W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Na Orlej już nie wiedzą, jak prosić. Może, gdyby tu mieszkał ktoś ważny, to władze dokończyłyby budowę ulicy. A‘ tak nie zrobił tego ani burmistrz Władysław Bielawa, ani jego następcy: Edward Brzostowski i‘ przez dwie kadencje Paweł Wolicki. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Brakuje im nawet na jedzenie – Paweł marzy, by na święta wymalować ściany w domu, bo to sprawiłoby dwóm jego synom i żonie wiele radości. Brakuje mu tylko farby, na którą z bardzo skromnego domowego budżetu trudno wysupłać jakieś pieniądze. W tym domu dwaj chłopcy śpią na jednoosobowym tapczanie, a rodzice na podłodze.  Można im pomóc, podobnie jak i 49 innym rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, a które są uczestnikami akcji Szlachetna Paczka.

Za hotel zapłacił po 3 latach –  Zniknął bez uregulowania rachunku za hotel i ślad po nim zaginął. Ale sprawiedliwości stało się zadość. Po dwóch latach od tego zdarzenia obywatel Turcji został zatrzymany na lotnisku w Warszawie.

Nowy prezes wybrany będzie w tym tygodniu – Krzysztof M. złożył rezygnację z szefowania powiatowym strukturom Ochotniczej Straży Pożarnej. Jeszcze nie wiadomo, kto zajmie jego miejsce. Wiadomo natomiast, że jako skazany prawomocnym wyrokiem sądu funkcji dłużej piastować nie mógł.

Po stówce dla każdej rady osiedlowej? – Każda z trzech działających jeszcze w Dębicy rad osiedlowych powinna dostać rocznie 100 tysięcy złotych z budżetu miasta – to nowy pomysł Zenona Trojana. Burmistrz Paweł Wolicki jest za, radnego prosi tylko o wskazanie, skąd można przenieść pieniądze na ten cel w planie na 2014 rok.

Wróżymy i my: kto starostą, komu wiceburmistrza? – Z tygla płynie gorący wosk i tworzy kształty na tafli zimnej wody. Jeden układa się w kontur ludzkiej twarzy. To mężczyzna o pociągłym obliczu. Zaczesane na bok włosy, poważne spojrzenie. Czyżby to Władysław Bielawa? W Ostatki, zgodnie z tradycją, postanowiliśmy sobie powróżyć.

Przed sądem listonosze. Nie dostarczyli przesyłek – Ważne przesyłki z Urzędu Kontroli Skarbowej z Rzeszowa nie dotarły do dwóch biznesmenów w Czarnej i Borowej. Nie dostarczyło ich dwóch listonoszy, choć utrzymywali, że było inaczej. Sprawę już rozstrzygnął sąd.

Miał rozwozić, a został oszukany – Zarzut oszustwa postawiony został Kindze K., z krakowskiej firmy G8. Kobieta ma również policyjny dozór oraz zakaz opuszczania kraju. Oszukanych jest na razie ok. sto osób, wśród nich są także mieszkańcy z powiatu dębickiego.

Mieszkańcy płacą, a wandale niszczą – Wulgarne słowa, antysemickie hasła, gwiazdy Dawida – takie bohomazy wykonane przez wandali, mieniących się kibicami Igloopolu i Wisłoki, można coraz częściej zauważyć na dębickich ulicach. Efekt to m.in. zniszczona elewacja świeżo wyremontowanego bloku na ul. Strumskiego. Sprawa jest już zgłoszona na policję.

To nie pierwsze zniszczone drzewko – Kiedy pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych przebudowywali chodnik przy ul. Krakowskiej, posadzone zostały też drzewka. Część z nich kilka miesięcy później musieli uzupełnić, bo uschły. Kolejne, które zostało złamane, też czeka na zastąpienie innym.

Marszałek Władysław Ortyl: koniec łatwych projektów – Tikkurila otwiera się na Dębicę. To najważniejszy wniosek  obchodów Tygodnia Przedsiębiorczości, jakie w ubiegłym tygodniu organizował Dębicki Klub Biznesu.

Chodnika nie ma, a samochody mkną przez Pustynię jeden za drugim – Nie tylko boi się puszczać tą drogą do szkoły swoje dzieci, ale też sama unika chodzenia nią. A wszystko przez to, że przy głównej drodze wojewódzkiej w Pustyni, przy okazji przebudowy ulicy Sandomierskiej, nie udało się zbudować zaledwie 150-metrów chodnika.

Zaczęły w grocie, potem będzie basen i książka – Seansem w grocie solnej zainaugurowały projekt Dbaj o zdrowie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Grabinach. W jego ramach będą systematycznie ćwiczyć i  poszerzać wiedzę na temat zdrowej żywności. To pomysł Marii Kaźmierskiej.

Paszczyna gościom wygrać nie dała – Druhowie z sześciu gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej wzięli udział w Turnieju Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Najlepsi okazali się gospodarze, czyli OSP Paszczyna, pokonując jednostki z Braciejowej, Brzeźnicy Woli, Podgrodzia, Stobiernej i Pustyni.

Pompę kupiła gmina, mundury KRUS – Umundurowanie, jakiego nie powstydziliby się zawodowcy i nowy sprzęt ratowniczy – druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Górze Motycznej mają powody do radości. I cieszą się, bo są przekonani, że dzięki temu będą mogli jeszcze lepiej wypełniać swą służbę.

Uczniowie z S.O.S. Pomagamy już działają – Uczniowie Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły zawodowej w Pilźnie stworzyli grupę S.O.S. Pomagamy. Młodzi wolontariusze chcą w ten sposób wspomagać starszych mieszkańców gminy.

Gazetka szkolna wprost z drukarni – W ubiegłym roku świętowali wydanie setnego numeru, w tym doczekali się wydrukowania Gimdziupli na papierze gazetowym. Było to możliwe dzięki zgłoszeniu przez opiekunkę redakcji Jadwigę Kluzę gazetki Zespołu Szkół w Siedliskach Bogusz do projektu Junior Media.  A na tym  poprzestać nie zamierzają.

W poezji religijnej jest miejsce na zadumę, ale i na uśmiech – Wchodząc na scenę Agnieszka Górska nie zamyka się tylko w świecie poezji. Chce i lubi mieć kontakt z widownią. Dlatego kiedyś mogła zauważyć, jak jeden ze słuchaczy powtarzał za nią słowa recytowanego wiersza. Wiedziała, że do niego trafiła. W tym roku przekonała też do siebie jurorów, którzy przyznali jej pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Poezji Religijnej w Dębicy. Dzięki temu w grudniu po raz pierwszy pojedzie na finał wojewódzki do Sędziszowa Małopolskiego.

Sylwia pokazała akty – Kiedy na kilka minut przed wernisażem wystawy Sylwii Kopeć wszedłem do restauracji Ambrozja o wolnym stoliku mogłem już tylko pomarzyć. – Jezu! Nie spodziewałam się, że przyjdzie aż tylu ludzi! – dziwiła się Sylwia, witając kolejne osoby pojawiające się w drzwiach lokalu. Wiele z nich musiało zadowolić się miejscem stojącym, co dobrze wróży przyszłości tego miejsca.

Bez Podłego, ale z Genstym – Miał być zwykły koncert, a będzie festiwal. 14 grudnia w klubie Rio podczas imprezy Metal Apocalypse Fest wystąpi aż sześć zespołów: Drown My Day, Soundfear, Face of Hate, Checked, Qwert i Smashlie.

Karolina i Szymon na kolejnym szczeblu – Kiedy podczas X Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Imielinie stanęli na podium i odebrali srebrne krążki, już wiedzieli, że wyższą klasę taneczną mają w kieszeni. Był to bowiem ich szósty medal zdobyty w standardzie, dzięki któremu pokonali  ostatnią przeszkodę dzieląca ich od klasy B w tym stylu tanecznym.

Seniorzy przegrali, dzieciaki wygrały – Kłopoty finansowe, jakie przeżywa obecnie KTH Krynica, sprawiły, że większość zawodników I-ligowej drużyny musiała pojechać na mecz ekstraligi z Cracovią. Do Dębicy włodarze klubu przysłali tylko dwie piątki juniorów, ale gospodarze nie potrafili tego wykorzystać i ponieśli dwie porażki.

Urodziny okrasili złotem – Dla Gryfa Dębica start w Mikołajkowym Mistrzostwach Bobrów był jednym z pierwszych w zawodach. Najlepiej z jego pływaków spisał się Antoni Horodyński, który na podium stawał pięciokrotnie. Wśród Bobrów klasę pokazała Paulina Ożóg, która triumfowała na sześciu dystansach.

Cztery złota Julii Augustyn – O tym, że z młodą dębicką zawodniczką wiąże duże nadzieje, trener Robert Maślanka mówił już w zeszłym roku, kiedy ta na mistrzostwach Polski w Warszawie, w kategorii wiekowej do 12 lat, zdobyła brązowy medal. Nie spodziewał się jednak, że podczas kolejnych mistrzostw Julia Augustyn okaże się bezkonkurencyjna i do Dębicy przywiezie aż cztery złote medale zdobyte w sztyletach, formach południowych, kiju i szabli.

Driver gra jak z nut – Zwycięską passę kontynuuje OSK Driver. W sześciu spotkaniach drużyna z gminy Pilzno zgromadziła komplet 18 punktów, a w ostatnich meczach pewnie pokonała Temidę-Chemstal i Śnieżkę.