W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Wielka kasa w urzędach – 1,5 miliona na ekstra wypłaty! To tylko kwota tzw. trzynastej pensji, którą wypłacimy urzędnikom w gminach istarostwie powiatowym. Ado tego doliczyć trzeba co najmniej drugie 1,5 mln dla pracowników zakładów komunalnych, pomocy społecznej, oświaty czy ośrodków kultury. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Kolejna kadencja Tomasza Podlaska – Dwóch kandydatów ubiegało się o funkcję przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Firmy Oponiarskiej. Wygrał Tomasz Podlasek. Będzie to jego czwarta kadencja  jako szefa komisji.

Skazany policjant już nie pracuje – Karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata usłyszał Waldemar K., były funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Dębicy. Sąd uznał, że to on przywłaszczył sobie portfel z dokumentami i pieniędzmi, który znalazł na myjni w Dębicy przy ulicy Rzeszowskiej. Wpadł, bo nagrały go kamery z monitoringu. Zgubę oddał dopiero wtedy, gdy poszkodowana złożyła doniesienie na policji.

Samuraj z Podlesia oskarżony – Przyjechał w odwiedziny, do domu wracał z rozbitą głową. Tak zakończyło się spotkanie braci w Podlesiu. Młodszy wkrótce stanie przed sądem i odpowie za spowodowanie obrażeń, które wymagały leczenia dłuższego niż tydzień.

Tego wandala znają grafficiarze, czy pozna go policja? – Remont bloku nr 6 przy Strumskiego nie został jeszcze zakończony, a elewację już trzeba odnowić. Bo swoje bohomazy zostawił na niej nowy miejski wandal – malarz. Prezes Administracji Domów Mieszkalnych Marek Grabowski złożył zawiadomienie na policję o zniszczeniu mienia, ale sprawcy takich wybryków rzadko wpadają w ręce sprawiedliwości.

Pod starostwem wyły syreny, protestowali przedsiębiorcy – Trzeba było czekać cztery miesiące, aby zorganizować sesję nadzwyczajną, żeby po trzech godzinach jej trwania, już pod sam koniec, usłyszeć od starosty zapewnienia, że w tym tygodniu wprowadzi nowe oznakowanie dróg. Takie, które nie będzie utrudniało życia przedsiębiorcom. Ci ostatni przyjechali pod urząd na Parkowej ciężarówkami, obwieszczając to wyciem syren i klaksonów. Tak burzliwej sesji, jak w ubiegły czwartek, jeszcze tu nie było.

Na zakupy z oczami dookoła głowy –  O tym, że kieszonkowcy lubią tłum i zamieszanie, wszyscy wiedzą. Ale nie zawsze pamiętają. Czujność tracą szczególnie panie w ferworze zakupów. Tylko w jedną środę policjanci odebrali zgłoszenia o trzech kradzieżach na placach targowych. Sprawcy pozostają nieznani.

Lekarz też nie może stać tam, gdzie jest zakaz – Nie dość, że zostawił samochód na zakazie, to gdy uwagę zwrócili mu strażnicy miejscy, jeszcze się awanturował. W ich stronę poleciało kilka niecenzuralnych słów i może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że owym kierowcą był lekarz zatrudniony w Szpitalu Powiatowym w Dębicy. Kontrolą funkcjonariuszy i groźbą mandatu był tak zdenerwowany, że jak zeznali ci ostatni w sądzie, zaczął ich straszyć tym, co się stanie, gdy znajdą się u niego na oddziale.

Mieszkańcy boją się odcięcia od świata – Prace przy przebudowie wiaduktu na Sandomierskiej oraz przy budowie przystanku kolejowego Dębica-Wschód idą pełną parą. Tylko mieszkańcy okolicznych domów mają coraz większy problem z wyjazdem z posesji. Nie mają pretensji do firm pracujących przy wiadukcie, ale do władz miasta, a zwłaszcza do radnego z tego okręgu.

Dramat rodziny z Bobrowej. Na domiar złego zostawiła ich matka – Małgorzata płacze nie tylko z powodu matki, która przestała interesować się losem dzieci, ale i opieszałości urzędów. 24-latka nie ma za co wychowywać trójki rodzeństwa. Ledwo wiąże koniec z końcem, bo żyje z marnej pensji męża i zasiłku z opieki społecznej. Liczy, że sąd przyzna jej status rodziny zastępczej i skończy się ta gehenna.

Burmistrz dzieli kasę z korkowego – Najbardziej zadowoleni z podziału przez burmistrza Dębicy pieniędzy z tzw. korkowego mogą być członkowie Towarzystwa św. Brata Alberta. Dostaną 50 tys. zł na urządzenie i prowadzenie domu pomocy dla bezdomnych niepełnosprawnych osób. Prezes Anna Wójcik zapewnia, że będzie to wkład własny na wyposażenie jednego piętra i kuchni.

Ratunek przyszedł przez okno – Staruszka leżała na łóżku w pustym mieszkaniu, była w stanie tylko kiwnąć ręką, by pokazać, że żyje. Żeby jej pomóc, konieczne było użycie wysięgnika i wybicie okna. Tylko w tym roku strażacy brali udział już w czterech akcjach podobnych do tej.  Nie zawsze mają one pomyślny przebieg, bo czasami pomoc przychodzi, kiedy na ratunek jest już za późno. Tym razem na szczęście udało się, kobieta trafiła do szpitala, gdzie zajęli się nią lekarze.

Setki butelek, które mogą spowodować pożar, nadal leżą – Na odcinku ok. 150 metrów, od kirkutu do nowego bloku przy Łąkowej rozciąga się dywan, przede wszystkim szklanych butelek. Nie brakuje tam innych śmieci, jak opony czy stara lodówka. Andrzej Bandura zgłaszał sprawę do Straży Miejskiej. Ta miała ustalić właściciela działki, jednak od kilku tygodni nie zjawił się nikt, kto by posprzątał śmietnisko.

Żołnierza z pomnika jest coraz mniej – Ten pomnik się sypie, lada moment po kawałku cały spadnie z cokołu – alarmuje pan Konrad z Dębicy. Chodzi o figurę żołnierza na cmentarzu Armii Radzieckiej. Sprawdziliśmy – rzeczywiście, popularny Karol nie ma się najlepiej. Dobra wiadomość to ta, że są szanse na jego ratunek.

Do rowu nie wjechał – Damian Perlik z Czarnej został uznany za winnego spowodowania wypadku drogowego. Nie godzi się z takim wyrokiem. Drugim uczestnikiem zdarzenia był kierowca, który w organizmie miał prawie 2 promile alkoholu i jechał za szybko. Perlik już zapowiada odwołanie.

Był trzeźwy, ale idzie do prokuratury – Zero promila alkoholu w organizmie wykazał alkomat u wójta gminy Czarna Józefa Chudego. W dniu jego imienin członkowie Komitetu Obywatelskiego Gminy Czarna, utworzonego na bazie Komitetu Referendalnego, zawiadomili policję. Byli zaniepokojeni stanem trzeźwości gości, którzy przyjechali złożyć gospodarzowi gminy życzenia. Bo po spotkaniu sami odjeżdżali autami.

Pięć pożarów w Grabinach – W Grabinach doszczętnie spłonęła stodoła. Policja bada przyczyny pożaru. Niewykluczone, że ktoś w pobliżu wypalał suchą trawę i ogień przeniósł się na budynek.

Czekają dyrektorskie stołki w Stobiernej i Brzeźnicy – W połowie kwietnia okaże się czy Zespoły Szkół w Stobiernej i Brzeźnicy będą mieć nowych dyrektorów. Wtedy bowiem rozstrzygnięte zostaną konkursy na te stanowiska, ogłoszone przez gminę.

Kierownik GOPS-u zadowolona z asystenta – Dziewięć rodzin w gminie objętych jest opieką i wsparciem asystenta rodziny. To nowa instytucja, ale zdaniem osób zaangażowanych w pomoc społeczną i  problemy występujące w kontaktach z najbliższymi, bardzo potrzebna i spełniająca swoją rolę.

Bezdomny pies pogryzł ucznia gimnazjum w Pilźnie – Czternastoletni Kamil szedł do szkoły. Po drodze napotkał bezdomnego psa, który wałęsał się w okolicach gimnazjum w Pilźnie od dłuższego czasu. Wcześniej nie pogryzł nikogo. Tym razem było jednak inaczej.

Gospodarze obronili tytuł jednym punktem – Podczas konkurencji udzielania pierwszej pomocy rannym w wypadku drogowym ktoś zauważył, że uczestnicy konkursu mają telefony komórkowe. A przecież regulamin Megamózgów zabrania ich posiadania podczas rywalizacji. Grozi za to dyskwalifikacja. Tym razem jednak do niej nie doszło, bo aparaty uczniowie dostali od ratowników, by właściwie wykonać zadanie. Musieli ich użyć, by wybrać nr 112 i wezwać karetkę.

Jedni lepili, drudzy pisali, a siostry się radowały – Patronem trwającego roku kościelnego jest bł. Edmund Bojanowski. To jego osobie – jako przyjaciela i wychowawcy młodych Polaków – poświęcony był konkurs, do udziału w którym siostry katechetki z dębickich szkół podstawowych zaprosiły uczniów.

Proszę przyjść jesienią, czyli Rusinek o noblistce – Michał Rusinek jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ale jego spotkanie w Dębicy nie miał nic wspólnego z akademicką sztywnością. Być może dlatego, że większą jego część poświęcił kobiecie, która miała humorystyczne podejście do życia i otaczającego ją świata – Wisławie Szymborskiej.

Pierwszych gości mieli na pół godziny przed oficjalnym startem – Kiedy o godz. 10.30 jedna z nauczycielek Barbara Bassara-Poprawa sprawdzała, z ilu gimnazjów uczniowie byli już na Dniu Otwartym w Zespole Szkół nr 4, doliczyła się ich dwudziestu. A pierwsi przyszli na pół godziny przed planowanym startem. Nie zostali odesłani z kwitkiem, a że wszystko było gotowe do rozpoczęcia, zostali przyjęci i oprowadzeni po szkole.

Abstrakcji cała galeria: czarno-biała i w kolorze. I żurawie na deser – Czwórka artystów związanych z Podkarpaciem, także z Wydziałem Sztu-
ki Uniwersytetu Rzeszowskiego, prezentuje swe prace na wystawie w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy. Ale łączy ich coś jeszcze: ich prace to abstrakcja w najlepszym wydaniu. Od miniaturowych, czarno-białych rysunków Barbary Gancarz–Blońskiej, przez sporych rozmiarów barwne obrazy Jana Siuty, po paletę kolorów w malarstwie Marii Siuta–Góreckiej i Stanisława Góreckiego.

Jeśli wygra, to kupi cztery kontrabasy  – Żeby w konkursie ogłoszonym przez Fundację Aviva zdobyć 20 tys. zł na zakup instrumentów Robert Piękoś, nauczyciel klasy kontrabasu Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy potrzebuje kilka tysięcy głosów. Czasu nie ma wiele, bo głosowanie kończy się w piątek 28 marca, dlatego za naszym pośrednictwem prosi o głosy wszystkich, którzy chcieliby pomóc młodym muzykom.

Monika, Olga i Jakub – najlepsza trójka z Czwórki – Uczniowie z dwunastu szkół z naszego powiatu rywalizowali w VI edycji konkursu Gimnazjalista u progu kariery zawodowej. Najlepsi wśród nich okazali się przedstawiciele Miejskiego Gimnazjum nr 4 w Dębicy.

Kwiatka odwiedziły tłumy – Trzecioklasistka Dalia Drozd kończy właśnie naukę w gimnazjum. Już za chwilę stanie przed wyborem szkoły na kolejne trzy  lata. Nie wie jeszcze, czy będzie to Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, ale wizyta tutaj na pewno pomoże jej w podjęciu tej decyzji.  Jak co roku szkoła zorganizowała Dzień Otwarty, który był nie tylko okazją do zapoznania się z jej ofertą, ale także ciekawą alternatywą  na spędzenie pierwszego dnia wiosny – nieformalnego święta wagarowiczów.

W siatkówce trójka ogrywa do zera – Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 wygrali Dębicką Olimpiadę Młodzieży w minisiatkówce. Rywalom nie oddali nawet seta.

W I lidze zagrają Spec-Spaw i Soccer – Bardzo ciekawie zapowiadała się ostatnia runda spotkań II ligi i ci, którzy zasiedli na trybunach w Domu Sportu nie żałowali, że przyszli. Szczególnie ciekawi wyników byli piłkarze ekipy OSK Driver, która była rewelacją pierwszej części sezonu. A teraz tylko cudem mogła uniknąć barażów.

W tym zespole jest chemia – Po srebnym medalu wywalczonym w Kielcach w 2012 r. i złotym w Częstochowie w 2013 r. drużyna Olimp Labolatories zdobyła brakujący do kolekcji brązowy medal Mistrzostw Polski Branży Chemicznej i Farmaceutycznej w halowej piłce nożnej. Potwierdziła tym osiągnięciem przynależność do absolutnej krajowej czołówki w tej kategorii. Zawody rozegrane zostały w Jarocinie.

Magdalena Mroczka na zgrupowaniu – Grzegorz Klich, selekcjoner kobiecej hokejowej reprezentacji Polski, powołał dwadzieścia siedem zawodniczek na zgrupowanie przed Mistrzostwami Świata Dywizji I. Wśród z nich znalazła się zawodniczka UKH Dębica Magdalena Mroczka.

Trafić kulą w kręgle to dobra zabawa – W Klubie Planeta rozegrany został III Podkarpacki Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych w Dębicy. W zawodach wzięło udział 8 drużyn z całego województwa. Ich członkowie mieli się przede wszystkim dobrze bawić, a przy okazji wyłonić zwycięzcę zawodów.

To dobry prognostyk przed mistrzostwami Polski – Puchar Polski Juniorów i Seniorów w Sumo był ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski i mistrzostwami Europy. Jeśli podopieczni Andrzeja Jedynaka będą w nich tak skuteczni jak w Strzelcach Opolskich, to możemy się spodziewać kolejnego worka medali.