W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nawet jeśli to przestępcy zeznali, że policjanci wzięli od nich łapówki, to z drugiej strony trudno zakładać, że prokurator jest tak naiwny i stawia zarzuty tylko na tej podstawie. Dopiero wyrok sądu rozstrzygnie, o ile dotrze tam akt oskarżenia, czy doszło do korupcji i utrudniania śledztwa w Komendzie Powiatowej Policji w Dębicy. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Nareszcie! Dworzec nie będzie straszył, ruszy przebudowa – To wiadomość, na którą Dębica czeka od dawna. Dworzec kolejowy zostanie w końcu odnowiony. Niektórych martwi to, że poczekalnia po przebudowie będzie o połowę mniejsza. Ale dojdą dwie świetlice. Na razie ogłoszono przetarg na dokumentację projektową. Prace mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku.

Przedsiębiorcy mówią: dość! – Nieźle spocić się musiał starosta Władysław Bielawa, gdy zobaczył, że na sesję Rady Powiatu przybyło prawie trzydziestu biznesmenów wściekłych na niego, radnych i dyrektora Bogusława Dydo. Łydki zadrżały pewnie też burmistrzowi Pawłowi Wolickiemu i miejskim rajcom, gdy usłyszeli, jakie bluzgi w ich kierunku na korytarzu Ratusza miotają właściciele dębickich firm. Wszystko wskazuje na to, że skończył się czas spokojnych sesji, a rządzący będą musieli w końcu wypić piwo, które przez ostatnie lata skutecznie sobie nawarzyli.

Pod sklepem radnego posypały się mandaty, ale niegrzeczny nie był – Cztery nałożone mandaty za spożywanie alkoholu pod sklepem, z czego trzy w Lipinach u radnego Andrzeja Rusina. Ten nie zaprzecza, że podczas wspólnej akcji policji i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych został upomniany, a jego klienci otrzymali po 100 zł kary. Ma jednak zastrzeżenia do tego, jak działał funkcjonariusz policji oraz pozostała część komisji.

Same łóżka nie wystarczą, a i pracy jeszcze dużo– Minęły trzy lata od momentu, gdy dębickie koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta otrzymało pierwsze pieniądze na budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Sandomierskiej. Dziś, w byłym hotelu kolejowym, tuż obok Zakładu Karnego widać, że zarówno pierwsza darowizna, jak i kolejne, spożytkowane zostały dobrze. Niestety, potrzeb ciągle jest dużo, choć Anna Wójcik, prezes koła w Dębicy wierzy, że już w przyszłym roku wprowadzą się tu pierwsi podopieczni.

Z autobusu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu – Ireneusz Sulisz wracał z rodziną z Krakowa do Dębicy zastępczą komunikacją autobusową, którą wskutek modernizacji linii kolejowej proponują Przewozy Regionalne. Na przystanku końcowym kierowca wysadził pasażerów wprost na jezdnię, zatrzymując się przy placu Sybiraków na pasie przeznaczonym wyłącznie dla autobusów MKS-u. Naraził ich w ten sposób na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. PR do winy się nie poczuwają, a władze miasta szukają rozwiązania tej sytuacji.

Pani Sidzia po latach wróciła do przedszkola– Pani Sidzia to nikt inny jak Sylwia Murdza-Chrobak, dziś animatorka kultury i społeczna, a kiedyś opiekunka w Przedszkolu nr 2 w Dębicy. Ale nie tym, które dziś mieści się przy ul. Konarskiego i które odwiedziła z zespołem Morsy, ale tym, które w latach piećdziesiątych działało przy ul. Kolejowej.

Szedł za nią całą drogę, potem zaczął całować – Spotkał ją w sklepie na zakupach. A potem czekał aż wyjdzie, żeby ją odprowadzić. Bo było późno i ciemno. Gdy była już niedaleko domu, sąsiedzi usłyszeli piski i krzyki. Przyjechała policja.

Wystarczy tylko dwie lampy naprawić– Przystanek ciemności, tak według Marka Dubasa mieszkańcy osiedla Kępa nazywają przystanek przy ul. Krakowskiej nieopodal sklepu Vimax. Mężczyzna twierdzi, że dwie lampy, które powinny go oświetlać, nie działają już od czterech miesięcy, a nikt mimo interwencji mieszkańców, nie chce w tej sprawie nic zrobić.

Komu należy się świadectwo z paskiem, a komu poprawka?– Gdyby wójt Stanisław Rokosz chodził nadal do szkoły i dostawał oceny za decyzje podejmowane w kierowaniu gminą, jako jedyny z samorządowych włodarzy dostałby świadectwo z paskiem. Problemy z promocją do następnej klasy mógłby mieć natomiast Marek Rączka z Żyrakowa przez jedynkę za zadłużenie. Choć ma usprawiedliwienie – są to długi jego poprzednika Krzysztofa Moskala, co lubi podkreślać.

To tutaj znaleziono korony z Zawady– W Grabinach udało się wyremontować kapliczkę, która zbudowana została niegdyś po to, by upamiętnić znalezienie koron skradzionych z obrazu Matki Bożej w Zawadzie. Miało to miejsce 90 lat temu, a historyczna zagadka, kto je ukradł i porzucił do dzisiaj nie jest rozwiązana.

Pieniądze trafiły do uczniów – Pierwsze w tym roku stypendia wójt Stanisław Rokosz wręczał jeszcze w kwietniu. Wtedy skorzystało z nich 53 uczniów i studentów. W ostatni poniedziałek pieniądze trafiły do kolejnych 91 stypendystów. Najstarsi z nich przyszli odebrać je osobiście.

Jak prawdziwi ratownicy– O tym, że udzielania pierwszej pomocy powinno się uczyć już te najmłodsze dzieci, wiedzą dobrze nauczycielki z Przedszkola Publicznego w Straszęcinie. Dlatego zaprosiły harcerzy 7 Szczepu Drużyn Dębickich, by ci zademonstrowali przedszkolakom, co powinni robić w sytuacjach zagrożenia życia.

Spalają plastiki, gmina zagrożona rakiem– Z niepokojem przysłuchiwali się radni podczas posiedzenia Rady Miejskiej informacji, że w gminie przekroczone zostały normy emisji do atmosfery benzopirenów. Pod tą nazwą kryją się rakotwórcze substancje, wydobywające się z kominów.

W Jodłowej jak w Białce? – Wójtowi Robertowi Musze marzy się, by Jodłowa poszła kiedyś w ślady Białki Tatrzańskiej. Ta z małego miasta przeobraziła się w prężny kurort, który przynosi zyski gminie i grupie inicjatywnej, która z nią współpracowała. Ma jednak problem, brak mu terenów pod inwestycje.

Marek Czachorowski: liczy się każdy głos– Bardzo zadowolone z frekwencji na spotkaniu z doktorem Markiem Czachorowskim mogą być siostry Służebniczki Dębickie. Liczba słuchaczy może świadczyć o tym, że ideologia gender jest dębiczanom słabo znana, ale chcą ją poznać, by zająć w jej sprawie stanowisko.

To szczęśliwa trzynastka– W piątej edycji turnieju o Puchar Dębu Bartka w Zagnańsku drugie miejsce zajęła reprezentacja Dziecięcej Akademii Piłkarskiej z Dębicy. Nasi chłopcy w pokonanym polu zostawili drużyny z Kielc, Tymbarku, Kajetanowa, Skawiny, Lublina i Mielca.

Srebro i brązy Orbitka– Patryk Michałek i Magdalena Machnik spisali się najlepiej z 11-osobowej ekipy Orbitka Straszęcin na Międzynarodowym Turnieju Badmintona Mazovia Junior Cup w Płońsku i Sochocinie. Były to drugie w tym sezonie wysokopunktowane zawody z cyklu Grand Prix.

Z Dębicy najlepiej wypadło MG nr 3 – Trzy szkoły z Dębicy znalazły się w pierwszej dziesiątce współzawodnictwa sportowego w województwie podkarpackim za rok 2012/13. Wśród gimnazjów w gronie 450 konkurentów drugie miejsce przypadło MG nr 3, a piąte MG nr 2. W rywalizacji podstawówek najwyżej na ósmej pozycji (na 698 szkół) sklasyfikowana została SP nr 5.