W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Ostrzegam Cię, Roman! Sprawdzę, ile pracujesz! – Roman Roztoczyński i Tadeusz Łoś-Kaminski: spór prawie w sądzie – Pierwszy chce kontroli pracy drugiego, drugi grozi pierwszemu procesem. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Goodyear nie odpuszcza, Goodfest pełen gwiazd – Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Goodfest jest przekonany, że impreza ta jest skazana na sukces. Szczególnie, że na jego trzecią edycję, która odbędzie się 30 sierpnia, zaprosił niebanalnych artystów: Brodkę, Kaliber 44, Dawida Podsiadło, Kamp!, grupę Bokka, Starą Rzekę, Rebekę i Fismolla. Berkowicz mówił o tym w ostatni piątek podczas konferencji, zorganizowanej na prawie siedem miesięcy przed festiwalem. Zaprzecza jednak, aby pośpiech ten miał związek z konkurencyjną imprezą, który również końcem sierpnia odbywa się w Straszęcinie.

Jako rzecznik też będzie promować profilaktykę raka – Marzena Mordarska-Czuchra wygrała konkurs na pełnomocnika ds. komunikacji społecznej w Urzędzie Miejskim w Dębicy.

Pogoda sprzyja, dach się robi – Ks. Józef Dobosz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, cieszy się, że tegoroczna zima jest taka, jakby jej w ogóle nie było. Dzięki temu w ubiegłym tygodniu mogły rozpocząć się prace przy montażu nowego dachu uszkodzonego w grudniu przez huragan Ksawery.

Przez dwa podpisy listonosz wpakował się w tarapaty – Za sfałszowanie podpisu na potwierdzeniu odbioru listu poleconego odpowiadał przed sądem 38-letni listonosz. Tłumaczył się, że nie chciał, aby adresatka fatygowała się na pocztę. Postępowanie wobec niego warunkowo umorzono na okres próby jednego roku, bo stopień winy i społeczna szkodliwość czynu nie były znaczne. Mężczyzna ma też zapłacić 300 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i pokryć koszty postępowania procesowego.

Chcieli rozbić bankomat – Połakomili się na grube pieniądze, ale akcja nie powiodła się. Trzej nieznani sprawy próbowali dostać się do środka bankomatu, który stoi w Dębicy przy ulicy Rzeszowskiej. W środku było prawie… 257 tys. zł.

Wielki Brat patrzy. Na rynku, na rondzie, a nawet w toalecie – Trzech mężczyzn powoli przechadza się dębickim Rynkiem. Mijają przechodniów i podchodzą wprost pod kamerę zawieszoną na słupie oświetleniowym. Zza pleców wyciągają dwa długie kije i białą płachtę. Jeden z mężczyzn znika, dwóch pozostałych montuje transparent, który rozciągają na szerokość chodnika. Wielkie czerwone litery są dobrze widoczne i ci, którzy śledzą obraz z kamery nie mają problemu z ich odczytaniem. Co widnieje na transparencie? Nasza reklama: Obserwator Lokalny. Co wtorek nowe wydanie.

Centrum dla firm i inżynierowie po gospodarce przestrzennej – Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw ma szansę powstać w Dębicy. Zainteresowane jego otwarciem są zarówno władze miasta, jak i władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. To właśnie w budynkach Wydziału Zamiejscowego w Dębicy miałby on powstać.

Wrócić do pracy – to jego największe marzenie – Andrzejowi Nowickiemu, który przez 27 lat wstawał rano, by pójść do pracy do Firmy Oponiarskiej, 13 grudnia 2010 roku zawalił się cały świat. Tego dnia, w którym wszyscy mówili o kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, on rozpoczął swoją prywatną walkę… O  życie i powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Dyrektor sam nie wyleczy, rodzice muszą pomóc – Matka jednego z uczniów alarmuje, że w Szkoły Podstawowej nr 9 jest bardzo poważny problem z wszawicą wśród uczniów. Według niej sytuacja taka trwa od dłuższego czasu, a dyrekcja szkoły rozkłada ręce. Według zaniepokojonej kobiety przybywa uczniów, którzy od szkolnej higienistki dostają kartki z informacją dla rodziców, że mają wszy. Pomysł na rozwiązanie problemu ma dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dębicy, Roman Stępień.

Dwa komitety z Głowaczowej: jeden chce odwołać, drugi broni wójta – W skrócie mógłby się na przykład nazywać KOCH. Chodzi o Komitet Obrony Wójta Józefa Chudego, który chce założyć Małgorzata Maciejczyk z Głowaczowej. Bo jej samej i wielu innym mieszkańcom gminy nie podoba się, że przeciwnicy chcą go odwołać ze stanowiska. Przedstawiciele Komitetu Referendalnego, w którym jest wielu mieszkańców tej wsi, nie mają nic przeciwko nowej inicjatywie. Jeden z nich Franiszek Kuźma twierdzi nawet, że jest z tego zadowolony.

Człowieka Roku OL poznamy w piątek – Już w piątek 21 lutego poznamy zdobywcę tytułu Człowiek Roku Obserwatora Lokalnego 2013. Poznamy, bo kapituła, która obradowała w ubiegły czwartek, już tego wyboru dokonała.

Postawią na swoim, bo tutaj rządzi PiS! – To już przesądzone. Pomnik upamiętniający prezydenta Lecha Kaczyńskiego na pewno stanie na Placu Mikołajkowów. Stanie się tak mimo protestów Sybiraków, do których ostatnio przyłączyła się Platforma Obywatelska. Jest już nawet znany dokładny program uroczystości odsłonięcia monumentu.

Tadek w 70. rocznicę akcji  Burza – Już w najbliższą niedzielę 23 lutego o godz. 17 w Domu Kultury Mors rozpocznie się wielki koncert patriotyczny, podczas którego z materiałem z płyty Niewygodna Prawda wystąpi Tadeusz Tadek Polkowski z towarzyszeniem chóru i orkiestry Passionart. Koncert ten zainauguruje w Dębicy obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

3,8 mln zł dla szkół w powiecie – Ponad 3,8 mln zł miało do zagospodarowania Starostwo Powiatowe w ramach projektu Podkarpacie stawia na zawodowców. Dzięki temu do sześciu szkół ponadgimnazjalnych zakupiono m.in. sprzęt komputerowy, samochody. Ponadto, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą skorzystać z kursów i szkoleń.

Czeka ją poprawka z matematyki, ale to dla niej nie tragedia – Zbliża się godzina jedenasta. Do budynku B na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Dębicy, wchodzi egzaminator. Wzrokiem ogarnia czekających na korytarzu studentów, po czym udaje się do pokoju dla wykładowców. Wychodzi, daje jednemu z mężczyzn klucz, by ten otworzył salę, w której za chwilę rozpocznie się egzamin. W tym momencie tłum zachowuje się, jakby właśnie zaczęła się wyprzedaż w sklepie. W drzwiach do sali wykładowej tłok. Kto był pierwszy, zajął miejsce z tyłu. Ale ci, którzy siedzą w pierwszych rzędach,  wcale na zrozpaczonych nie wyglądają. Wręcz przeciwnie.

Przekonywali, że warto sięgać po pieniądze z Unii – Czy gmina, miejscowość i szkoła w pełni wykorzystują fundusze unijne? Takie pytanie zadali sobie uczniowie drugiej klasy Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Głowaczowej. Na ten temat przeprowadzili również ankietę wśród 90 mieszkańców swojej wsi, a jej wyniki przedstawili podczas spotkań z nauczycielami i rodzicami.

Przyjdź wcześniej, aby zająć miejsce – Bez koncertu w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Dębica wielu nie wyobraża już sobie karnawału. W zeszłym roku trzeba było dostawić krzesła, aby zmieścić wszystkich, którzy chcieli w nim uczestniczyć. Podobnie będzie pewnie w sobotę 22 lutego o godz. 17.30, kiedy muzycy pod batutą Łukasza Chorążaka wyjdą na scenę Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu.

Jeśli się przyznacie, sołtys zapomni o sprawie – Zniszczone znaki drogowe i banery reklamowe, oszpecony i przewrócony kontener Caritasu, zamawalowany rozkład jazdy na przystanku – to efekt popisów wandali w Woli Żyrakowskiej. Sołtys Zbigniew Grdeń sprawę zgłosił na policję, ale sam też ma pewne podejrzenia i obserwuje kilku młodych mężczyzn.

Mieszkaniec boi się, że budynek Sokoła będzie domem weselnym – Jerzy Cieśla w piśmie do redakcji martwi się, że nikt nie dostrzega problemu nieszczejącego budynku Sokoła z przyległym do niego terenem. O boi się, że w końcuktoś go zamieni w zwykły dom weselny.

Załóż opaskę, którą przyniesie ci dziecko – Gmina Brzostek wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Dębicy, chcąc podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych na drogach, organizuje akcję pod nazwą: Bądź widoczny po zmroku. Do mieszkańców ma trafić pięć tysięcy sztuk odblaskowych opasek.

Tanzania – życiowa misja ks. Adama Bartkowicza – Kiedy po przyjęciu święceń kapłańskich i urlopie w Dębicy, ks. Adam Bartkowicz wyjeżdżał do Afryki, był pewien, że będzie pracował w diecezji Bunda w Tanzanii. Tak mówił rodzinie i znajomym. Na miejscu okazało się, że potrzeby są inne. Dowiedział się, że jego młodzieńczy zapał uda się lepiej wykorzystać w innej części kraju. Gdzie, tego dowie się po zakończeniu kursu języka suahili.

Dzieli ich wiek, ale łączy pasja – – Gdzie oni się wszyscy zmieszczą? – zastanawiała się stojąca za mną kobieta, kiedy podczas wernisażu Ryszard Kucab, szef Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury wyczytywał nazwiska i zapraszał na środek kolejnych artystów biorących udział w tegorocznej Wystawie Środowiskowej. Wśród nich nie zabrakło weteranów, jak Franciszek Szczerbiński czy Adam Sypel, tych, którzy wrócili tam po latach, jak Roman Przewoźnik, jak i bardzo wielu debiutantów.

W Śnieżce było kameralnie – Podczas poprzednich edycji walentynkowego koncertu Mokaferia Love, tak kameralnej atmosfery nie było nigdy. W poprzednich latach impreza odbywała się przede wszystkim w sali widowiskowej Domu Kultury Mors. W tym roku pierwszy raz zdecydowano się ją zorganizować w DK Śnieżka. Pomysł ze zmianą lokalizacji okazał się strzałem w dziesiątkę. Sala wypełniona była po brzegi.

Pierwsza zagrała orkiestra, potem było już ostrzej – Dość nietypowo, bo występem Orkiestry Dętej OSP Dobrynin rozpoczęły się 1. Konfrontacje Zespołów Muzycznych im. Zbigniewa Warchoła. Później już było bardziej rockowo. Zagrały formacje: The Flowers, Szkoła Rocka, Ubuntu i Smashlie.

Trufle zgarnęły Grand Prix – Kiedy Dominika Jarosz wyszła na scenę domu kultury publiczność była już mocno rozkojarzona. Słychać było śmiechy, rozmowy i wydawać by się mogło, że  mało kto zwraca na nią uwagę. Wystarczyło jednak tylko kilka minut, by wszystkie oczy skierowane były w stronę niepozornej uczennicy dębickiego ogólniaka, a ciszę przerywało tylko skrzypienie foteli.

Lubcza była poza zasięgiem Wisłoki – Agnieszkę Garstkę, która od tego sezonu prowadzi drużynę Wisłoki, grającą w ligowych spotkaniach można zobaczyć już bardzo rzadko. Okazję taką mieli ci, którzy przyszli na ostatnie spotkanie biało-zielonych z Lubczą. W podstawowym składzie zastąpiła ona Agnieszkę Nykiel.

Znamy mistrzów dębickiego tenisa – Mistrzostwa Dębicy w Tenisie Stołowym rozegrane zostały już po raz trzeci. Może to dlatego w tym roku ich obsada była wyjątkowo duża. Do rywalizacji we wszystkich kategoriach wiekowych zgłosiło się ponad 60 zawodników.

Wygrali 6 z 10 kategorii –  Ogólnopolski Turniej Juniorów i Młodzików Młodszych w Straszęcinie  byl zaliczany do listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Badmintona. Dlatego w zawodach udział wzięło ponad 50 zawodników z 13 klubów. Gospodarze, gracze Orbitka Straszęcin, okazali się wyjątkowo mało gościnni, zbierając większą część medalowego łupu.

Stomilowcy zdominowali rywalizację w klasie 4 – Po raz pierwszy w historii Samochodowe Zawody Klubowe w Bukowej rozgrywane były przy słonecznej pogodzie. Choć śniegu było jak na lekarstwo, to mokra i śliska miejscami trasa była bardzo zdradliwa. Tak wymagający odcinek specjalny sprawił, że wielu zawodników miało przygody.

Dąb utarł nosa faworytom – W˜ piłkarskich zawodach rozgrywanych na hali Zespołu Szkół w˜ Czarnej niespodziewanie triumfowała druzyna Dębu Żdżary. W ˜finałowym spotkaniu jej gracze pokonali rówieśników z˜ MULKS-u ˜Pustynia. Bramkę, która pozwoliła im sięgnąć po główne trofeum imprezy zdobył Mateusz Ludwa. Juniorzy Czarnovii poszli natomiast w ˜ślady seniorów i ˜- podobnie jak oni w˜ Wadowicach Górnych – wywalczyli trzecie miejsce w˜ Halowym Turnieju o ˜Puchar Wójta Gminy Czarna.