W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

CBŚ rozbija gang kiboli – Aresztowań na taką skalę nigdy wcześniej w Dębicy nie było: • 6 zatrzymanych podczas ostatniej akcji; • 6 podejrzanych w areszcie czeka na proces; • 20 młodych mężczyzn już usłyszało zarzuty; • kolejnych zatrzymań nie można wykluczyć. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Wyjdą na tory, jak szybko nie otworzą Sandomierskiej – – Jeśli wkrótce nic się nie zmieni, wyjdziemy na tory i będziemy protestować – ostrzegają mieszkańcy i przedsiębiorcy, którzy spotkali się pod wiaduktem przy ulicy Sandomierskiej w Dębicy. Przedstawiciele kolei zapowiadają, że niebawem otworzą przejazd, ale tylko dla samochodów osobowych i wyłącznie do czasu uzyskania pozwolenia na budowę drogi pod mostem.

Planowali szczęście we dwoje, skończy się w sądzie – Mieli wspólne plany, ale żadne z nich nie przewidywały, że skończą zwaśnieni i przed sądem. Ona w roli pokrzywdzonej, on w charakterze oskarżonego. Taki będzie finał związku młodych ludzi, których kiedyś połączyła miłość, a poróżniły pieniądze.  Akt oskarżenia już czeka na przesłanie do sądu, gdzie wkrótce rozpocznie się proces Dariusza K.

Ciągnął matkę za włosy,  teraz już jej nie zobaczy – – Boję się swojego syna i chcę, żeby się ode mnie wyprowadził – zeznała matka ponad 30-letniego mężczyzny, który znęca się nad nią fizycznie i psychicznie. Sąd Rejonowy w Dębicy przychylił się do jej próśb. Właśnie zapadł w tej sprawie wyrok.

Akcja w Pustkowie: szukali pijanego desperata – Ponad czterdzieści osób szukało mieszkańca Pustkowa. Wyszedł z do-mu zapowiadając, że ze sobą skończy. Akcja okazała się niepotrzebna,  mężczyzna sam wrócił do domu. Cały i zdrowy. W dalszym ciągu nic natomiast nie wiadomo o losie zaginionego przed miesiącem Mieczysławie Krystku z Głobikowej.

Ratusz bez sekretarza –  Nie będzie konkursu na sekretarza – przynajmniej do końca tego roku. Burmistrz zapewnia, że nie ma konieczności jego powołania.

Odeszli, ale bliscy i znajomi będą ich pamiętać jeszcze długo – Zbigniew Warchoł już nie nauczy nikogo grać na gitarze. Jerzego Kosiby nie zobaczymy krzątającego się koło Domu Kultury Śnieżka. Do Leopolda Baszaka nie zadzwoni żaden klient z prośbą o poradę. Wszyscy odeszli od nas w tym roku. Groby ich i wielu innych mieszkańców powiatu odwiedzimy w dzień Wszystkich Świętych po raz pierwszy.

Negocjacje były trudne, ale właściciel w końcu podpisał – Mieszkańcy ul. Świętosława byli zdziwieni, gdy zobaczyli, jak budowany jest chodnik wzdłuż ich ulicy, tuż przy skrzyżowaniu z Kosynierów Racławickich. I nietrudno się im dziwić. Od lat wyczekiwana inwestycja, która ma poprawić bezpieczeństwo w tej części miasta, stała się przedmiotem żartów. Tych z gatunku czarnego humoru.

Otworzy w tym roku – Jedni twierdzili, że na boisku przy ul. Brzegowej rozbudowuje się sąsiadujący z nim serwis samochodowy. Inni, że powstanie tam myjnia dla tirów. – Nie trzeba słuchać ludzi, tylko pytać u źródła – twierdzi Stanisław Dymek i zapowiada, że w miejscu, gdzie jeszcze dziś pracują robotnicy, jeszcze przed świętami otworzy sklep.

Pracownicy nie dostali wypłat, do firmy zapukali kontrolerzy – Gdy 29 osób nie otrzymało wynagrodzenia, do firmy tej wkroczyli kontrolerzy z Państwowej Inspekcji Pracy. Jej właściciel właśnie usłyszał wyrok. I nie jest on jedynym, jaki zapadł w ubiegłym tygodniu w związku ze skargami pracowników.

Łódź ratowniczą kupili sobie sami – Najbardziej aktywni w działaniach ratowniczych  na całym Podkarpaciu są druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Nawsia Brzosteckiego. Zostali za to nagrodzeni w Warszawie. Ale i na co dzień są doceniani, tutaj, na miejscu. Nie tylko przez tych, którym spieszą z pomocą, ale też przez kolegów z zawodowej Straży Pożarnej.

Tort z Pilzna trzyma się mocno – Tort czekoladowy z wiśniami robiony w cukierni Marta w Pilznie nadal jest Państwa liderem w plebiscycie na najlepszy produkt spożywczy powiatu. Mocno trzyma się też chleb baltonowski z GS w Pilznie. Z pierwszej trójki wypadła za to kiełbasa wiejska jodłowska od Adama Lei, którą zastąpił chleb orkiszowy z piekarni Z. Szymaszka w Straszęcinie.

Dobre rady koleżanek, przydadzą się we własnej firmie – Beata Rosołowska, Anita Rokosz-Jaje i Marta Paździor na Forum Kobiet Przedsiębiorczych przyszły, bo właśnie rozkręcają własny interes. Są przekonane, że taka inicjatywa to dobry pomysł. Pierwsze spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, ale również – co nie mniej ważne – dobrym sposobem zintegrowania biznesowego środowiska pań.

Chcą odwołać wójta, bo ich nie słucha – – Jeśli nic się nie zmieni i wójt nie zacznie z nami rozmawiać, zorganizujemy referendum, żeby go odwołać – zapowiadają członkowie komitetu, który zawiązał się w Czarnej. Józef Chudy nie boi się tego sprawdzianu.

Sam zdecyduj o regulacji – – To ludzie, a nie urzędnicy najlepiej wiedzą, gdzie Ostra wylewa i w którym miejscu należy ją zabezpieczyć – przekonuje Marek Mikrut, szef referatu ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Gminy zapraszając mieszkańców Braciejowej, Gumnisk i Latoszyna na konsultacje społeczne dotyczące regulacji potoku Ostra.

Ze Straszęcina jubilatów było najwięcej – Te wyróżnienia to nagroda za wspólnie spędzone życie. A także dowód na to, że prawdziwa miłość przetrwa wszystkie zawieruchy. Dziewiętnaście par małżeńskich z gminy Żyraków zostało odznaczonych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

Hoduje pszczoły, lipy japońskie i bloguje – Marian Modelski z Pilzna otrzymał statuetkę ks. dr Jana Dzierżonia. Jest to honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi w pracy i działalność na rzecz tego środowiska.

Ta nasza szkoła drogą do źródła wiedzy jest – W takim miejscu, w jakim w ostatnią sobotę znalazła się Maria Przebięda, chcieliby pewnie być wszyscy dyrektorzy szkół. Życzeniom od zaproszonych gości nie było końca, a okazją ku nim był jubileusz 40-lecia budynku, w którym uczą się dzieci z Brzostku.

Zuzanna Grecka laureatką – Kiedy po pierwszej przedpołudniowej części przesłuchań zapytałem przewodniczącego jury Pawła Adamka, czy czyjś występ go zachwycił, wskazał na grupę Amiculus z Wysokiego. Ostatecznie jednak akurat w kategorii zespołów jurorzy pierwszego miejsca nie przyznali. Za to wśród laureatów znalazła się jedna dębiczanka – Zuzanna Grecka.

Będzie klimatyzacja i nowe fotele – – W swoim życiu chciałbym usiąść jeszcze w nowym fotelu, w wyremontowanej i pachnącej świeżością sali – te słowa Edwarda Wodzienia wypowiedziane w październiku 2001 roku w Domu Kultury Mors podczas V Spotkania Pokoleń Animatorów, Twórców i Pracowników Kultury publiczność przywitała gromkimi brawami. Wszystko wskazuje na to, że marzenie Wodzienia może się spełnić. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwcu przyszłego roku ruszy remont domu kultury.

Zaśpiewajmy wspólnie – Z pieśnią na ustach świętować będą dębiczanie 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada uroczystości na Rynku rozpoczną się już o godz. 11. Wystąpią tam m.in. dzieci i młodzież z grupy Feniks i Zespołu Pieśni i Tańca Mali Igloopolanie. Wieczorem Miejski Ośrodek Kultury zaprosi dębiczan na koncert znanej wokalistki jazzowej Doroty Miśkiewicz.

Ramoneski też zagrały – To była długa noc dla fanów hard core punka i przede wszystkim dębickiej załogi Ortodox. Zespół w pubie Rio świętował dziesięć lat istnienia. To była świetna okazja do tego, by młodsi, którzy nie pamiętają początków dębickiej kapeli, mogli zobaczyć, kto ją zakładał, kto w niej grał i jak przez dekadę się zmieniała.

W Rio zagrają dla Kamili – Kamila Bonar ma 11 lat i cierpi na mukowiscydozę. Życie uratować jej może przeszczep płuc, na który potrzeba aż 600 tysięcy złotych. Potrzebuje też pieniędzy na specjalistyczne leczenie, rehabilitację i drogie, nierefundowane leki. 8 listopada w pubie Rio przy ul. Rzeszowskiej odbędzie się koncert pod hasłem Pomóżmy Kamili, z którego dochód przekazany zostanie rodzicom dziewczynki.

Nowe pokolenie już sięga po medale – Patryk Michałek po raz kolejny udowodnił, że talent poparty solidnym treningiem gwarantuje sukces. W ogólnopolskich zawodach młodzików w Ropczycach i młodzików młodszych w Stra-szęcinie trzy razy stawał na najwyższym a raz na drugim stopniu podium. Za jego przykładem szli też koledzy z Orbitka.

Przez Radom do kadry narodowej – Popisem Marcina Nykla był start w Pucharze Polski Kadetów w Radomiu w ramach Międzynarodowego Memoriału Władysława Miazio. Zapaśnik Wisłoki był najlepszy w kat. 54 kg.

Główka za trzy punkty – LZS Mała w grupie I i Bodzos Podgrodzie w grupie II zostali mistrzami jesieni w dębickiej klasie B. W obu przypadkach możemy mówić o niespodziankach, bo bardziej można się było spodziewać na tych miejscach Interu Gnojnica i LKS-u Wiewiórka. To jednak dopiero półmetek rozgrywek i na wiosnę wszystko może się zmienić.

Grał lider z wiceliderem – Mimo remisu z Borowcem Czar-novia została mistrzem jesieni. Rewelacją rundy była Głowaczowa, która zakończyła rundę z punktem straty do lidera i z takim samym dorobkiem jak wicelider ze Straszęcina.

Siedem bramek Kantora! – Obie drużyny przed tym sezonem awansowały do IV ligi i na tym podobieństwa pomiędzy nimi się kończą. Ich rywalizacja przypominała bowiem zabawę w kotka i myszkę, gdzie kotem byli oczywiście biało-zieloni.

W kata ze złotem, w kumite z brązem – Z czwórki zawodników Dębickiej Akademii Karate Tradycyjnego we wrocławskim Pucharze Mistrza najlepiej zaprezentowali się Adrian Ciołek i Wiktoria Cichoń. On zdobył złoto, ona wywalczyła brązowy medal.

W Opolu powinny być dwa zwycięstwa – Bardzo udany weekend mają za sobą hokeiści UKH Dębica. Gracze I-ligowej drużyny seniorskiej wywieźli 3 punkty z Opola, a młodzicy pokonali u siebie drużynę wielokrotnego mistrza Polski Podhale Nowy Targ.