęły z powierzchni ziemi większość zabudowań w poradzieckiej bazie wojskowej w Żdżarach, którą wznoszono przez pięć lat. Nie wszystko jednak zniknie. Na pamiątkę zostanie potężny bunkier.

Były wędliny, ciasta i żur. I tłumy chętnych by ich spróbować – Takiego zainteresowania świątecznymi potrawami mogłaby paniom z Kół Gospodyń Wiejskich pozazdrościć nawet Magda Gessler. Ale trudno się dziwić, jeśli przygotowane przez nie stoły uginały się pod ciężarem ciast, galaret i swojskich pasztetów. Do niektórych trudno było się dopchać, tylu było chętnych, by spróbować wielkanocnych wiktuałów.

Nie tylko przedsiębiorcy czekają na szerszą drogę – Sylwester Wójcik, właściciel firmy Alta-Trans zŽ Żyrakowa nie chce mówić, jaką kwotę podatku odprowadza każdego roku do gminnej kasy. Tylko tyle, że
to naprawdę duże pieniądze. Firma się rozwija, daje zatrudnienie, jest najlepszą wizytówką dla Żyrakowa iŽ okolic jako przykład przedsiębiorczości. Jedyne, czego tu brakuje, to drogi zŽ prawdziwego zdarzenia. Wójt Marek Rączka twierdzi, że gmina już przymierza się do tej inwestycji.

Stanisław Brudny recytował i opowiadał o swojej pracy – Harcerze z  całego województwa podkarpackiego uczestniczyli w XXII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Strofy o ojczyznie. Wśród laureatów znaleźli się także ci z gminy: Emilia Augustyn i Paweł Nykiel.

Trzeba było cudu, by tablica patronki została odsłonięta – To pierwszy cud Agaty w Brzostku – skomentował brawa, które otrzymał po poświęceniu tablicy z imieniem Agaty Mróz-Olszewskiej ks. Jan Cebulak.

Jacek Pryczek: Jubilatka wciąż młoda i w doskonałej kondycji  – Chyba nikomu się nie śniło, gdy otwierano tę fabrykę, czym stanie się ona za kilkadziesiąt lat – mówił Jacek Pryczek, prezes Firmy Oponiarskiej Dębica podczas uroczystości odsłonięcia pomnika z•okazji 75-lecia zakładu. Powstał on w• hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i• Fabryki Gum Jezdnych. W •uroczystościach jego odsłonięcia wzięli udział głównie oficjele, m.in. Krzysztof Król z• Kancelarii Prezydenta RP i• podkarpacki marszałek Władysław Ortyl.

Na scenie było gorąco, Grand Prix za ropczycki Seksapil – Niech nie zapominają, że są na naszym terenie – usłyszałem zza pleców, gdy na scenie Domu Kultury Firmy Oponiarskiej występowały dziewczyny z Ropczyc. Nic to jednak nie dało, bo to właśnie te uczennice zgarnęły większość najwyższych nagród XII Rejonowego Przeglądu Talentów Szkół Promujących Zdrowie. Nagrodę OL odebrała Patrycja Węgrzyn, w­okalistka grupy The Flowers z Zespołu Szkół nr 2 w Dębicy.

Przemyśl należał do nas! – Kto w zeszłym roku zdobył Grand Prix Festiwalu Piosenki Śpiewaj Razem z nami w Przemyślu? Dębiczanka Claudia Dziopa. Kto odebrał je w tym roku? Też dębiczanka Aleksandra Ożóg. Ostatnie wyniki tego konkursu pokazują, że zdolnej młodzieży mamy dostatek. Szczególnie że to nie jedyna, a jedna z wielu nagród, które przywieźli znad Sanu finaliści dębickiego przeglądu Śpiewam bo lubię.

Dziewczyny grały pięknie – Uczniowie z niemalże wszystkich działających na Podkarpaciu szkół muzycznych wzięli udział w organizowanym już po raz ósmy przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Dębicy regionalnym konkursie skrzypcowym i wiolonczelowym Dźwięki smyczkiem malowane.

Jak zobaczyć drogę mleczną? – Ponad 250 gimnazjalistów w ostatnią sobotę gościło w szkole przy ul. Sportowej, gdzie odbyły się dni otwarte II Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego.

Bez litości dla Wiewiórki – Rozgrywki klasy B jeszcze na dobre się nie rozpoczęły, a już dwie drużyny musiały zetrzeć się z ligową rzeczywistością. W grupie I wszystkich punktów zdobytych jesienią został pozbawiony MULKS Pustynia, a z grupy II wycofany został Monis II Bielowy/Strzegocice.

Gdyby oczko wyżej… – Z dobrej strony pokazały się zawodniczki Pino w ogólnopolskim turnieju bilardowym dla juniorów w Łodzi. W pierwszej z cyklu czterech imprez Anna Wolak i Aleksandra Wanat dotarły do cwiercfinałów, a po odpadnięciu z dalszej rywalizacji zajęły piąte miejsca.

Klaudia Gil w świetnej formie – Mecz z Motorem Przemyśl to jedna z najtrudniejszych przepraw, z jakimi w rundzie wiosennej musiały się zmierzyć dziewczęta z Dębicy. Okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Na Sportowej kibice cieszyli się dwa razy – Piłka nożna jest przekorna. Doświadczyli tego piłkarze Wisłoka, którzy przez pierwsze pół godziny meczu byli w Dębicy stroną przeważającą. Wystarczyła jedna akcja Igloopolu, w której Łukasz Stefanik obsłużył prostopadłym podaniem Adriana Brzostowskiego, a ten dał Morsom prowadzenie.

Dziewiątka zdominowała finały – Szkoła Podstawowa nr 9 w Dębicy jest jedyną na Podkarpaciu, która do finałów wojewódzkich Turnieju Piłki Nożnej Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku wprowadziła komplet czterech drużyn. Awans po zawodach powiatowych wywalczyły zarówno dziewczyny, jak i chłopcy w kategoriach U-10 i U-12. Skład na Stalową Wole wśród dwunastolatków uzupełniły SP nr 11 (chłopcy) i SP Brzeźnica (dziewczeta).