W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Morderca Anny skazany na 25 lat – Sprawa wstrząsnęła Dębicą w‡ lutym – Grzegorz O. zabił dziewczynę ponad 80 uderzeniami noża. Teraz o ‡warunkowe zwolnienie będzie się mógł starać po 15 latach. O ‡ile utrzyma się w‡ mocy wyrok Sądu Okręgowego w‡ Rzeszowie, jaki zapadł w‡ poniedziałek 2 grudnia, bowiem obrońca skazanego zapowiada apelacje. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  Poza tym:

Lubi śliwki w czekoladzie i pracę w ogródku – Trzeba chadzać krajem nieba i krajem piekła. Ciężko pracować, oszczędzać i być dobrym dla ludzi. No i nacierać się spirytusem, żeby nie chorować – taką receptę na długowieczność przekazała Agnieszce Żurek pani Maria Kolakowska z Brzeźnicy, podczas swoich 101 urodzin. Zjadła śliwkę w czekoladzie, pożartowała z gośćmi, a piosenkę Szła dzieweczka do laseczka zaśpiewała w duecie z wójtem Stanisławem Rokoszem.

Odchudziła portfel, nie siebie – Zapadł wyrok w sprawie 37-letniej mieszkanki Dębicy, która na portalu internetowym handlowała suplementami diety. Wbrew ustawie o bezpieczeństwie żywności, która mówi o konieczności posiadania na to zezwolenia. Danuta S. tłumaczyła się, że o tym nie wiedziała, a witaminy sprzedała zaledwie kilka razy i nie było to jej stałe źródło dochodu.  Tyle, że od czasów starożytnego Rzymu nieznajomość prawa szkodzi.

Liczyła, że ktoś ją w końcu usłyszy – W lesie znaleźli ją policjanci. Zatrzymali się, bo z radiowozu usłyszeli przeraźliwy krzyk. Była przywiązana do drzewa plastikowymi opaskami. Powiedziała, że pobił ją chłopak i zostawił. Tego wieczoru zezna jeszcze na policji, że wcześniej zgwałcił ją sześć razy.

Wycinkę drzew mają w planach, ale tylko tych przetargowych – Władze Dębicy planują w następnym roku wyciąć 240 drzew. W ich miejsce nasadzą tylko 60 nowych. Na szczęście to tylko ogłoszenie, które ma pomóc w wyborze firmy, która roztoczy opiekę nad miejskim drzewostanem. Opublikowane zostało 26 listopada w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jest już nowy Lux, H&M i bistro jak w Chicago. Będzie Depare – H&M oraz Depare to znane marki odzieżowe, które w niedługim czasie otworzą sklepy w Dębicy. Ale to nie wszystko, co czeka na klientów. Kolejną placówkę uruchomi także Alior Bank, a po zmianach do sklepu przy Tuwima zapraszają Delikatesy Centrum. Obok dużych firm, nowości dla swoich klientów szykują również te mniejsze i bardziej lokalne. Po przemianach zaprasza Restauracja Steak House oraz sklep PSS Społem w Rynku.

Piekł ojciec, piecze syn – Adam Ciszek – z wykształcenia technik chłodnik – w tym zawodzie nie pracował nigdy. Bo jego ojciec Mieczysław był piekarzem i w synu zaszczepił pasję do chleba. Realizuje ją już ponad 30 lat, a rok 2013 może być dla niego przełomowy, choćby ze względu na chleb słonecznikowy.

Z parkingiem czy bez, spokoju tam nie będzie – Elżbieta Koziara z ul. Kombatantów nie może spać, gdy sąsiad za oknem trzaska drzwiami swojego samochodu. Jej mąż Kazimierz denerwuje się, kiedy ten blokuje mu wyjazd z garażu. Kiedy jeszcze nie było tam wytyczonego parkingu mogli w takich sytuacjach dzwonić na policję, co też skrzętnie wykorzystywali. Odkąd jednak miasto wymalowało linie, już nic nie mogą zrobić. Dlatego, by, jak mówią, mieć w końcu spokój, dzwonią i piszą do Urzędu Miasta domagając się likwidacji postoju.

Może zarobią, ale za piętnaście lat – Agnieszka i Marcin Rojek z Paszczyny wyjechali do Austrii, by tam zarobić pieniądze. Odkładali je na dom, który już budują. Młode małżeństwo chciało skorzystać z jednej z lokat Getin Banku, by ich oszczędności nie traciły na wartości. Dali się namówić na inny produkt, teraz tego żałują.

Na święta zostaniemy z bombą ekologiczną – Jak tak dalej będzie to w mieście wybuchnie epidemia – martwi się Maria Grek z ulicy Słonecznej. Bo od listopada odpady biodegradowalne odbierane są nie co dwa tygodnie, jak było do niedawna, ale tylko raz w miesiącu.

Illuminandi bez Jana Trębacza – Kiedy we wrześniu 1998 roku Jan Trębacz i Aleksander Kozioł zakładali Illuminandi, pewnie nie liczyli nawet, że ich przygoda potrwa tyle lat. Że nagrają kilka płyt, teledysk i będą podróżować po Europie. Pierwszy, końcem września 2011 roku, zdecydował się odejść Alek. Ani wtedy, ani teraz nie chciał komentować tej decyzji. Jan szefował Illuminandi jeszcze przez dwa lata, ale i on w listopadzie pożegnał się z zespołem. Czy to oznacza koniec Illuminandi? Pozostali muzycy twierdzą, że nie.

Nie tylko odśnieżą, ale posypią też piaskiem – Pracownicy i właściciele aż dziesięciu firm i gospodarstw rolnych odpowiedzialni będą za odśnieżanie i posypywanie gminnych dróg piaskiem. Jedna z nich zajmie się wyłącznie oczyszczeniem chodników przy drogach powiatowych.

Dwadzieścia obrazów zostawiła za oceanem – Haftem krzyżykowym zainteresowała się dekadę temu. Przez ten czas wykonała około stu obrazów. Większość rozdała rodzinie, znajomym, część wisi u niej w domu.

Krainę Radości już mają – Wielkie święto w Górze Motycznej – szkoła ma swoją świetlicę. Na jej zorganizowanie udało się pozyskać dotację, ale wszystkie prace we własnym zakresie wykonali rodzice.

Przedszkolaki chodzą do gimnazjum – Od września przyszłego roku przedszkolaki z Pilzna będą mogły korzystać z nowego budynku. Do tego czasu ich zajęcia prowadzone są w gimnazjum.

Pielęgniarki miały co robić – Ponad 60 mieszkańców gminy Jodłowa zgłosiło się na badania do poradni rodzinnej GK-Med w Jodłowej. Odpowiedzieli w ten sposób na apel o pomoc dla chorego na białaczkę burmistrza Jedlicza Zbigniewa Sanockiego.

Są przekonani, że warto mieć czyste serce – W roku setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny Kózki w domu generalnym Sióstr Służebniczek w Dębicy rozpoczął działalność Ruch Czystych Serc. Wspólnotę stworzyło 21 młodych ludzi, którzy złożyli przyrzeczenie trwania w przyjaźni z Jezusem. Symbolicznym potwierdzeniem tego było przyjęcie przez nich pierścienia i białej róży.

Podgrodzianie już nagrali – Na ich debiutanckim krążku, wydanym w 2010 roku, znalazły się pieśni biesiadne i ludowe. Teraz postawili na zupełnie inny, świąteczny repertuar i w studiu Roslyn w Róży zarejestrowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Druga płyta Zespołu Śpiewaczego Podgrodzianie z towarzyszeniem kapeli ukaże się jeszcze w tym miesiącu.

Smok i święta z wytłaczanek – Smok wawelski Zuzi Blicharz powstał z wytłaczanek po jajkach. Podobnie jak płaszcz św. Jadwigi, patronki miasta przygotowany przez Magdalenę Rębiś i Patrycję Gąsior. Różowa świnka Antoniny i Tymoteusza Ferenc z 5-litrowej butelce po wodzie mineralnej, a chatka nad Morskim Okiem Adrianny Kuczery z patyczków po lodach. Wszystkie te prace, jak i wiele innych przygotowanych na konkurs Śmieciosztuka, przez najbliższe dwa tygodnie oglądać można w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.

Na parkiecie królowało latino – – Dwudziestka szóstka, dawaj! – taki okrzyk dotarł do moich uszu zaraz po tym jak przekroczyłem próg sali widowiskowej Domu Kultury Mors. Ale myliłby się ten, kto spodziewałby się, że w Morsie odbywają się zawody lekkoatletyczne. To młodzi tancerze dopingowali pary biorące udział w Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Złota Para 2013.

Pex-Pool goni Olimp, a jego Prografix – Kolegium Sędziów, które przed tą kolejką prowadziło w tabeli I ligi PLHFD, spadło aż na piątą pozy-cję. To efekt porażek, których arbitrzy doznali z Prografiksem i Agregatami Pex-Pool. Nowym liderem został Olimp Team, który wygrał oba sobotnie mecze.

Orbitkowe podium – Aż trzynaście razy wchodzili na podium Międzynarodowego Turnieju Jesienne  spotkanie z badmintonem w Gorlicach zawodnicy Orbitka Straszęcin. Dwukrotnie należało ono tylko do nich, bo zajęli wszystkie trzy pierwsze miejsca.

Po raz pierwszy wręczyli dyplomy motocyklistom – Ostatnie podsumowanie sezonu było dla Automobilklubu Stomil wyjątkowe z kilku względów. Po raz pierwszy zorganizowane zostało w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Dębicy. Po raz pierwszy też wśród wyróżnionych znaleźli się najlepsi motocykliści Pucharu Polski w Trialu.

Mistrzowska droga Aleksandry Kazały – Po złotym medalu, który Aleksandra Kazała zdobyła z reprezentacją kadetek w mistrzostwach Europy, doczekała się kolejnego sukcesu. Dębiczanka była podporą kadry w Turnieju Państw Europy Wschodniej w Krośnie. W finale Polki pokonały Rosję 3:2.

Sami lub z ojcami – Bartosz Tarczoń i Sebastian Ciurkot trenują w UKS Kępa od kilku lat. Trafili do klubu dzięki udziałowi w jednych z poprzednich Mistrzostw Dębicy. Wtedy nie poszło im najlepiej, dzięki systematycznym treningom w tym roku okazali się najlepsi w swoich grupach wiekowych.

Dzięki nim są powody do dumy – Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu zdobyli w ubiegłym roku szkolnym 5645 punktów w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Gimnazjadzie. Takim wynikiem zapewnili sobie pierwsze miejsce w województwie. Do indywidualnego sukcesu 55 punktów brakło Miejskiemu Gimnazjum nr 3. We współzawodnictwie gmin na uwagę zasługuje bardzo dobry wynik Żyrakowa, uzyskany głównie za sprawą szkół w Górze Motycznej, Korzeniowie i Straszęcinie.