W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Gdzie się podziało 20 tysięcy ludzi? – Samych dębiczan brakuje 7 tysięcy, Dębica to dzisiaj 40-tysięczne miasto. W powiecie brakuje 20,5 tys. osób, to tak, jakby odciąć od niego gminę Pilzno. To różnica pomiędzy liczbą zameldowanych, a rzeczywiście tu mieszkającymi. Większość wyjechała za chlebem. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Głos obywateli się nie liczy – Budżet obywatelski mają już Tarnów i Rzeszów. Ma też zdecydowanie mniejsza od nich Boguchwała. Ich mieszkańcy wypowiedzieli się, bądź wkrótce to zrobią, jakich inwestycji najbardziej oczekują. My takiej możliwości nie dostaniemy, bo nasi włodarze nie chcą, żeby to ludzie, nie oni, decydowali o tym, co dla nich najważniejsze do zrobienia.

Już jest w więzieniu, posiedzi dłużej – Dopiero co poddał się karze i trafił do więzienia 28-latek z Brzostku, a już szykuje się kolejny wyrok. W akcie oskarżenia, który właśnie trafił do sądu, jest aż 7 zarzutów przeciwko Patrykowi B.

Sąd nie chce ścigać wójta Muchy – Ta wojna jeszcze się nie skończyła, choć działa wciąż wytacza tylko jedna strona. Chodzi o byłego wójta Jodłowej Władysława Kitę, który tym razem występuje przeciwko obecnemu włodarzowi tej gminy jako przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność. Poszło o śmieci.

Dlaczego zostajemy w Dębicy, Pilźnie, Kozłowie? – Święto Niepodległości to także okazja do zastanowienia się nad naszą lokalnością. Nad tym, dlaczego w czasach, gdy świat, a już na pewno Polska i Europa stoją przed każdym otworem, naszą Małą Ojczyzną  pozostaje Chotowa czy Dębica. Co decyduje o takim wyborze? Zapytaliśmy  o to kilku naszych Czytelników.

Piotr Michoń ma mapę, radni słabe rozeznanie – Radny Andrzej Bal zamierza ubiegać się o reelekcję, ale nie potrafi sobie przypomnieć, z jakiego okręgu wyborczego startował. Co dopiero mówić o tym, z jakiego kandydował będzie za rok, bo po wprowadzeniu okręgów jednomandatowych  podział jest nowy. Za to Piotr Michoń, który radnym nie jest i uchwały o okręgach nie podejmował, doskonale orientuje się, gdzie przypada i który ma numer jego okręg wyborczy. A tych będzie aż 21 – tyle, ile miejsc w Radzie Miejskiej.

Z sufitów odpada tynk, a na ścianach kwitnie grzyb – Kiedy w mieszkaniu Krystyny Mądro odpadła część sufitu, ona akurat leżała w szpitalu. Ale sąsiedzi słyszeli jak tynk gruchnął o podłogę. Kobieta miała dużo szczęścia, bo gdyby spadł na nią, mogłoby się to skończyć tragicznie. Z podobnymi problemami boryka się większość mieszkańców bloku przy ul. Głowackiego 18. Bloku o remoncie którego od lat, jak twierdzą, mogą sobie tylko pomarzyć.

Górczak Wisłoczan już nie prowadzi – Kazimierz Górczak nie jest już choreografem Zespołu Pieśni i Tańca Wisłoczanie. Pracę straciła też Zofia Kulijewicz, akompaniatorka grupy. To wynik decyzji kadrowych Marcina Ciszka, nowego dyrektora Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica.

Tablet Appl’a – iPad 2 już czeka – Zostały niespełna 2 tygodnie na nadesłanie prac w czwartej edycji konkursu dziennikarskiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowanego przez naszą redakcję. Do wygrania m.in. tablet iPad 2 oraz odtwarzacze iPod nano.

Poznaliśmy finałową dziesiątkę – Za nami pierwszy etap głosowania na najlepszy produkt spożywczy powiatu dębickiego 2013. Wygrał go tort czekoladowy z wiśniami, który robiony jest w cukierni Marta należącej do Stanisława Paleja. Ale nasz plebiscyt jeszcze się nie kończy. Od dziś można oddawać głosy na finałową dziesiątkę, wśród której dominują chleby, ale znaleźć możemy też kiełbasę, szynkę, uszka czy oranżadę. Kto ostatecznie okaże się zwycięzcą, przekonamy się za dwa tygodnie.

Most kolejowy prędzej zostanie zabytkiem – Przebudujcie most, a potem z braku pieniędzy wyłączycie prąd, zamkniecie szkoły i domy kultury – powiedział wójt Józef Chudy na spotkaniu wiejskim w Grabinach. Wzięli w nim udział zarówno przeciwnicy budowy przeprawy nad Wisłoką, jak i jej zwolennicy.

Do trzech razy sztuka i będzie kompostownia – To będzie już trzeci przetarg na zaprojektowanie i budowę kompostowni w Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami w Pasz-czynie. Jeśli w najbliższy czwartek uda się wybrać wykonawcę, to już w przyszłym roku spółka ma szansę zdobyć tytuł Regionalnej Instalacji do Przetwarzania Odpadów Komunalnych i obsługiwać nie tylko cały nasz powiat, ale i gminy Przecław i Wielopole Skrzyńskie.

Strażacka krew – gorąca i bardzo potrzebna – Strażacy – ochotnicy z OSP  ratują życie innym z narażeniem własnego, gaszą pożary, usuwają skutki kataklizmów i wypadków drogowych, wykonują wiele, bardzo trudnych prac dla ludności cywilnej. Robią to zespołowo. Również całą grupą postanowili ofiarować swoją krew w celu poprawy zaopatrzenia służby zdrowia w ten drogocenny lek.

Śmieci nie zabierają od lipca. Złożył skargę – Dokładnie 19 lipca ostatni raz Gminny Zakład Komunalny odebrał śmieci od Jerzego Parata z Gołęczyny. Mężczyzna nie ma już gdzie ich składować. Jego sprawę poruszono na ostatniej sesji Rady Miejskiej.

O patronie dużo wiedzą, dlatego zbierają nagrody – Jan Paweł II jest od wielu lat patronem ich szkoły. Dla uczniów z Brzeźnicy jest to nie tyle jeden z suchych faktów, ale też wezwanie do tego, by kultywować pamięć o papieżu Polaku. A najlepiej robią to biorąc udział w konkursach poświęconych jego życiu i nauczaniu. Robią to regularnie, i co godne podkreślenia, z sukcesami.

Przed nimi mistrzostwa świata – Soul Dance co rusz udowadnia, że zasłużył na miano mistrzowskiej szkoły tańca. Podobnie było na XI Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Tanecznych O Laur Rzecha w Rzeszowie, z którego młodzi tancerze przywieźli złoty i srebrny medal. Ale prawdziwy sprawdzian czeka ich jeszcze w tym miesiącu na Mistrzostwach Świata Show Dance w Niemczech.

Face of Hate też chce zagrać dla Kamili – Nie tylko: Smashlie, Drakkar i Variograf, ale również zespoły Face of Hate, Superluz i grupa taneczna Simply Swagg wystąpią 8 listopada w klubie Rio podczas koncertu charytatywnego  Pomóżmy Kamili.

1 listopada 1918: trzy godziny komendanta Kolbusza – Wieczorem 1 listopada 1918 roku austriacki dowódca 3 pułku strzelców konnych płk. Stamm bez oporu oddał dowództwo nad wojskiem i tzw. komendaturę placu (komendę miasta). Dowodzenie przejął por. Franciszek Kolbusz, reprezentujący Polską Organizację Wojskową. Trzy godziny później oddał je w ręce rotmistrza Tadeusza hr. Łubieńskiego, wyznaczonego do tej roli przez Polską Komisję Likwidacyjną w Krakowie.

Szkółka ma już logo, a Adam nagrodę – Adam Morawczyński zdobył główną nagrodę w konkursie plastycznym na logo Autonomicznej Szkółki Piłkarskiej działającej przy Klubie Sportowym Wisłoka. Nagrodę specjalną otrzymała Zuzanna Grecka.

Sara poszła w ślady Sylwii – Trener Andrzej Jedynak może mieć powody do zadowolenia. Jego podopieczni z Pucharu Polski Kadetów i Młodzików w Gorzowie Wielkopolskim przywieźli w sumie dziesięć medali, w tym pięć złotych, dwa srebrne i trzy brązowe. Największą niespodziankę sprawiła mu zawodniczka Wisłoki Sara Rejniak, która pokonała wyżej notowane rywalki.

Wrócili z pucharem – Z ostatnim dniem Targów Rowerowych  w Kielcach połączona została finałowa edycja MTB Cross Maraton Świętokrzyska Liga Rowerowa. Spośród startujących w niej dębiczan najlepiej spisali się Piotr Dwojak i Paweł Borowiec.

Paweł indywidualnie a Orlęta drużynowo – Już pierwszy mecz zapowiadał, że może być dobrze. Orlęta Pustynia pokonały w nim Aamicusa Łopiennik Górny 3:0. Nasi młodzi bilardziści rozgrywali się z meczu na mecz i dali się zastopować dopiero w finale. Srebrny medal jest jednak ich ogromnym sukcesem.