W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Orkan Ksawery narobił szkód – Nie tylko zniszczone ok. 1000 metrów kwadratowych dachu na kościele Miłosierdzia Bożego, ale też wiele innych szkód zanotowano w ”całym powiecie po przejściu wichury. Na szczęście szkody są tylko materialne, nikt z” ludzi nie ucierpiał. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Zabytku z mostu nie będzie, raczej zrównają go z ziemią – Kto chciałby utrwalić na zdjęciu dla potomnych most kolejowy na Wisłoce, powinien się pospieszyć. Bo wszystko wskazuje na to, że zostanie rozebrany. Specjaliści oceniają, że wpisanie go do rejestru zabytków oznacza koszty, których nikt nie udźwignie.

Z wiatrówki strzelał w auto znajomych – Twierdzi, że to był przypadek: w nic konkretnie nie celował, a broń należącą do ojca zabrał ze sobą, by się pochwalić. Ten dziwny zbieg okoliczności drogo będzie kosztował młodego mieszkańca Dębicy. 19-latek wkrótce stanie przed sądem oskarżony o zniszczenie mienia o wartości 1000 złotych.

Szpitala nie będzie stać na najlepsze soczewki – Jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mniej płacił za zabiegi usuwania zaćmy, a na to się zanosi, ucierpią na tym także pacjenci z powiatu. W szpitalu w Dębicy rocznie przeprowadza się ich nawet 450. W tym roku szpitale za jeden dostawały 2860 zł, od początku przyszłego kwota ta może być nawet o tysiąc złotych mniejsza.

Te kiermasze kuszą atmosferą – Bożonarodzeniowy jarmark z prawdziwego zdarzenia został zorganizowany po raz pierwszy w 1434 r. w Dreźnie. Na ziemiach polskich najdłuższą tradycję ma ten we Wrocławiu odbywający się od XVI wieku. W Dębicy w ten sposób przygotowywano się do świąt przed wojną, w tym roku miasto wraca do tego pomysłu. Ale bombkami, stroikami i choinkami handlować będzie się nie tylko na Rynku.

W dzień targowy z tych garaży ciężko wyjechać. Pat na ul. Piaski – Przykra niespodzianka czekała na właścicielkę czerwonego cinquecento. Na bazarze spędziła kilkanaście minut, za wycieraczką auta zastała mandat wystawiony przez Straż Miejską. – Tak, ja ich wezwałem – Ryszard Jackowski mówi wprost. Ma dość użerania z kierowcami, którzy notorycznie zastawiają mu wyjazd z garażu.

Tacy jesteśmy 2013 – I nagroda dla Gabrieli Różańskiej – Zakończyła się czwarta edycja konkursu, organizowanego przez  naszą redakcję. Nagrody laureatom wręczyliśmy podczas spotkania, które odbyło się w piątek 6 grudnia w Domu Gościnnym Wiluszówka.

Amber Quartet grał Pendereckiego – Gdyby Krzysztof Penderecki już podczas studiów w Krakowie nie zdobył uznania krytyków muzycznych, być może Stanisław Świerk nie byłby dzisiaj dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej. Bo Penderecki planował po studiach wrócić do Dębicy i z czasem objąć tę właśnie posadę. Wspominał o tym podczas koncertu zorganizowanego z okazji jego 80 urodzin w auli szkoły muzycznej.

W Golemkach już nie ma dziur w drodze – Niespełna kilometr długości ma nowo przebudowany odcinek drogi powiatowej w Golemkach. Ale pilnej naprawy wymagają jeszcze trzy inne.

Tam się uczyli i tam pracują – Coś musi być w tej szkole, że jej absolwenci tak chętnie tam wracają. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że aż dwudziestu nauczycieli Zespołu Szkół w Pustkowie Osiedlu to jego byli uczniowie? Wśród nich jest również Agnieszka Kania, która od 2003 roku szefuje placówce świętującej właśnie 50-lecie działalności.

Umowy podpisane, gmina gotowa na zimę – Trzy firmy zewnętrzne i Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej zajmą się zimowym utrzymaniem dróg i chodników. Urzędnicy zapewniają, że gmina jest gotowa na opady śniegu.

Tylu zebranych pieniędzy nikt się nie spodziewał – – Nawet w najpiękniejszych snach nie liczyłam, że uda się zebrać  choćby pięć tysięcy złotych – mówi Justyna Dziedzic z Urzędu Miasta w Pilźnie. I bardzo dobrze, bo podczas charytatywnych Andrzejek kwota ta została przebita niemal dwukrotnie.

Rolnicy są zadowoleni – Grzegorz Mikrut, rolnik z Jodłowej, co roku płaci ponad tysiąc złotych podatku od gruntów rolnych i leśnych. Dlatego cieszy go każda decyzja Rady Gminy o niepodnoszeniu jego stawki. W tym roku  zadowoleni z decyzji radnych są nie tylko rolnicy, ale i szefowie firm, bo ich też nie dotkną podwyżki.

Wystąpią już po raz czwarty – Skąd macie kozę? – zdziwił się nieco spóźniony na próbę prowadzący grupę teatralną Pod Aniołami ks. Mariusz Ogorzelec. Młodzież po raz kolejny go zaskoczyła, znajdując rekwizyt, który będzie jednym z elementów scenerii do Opowieści wigilijnej Karola Dickensa.

Śpiewaj i śmiej się wciąż – Takiego przyjęcia Agnieszka Kaczorowska, znana jako Bożenka z serialu Klan, pewnie nie spodziewała się w Dębicy. Kiedy mocno spóźniona weszła na salę widowiskową Domu Kultury Mors, by wziąć udział w I Festiwalu Piosenki Osób z Niepełną Sprawnością, jedna z dziewcząt rzuciła się jej na szyję. I choć to nie młoda aktorka, a uczestnicy festiwalu byli tego dnia najważniejsi, to widać było, że jej pojawienie się wielu sprawiło wielką radość.

Mikołaj dotarł po raz siódmy – Przed ostatnie sześć lat wolontariuszom z Miejskiego Gimnazjum nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego, dzięki organizacji koncertów charytatywnych pod hasłem Mikołaj dociera wszędzie udało się zebrać ponad 36 tysięcy złotych. Dzięki temu, który odbył się ostatni piątek około 8 tys. zł trafi na konto Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość, które przeznaczy je na doposażenie nowej siedziby Warsztatów Terapii Zajęciowej w Dębicy.

Pod choinkę chciała cukierki – W akcję Szlachetna Paczka włącza się z roku na rok coraz więcej dębiczan. W tym zrobili to m.in. członkowie Kolegium Sędziów Dębickiego Podokręgu Piłki Nożnej i uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Pokazali skrzydlate piękności – Jak wygląda Garłacz Siodłaty Łapciaty, Saksoński Łysek Dwuczuby, czy Kapucyn Staroholenderski przekonać się można było podczas 45. Jubileuszowej Wystawy Regionalnej Gołębi Rasowych, Królików i Drobiu Ozdobnego, która w ostatni weekend odbyła się w hali przy ul. Kościuszki w Dębicy. Wystawę, według Jana Raka, przewodniczącego komitetu organizacyjnego, odwiedziło ponad tysiąc osób.

Morsiki brylują na parkietach – Bardzo dobrze w turniejach młodzieżowych spisują się piłkarze Igloopolu. Z większości z nich wracają z medalami. Do szczęścia brakuje tylko zwycięstwa w którymś z nich.

Atos dogonił Łanpol – Pierwszy mecz w tej edycji Dębickiej Ligi Siatkówki przegrali siatkarze Łanpolu. Ich pogromcami okazali się rywale z ekipy Atosa.’

O punkt od remisu – Gdyby całe spotkanie w wykonaniu Brzostowianki wyglądało tak, jak jego początek, to tenisistki stołowe z Brzostku mogłyby się cieszyć ze zwycięstwa. Niestety zabrakło nawet jednej wygranej, by zdobyć punkt za remis.

Lider nie był dla nich łaskawy – Kiedy lider przyjeżdża do ostatniej drużyny w tabeli, można spodziewać się, że ta druga będzie w solidnych opałach. Gracze Naprzodu Janów nie mieli żadnych skrupułów. W obu spotkaniach byli wyraźnie lepsi od UKH.  A warto zauważyć, że w pierwszym sobotnim spotkaniu grali tylko dwoma piątkami, podczas gdy gospodarze dysponowali trzema. Dębiczanie lepiej poradzili sobie w meczu niedzielnym.

Tym razem brąz, za rok może być złoto – Brajan Bielecki wywalczył brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików w Boksie. W Poznaniu zawodnik Morsów Dębica startował w kategorii wagowej 72 kg.