W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Pijany dyżurny pogotowia – Karetka do chorego wyjechała bez adresu – Zamiast prosto do chorego, ratownicy musieli pojechać do dyspozytora po adres pacjenta. Musieli, bo z tym ostatnim zerwał się kontakt – nic dziwnego, mężczyzna był pijany. Na szczęście to nie był zawał, nie liczyły się sekundy dotarcia z pomocą i tylko dlatego tym razem nikt nie ucierpiał. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Majorów dwoje, czyli awanse za murami na Sandomierskiej – Irena Tarała i Leszek Szostecki otrzymali awanse na najwyższe stopnie podczas tegorocznego Święta Służby Więziennej, obchodzonego w Zakładzie Karnym w Dębicy. Oboje na stopień majora. Awansów było jeszcze sześć, także honorowe odznaki. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z 95. rocznicą utworzenia SW w Polsce. Spotkanie za murami więzienia  przy ul. Sandomierskiej było również okazją do tego, by podsumować ubiegły rok.

To nie była mogiła niemowlęcia – Mogiła była niewielka, a napis sugerował, że leży w niej niemowlę. Po odkopaniu okazało się, że mieszkańcy Podgrodzia pochowali tutaj…psa. Drugiego zabrali inspektorzy OTOZ Animals. Właścicieli oskarżają o znęcanie się nad zwierzęciem.

Młodszy brat chwycił za nóż – Kłótnia między braćmi znajdzie finał w sądzie. Młodszy jest oskarżony o kierowanie gróźb karalnych. Nie przyznaje się do winy.

Maciek miał nie chodzić, a biega i jeździ rowerem – Kiedy Monika Poznańska usłyszała od lekarzy, że jej syn nie będzie w stanie usiąść, a tym bardziej chodzić, była załamana. Na szczęście nie odebrała tego jako wyrok, ale bodziec do dodatkowych działań. Po tym, jak Maciek stanął na własnych nogach, wstąpiły w nią nowe siły. A potrzeba ich dużo, by pomóc dziecku, które dotknęła artrogrypoza.

Szatniarz był pijany, do pracy już nie wróci – Nie będzie miło wspominał dnia św. Walentego pracownik szatni na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dębicy. Ktoś zgłosił na policję, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Badania alkomatem przeprowadzone przez funkcjonariuszy potwierdziły doniesienie. W wydychanym powietrzu miał 0,6 promila. – Z dniem 1 marca zostanie zwolniony z pracy – zapewnia dyrektor Robert Mazur.

Janek znowu odwiedza Pawła, a wójt zaprasza byłego ministra – Była wzajemna i nawet nieskrywana niechęć, gorzkie słowa rozczarowania i pretensje – teraz obaj znów mówią o współpracy, padają nawet zapewnienia o przyjazni. Wprawdzie jednostronne, ale nie zmienia to faktu, że poseł Jan Warzecha i burmistrz Paweł Wolicki znowu zdają się stać po tej samej stronie. Nie pierwszy to przypadek, kiedy sympatia zamienia się we wrogość, by za jakiś czas rozkwitnąć na nowo. Już to obserwowaliśmy przed laty.

Meble zniknęły, sprawa umorzona – Na czas remontu mieszkania powynosił kilka rzeczy do tzw. suszarni w piwnicy. Znalazły się tam m.in. trzy wersalki, lodówka, biurko. Niestety, większość z tych rzeczy Andrzej Bandura będzie musiał kupić  po tym, jak firma, z którą spółdzielnia przy Kolejowej ma podpisaną umowę na utrzymanie porządku, opróżniła suszarnię.

2013 rokiem Andrzeja Jedynaka – Aby wziąć udział w rozstrzygnięciu naszego plebiscytu Andrzej Jedynak zrezygnował z podobnego spotkania w Ropczycach. I pewnie żałowałby, gdyby tego nie zrobił. Bo nie dość, że otrzymał Laur Czytelników w kategorii sport, to jemu kapituła przyznała tytuł Człowieka Roku 2013. Zaś Obserwatora za całokształt działalności odebrał Franciszek Szczerbiński. Laury Czytelników zdobyli także: Ewa Olszko-Szpunar, Krzysztof Mazur, Edward Wodzień, Irena Nowak i Jerzy Gągała.

Żwiry ogrodzone. Zakaz wstępu – Teren po byłej żwirowni Kombinatu Rolno-Przemysłowego Igloopol w Grabinach został ogrodzony. Kilka parceli, należących wcześniej do różnych właścicieli zakupiła firma Pater.

Drogę naprawią, jak tylko skończą wydobywać – Panie, nawet Niemcy w czasie wojny bardziej ziemię szanowali i czołgami w pole nie wjeżdżali. Nie mówiąc już o drodze – mówi Józef Kukułka z Pustkowa, patrząc na zniszczenia po ciężkim sprzęcie wożącym kruszywo z miejscowej kopalni. Kiedy jest sucho drogą jeszcze da się przejechać, ale po deszczu mieszkańcy Pustkowa brodzą po kolana w błocie.

Nie tylko gaszą pożary, krwi też nie żałują – Strażacy z Nagoszyna po raz kolejny pokazali, że są gotowi pomagać. Tym razem miejscem akcji nie był pożar, czy powódź, a punkt oddawania krwi.

Sprawę działki rozwiązać może już tylko sąd – Janina Tomaszowicz z Pilzna przekonuje, że gmina zabrała część jej działki. W zamian miała dostać fragment innej parceli, za który płacić podatek musi, ale użytkować nie może.

Zgłoszenia dotarły z Krakowa i Zamościa – Z trzech województw: lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą w tym roku przyjechać do Siedlisk Bogusz gimnazjaliści, by wziąć udział w dziewiątej edycji Megamózgów. Na liście zgłoszonych do pierwszego etapu znalazły się po raz pierwszy reprezentacje szkół z Krakowa i Zamościa. To efekt starań głównego organizatora, którym jest Krzysztof Dziedzic.

Ja Cię rozliczę, a Ty przekaż 1 procent na Caritas – Św. Paweł powiedział, żebyśmy sobie wzajemnie służyli, w taki sposób, w jaki najlepiej potrafimy. Kierując się jego słowami Lucyna Kasperek od dziesięciu lat pomaga parafianom ze Straszęcina wypełniać PIT-y. W zamian oczekuje tylko przekazania przez nich 1% podatku na dobry cel, np. na Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Zależy nam na rozwoju w Dębicy, a nie na wegetacji – rozmowa z prof. Andrzejem Chochołem, rektorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Płytę nagrali na jubileusz – Na takie wydawnictwo Miejska Orkiestra Dęta i ci, którzy cenią sobie jej działalność, czekali 55 lat. Ale w końcu jest. Ocalić od zapomnienia to tytuł debiutanckiego krążka Miejskiej Orkiestry Dętej, który już w połowie marca trafi do sprzedaży.

Tadek z Niewygodną Prawdą – Koncert Tadeusza Tadka Polkowskiego rozpoczął w Dębicy obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Występ autora Niewygodnej Prawdy okazał się strzałem w dziesiątkę, bo to właśnie on przyciągnął do Domu Kultury Mors tłumy młodych ludzi.

W Planecie Małpa i dębiccy raperzy – Toruński raper Łukasz Małpa Małkiewicz wystąpi w piątek 28 lutego w klubie Planeta przy ul. Fabrycznej. Imprezę poprowadzą Gensty DJG i Kilka Pięter, a supportować Małpę będą: PeeSeS Crew, Rewolucjoniścisłów, Pluto NSH oraz Gaba i Robol.

Rysować mogłaby od rana do wieczora – Kiedy Katarzyna Płoszczyca siada przy stole czy biurku, a nawet w szkolnej ławce, jej ręka odruchowo szuka ołówka. Wielokrotnie już musiała zapewniać nauczycieli, że ma podzielną uwagę i to, że akurat coś rysuje, nie znaczy, że ich nie słucha. Bo kiedy przychodzi jej do głowy jakiś pomysł, chce go od razu przenieść na papier.

Monis wywalczył puchar – Przed meczem z Diamentem Pstrągowa Monisowi Bielowy wystarczał remis, by wygrać turniej Grunwald Cup w Kielnarowej. Podopieczni Waldemara Fisa nie kombinowali jednak. Wygrali pewnie 3:0 i zapewnili sobie triumf w całym turnieju. Królem strzelców zostawił Dawid Wnęk, który strzelił sześć goli.

Pantery w ekstraklasie – Klub powstał szesnaście lat temu. W 1998 roku nikt chyba nie zdawał sobie sprawy z tego, że wszystko tak bardzo się rozwinie. Dzisiaj w Uczniowskim Klubie Hokejowym trenuje ok. 140 osób. Niektórzy z wychowanków UKH grają dzisiaj w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, inni reprezentują nasz kraj.

Może już o sobie powiedzieć sensei – Pochodzący z Jaworza Dolnego Stanisław Falarz odebrał w Tarnowie czarny pas karate z wypisanym na nim w języku japońskim swoim imieniem i nazwiskiem oraz certyfikat stopnia mistrzowskiego I Dan. Na co dzień jest on zawodnikiem Tarnowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate.