W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Kobiety, którym nie podskoczysz! Pań, które pełne zapału, dają sobie radę lepiej niż panowie, nie brakuje w“ naszym powiecie. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. A poza tym:

Rokosz karty rozdaje: Reguła starostą, a w mieście Wolicki – Starosta Władysław Bielawa pewnie nawet nie spodziewał się, że stanie się głównym bohaterem spotkania założycielskiego Ruchu Integracji Społecznej. O tym, że bohaterem negatywnym, nie trzeba chyba dodawać biorąc pod uwagę, że w skład RIS weszli m.in. Stanisław Rokosz, wójt gminy Dębica i Robert Mucha, wójt gminy Jodłowa. Obaj od dawna skonfliktowani z Bielawą. Co więcej nieoficjalnie mówi się, że Ruch ma być narzędziem Rokosza w walce o przejęcie władzy w powiecie.

Telefon głuchy, samochód zniknął –  Przez rok usiłował odzyskać oddany do naprawy samochód. Kiedy okazało się, że auto zniknęło z warsztatu, zgłosił sprawę na policji. Podejrzany mechanik nie przyznaje się do winy. Sąd rozstrzygnie, czy 31-latek z Dębicy popełnił przestępstwo.

Marysia chce na małe studia dla dzieci – Przed kilkoma miesiącami Ewelina Labak dowiedziała się, że w Mielcu otwarta została filia Politechniki Dziecięcej. Córce Marysi jednak nic nie wspominała, bo wiedziała, że ta na pewno będzie chciała, by ją tam zapisać. Liczyła przy tym, że kiedyś zajęcia te odbywać się będą w naszym mieście. Kiedy więc w ubiegłym tygodniu przeczytała w Obserwatorze, że 3 marca ruszą zapisy do filii w Dębicy, jej marzenia się spełniły.

W połowie maja znów zablokują czwórkę – Po raz pierwszy wyszli na ulicę w 2009 roku. Tiry stały w korkach, a mieszkańcy Nagawczyny nieugięcie blokowali czwórkę domagając się budowy w ich miejscowości ronda i podziemnego przejścia dla pieszych. W 2011 roku niby doszli do porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Jej przedstawiciele deklarowali wtedy, że obie inwestycje powstaną. Ale nie powstały do dziś. Dlatego mieszkańcy Nagawczyny na 14 maja zapowiadają kolejną blokadę. I jak zapowiada  Zbigniew Matłok, sołtys tej miejscowości, akcja potrwa  do skutku.

Mikołajków pisze: nie należy mieszać historii – Budowa Memoriału Smoleńskiego budzi coraz większe kontrowersje. Do protestujących Sybiraków, dębickiej Platformy Obywatelskiej oraz Solidarnej Polski dołączył Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz ich młodzieżówka – Federacja Młodych Socjaldemokratów. I najważniejszy głos – zabrał go Andrzej Mikołajków, syn Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów.

Opłaty za badanie USG? Dyrektor nic o tym nie wie – Dwóch endokrynologów przyjmuje w szpitalu w Dębicy.  U jednego za badanie ulrasonograficzne trzeba płacić, drugi wykonuje je za darmo – taka jest wersja Czytelniczki, która zadzwoniła do naszej redakcji, by zapytać, dlaczego tak się dzieje. Wersja Marzenny Podhoreckiej, zastępcy dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej jest zgoła odmienna – badanie ultrasonografem na potrzeby obydwu pracujących w szpitalu  specjalistów jest bezpłatne. Dla wszystkich ich pacjentów.

Zbadaj się za darmo na Dzień Kobiet – Te badania nie bolą, a mogą uratować Ci życie. Dlatego warto, by panie skorzystały z zaproszenia Gospody u Sióstr i w niedzielę (9 marca) przy ul. św. Jadwigi wykonały mammografię.

Pierwszy raz na Rynku – Żołnierze Wyklęci upamiętnieni – Odegraniem hymnu narodowego przez Miejską Orkiestrę Dętą rozpoczęły się główne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na dębickim Rynku złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Józefa Grębosza ps. Pszczółka, Józefa Kozłowskiego ps. Mruk oraz Franciszka Nostera ps. Bukiet, straconych w jednej z ostatnich publicznych egzekucji w Europie.

Drzewa bez koron – dla jednych ulga, a drugim żal – Kazimierz Chmielowski z żalem patrzy na to, co dzieje się przed oknami jego mieszkania. Pamięta jeszcze, jak razem z sąsiadami sadzili te drzewa. A teraz zostają z nich same pnie, które ani nie dają cienia, ani nie odgradzają od ulicy. Wycinka powtarza się systematycznie, mimo protestów mieszkańców.  Przy okazji okazuje się, że nie wszyscy są jej przeciwni.

O likwidacji nie wiedział ani sołtys, ani wójt – Kolejna wieś w powiecie żegna się z kursami autobusowymi. Od 1 marca o regularnych dowozach do Dębicy zapomnieć mogą mieszkańcy Żdżar. Dla tych, którzy mają samochody, nie jest to tragedia, dla pozostałych jednak to wyraźna informacja, że mogą liczyć tylko na pomoc sąsiedzką.

Radni zdecydowali: od 1 kwietnia drożej za wodę i ścieki – 11 groszy więcej za metr sześcienny wody będą musieli od 1 kwietnia płacić klienci Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Brzeźnicy. Koszt odprowadzenia metra sześciennego ścieków wzrośnie o 18 groszy. Dla czteroosobowej rodziny może to oznaczać rachunki wyższe nawet o 30 zł w skali roku.

Bez kochania i pracy wspólne życie się nie uda – Jak jest kochanie i praca, to wspólne życie musi się udać. Taki przepis na udane i trwałe małżeństwo podają Maria i Bronisław Gałatowie z Góry Motycznej. Trudno o lepszych ekspertów, bo ta para jest ze sobą od 70 lat.

Wędrować możesz z kijami lub bez – Porusz Pilzno to cykl wędrówek po gminie z okazji jubileuszu 660-lecia miasta. Pierwsza impreza już w marcu.

Może w leczeniu pomoże ci… koń – Choć informacja o tym, że od 1 marca w Brzostku będzie można korzystać z hipoterapii nie trafiła jeszcze do wszystkich, chęć uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach wyraziło już pięć osób. Wojciech Staniszewski, koordynator projektu, liczy jednak, że już w pierwszym miesiącu funkcjonowania będzie ich co najmniej dwa razy  więcej. A zgłosić może się każdy mieszkaniec gminy Brzostek, który otrzyma od lekarza skierowanie na leczenie poprzez jazdę konną.

Śpiewem chcą chwalić dzieła Pana Boga – Kiedy Paulina Kwiatkowska skończyła studia zaczęła nie tylko szukać pracy, ale i rozważać, co mogłaby robić po niej. Chciała założyć zespół, ale po tym jak usłyszała od dyrektorki Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbiety Kęsik, że tych jest już nadmiar, zaczęła szukać czegoś innego. Z pomocą przyszła jej była uczelnia.

Trochę rocka, trochę reggae na Czad Festiwalu Śnieżka – Po tym jak Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Goodfest ogłosił listę artystów, którzy wystąpią na tegorocznej edycji imprezy organizowanej przez Firmę Oponiarską, na odpowiedź Agencji Artystycznej Arena, organizatora Czad Festiwal Śnieżka nie trzeba było długo czekać. Ira, Coma, Grubson, Mesajah, Jamal, TSA, Bob One & Bas Tajpan to wykonawcy, o których już wiadomo, że będzie można ich usłyszeć 29 i 30 sierpnia w Straszęcinie.  Ale to jeszcze nie wszyscy. Być może zagra też m.in. Budka Suflera.

Trupia główka i chrząszcz grabarz – Zmierzchnica trupia główka robi wrażenie. Podobnie jak i inne owady, które zobaczyć można na pierwszej w tym roku wystawie czasowej, którą Jacek Dymitrow-ski otworzył w Muzeum Regionalnym w ostatni piątek. Zgromadzenie tak bogatych zbiorów zajęło ich właścicielowi Andrzejowi Trzeciakowi dwadzieścia lat. Ale warto było. Choćby po to, by dziś stworzyć tak imponującą ekspozycję.

Najpierw zagrają w Rio – 15 marca zagrają w klubie muzycznym Rio, dzień później w Domu Kultury Mors na drugiej części przesłuchań w ramach 1. Konfrontacji Zespołów Muzycznych im. Zbigniewa Warchoła, a 21 marca wyjeżdżają do Leska. To najbliższe plany członków metalowej grupy Face of Hate, którzy jednocześnie przygotowują się do zarejestrowania materiału na debiutancki krążek, który, jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, ma szanse ujrzeć światło dzienne jesienią.

Jedni zbierają znaczki, inni łowią ryby, a on ma… sumo – rozmowa z Andrzejem Jedynakiem, Człowiekiem Roku Obserwatora Lokalnego

Nagoszyn z pucharem – Przed ostatnią kolejką Gminnej Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej w ­tabeli prowadził Żyraków. Miał dwa punkty przewagi nad Nagoszynem i­ mecz z ­tą właśnie drużyną przed sobą. Rywale, by myśleć o­ mistrzostwie musieli wygrać spotkanie 3:0 lub 3:1. I, choć grali w ­Żyrakowie, zadaniu temu sprostali.

Zdominowali formy kata w Kolbuszowej – Z dziesiątki zawodników Klubu Karate Kyokushin Bushi z Dębicy, którzy wystartowali w pierwszych w tym roku zawodach Podkarpackiej Ligi Dzieci i Młodzieży Karate Shinkyokushin, ósemka wróciła z medalami. Trzech z nich stanęło na najwyższym stopniu podium.