W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Kiedyś lekarze byli dobrymi sąsiadami, dziś spotykają się w sądzie – Jeden ma psa, drugi koty. Jednego sąd ukarał za niewłaściwe pilnowanie zwierzaka, drugi został oczyszczony z zarzutów. Na pierwszego doniósł ten drugi, na drugiego pierwszy. To nie scenariusz współczesnej wersji Samych swoich, ta historia dzieje się w† Dębicy. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

15 mln – nie lepiej zbudować od nowa? – Według niektórych radnych remont Domu Kultury Mors, który planuje miasto, kosztował będzie 15,5 mln zł. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Elżbieta Kęsik zapewnia, że na prace z tym związane potrzeba ok. 10 mln zł. Dodaje, że jeśli nie uda się wyremontować obiektu, to w końcu trzeba będzie go zamknąć.

Wyszli, ale nie wszyscy się cieszyli – Dwudziestu skazanych opuściło Zakład Karny w Dębicy przy ulicy Sandomierskiej. Stało się to dzięki zmianom w prawie. Teraz jazda rowerem po pijanemu nie jest już przestępstwem, za które do niedawna groziło do dwóch lat więzienia. Z abolicji jedni się cieszyli, drudzy byli niezadowoleni. Bo nie mieli dokąd pójść.

Napruty jeździł nie tylko po parkingu –  To nie ja, to Jezus siedział za kierownicą – w taki sposób tłumaczył się mieszkaniec Dębicy zatrzymany przez policję w samochodzie pijany i pod wpływem narkotyków. 28-latkowi grozi pobyt za kratkami.

Uczeń pożyczał od jednego, żeby długi wyrównać drugiemu – Finał w sądzie znalazła sprawa byłych uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dębicy. Poszło o pieniądze, a konkretnie o to, że jeden kolega nie oddał drugiemu całości zaciągniętej u niego pożyczki. Ta sięgnęła… 24 000 zł. Po co chłopakowi takie pieniądze? Przed sądem zeznał, że potrzebował ich na spłatę wcześniej zaciągniętych długów.

Weldon nie zbuduje szkoły. Radni boją się zwolnień nauczycieli – W Dębicy nie powstanie Niepubliczna Szkoła Podstawowa, którą chciała otworzyć firma Weldon. Przynajmniej nie od września przyszłego roku. Rada Miejska nie zgodziła się na dzierżawę terenu pod jej budowę.

300 złotych wziął od pani Danuty. Poszła na policję – Pani Danuta ma 50 lat, miłe usposobienie i detektywistyczną żyłkę. Bez tej cechy na pewno nie udałoby się jej zdemaskować działalności człowieka, który z oszukiwania innych być może uczynił sobie sposób na życie.

Bielawa widzi problem, gmina nie – Już się wydawało, że problemy z drogą prowadzącą do Szpitala Psychiatrycznego w Straszęcinie się skończą. Powiat chciał ją przejąć od gminy, gmina oporów nie stawiała. Ale przeszkody się pojawiły, czego nie rozumie Krzysztof Czerwiec, zastępca wójta Żyrakowa.

Pomoże? Albo zaszkodzi – Jako panaceum na wszystkie dolegliwości reklamuje smalec z borsuka myśliwy z 30-letnim stażem. I oferuje sprzedaż specyfiku na portalu ogłoszeniowym w internecie. Kupujący ryzykuje podwójnie: po pierwsze, że sadło nie pomoże. Po drugie zaś, że będzie pochodziło od chorego zwierzęcia, bo upolowanych nikt nie bada.

Jadą na mistrzostwa – Udało się! Szkoła Tańca i Ruchu Soul Dance znalazła sponsorów i we wtorek 26 listopada wyjeżdża na Mistrzostwa Świata Show Dance w Riesie w Niemczech.

Wisłokę karmią żwirem, a ludzi strachem przed kolejną powodzią – Podczas powodzi w 2010 roku do przelania Wisłoki przez wały brakło 20 cm. Gdyby do tego doszło, ewakuowane musiałoby zostać os. Słoneczne. Przy coraz częstszych anomaliach pogodowych ludzie i tak spokojnie spać nie mogą, szczególnie że niespodziankę przygotował dla nich Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Swoim projektem może przyczynić się do podniesienia poziomu wody nawet o metr. Jeśli wały nie zostaną podniesione, następnej powodzi nie przetrzymają.

Stanisław Palej wie, jak osłodzić ludziom życie – – Ty Stasiu to na pewno zostaniesz cukiernikiem – mówiła mu jedna z nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Pilźnie, do której chodził. I nie pomyliła się. W zawodzie pracuje już ponad 50 lat, a Pracownia Cukiernicza Marta za rok będzie obchodzić dwudziestolecie istnienia. Wytwarzane w niej smakołyki trafiają nie tylko na stoły mieszkańców gminy Pilzno, znane są też w Dębicy, Brzostku, Kołaczycach, Ropczycach i Tarnowie.

Magdalena też jest w finale! – Dziesięcioro młodych informatyków z Kwiatka awansowało do finału Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego IV Oławskie Dni Informatyki. Po raz pierwszy w historii zwycięskich olimpiad i konkursów, do których przygotowuje nauczyciel informatyki Krzysztof Kliś, sukces odtrąbiła uczennica. Jest nią  Magdalena Cebula.

To było święto dębickiego folkloru – Wielkie brawa należą się wszystkim zaangażowanym w jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie. I tym którzy występowali na scenie, od Małych Igloopolan, przez grupę reprezentacyjną, aż po absolwentów i kapelę, jak i tym, którzy z takim rozmachem go zorganizowali. Prawie 4-godzinny koncert przyciągnął do Domu Kultury Mors tysiące dębiczan spragnionych występów grupy, która już od 35-lat kultywuje i promuje tradycje ludowe naszego regionu.

Już nie folia, a pejzaże – Poprzednia wizyta Hanny Marii Ograbisz Krawiec w dębickiej galerii, a właściwie instalacja złożona z folii stretch i aluminiowych rurek, którą wtedy przedstawiła, wzbudziła wiele kontrowersji. Wystawa malarstwa, którą Rzyszard Kucab otworzył w ostatni piątek to już mniej awangardowa propozycja. Poznańska artystka prezentuje na niej pejzaże.

Grali już na Syberii, zagrają i w Dębicy – Fani ciężkiego brzmienia świętować będą w piątek 29 listopada w pubie Rio. Podczas Metalowych Andrzejek wystąpią tam cztery zespoły spod znaku ostrego grania: Thy Disease, Qwert, Variograf i Smashlie.

Wystąpili na Rynku po to, by wzruszyć – Dla takich chwil warto żyć – w taki sposób według Elżbiety Kęsik, szefowej Miejskiego Ośrodka Kultury jedna z mieszkanek Dębicy podsumowała uroczystości, które 11 listopada odbyły się na Rynku.

Dwóch na medal – Bardzo dobrze spisali się w VI Mistrzostwach Rzeszowa w Szachach młodzi zawodnicy MKSz Gryf Dębica. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Kucharski, a trzeci był Hubert Bień.

Najlepszy był DAP – Szesnaście ekip wzięło udział w I Turnieju Dzikich Drużyn, który na Euroboisku przy ul. Parkowej zorganizowała Autonomiczna Szkółka Piłkarska Wisłoka Dębica. Najlepsi okazali się młodzi wychowankowie Dziecięckiej Akademii Piłkarskiej w Dębicy.

Miszkolc znów dębicki – O tym, że łatwiej jest zdobyć mistrzowski tytuł, niż go później obronić przekonał się już niejeden sportowiec. Największe pochwały należą się więc tym, którzy tego potrafili dokonać. Tym razem trafiają one do łyżwiarzy UKS Mors Justyny Olchawy i Stefana Świstaka.

Nadają nową jakość szkoleniu – Kiedy podczas treningu jeden z chłopców nie potrafił sobie poradzić z zadanym przez Waldemara Piątka ćwiczeniem, trener usiadł obok niego na boisku i spokojnie powiedział jedno zdanie: chłopie, ja w twoim wieku też nie wszystko potrafiłem zrobić. A przecież po odejściu z Wisłoki grał m.in. w Lechu Poznań i reprezentacji Polski. Teraz wrócił do Dębicy, by nadać nową jakość szkoleniu dzieci i młodzieży w klubie, którego jest wychowankiem.

W finałach bez sukcesu – Czterech zawodników UKS Morsy rywalizowało na ringu w III Turnieju o Puchar Stowarzyszenia Alternatywa i czterech awansowało do finałowych walk tej imprezy. Wszyscy jednak solidarnie przegrali starcia o końcowy sukces w zawodach, choć z rywalami toczyli wyrównane boje. Organizatorzy turnieju zadowoleni są natomiast z rekordowej liczby bokserów w obsadzie. Do Dębicy przyjechało ich blisko stu.

Furgał obronił tytuł sprzed roku – Kiedy Mariusz Furgał zapina uchwyt i przygotowuje się do swojej ulubionej akcji, czyli rzutu ręka-głowa, rywale wiedzą, że nie ma dla nich ratunku. W ostatnim Memoriale Dębickich Mistrzów Kazimierza Lipienia i Ryszarda Świerada popisywał się nią w każdej walce. Cztery z nich, w tym także finałową, zakończył przed czasem.