W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Poseł Jan Warzecha zostawił auto w ‹miejscu zakazanym, bo poszedł po zegarek. To kolejny taki przypadek po tym, jak jeden z‹ radnych parkowanie gdzie popadnie tłumaczył zakupem chlebka, a ‹inny skróceniem spodni. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Mandaty dalej będą, bo w tym roku przejazdu nie otworzą – Strażnicy miejscy polują na kierowców, którzy przejeżdżają pod wiaduktem na Sandomierskiej. Ich z­ kolei ściga były burmistrz Edward Brzostowski. Bo uważa, ze przejazd jest bezpieczny i­ nie stanowi zagrożenia. Funkcjonariusze wystawili już 40 mandatów. Ale na tym z ­pewnością nie koniec, bo przejazd w ­tym roku nie zostanie otwarty. Nawet warunkowo, o­ co zabiegają radni powiatowi.

Chciał się popisać przed dziewczyną – W biały dzień w pasażu centrum handlowego zaatakował nieznajomego mężczyznę. Tylko dlatego, że tamten na niego spojrzał. Odpowie za uszkodzenie ciała i groźby karalne.

Śledzi Gessler, odwiedził Dębicę – Śledzę Magdę Gessler to wideoblog, prowadzony przez Bartka Cebeńko. Młody chłopak jeździ po całym kraju i odwiedza restauracje, które zrewolucjonizowała gwiazda TVN-u. Siódmy odcinek, poświęcony Gospodzie u Sióstr już można oglądać na YouTube.

Nauczyciele z prawdziwą pasją dla uczniów zawsze znajdą czas – Jest ich wielu: zaangażowanych, z pomysłami i z pasją, którą próbują zaszczepić swoim podopiecznym. Wszystkich wymienić nie sposób, chociaż znaleźć ich można w każdej szkole. Nauczyciele, których praca nie kończy się na nauce przedmiotu – choć przecież i wśród takich są prawdziwi mistrzowie z długą listą osiągnięć. O nich piszemy częściej – dzisiaj więc o tych, o których dotąd było ciszej.

Z takim dopingiem nie mogło się nie udać – Na pewno nie jest jedynym chirurgiem wśród maratończyków, ale wśród dębickich lekarzy z całą pewnością jedynym maratończykiem. Właśnie pokonał trasę Maratonu Warszawskiego, ale chociaż jeszcze odczuwa ból nóg, już wie – ten nie był ostatni. Ani nie pierwszy. Swoją przygodę Ryszard Pazdan rozpoczął rok temu, od razu w wielkim stylu.

Nowy tunel już otwarty, ale na windy trzeba jeszcze poczekać – W starym tunelu na PKP jest niebezpiecznie – alarmują Czytelnicy. Bo ze schodów zdemontowano pochylnię umożliwiającą zjazd wózkami. Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Centrum Realizacji Inwestycji PKP mówi, że można już korzystać z nowego tunelu, choć jeszcze nie z wszystkich jego udogodnień. Stary zostanie wkrótce zasypany.

Popiół daj do worka – O kontenerach na popiół mieszkańcy domów jednorodzinnych w Dębicy mogą w tym sezonie grzewczym zapomnieć. Resztki po spaleniu węgla czy też drzewa pakować będą musieli do worków. Po te zainteresowani muszą udać się do Zakładu Usług Miejskich.

Chodnik w Straszęcinie jak zielona łąka. Dla pieszych miejsca nie ma – Na jezdni tiry, a w miejscu gdzie kiedyś był chodnik – zielona łąka. Maria Łubkowska z Dębicy pokonuje tę trasę co najmniej dwa razy w tygodniu i dziwi się, że można było dopuścić do takiego stanu.

Węgiel nieco droższy niż przed rokiem – Sezon grzewczy już się zaczął. Ostatnie dni sprawiły, że najbardziej zatwardziali mieszkańcy powiatu musieli w swoich domach zapalić. Przed nami co prawda cieplejszy okres, synoptycy przewidują nawet ok. 20 stopni Celsjusza, ale zima w końcu się zacznie. Dla tych, którzy nie kupili jeszcze węgla przedstawiamy jego ceny w poszczególnych punktach.

O miłości wspominać nie musieli – Medale za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymały 32 pary z Dębicy. Wszystkie w tym roku obchodzą Złote gody, czyli jubileusz pięćdziesieciolecia. Życzeniom nie było końca, a jubilaci rozmawiali o sposobach na długie wspólne życie.

Chleb czy kiełbasa, a może kremówka – Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie – pisał jeszcze w­XIX wieku polski bajkopisarz i­pedagog Stanisław Jachowicz. A­ wystarczy tylko rozgladnąć się nieco uważniej, by stwierdzić, że nie musimy kupować produktów spożywczych wytwarzanych poza powiatem dębickim, by urządzić sobie prawdziwą ucztę.

Niby centrum miasta, ale chodnik krzywy i dziurawy, że aż wstyd – Ta ulica była niegdyś dobrze znana amatorom gry w­ totolotka. Teraz najczęściej przychodzą tu ci, którzy chcą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Ale to jakoś specjalnie nie dziwi, bo gdy wychodzi się z ­Rynku, w ­strone ulicy Żeromskiego, ma się wrażenie, że to juz obrzeża miasta. Józef Lach walczy o­ to, aby chociaż zbudować nowy chodnik.

Chętnych było wielu, ale nie wszyscy mogli oddać – To pierwsze takie przedsięwzięcie, ale nie ostatnie. Koło Kreatywnych Kobiet wraz z Oddziałem Caritas w Żdżarach zorganizowało akcję honorowego oddawania krwi.

Pij soki z marchewki, a nie wyroby chemiczne – Pepsi w puszce, guma rozpuszczalna o smaku sera, … Tak wygląda asortyment większości szkolnych sklepików. Ich odwieczny problem – wycofać słodkie i gazowane napoje na rzecz wody i soków, czy zdać się na rozum uczniów? Ale czy można liczyć na to, że kilkuletnie dziecko zamiast lizaka wybierze jabłko? A może całkiem pozbyć się słodyczy i postawić wyłącznie na zdrową żywność?

Miliony pszczół Wacława Piękosia – O życiu i zwyczajach pszczół potrafi opowiadać bez końca. Od razu widać, że to prawdziwa pasja. I to taka, która doczekała się wyróżnienia – Wacław Piękoś ze Straszęcina został Pszczelarzem Roku Powiatu Dębickiego w kategorii: pasieka towarowa.

Ćwierć wieku później: jest ich 148 – Podczas uroczystych obchodów 25-lecia działalnosci Towarzystwa Przyjaciół Pilzna iŒ Ziemi Pilznienskiej zaprezentowana została ksiażka Dzieje Miasta Pilzna Tom I. Wręczono także legitymacje dla czterech nowych członków stowarzyszenia, a Œtakże była chwila na to, by powspominać ćwierćwiecze działalności TPPiZP.

Samochodów jeździ mało, ale spać w nocy się nie da – Nie takiej odpowiedzi spodziewał się Józef Zwięk, który do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie zwrócił się z pismem o zamontowanie przed domem ekranów akustycznych. Mieszkaniec Zawadki Brzosteckiej hałas pędzących samochodów znosić będzie musiał jeszcze przez kilka lat. A nie chodzi tu tylko o brak pieniędzy, ale także dobrej woli.

Było jak u św. Franciszka – Ci, którzy w‚ ostatni piątek przyprowadzili lub przynieśli do kościoła w‚ Brzeźnicy swoje zwierzęta nie mają wątpliwości. Ksiądz Piotr Karwat miał dobry pomysł, by w‚ ten szczególny dzień w‚ roku, kiedy wspomina się patrona ekologii św. Franciszka, ich pupile mogły wraz z ‚nimi odwiedzić świątynie.

Dwa narody, jedna młodość – goście z Ashdod w Jagielle – Wojtek Kieca, trzecioklasista jest przekonany, że takie spotkania są bardzo potrzebne, bo pomagają łamać stereotypy. Pokazują, że młodzi ludzie na całym świecie są tacy sami. Wˆ dębickim Jagielle już po raz czwarty gościła młodzież zˆ Ashdod w ˆIzraelu.

Zabili całą jego rodzinę – nawet po latach niechętnie o tym mówił – To musiał być jeden z ˆsasiadów – wydał na śmierć rodzinę iˆ ukrywanych przez nią Żydów. Połomia to mała wioska wsród lasów iˆ wzgórz, zˆ dala od głównych dróg iˆ innych wsi. Nikt obcy tam nie zagladał iˆ choć Rebisowie nie chwalili się, że ratują kogokolwiek, w ˆtak małej społeczności nie dało się tego ukryć. Do dziś nie wiadomo, kto powiadomił niemieckich morderców iˆ splamił się krwią niewinnych ludzi.

Artyści światowych scen zaśpiewali na Dniach Sztuki – Trzy owacje na stojąco zgotowała dębicka publiczność wykonawcom pierwszego koncertu Dni Sztuki 2013. Oleksandra Hrabova, Francesco Malapena i‰ Jan Michalak, w ‰towarzystwie Orkiestry Teatru i‰ Baletu im. Salomei Kruszelnickiej sprawili, że dębiczanie poczuli się jak na widowniach najsłynniejszych oper świata.

Znów byli najlepsi – Pochodząca z„ Pustkowa Osiedla Alina Nowak i„ jej partner Edgar Marcos, para reprezentująca Hiszpanię, znów okazała się najlepsza. Tym razem w Jeleniej Górze, podczas turnieju WDSF World Open Latin. To kolejny ich sukces w„ tym roku. A„ tych może być więcej, bo wezmą jeszcze udział w„ kilku turniejach, w tym mistrzostwach świata.

Tomasz Puzon śpiewa i pomaga – Dębiczanin Tomasz Puzon, karateka, a ostatnio prezenter znany z TVN-owskich produkcji, był inicjatorem powstania piosenki i teledysku Mistrza nie zatrzymasz.

Adrian Groblicki walczy o życie – W Dukli wyszedł w pierwszym składzie i pomógł drużynie UKS Kępa MOSiR zdobyć jeden punkt. W poniedziałek rano do prezesa klubu Piotra Mazura dotarła smutna wiadomość. Adrian Groblicki miał wypadek samochodowy i walczy o życie w szpitalu w Mielcu.

W siódemkę na Orły – Od dwóch porażek rozpoczęła swoją przygodę z I ligą unikoheja drużyna Floorball Club Pupile Pustków. Nasz zespół do Suwałk pojechał jednak tylko w 7-osobowym składzie, co było główną przyczyną wysokich przegranych.

Karny za 20 punktów – Ponad czterdziestu uczniów z czterech szkół gminy Pilzno przystąpiło do testu w Turnieju umiejętności sportowych na Orliku w Pilźnie. Tym razem nie było zwycięzców i pokonanych, bo najważniejsza była dobra zabawa.

Triumf motocyklistów z Dębicy – Podwójnym zwycięstwem motocyklistów z Dębicy zakończył się Puchar Polski w Trialu. Konrad Susz i Wojciech Bolek wygrali po trzy z dwunastu eliminacji, w pozostałych też zajmując wysokie miejsca. To wystarczyło, by pierwszy z nich wygrał cały cykl zawodów, a drugi uplasował się tuż za nim. Obydwaj reprezentują Automobilklub Stomil Dębica.