W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Czy policja chciała wrobić Waldemara O.? – Zdaniem Sądu Rejonowego w Dębicy wiele na to wskazuje, dlatego to sąd złożył w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwoje funkcjonariuszy. Waldemara O. łatwo było oskarżyć, bo był wielokrotnie karany. Dlaczego sąd uwierzył właśnie jemu, uniewinniając go od zarzutu gróźb karalnych i znieważenia policjantów na służbie? Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

SLD i Brzostowski poprą Kamińskiego? – By dwa lata temu zorganizować referendum w sprawie odwołania burmistrza Pawła Wolickiego zabrakło mu 800 podpisów. Ale Marek Kamiński tak łatwo się nie poddaje. Obecnego włodarza zamierza pokonać w nadchodzących wyborach. Z poparciem Sojuszu Lewicy Demokratycznej i byłego włodarza Edwarda Brzostowskiego chce siegnąć po fotel burmistrza Dębicy.

Brakuje lekarzy. Kto nas będzie leczył? – Poszukiwany lekarz rodzinny, internista, pediatra i kardiolog. W szpitalu oraz dwóch przychodniach rejonowych w Dębicy przydałoby się więcej lekarzy. Średnia wieku tych zatrudnionych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dębicy to blisko 50 lat. Kto nas będzie leczył za kilka lat? – pytają pacjenci.

Trzy zarzuty dla 25-letniego mieszkańca Dębicy – Na 4 tysiące złotych oszacowały straty właścicielki mieszkania w Dębicy, które odwiedził nieproszony gość. Podejrzany mężczyzna przyznał się do kradzieży, chce poddać się karze i naprawić szkody. Jest szansa, że sąd potraktuje go łagodnie, bo do tej pory nie miał żadnych zatargów z prawem. Wkrótce rozpocznie się proces 25-latka.

Z bani za niegrzecznego psa – Pies szczekał, oberwał właściciel. Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 31-latkowi z Pustkowa Osiedla.

Zmarł Tadeusz Borkowski – W wieku 64 lat zmarł Tadeusz Borkowski, społecznik i samorządowiec z gminy Żyraków. Nabożeństwo żałobne w jego intencji odprawione zostanie w Nagoszynie 11 marca o godz. 14.

Do prania chętnych było w celi dwóch – Pod celą pokłócili się o miednicę do prania. 30-latek za złamanie żuchwy koledze chce teraz dobrowolnie poddać się karze.

Chorych na grypę coraz więcej i może być jeszcze gorzej – Rośnie liczba zakażeń wirusami grypy i grypopodobnymi. Dwa tygodnie temu w zerówce w Grabinach chorowała połowa uczniów całej klasy. Dr n. med. Jerzy Brzostek, kierownik Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Dębicy, mówi o wzroście liczby takich przypadków, ale uspokaja, że nie ma powodów do paniki. Miejsca dla chorych w szpitalu jeszcze są, trafiaja tu nawet mali pacjenci z Tarnowa.

Broniła się przed rozgłosem, jakże Jej należnym – 3 lutego 2014 roku, z ‚grona ludzi cichych i‚ wielkich, w ‚wieku 97 lat odeszła do wiecznosci Danuta Smetana, nauczycielka przez lata wyznaczająca nowoczesne standardy w ‚nauczaniu, zwłaszcza języka niemieckiego.

Znajdź grób i zapal wirtualny znicz – Mimo że działa już prawie od pół roku, nadal mało kto wie, że dzięki systemowi Grobonet 2.4. może odnaleźć swoich bliskich w‚ bazie osób pochowanych i‚ zlokalizować ich grób na mapach dębickich cmentarzy komunalnych. System umożliwia również zdalne opłacenie miejsca na cmentarzu i ‚zapalenie wirtualnego znicza.

14 wjechało w pszenicę. W sądzie dostali naganę – Nawet przez myśl im nie przeszło, że wyjazd na pogrzeb znajomej może się zakonczyć sprawą w sądzie. Sąd Rejonowy w Dębicy skazał w ubiegłym tygodniu czternaście osób za parkowanie na polu obsianym zbożem. Jego właściciel zaproponował wcześniej ugodę, ale żaden z kierowców na to nie przystał.

Po Łąkowej najlepiej chodzić w gumiakach – Nazwa tej ulicy – Łąkowa – dokładnie oddaje jej charakter. Nie sposób przejść nią suchą stopą, bo pełno tu błota. Mieszkańcy czekają na asfalt juz 40 lat i‚ żadnej władzy o‚ to doprosić się nie mogą.

Dyscyplinarka niepotrzebna – Oburzenie naszych Czytelników wywołał fakt, że pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który pełnił swoje obowiązki będąc pod wpływem alkoholu, nie został zwolniony dyscyplinarnie.

Na zdjęciach był w samych stringach – Kiedy dostała pierwszego sms-a, uznała go za żart. Nawet się pośmiała. Ale kiedy zaczęły przychodzić kolejne, a po nich wyuzdane fotografie męskich genitaliów, poczuła się osaczona i zaczęła bać. Policjanci ustalili, kto nękał 23-latkę. Sprawy nie ma, bo kobieta wycofała oskarżenie. Ale odkąd zostało uznane za przestępstwo, postepowania dotyczące uporczywego nękania, czyli stalkingu, systematycznie prowadzone są przez prokuratorów z Dębicy.

Pies bez szczepień pod obserwacją – Puszczony samopas pies zaatakował 9-latkę w Podgrodziu. Właściciel nie ma dowodu szczepienia czworonoga przeciwko wsciekliźnie. Zwierzę pozostaje pod obserwacją.

Pomóc może tylko starosta – Dochodzi godzina 14. Andrzej Niedziela jak co dzień wychodzi po córkę Marię pod dworzec. Przywozi ją tu bus z Woli Żyrakowskiej, gdzie prowadzi zajęcia dla niepełnosprawnych. Z pokonaniem krótkiego odcinka do bloku na ul. Głowackiego radzą sobie szybko. Dopiero kiedy musi wciągnąć córkę na wózku po kilku schodach, czuje, że sił ma coraz mniej. Pomogłaby mu pewno winda przy balkonie, którą zamierza zrobić. Przepisy i dodatkowe koszty nie pozwolą mu na to w tym roku.

Na dożywianie ma być jeszcze więcej – 379 tys. zł otrzyma gmina Czarna z’ Urzędu Wojewódzkiego na dożywianie dzieci i’ młodzieży. Ale nie tylko oni mogą z’ takiej pomocy korzystać. To coraz częstsza forma wspierania osób w’ podeszłym wieku, chorych i’ samotnych.

Świder wpadł w poślizg, a Żurek zapowiada blokadę – Kazimierz Wójcik znów upominał się o †znak ograniczający prędkość przy szkole w †Głobikowej, Grzegorz Świder narzekał na błoto towarzyszące budowie autostrady, a† Lech Zurek straszył blokadą drogi, jeśli w †Brzeźnicy nie zostanie wybudowany chodnik. Część problemów, które radni i† sołtysi zgłaszali podczas ostatniej sesji zdaje się powracać jak bumerang.

Na jubileusz tort upiekła pani Lucyna – Był wspaniały tort, wspomnienia i‰ plany na przyszłość – tak członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich Górzanki z‰ Góry Motycznej świętowały trzecią rocznicę wznowienia działalności.

Uwaga – złodzieje grasują! – Wystarczyło pół minuty, by pozostawiony sam w„ pokoju gość zniknął z „oszczędnościami gospodarzy. Z„ szuflady zabrał 4,5 tys. złotych.

Jodłowianki amazonek nie przyszły posłuchać – Gdyby Anna Mikrut, sołtyska Dzwonowej, iŠ jej koleżanka nie przyszły na spotkanie dotyczące profilaktyki raka piersi wŠ Jodłowej, można by powiedzieć, że z Šzaproszenia na nie nie skorzystała żadna mieszkanka gminy. A Šprzecież informacja musiała trafić do wszystkich, bo była czytana podczas ogłoszeń w Škościołach.

Najwcześniej relikwie dotrą do Starej Jastrząbki – Już pół roku (dokładnie 14 marca) peregrynują po diecezji tarnowskiej obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. s. Faustyny i ƒbł. Jana Pawła II. Pod hasłem Jego miłosierdzie z ƒpokolenia na pokolenie, odwiedzają wszystkie parafie. Do tych z ƒpowiatu dębickiego dotrą dopiero na początku grudnia.

Patryk Machaj – nasz reprezentant na finał w Kamieniu Pomorskim – Do XIV edycji powiatowego konkursu 8 Wspaniałych zgłoszonych zostało w tym roku 15 kandydatów. Połowa z nich mogła więc liczyć na to, że znajdzie się w zaszczytnym gronie docenionych za pracę w wolontariacie. Tylko jedna osoba mogła natomiast zostać naszym reprezentantem w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się w czerwcu w Kamieniu Pomorskim. Jurorzy postawili na Patryka Machaja z Brzostku.

Solistki znów z medalami – Tancerki ze Szkoły Tańca i Ruchu Soul Dance pokazały, że nie tylko w formacjach, ale i indywidualnie mogą sięgać po najwyższe laury konkursów tanecznych. Z I Przeglądu Twórczości Dziecięcej Moja mała choreografia, który odbywał sie w Rzeszowie, przywiozły złoty, srebrny i brązowy medal.

Najlepsi jadą do Przemyśla – Choć Aleksandra Ozóg na XVI Przeglądzie Wokalistów i Zespołów Śpiewam bo lubię w Domu Kultury Śnieżka wystąpiła z chorym gardłem, to i tak udało się jej wygrać, ex aequo z Mileną Gawlik, w swojej kategorii wiekowej. Tym samym obie dziewczyny wraz z osiemnastoma innymi wokalistami i zespołem The Flowers zostały zakwalifikowane do udziału w XXIV Przeglądzie Piosenki Śpiewaj Razem z Nami w Przemyślu.

Ze śmiercią walka na scenie – Trudno opisać, co się czuje, widząc nekrologi z ƒwłasnym nazwiskiem. Ewa Korczyńska ma to jeszcze świezo wƒ pamięci. Wspomina, że pierwszą reakcją był szok. Ale kiedy emocje opadły, postanowiła ten głupi żart nieznanego autora wykorzystać wƒ swojej twórczości. Wkrótce premiera spektaklu Ponad śmierc. Artystka wystąpi w ƒnim jako zjawa. A ƒprzesłanie tej wyjątkowej sztuki jest jasne: warto walczyć o ƒmiłość, bo tej prawdziwej nic iƒ nikt nie zwycięży. Nawet śmierć.

SpecSpaw rozda karty – Prowadzący przez niemal całą rundę II ligi OSK Driver po porażce ze Sklepem Sportowym Soccer może stracić szansę na bezpośredni awans do I… ligi. Dzięki kompletowi punktów zdobytemu w… ostatniej kolejce mają go już w …garści ich przeciwnicy, którzy zakończyli rozgrywki z …dorobkiem 42 punktów.

Powtórzyli sukces z wakacji – Podczas wakacyjnych zmagań w Skotnikach piłkarze DAP-u zajęli trzecie miejsce. Grali wtedy na otwartych boiskach. Teraz powtórzyli ten sukces na hali. A łatwo nie mieli, bo przyszło im mierzyć się m.in. z wychowankami szkółek Wisły Kraków, Rakowa Częstochowa, Arki Gdynia czy Lechii Gdańsk.

Zdobyli trzy medale – Zawodnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dębicy okazali się triumfatorami IX Indywidualnego Turnieju Tenisa Stołowego Ośrodków Specjalnych Powiatu Dębickiego. Podczas imprezy, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy, zdobyli dwa złote i jeden srebrny medal.

Fanfary dla dębiczan – Takiej skuteczności zawodnikom Uczniowskiego Klubu Sportowego Morsy mogliby pozazdrościć przedstawiciele wielu dyscyplin sportowych uprawianych wš Dębicy. WšV Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego wš Boksie, które rozegrane zostały w šNiechobrzu, wystartowało czterech naszych bokserów. Wszyscy stanęli na podium, a štrzech z šnich wywalczyło złote medale.