W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Chore dziecko płacze, a poradnia ma limit! – Nie pomogło skierowanie zŒ adnotacją: Pilne! Nie pomogły prośby, ani groźby. Rodzice zŒ dwuletnim dzieckiem nie doczekali się pomocy wŒ dębickim szpitalu iŒ musieli szukać jej w ŒRzeszowie. Dlaczego? Bo lekarza ograniczają limity NFZ. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Cebulski czarnym koniem PiSu? – Paweł Wolicki, Mariusz Trojan i Józef Cebulski to trzech kandydatów do fotela burmistrza, których w nadchodzących wyborach bierze pod uwagę Prawo i Sprawiedliwość. W ankiecie dotyczącej preferencji wyborczych mieszkańców pojawiły się ponoć jeszcze trzy inne nazwiska, ale tych poseł Jan Warzecha na razie zdradzać nie chce.

Dostała od uczniów urodzinowy prezent – Wyniki z wojewódzkiego finału konkursu germanistycznego dla uczniów szkół podstawowych zostały opublikowane 10 marca późnym wieczorem. Tego dnia Lidia Lula miała urodziny i kolejny prezent był jak najbardziej mile widziany. Nie dostała go jednak, bo… za wcześnie wyłączyła komputer. O tym, że z piętnastki jej uczniów siódemka została laureatami, a szóstka finalistami dowiedziała się następnego dnia.

Zaśpiewa u Marka Piekarczyka – Wystarczyło, by zaśpiewała Livin’ On A Prayer z repertuaru Bon Jovi, by jurorzy czwartej edycji programu The Voice of Poland zachwycili się jej głosem i energią. Każdy chciał ją mieć w swojej drużynie. Ale Monika Pilarczyk, pochodząca z Dębicy wokalistka grupy Fun Fire wybrała Marka Piekarczyka. I to z nim będziemy mogli oglądać ją na antenie TVP 2.

Sprzedawca chleba długu nie oddał – Starsza pani znała go tylko z widzenia, ale kiedy poprosił o pieniądze, nie wahała się pospieszyć z pomocą. 23-letni dębiczanin stanie przed sądem oskarżony o oszustwo. Grozi mu kara pozbawienia wolności.

Na tej sesji może być bardzo gorąco – Tak dalej być nie może – wściekają się przedsiębiorcy. Od ubiegłego roku bezskutecznie domagają się zniesienia rygorystycznych ograniczeń na drogach powiatowych, które dotyczą całkowitej masy pojazdów. Najgorzej mają ci z Zawierzbia, Straszęcina i Żyrakowa. W ubiegłym tygodniu siedmioro radnych powiatowych, na czele z Krzysztofem Lipczyńskim, złożyło wniosek o zwołanie w tej sprawie sesji nadzwyczajnej.

W Dębicy nie chcą spraw z policjantami – Nadal nie wiadomo, czy dwójka policjantów z Dębicy usłyszy zarzut składania fałszywych zeznań, które miały obciążyć mężczyznę zatrzymanego podczas interwencji. Jeśli tak się stanie, to nie w prokuraturze w Dębicy.

Do Politechniki Dziecięcej przyjęci zostali wszyscy chętni – Jeśli zapisałeś dziecko na zajęcia w filii Politechniki Dziecięcej w Dębicy, możesz być pewien, że weźmie ono w nich udział. Do planowanego losowania nie doszło, ponieważ władze miasta dogadały się z Fundacją Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza co do utworzenia w naszym mieście drugiej grupy.

Do ogrodu przyszła wiosna. Można sadzić drzewka, krzewy i róże – To najlepszy czas na sadzenie drzewek – twierdzi Wacław Pankiewicz, szef dębickiego Nadleśnictwa. Jego słowa potwierdza  Stanisław Kusibab, który prowadzi szkółkę roślin ozdobnych.  Ale marzec to również miesiąc, w którym warto pomyśleć o uporządkowaniu po zimie działek i ogrodów, pielęgnacji trawników, oraz wysianiu warzyw i kwiatów.

Na Leśnej tylko jeden blok jest taki brzydki – Jak to możliwe, żeby przez tyle lat nie zrobić nic dla poprawy estetyki tego budynku? – zastanawiają się mieszkańcy. To proste: nie ma pieniędzy na remont, bo dawno temu poszły na inny cel – tak to tłumaczy prezes Stanisław Olszewski.

Czterdzieści razy gasili płonące łąki i lasy.  Falę pożarów przerwał deszcz – Pełne ręce roboty mieli w ostatnim tygodniu strażacy. Wyjeżdżali nawet po siedem, osiem razy dziennie do gaszenia płonących traw. W piątek padł rekord. Interweniowali aż piętnaście razy.  Zapewne, gdyby w weekend nie doszło do załamania pogody, pożarów byłoby jeszcze więcej. Przyczyniła się do tego pogoda. Ciepła zima sprawiła, że wiele osób zabrało się za wypalanie traw na nieużytkach, polach, w ogrodach. Wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że za taki czyn można nawet trafić na dziesięć lat do więzienia. Na razie nie ujęto ani jednego podpalacza.

Naukę w klasach medialnych proponują aż trzy szkoły – To dla uczniów III klasy gimnazjum, i ich rodziców, ważny moment – wybór szkoły, w której będą kontynuować naukę. Oferta tych działających w naszym powiecie jest bardzo bogata, jest w czym przebierać. Niżej zamieszczamy informacje, jakie szkoły i do jakich klas prowadzą  rekrutację, ale aby gimnazjalistom ułatwić wybór, poprosiliśmy o zaprezentowanie swych liceów, techników i szkół zawodowych tych, którzy już się w nich uczą. Jak zwykle w procesie rekrutacji można będzie wybrać trzy szkoły lub klasy, tę wymarzoną umieszczając na pierwszym miejscu.

Ten pokaz w Borowej nie każdy mógł zobaczyć – W USA rozdają Oskary, a my Borowiki – mówi Barbara Kuta, szefowa Koła Aktywnych Kobiet z Borowej. Wręczono je podczas II Przeglądu Talentów. Na scenie wystąpiło tego dnia prawie 30 osób.

Pomoc przy wniosku znajdziesz w urzędzie – Wzorem lat ubiegłych w Urzędzie Gminy utworzony został punkt konsultacyjny, w którym można uzyskać bezpłatną pomoc przy wypełnianiu wniosków obszarowych na 2014 rok.

Zwierzęta w obiektywie małych fotografów –  Uczniowie z pięciu szkół w gminie wzięli udział w konkursie fotograficznym, zorganizowanym przez Publiczną Szkołą Podstawowa w Straszęcinie. Dzieci fotografowały zwierzęta. Okazuje się, że to temat bardzo bliski niejednemu amatorowi fotografii.

Drzewo runęło tuż za samochodem – Ks. Stanisław Jędrzejczyk, proboszcz parafii w Dobrkowie, siedział w konfesjonale, kiedy usłyszał dobiegający z zewnątrz  trzask. Kiedy wyszedł na zewnątrz zobaczył powaloną na drogę gminną lipę. Stare drzewo nie oparło się sile wiatru.

Tego dnia nawet pierniki były w Pi – W piątek 14 marca w Publicznym Gimnazjum w Brzostku wszystko wszystkim kojarzyło się z liczbą Π (czyt. Pi). Nawet pierniki rozdawane uczniom i gościom przybyłym przybrały jej kształt.

Wielki Post to czas refleksji i postanowień – Jedną ze słabości Mirosława Mitoraja jest palenie papierosów. Chciałby z tym nałogiem zerwać, a Wielki Post wydaje się ku temu dobrą okazją. Wie, jak ciężko jest wytrwać w postanowieniach, które przed sobą stawia, mimo to z roku na rok próbuje od nowa. Jest pewien, że któraś próba zakończy się sukcesem.

Burmistrz recytował, ale wygrała Ola – Podczas powiatowych eliminacji do 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego nawet burmistrz Paweł Wolicki dał się ponieść poetyckiej atmosferze i wyrecytował wiersz własnego autorstwa z lat młodzieńczych. Ale to nie on, a Aleksandra Augustynowicz z Osiedlowego Klubu Kultury Emka zwyciężyła w konkursie i wraz z piątką recytatorów weźmie udział w etapie rejonowym.

Udany debiut na tanecznej Róży – Choć niektórzy z nich po raz pierwszy stanęli na konkursowej scenie, to nie zawiedli oczekiwań. Z VII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Róża 2014 w Sosnowcu, uczniowie Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance przywieźli brązowy medal i dwa wyróżnienia.

Kredki poszły w ruch – Kiedyś sama biegała tam w rajtuzach, uczyła się piosenek i obijała kolana na przedszkolnym placu zabaw. Dziś , choć już dorosła, wróciła do Miejskiego Przedszkola nr 2 by opowiedzieć dzieciom o swojej pasji i drodze, jaką musiała pokonać, by zajmować się nią zawodowo. Przedszkolaki z miejskiej Dwójki gościły Annę Sowińską, ilustratorkę i studentkę wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Drobiażdżki, które wprawiły piszących w zakłopotanie – Choć dyktando napisali 4 marca, to na ogłoszenie wyników musieli poczekać aż do ubiegłego piątku (14 marca). Oceniający chcieli bowiem jak najdokładniej przyjrzeć się wszystkim pracom, a tych było aż dziewięćdziesiąt. Za rok może ich być jeszcze więcej, bo Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty, zapewnił, że zaproszone do udziału w nim zostaną także osoby spoza Dębicy. Rywalizacja, która już była ostra, jeszcze się więc zaostrzy. Ale mistrzowie ortografii będą mieć na pewno większą satysfakcję z triumfu.

W szachach gmina Pilzno króluje – Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pilźnie zdominowali powiatowy etap Igrzysk Młodzieży Szkolnej w szachach. Spośród dziesięciu tych, którzy zapewnili sobie awans na zawody wojewódzkie, połowę stanowią właśnie oni.

Paulina Ożóg mistrzynią Polski! – Udanie zaprezentowali się pływacy Bobrów podczas dwóch ostatnich imprez. W Mistrzostwach Polski Juniorów na podium dwukrotnie stawała Paulina Ożóg. Z dobrej strony pokazał się też Szymon Wodzień, który medalu co prawda nie zdobył, ale poprawiał rekordy życiowe. Paulina potwierdziła też klasę w Grand Prix w Kozienicach.

Rywale byli dla naszych tenisistów tylko tłem – Znakomity występ mają za sobą dziewczęta z Zasowa oraz chłopcy z Korzeniowa i Siedlisk Bogusz w rozegranym w Iwierzycach rejonowym etapie Gimnazjady w drużynowym tenisie stołowym.