W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Jesteś piratem! Ktoś zapuka do drzwi – To kwestia godzin, gdy do jednego z‹ domów w‹ naszym powiecie wejdą policjanci, by zabezpieczyć komputer, z‹ którego dokonano przestępstwa. Właścicielowi grozi więzienie, chyba że zapłaci setki tysięcy złotych odszkodowania. Uważaj, by także do Twoich drzwi nie zapukali funkcjonariusze. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym. Poza tym:

Miliony do oddania, a gminy czekają kolejne inwestycje – Ponad 1 555 złotych ma do spłacenia każdy mieszkaniec Czarnej. W przeliczeniu na jedną osobę jest to najbardziej zadłużony samorząd w powiecie dębickim. Na drugim biegunie znajduje się gmina Dębica. Tu na każdego przypada kwota 229 zł. Nasze samorządy nie mają jednak powodów do obaw, że staną się niewypłacalne.

Podejrzany z dozorem – Od tego rozboju minęło już osiem miesięcy, ale podejrzany dopiero teraz usłyszał zarzut jego dokonania. Jeśli sąd uzna go winnym, do długiej historii konfliktów z prawem dopisany zostanie kolejny wyrok skazujący.  30-letni mieszkaniec Pustkowa Osiedla nie przyznaje się do winy, a zeznania świadków zrzuca na karb  sąsiedzkiej złośliwości.

Kolejne ekspertyzy w sprawie zabójstwa w Przyborowie – Z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztu dla Grze-gorza Ż. wystąpił prokurator. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo 26-latka.

Plakaty po wyborach wciąż wiszą – Dokładnie 8 października o godz. 23:59 minął termin, gdy kandydaci w wyborach uzupełniających do Senatu, a dokładniej ich sztaby wyborcze miały obowiązek usunięcia plakatów i haseł z drzew i tablic. Że nie wszyscy zastosowali się do tego wymogu widać gołym okiem.

Bohaterka z Dębicy ubiega się o tytuł – Marzena Mordarska -Czuchra, dębicka Amazonka została zakwalifikowana do akcji Zwykły Bohater. Z Podkarpacia jest jedną z trzech kandydatów zakwalifikowanych do rywalizacji o ten zaszczytny tytuł.

Wojna frakcji, czyli kto i kogo w wyborach wystawić może – Roman Ciszek szefem Platformy Obywatelskiej w Dębicy. To oznacza, że władzę przejęła grupa związana z posłem Zbigniewem Rynasiewiczem i że  za rok kandydatem tej partii na burmistrza raczej nie będzie Mariusz Szewczyk. Im bliżej wyborów samorządowych, tym bardziej widoczne będą walki frakcji nie tylko w tym ugrupowaniu. To żadna nowość, w lokalnych strukturach PO, SLD i PiS iskrzy od zawsze.

Walka o pasażera trwa – Wydawać by się mogło, że po przejęciu PKS-u przez Monis, konkurencja na rynku przewozowym się skończy. Ale rynek nie znosi próżni, dlatego pojawiła się na nim kolejna firma Ogro-Trans. To dobra wiadomość dla pasażerów. Gorsza jest taka, że na linii Pilzno-Tarnów dochodzi przez to do rywalizacji z Ludbusem, która nie zawsze jest prowadzona na czystych zasadach.

Piżama party i sylwester pod okiem wielkiego brata – Tego jeszcze nie było. W Dębicy powstaje prywatny żłobek,  w którym rodzice będą mogli liczyć na opiekę nad ich dziećmi całą dobę, w weekend albo też sylwestrową noc. I dzięki monitoringowi będą mogli sprawdzić, co robią  w danej chwili ich maleństwa.

Wyjazd z Cichej – zadanie dla mistrza – Po prawej nic nie widać, po lewej tak samo, a wyjechać jakoś trzeba. Z tym problemem zmagają się kierowcy, próbujący przedostać się z ulicy Cichej na Cmentarną. Z kłopotem zmagają się w milczeniu – policja twierdzi, że żadne skargi na niebezpieczny wyjazd nie docierają na Chłodniczą. A szkoda, bo organizację ruchu zawsze można zmienić.

Poseł obiecał i pieniądze wpłacił. Ale nie za złe parkowanie – Poseł Jan Warzecha zanim jeszcze ukazał się artykuł na temat złamania przez niego przepisów ruchu drogowego, wpłacił 200 złotych na rzecz Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka. Piękny gest, wygląda jednak na to, że poseł wykonał go, zanim wbrew przepisom zaparkował swoje auto, za co nie grozi mu mandat, bo ma immunitet.

Tacy jesteśmy – pióra w dłoń! – W trzech pierwszych edycjach konkursu dziennikarskiego prosiliśmy uczniów szkół ponadgimnazjalnych o teksty o ogólnym tytule Co nas kręci. W czwartym nieco to hasło modyfikujemy, na: Tacy jesteśmy. Piszemy nieco, bo nadal interesują nas wasze pasje i waszych kolegów,  to, tym czym żyją młodzi ludzie w roku 2013 i co jest dla nich ważne.

W czołówce dwa chleby i oranżada – Za nami pierwszy tydzień głosowania na najlepszy produkt spożywczy powiatu dębickiego. I już mamy pierwszych faworytów. Miejsca w czołowej trójce podzielili między sobą piekarze i wytwórcy oranżady. Liderem jest chleb orkiszowy ze Straszęcina, który wyprzedza napój gazowany z Latoszyna i chleb pszenno-żytni z piekarni Beaty Tyksińskiej.

Oczko od Władysława Bielawy i piętnastu mianowanych – Dwudziestu jeden nauczycieli wyróżnił starosta Władysław Bielawa podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Kolejnych piętnastu odebrało awans na stopień nauczyciela mianowanego. Poniedziałkowa impreza była też okazją do poznania stypendystów Prezesa Rady Ministrów.

Pokażą kobiecą twarz biznesu – Świetnie znają się na biznesie, ale równie dobrze wypadają w rolach matek, żon, działają społecznie. I forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Dębickiego to ich wspólna inicjatywa.  Agnieszka Kozubek-Bezpalenko, Marta Adamowska-Ząbek, Małgorzata Dąbrowska oraz Agnieszka Grdeń-Szymaszek liczą, że okaże się trafiona i potrzebna.

Lubią kotlety i ryż z truskawkami – O 60 tys. zł zwiększono pulę pieniędzy przeznaczoną na dożywianie dzieci i młodzieży w szkołach. Choć jest ich nieco mniej niż w ubiegłym roku, z pomocy będą mogli skorzystać wszyscy potrzebujący, w sumie 800 uczniów.

Chcą przejścia podziemnego, a nie kładki nad czwórką – Kiedy we wrześniu 2011 roku mieszkańcy Nagawczyny wyszli na ulicę gotowi po raz kolejny blokować drogę międzynarodową  E 40, czyli krajową czwórkę, gminnym samorządowcom udało się dojść do porozumienia z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, której przedstawiciele zadeklarowali chęć budowy ronda i przejścia podziemnego w tej miejscowości. Minęły dwa lata, a Zbigniew Matłok, sołtys Nagawczyny znów nie wyklucza blokady drogi. Dlaczego? Bo nie podoba mu się propozycja GDDKiA, która zamiast przejścia podziemnego chce budować kładkę.

Alicji Niemiec trójka finalistów z języka polskiego… – Jak co roku, 14 października świętowali wszyscy nauczyciele. Ale 31 z nich miało podwójny powód. Tego dnia odebrali nagrody przyznane przez wójta za szczególne osiągnięcia w pracy z młodzieżą.

Najbogatszy jest radny z Parkosza – Nie ma wątpliwości, że ze wszystkich radnych z gminy, najlepiej powodzi się Piotrowi Żołądziowi z Parkosza. Poza prowadzeniem własnej działalności gospodarczej jest także dowódcą zmiany Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ale i inni radni sobie radzą. Większość pomnaża swój majątek.

Umiejętności zawodników rosły ze startu na start – Teresa Skarżyńska była gościem honorowym finałowych zawodów Galicyjskiego Turnieju Jeździeckiego w Brzostku. Córka pułkownika Andrzeja Kunachowicza oglądała zmagania ułanów w Memoriale Kawaleryjskim poświęconym pamięci jej ojca.

Kościoły nam pięknieją – Henryk Madejowski, właściciel firmy Renowator, zajmującej się m.in. remontami obiektów sakralnych, nie ma wątpliwości. Kościoły w naszym powiecie, szczególnie te zabytkowe, należą do jednych z najładniejszych w Polsce. Mówi tak, jak podkreśla, nie dlatego, by zrobić sobie reklamę, bo pracy i tak ma dużo. Tak po prostu uważa.

Nagie kobiety w sali audiowizualnej – Gdyby nie wystawa Anety Urbanek w sali audiowizualnej, to amatorzy sztuki nie bardzo mieliby czego szukać w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Ekspozycja przygotowana przez profesorów i studentów katowickiej Akademii Sztuki Pięknych zainteresować może za to młodzież, szukającą możliwości praktycznego wykorzystania swoich talentów.

Pan tu nie stał! – Andrzej był pewien, że tym razem mu się powiedzie. Niestety, znów wraca do domu z pustymi rękami. Dobrze wie, że może wszystko stracić, a mimo to taki sposób spędzania wolnego czasu poleca całym rodzinom.

Jacek i Jacek, czyli Gryf na trasach – W ostatniej finałowej edycji Cyklokarpat w Jaśle najlepiej jechało się Jackowi Ciecierędze. Kolarz Gryfa Dębica zajął 4. miejsce w swojej kategorii wiekowej na dystansie Mega. Pokonał 61 km i 1,5 km przewyższeń w 3:13:34.

Druga połowa dla Wiewiórki – Do niewielu zmian w tabelach doszło po ostatniej kolejce w klasie B zarówno w grupie pierwszej, jak i drugiej. W obu wygrywali faworyci, choć zwycięstwa nie przychodziły im łatwo. Jako przykład wystarczy podać ekipę Wiewiórki, która długo męczyła się z Monisem II, a strzelić gola w pierwszej połowie nie potrafiła nawet z rzutu karnego.

Złoto tylko dla Patryka – Dziesięciu zawodników Orbitka Straszęcin wzięło udział w turnieju badmintona o Puchar Gór Świętokrzyskich. Czwórka z nich: Konrad Zaucha, Katarzyna Gruszka, Magdalena Machnik i Patryk Michałek wróciła z Suchedniowa z medalami.

Morsy cieszyły się 3 razy – Przed derbami powiatu to Monis był wyżej od Igloopolu. Jednak to nie o tej drużynie można było powiedzieć, że jest faworytem spotkania. Morsy powoli wracają do formy, którą prezentowały w poprzednim sezonie, co udowodniły także i w tym meczu.