W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Magda z Zawady nie żyje – Co się stało na drodze do Checheł? Dramat także w Brzeźnicy – potrącona 13-latka trafiła do szpitala w Rzeszowie. Pierwszy ze sprawców wypadków miał 1,5 promila alkoholu, drugi w chwili zatrzymania 0,9 promila w wydychanym powietrzu. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.Poza tym:

Były pracownik wygrał w sądzie – Ekwiwalent za niewykorzystany urlop ma zapłacić Jerzemu Paratowi Miejski Zakład Komunalny w Pilźnie, w którym kiedyś pracował. Konieczne było orzeczenie sądu, bo wcześniej były pracodawca utrzymywał, że mężczyźnie żadne pieniądze się nie należą. To jednak  nie koniec sądowych sporów, bo Parat już zapowiada apelację.

Nowe znaki, tiry na drogi – Na 18 odcinkach dróg powiatowych będą zmiany oznakowania dotyczące masy całkowitej pojazdów. Starosta zastrzega, że to wstępny projekt, który będzie jeszcze dyskutowany. Właściciele firm nie są z niego zadowoleni.

Oszust żerował na cudzej naiwności – Zapewniał, że raty będzie spłacał samodzielnie, ale nie zamierzał dotrzymać słowa. Za to oszustwo wkrótce pewnie trafi za kratki. Kolejny raz, bo na koncie ma już jedną odsiadkę.

Uczeń zabrał na wycieczkę karbid. Miało być trochę huku i dymu… – Tę wycieczkę do Rzeszowa zapamiętają do końca życia. W plecaku ucznia Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Dębicy ochroniarz znalazł karbid. Niektórzy rodzice pozostałych uczniów drżą o swoje dzieci, bo wiedzą, że chłopiec interesuje się pirotechniką i boją się, że któregoś dnia w szkole może zdetonować własnej produkcji bombę.

Jak Andrew stał  się Andrzejem i Rokoszowi rękawicę rzucił – Nazywa się Andrew Ciebien. Choć wrócił do polskich brzmień: Andrzej Ciebień. Wrócił też do rodzinnej Stasiówki. Nie na emeryturę – zamierza kandydować w wyborach na wójta gminy Dębica. Ma atuty, przez 9 lat był radnym miasta Cleburne w Teksasie. Jest pewien wygranej, zapowiada kampanię w prawdziwie amerykańskim stylu.
Garaży przed blokiem na Cmentarnej nie będzie – Prawdziwa burza rozpętała się na ul. Cmentarnej. Mieszkańcy bloku 63 wystosowali pismo do prezesa spółdzielni Stanisława Olszewskiego. Żądają w nim zakazu budowy garaży przed swoimi oknami. Ale ten twierdzi, że wynikło jakieś nieporozumienie.
Potworki po cięciu budzą sprzeciw – W naszym mieście, na osiedlach i ulicach drzewa płaczą potwornie okaleczone i umierają stojąc. Padają ofiarą patologicznej odmiany szkodnika – takimi słowami zaczyna list Marian Krzemień.
Po pomiarach gruntów, podatki w górę – Ziemi mniej, podatek wyższy. Takiej niespodzianki mogą spodziewać się mieszkańcy powiatu, którzy byli rolnikami, a pozbyli się gruntów. Taka aktualizacja planowana jest w tym roku w 11 miejscowościach. Radny z Woli Żyrakowskiej Zbigniew Grdeń uważa, że informacja o tym nie dociera do ludzi tak, jak powinna.
Z przyrodą żyje za pan brat – Jeśli marzenia Gabrieli Moraniec kiedyś się spełnią,  Dębica zyskać może weterynarza z powołania.  Na razie jest na dobrej drodze ku temu, by je zrealizować. W marcu została po raz drugi laureatką kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z przyrody. Zajęła 1. miejsce w województwie.
W Dębicy jeszcze brakuje europejskich standardów – Gdy pogoda jest dobra i nie ma deszczu, nie jest źle. Ale problem pojawia się, gdy zaczyna padać. Bolesław Węgrzyn z Dębicy zauważa, że na niedawno przebudowanych peronach ustawiono ławki, ale nie ma nad nimi zadaszenia. Kolej obiecuje, że to się zmieni. Niestety nieprędko.
Pies, który pogryzł nastolatka nadal biega po Pilźnie – Bezpański pies, który niedawno pogryzł ucznia gimnazjum w Pilźnie, nadal wałęsa się po osiedlu obok szkoły. Tydzień temu Małgorzata Podraza z Urzędu Miasta przekonywała, że już go schwytano.
W Starej Jastrząbce potrafią ratować życie – Zarobili pieniądze, zakupili fantom i nauczyli się ratować ludziom życie. Wszystko dzięki inicjatywie Krzysztofa Głowacza ze Starej Jastrząbki, opiekuna Młodzieżowej Drużyny Strażackiej.
Sołtyska Żyrakowa nie popiera dążeń radnego Rokity – 35 podpisów osób prywatnych i 11 właścicieli firm znalazło się na wniosku o utworzenie w Żyrakowie przejazdu pod autostradą. Na razie marne na to szanse, a sołtyska Żyrakowa uważa, że i potrzeby takiej nie ma.
Zagórze będzie miało kort, boisko i plac zabaw – Kaplicę, gdzie bracia Kapucyni troszczą się o ich sprawy duchowe, mieszkańcy Zagórza mają. Nadal jednak czekają na miejsca, gdzie będą mogli zadbać także o rozwój fizyczny. Jeśli wierzyć zapewnieniom wójta Roberta Muchy, ich cierpliwość zostanie nagrodzona w tym roku.
Młodzież przyjmuje znamię daru Ducha św. – Wyjątkowo bogaty w terminy bierzmowań był ubiegły tydzień. Biskupi Jan Piotrowski i Stanisław Salaterski sakramentu tego udzielili młodzieży z dekanatów Dębica-Wschód i Dębica-Zachód. Ostatnia uroczystość  w piątkowy wieczór miała miejsce w parafii Wszystkich Świętych  w Straszęcinie.
Są po to, by pomagać tym, którzy potrzebują najwięcej troski – Nasza szkoła Twoją szansą to hasło Zespołu Szkół Specjalnych w Dębicy. O tym, że w pełni odzwierciedla ono jej cele. mogli się przekonać rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, którzy uczestniczyli w Dniu Otwartym.
Jeden z największych przeglądów zakończony – Aż sześć godzin potrzeba było do wytypowania laureatów drugiej części VI edycji Podkarpackiego Przeglądu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych Złoty Gryf 2014. W młodszej kategorii zwyciężył jeden zespół, w starszej przyznano nagrodę ex aequo.
75 lat temu w Dębicy otwarto Fabrykę Gum Jezdnych – W piątek w tym tygodniu, niemal dokładnie w 75. rocznicę wyprodukowania w Dębicy pierwszej opony, przed zakładem przy ul. 1 Maja odsłonięty zostanie pomnik w hołdzie twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego i Fabryki Gum Jezdnych.
Paweł office’a zna jak nikt inny – Powiatowy Konkurs Informatyczny dla Gimnazjalistów Microsoft Office Ekspert Centrum Kształcenia Praktycznego zorganizowało już po raz trzeci. Marcin Kalata, który układał do niego pytania, ma nadzieję, że dzięki uczestnictwu w nim młodzi ludzie w dorosłym życiu będą lepiej posługiwać się w pracy aplikacjami worda czy excela.
Gdy jedni walczyli, inni głośno ich dopingowali – W VIII Rodzinnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Tato, podaj – Mamo, strzelaj w hali sportowej  Szkoły Podstawowej nr 9 w Dębicy rywalizowało 100 dwuosobowych drużyn. Wnukowie z dziadkami, synowie z ojcami dawali z siebie wszystko, by strzelić gola przeciwnikom i zwycięsko zakończyć rywalizację.
W dwa dni podbili Zamość – Z szesnastu medali zdobytych przez badmintonistów Orbitka Straszęcin w Międzynarodowym Turnieju Uczniowskich Klubów Sportowych w Zamościu, aż siedem miało złoty kolor.  Po dwa zdobyli Emilia Skrzek, Gabriel Grzyb, Joanna Szerszeń i Konrad Krystek. Ostatnia dwójka jeden z krążków wywalczyła wspólnie grając w mikście.
Sezon rozpoczęła najlepiej jak mogła – W Galerii Echo w Kielcach najlepsze bilardzistki w kraju rozegrały Superpuchar Polski Kobiet. Wystartowały w nim trzy zawodniczki Pino Dębica. Jedna z nich – Izabela Łącka – stanęła na najwyższym stopniu podium.
Sędziowie mistrzami ligi – Ci, którzy chcieli, by wreszcie triumfatorem I ligi PLHFD był ktoś inny niż zespół Prografiksu, musieli na to czekać sześć lat. Obrońcy mistrzowskiego tytułu w ostaniej rundzie spotkań zaliczyli falstart. Pierwszego meczu nie mogli rozegrać, bo do hali sportowej na godz. 18 zgłosiło się tylko trzech zawodników tej drużyny. Był to jedyny walkower w tej edycji rozgrywek.