W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Nie choruj na serce! Na reumatyzm możesz – W… tym roku nie choruj też na wątrobę, na oczy i… niczym się nie zaraź. I… nie denerwuj się, bo w …poradni neurologicznej też już nie ma miejsc. Aby zapisać się do pięciu szpitalnych poradni, trzeba poczekać do nowego roku. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.  Poza tym:

Dzieci z Ósemki ratują życie koni – Gdyby nie upór Gabrysi Moraniec, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębicy tego wyróżnienia nie dostaliby. To ona nalegała, by włączyć się w akcję ratowania koni. Z Warszawy wrócili z Pegazem – nagrodą Stowarzyszenia Klub Gaja i już rozpoczęli kolejną zbiórkę, by pomagać zwierzętom.

Bez nich nie byłoby tej inauguracji – Już po raz jedenasty Gaudea-mus Igitur rozbrzmiał w Zamiej-scowym Ośrodku Uniwersytetu Ekonomicznego w Dębicy. Nie-stety wciąż nie udało się go przekształcić w samodzielny wydział, ale szanse na to nadal istnieją.

Posypały się guziki od mundurów – Cała rodzina wyległa na podwórze, kiedy przy furtce pojawiła się policja. Skończyło się wielką awanturą i dwoma aktami oskarżenia, które prokuratura właśnie skierowała do sądu.

Sześciolatki pod wątpliwą opieką.  Rodzice tak nie chcą – Dzieci nie są głupie, ani ślepe. Widzą, że z nauczycielką dzieje się coś nie tak. Potrafią wyczuć woń alkoholu. To nienormalna sytuacja i nikomu nie służy. Wbrew pozorom również wychowawczyni,  która do tej pory nie poniosła żadnych  konsekwencji swojego zachowania.  Jej przełożeni widzą problem, ale nijak nie potrafią sobie z nim poradzić. W końcu będą musieli, bo rodzice powiedzieli: dość!

Jedni budują, drudzy na nich skarżą. I to coraz częściej – Statystyki pokazują, że w tym roku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wpłynęło 118 donosów. Każdy z nich jest skrupulatnie sprawdzany. Wzrost dotyczy jednak nie tylko liczby skarg, ale również budowanych domów.

Dzieci biorą się z kapusty? Jest w tym dużo prawdy – Ślimak, ślimak pokaż rogi, dam ci sera na pierogi, jak nie sera to kapusty, od kapusty będziesz tłusty – któż nie pamięta popularnego wierszyka. Przypomniały go panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie podczas święta kapusty, tyle że one przekonują, że to warzywo zdrowe, z którego można przyrządzić dziesiątki potraw.

W Ratuszu pomigasz, w starostwie już nie – Kiedy niedosłyszący Andrzej Batora przychodzi do urzędu jest szansa, że uda mu się w nim coś załatwić. Choć słabo słyszy i mówi dość niewyraźnie, to przy odrobinie dobrej woli urzędnika uda mu się z nim dogadać. Takiej szansy nie ma głuchoniemy Janusz Przybyłowicz, który potrzebuje w takiej sytuacji pomocy tłumacza języka migowego. A jak twierdzi, nie  w każdej instytucji może na niego liczyć.

Kłócą się od trzydziestu lat i końca nie widać – Z jednej strony mieszkańcy, którzy twierdzą, że od lat źle działa centralne ogrzewanie, z drugiej strony prezes spółdzielni, który zapewnia, że na bieżąco, gdy tylko zgłaszane są usterki, jest ona naprawiana. Konflikt trwa już od trzech dekad i niestety wszystko wskazuje na to, że prędko się nie skończy. Kto ma jednak rację?

Przejście zostaje, będzie bezpieczniej – W związku z budową nowej Jubilatki na skrzyżowaniu Ko-lejowej i Głowackiego, zamknięte jest dotychczasowe przejście z dworca do Rynku. Andrzej Barszcz, właściciel sieci zapewnia jednak, że przejście wróci, jednak trochę przesunięte.

Serce zarejestrują na następny rok, ucho przyjęte zostanie od ręki – Z trzynastu poradni funkcjonujących w Szpitalu Powiatowym w Dębicy pięć nie przyjmuje już zapisów na ten rok. Nie można zarejestrować się do hepatologa, kardiologa, neurologa, okulisty i lekarza chorób zakaźnych. O terminy przyjęć będzie się można postarać prawdopodobnie dopiero w grudniu. To i tak nieźle w porównaniu do innych szpitali w Polsce.

Niby inwestują, ale boom nam nie grozi – Żadnej z naszych gmin nie udało się wejść do pierwszej setki samorządów w kraju, które wydały najwięcej pieniędzy na inwestycje w latach 2010-12. Jeszcze gorzej wygląda to w porównaniu z gminami i miastami województwa podkarpackiego. Te z powiatu dębickiego znaleźć możemy dopiero w drugiej połówce zestawienia, a Dębicę na szarym końcu.

Tort wyprzedził chleb i kiełbasę – Blisko tysiąc smsów wysłaliście Państwo w plebiscycie na najlepszy produkt spożywczy powiatu. Ponad dwieście ma obecny jego lider, którym jest tort czekoladowy z wiśniami robiony w cukierni Marta w Pilźnie. Blisko niego jest jednak chleb baltonowski wypiekany przez GS w Pilźnie. Trzecie miejsce zajmuje kiełbasa wiejska jodłowska od Adama Lei.

Z takimi kumplami można iść na spacer – Przemarsz przedszkolaków w towarzystwie umundurowanej młodzieży przez centrum Dębicy wywołał życzliwy uśmiech na twarzy niejednego przechodnia. Nie był to jednak zwykły spacer. W ten sposób uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Pustkowie Osiedlu uczyli dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Dębicy bezpiecznego poruszania się po ulicy.

Wydrukuje zębatkę, smoka i fleka do buta – W jednym z angielskich hipermarketów dzięki drukarce 3D po zeskanowaniu można sobie wydrukować figurkę samego siebie. Sprzęt, którym dysponuje Piotr Kusowski takich rzeczy nie potrafi, ale np. plastikowego smoka wydrukuje w trzy godziny.

Niewinny po latach chce sprawiedliwości – Najpierw był oskarżony, ale po wielu latach procesów doczekał się uniewinnienia. Teraz chce, by przed wymiarem sprawiedliwości stanął człowiek, który przyczynił się do jego kłopotów. Prokurator właśnie postawił zarzuty profesorowi biegłemu z dziedziny rynku rolnego, który wkrótce stanie przed sądem. Tym razem w roli oskarżonego.

Tędy szybciej dojedziesz do autostrady w Tarnowie – Przeżył szok, gdy wjechał do Podlesia i zobaczył drogę gładką, jak stół. 38-letni kierowca z gminy Pilzno był zdziwiony, bo jeszcze nie tak dawno musiał się przeprawiać przez dołki. Właśnie skończył się remont niespełna kilometrowego odcinka łączącego Podlesie z Nową i Starą Jastrząbką.

Póki jesion tam rósł, to problemu nie było – Konflikt rodziny Balasów ze Stasiówki z sąsiadką zza miedzy, to klasyczna historia jak z filmu o Kargulu i Pawlaku. Tyle, że tutaj nie poszło o trzy palce, ale o drzewo. Dokładnie jesion, wycięty rzecz jasna. Sporu nie rozwiązała nawet interwencja policji, bo nikt tak naprawdę nie wie, na czyjej ziemi ów jesion rósł.

Tomasz Rowiński już szefuje promocji – Choć najważniejsze wolne stanowiska w Urzędzie Gminy zostało już obsadzone, wyścig do stołków wciąż trwa. Po wyborze sekretarza i dyrektorów od sportu i kultury, przyszedł czas na kierowników poszczególnych działów. W przypadku referatu promocji obyło się bez niespodzianek. Jego szefem został Tomasz Rowiński, który przez ostatni miesiąc pełnił obowiązki doradcy wójta do spraw promocji.

Milion złotych radnego Kani – Największe dochody ma Jan Kania, prezes firmy Unidex, ale Zbigniew Grdeń deklaruje posiadanie domu o wartości znacznie przewyższającej rezydencje jego kolegów. Dziś porównujemy dane z oświadczeń majątkowych radnych – te z oświadczeń za rok 2010 i te ze złożonych po  upływie połowy kadencji. Wniosek: szokujących zmian w nich nie ma.

W zimie będą marzli – Nowy dworzec autobusowy w Pilźnie funkcjonuje już od kilku tygodni. Przeniesiony został z Rynku na ul. Legionów. Wybudowano drogę dojazdową, nowe stanowiska, przeszklone wiaty z ławkami, a także toaletę. Pasażerowie zastanawiają się jednak, dlaczego nie powstała choćby mała poczekalnia.

Wodociąg już mają, teraz rusza budowa kanalizacji – Radny z Januszkowic Jan Wesołowski ma powody do zadowolenia.

Pod pomnikiem oddali cześć, w Ratuszu odebrali nagrody – Jeśli ktoś jeszcze nie znał historii życia św. Jadwigi Śląskiej, mógł się o patronce Dębicy dużo dowiedzieć od dzieci i młodzieży. Uczniowie opowiadali o niej nie tylko podczas uroczystości pod jej pomnikiem koło Ratusza, ale także w przygotowanych na konkurs pracach plastycznych.

Co turniej, to podium – Kiedy tancerze z klubu Złota Para wyjeżdżają na turniej pewne jest, że bez medalu nie wrócą. W ostatnim czasie swoją klasę potwierdzili m.in. podczas XXIV Turnieju Tańca Towarzyskiego Klasa Leliwa 2013 o Puchar Prezydenta Tarnowa, jak i na XV OTTT o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla.

Przyjaciele pamiętają – To będzie już drugi koncert pamięci dr Tadeusza Gardziela, zmarłego w roku 2011 politologa i byłego wiceburmistrza Dębicy. 28 października w Domu Kultury Mors wystąpią: Tomek Wachnowski, Paweł Orkisz, Zbigniew Grzyb i Marcin Kukiełka oraz lubelska grupa ČAČI VORBA.

Prosto z Głobikowej poszli na proziaki – Niezły spacer zafundowali sobie uczestnicy IV Wojewódzkiego Rajdu Pieszego Stobierna 2013, zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Dębicy i Starostwo Powiatowe. Zanim zjedli prozioki w Centrum Edukacji Ekologicznej, musieli pokonać trasę z Głobikowej, przez Stasiówkę do Stobiernej. Ale nikt nie narzekał.

Myszka na szyszce najlepsza –  Niełatwo było wybrać najpiękniejsze zdjęcie, bo wszystkie miały w sobie zaangażowanie i emocje autorów. Jak co roku, podopieczni środowiskowych domów samopomocy z całego Podkarpacia przyjechali do Dębicy na rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Tematem przewodnim artystycznej rywalizacji były zwierzęta.

Kort należał do nich – Z siedmiu par, które przystąpiły do rywalizacji w turnieju tenisa ziemnego, największe powody do radości mieli Kazimierz Bujak i Janusz Kęsek. W finale zrewanżowali się Sławomirowi Stasikowi i Pawłowi Kaczorowi za porażkę w grupie i rozpoczęli świętowanie sukcesu. Trzecie miejsce zajęli Rafał Świstak i Roman Kamiński.

Marka Cieśli droga od pasji do sukcesu – Dzięki temu, że Stowarzyszenie Radość kupiło kiedyś stół bilardowy, Marek Cieśla znalazł swoją pasję. Gra spodobała mu się do tego stopnia, że zaczął regularnie trenować. A to doprowadziło go do piątego miejsca na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych.

Pustków przyjął dwa ciosy – Stratę punktów lidera z Czarnej wykorzystała grupa pościgowa. Swoje mecze wygrały Borowiec, Głowaczowa, Nagoszyn i Wisłoka II. Wszystkie odrobiły więc do Czarnovii po dwa punkty.

Celuje tylko w złoto – Gdyby ktoś na początku tego roku powiedział Lidii Milas, że zdobędzie sześć medali w łucznictwie, zaczęłaby się głośno śmiać. Teraz bez swojej pasji nie wyobraża sobie życia, szczególnie że po wicemistrzostwie Polski może się pochwalić kolejnymi sukcesami.