W najnowszym Obserwatorze Lokalnym

Edward Brzostowski z Markiem Rączką toczą spór o dwór w Straszęcinie, a traci ten trzeci – lokator służbowego mieszkania. Odcięto mu prąd i wodę, nic dziwnego, że narzeczona z ich dzieckiem już się wyprowadziła. Więcej na ten temat w najnowszym Obserwatorze Lokalnym.

Poza tym:

Radni nie chcą zmiany skarbnika –  Anna Puzio zostaje na stanowisku – zdecydowali podczas poniedziałkowego posiedzenia radni Dębicy. Skarbniczka ma powody do zadowolenia, burmistrz Paweł Wolicki nie kryje rozczarowania, a jedyny członek Rady Miejskiej, który oddał głos przeciw ściągnięciu z porządku obrad punktu dotyczącego odwołania, nie chce się do tego przyznać.

Będzie gorzej, gdy otworzą autostradę – Już jest niebezpiecznie, a będzie jeszcze gorzej. Radni Marek Jaskółka i Wiesław Lada apelowali podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, aby starosta zadbał o bezpieczeństwo na drogach, zwłaszcza tych łączących się ze zjazdami z autostrady. Chodzi głównie o Żyraków i Pustynię.

Dwie wersje, ale pobity tylko jeden – Poszkodowany twierdzi, że to Leszek C. rozpoczął zwadę. Ten drugi utrzymuje, że tylko odpowiedział na zaczepkę. Jak było naprawdę, będzie musiał rozstrzygnąć sąd. Prokuratura właśnie skierowała do niego akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Róży.

Gdzie dwóch się bije, traci trzeci – Marcin Lignarski nie mieszka już z narzeczoną i dzieckiem. Ale to nie jedyne jego kłopoty, bo nad głową wisi mu widmo utraty domu, w którym spędził ostatnie 8 lat. Trudno oprzeć się wrażeniu, że w tej potyczce z życiem 34-latek jest tylko pionkiem. W rzeczywistości to kolejne starcie pomiędzy Edwardem Brzostowskim, byłym dzierżawcą dworu w Straszęcinie, a Markiem Rączką, wójtem gminy Żyraków, do której teraz należy nieruchomość.

Przetarg coraz bliżej. Syndyk liczy, że Rekin dobrze się sprzeda – Przetarg na sprzedaż firmy Re-kin z Paszczyny może zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. Wojciech Wąsik, syndyk masy upadłościowej liczy, że nic nie wpłynie już na zmianę tego terminu.

Jako patrona ronda chcą majora Hubala – W Dębicy zostawił swój ślad – tu poznał swoją żonę, służył  w jednostce wojskowej. Ponad 100 dębiczan podpisało się pod wnioskiem o nadanie imienia majora Henryka Dobrzańskiego Hubala.

Mogliby im pomóc, gdyby przyszli pół roku wcześniej – Gdy świat obiegła wieść o tym, że popularna aktorka Angelina Jolie poddała się zabiegowi mastektomii, na badania do ginekolog Anny Siwińskiej zaczęło się zgłaszać coraz więcej kobiet. Wciąż jednak wiele osób bagatelizuje profilaktykę chorób nowotworowych.   Ale równie często problem leży po drugiej stronie i związany jest z trudnym dostępem i długim oczekiwaniem na specjalistów. W piątek 4 października przypada Światowy Dzień Onkologii.

Gmina Nemo ma swojego i Disneya się nie boi – Z wielką pompą otwierały władze gminy Dębica Kompleks Basenów Nemo w Pustkowie Osiedlu. Przy okazji niejeden z uczestników imprezy zwrócił uwagę na znajomo brzmiącą nazwę pływalni i rybkę w logo, która do złudzienia przypomina tą, znaną z animowanego filmu pt. Gdzie jest Nemo? Krzysztof Lipczyński, wicedyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji  twierdzi co prawda, że nie ma z nią wiele wspólnego, jednak dział prawny firmy The Walt Disney Company, który zajął się tą sprawą, może mieć inne zdanie.

Radosne anioły teraz w galerii – Za 5 złotych można tu kupić glinianego ptaszka, jedynego w swoim rodzaju, bo ręcznie malowanego przez podopiecznych Stowarzyszenia Radość. Galeria z ich wyrobami pomyślnie przeszła chrzest bojowy, czyli pierwszy miesiąc działalności.

W parku pod Śnieżką bawiły się całe rodziny – Niezłego stracha musieli mieć organizatorzy pikniku rodzinnego pod hasłem Kocham życie a nie picie, kiedy w sobotnie popołudnie nad Dębicą zaczęły zbierać się czarne chmury. Te na szczęście dość szybko odpłynęły, a park obok Domu Kultury Śnieżka wypełnił się ludźmi.

Memoriał wygrał nasz ułan – W rozegranym w ramach Galicyjskiego Turnieju Jeździeckiego w Dębicy I Memoriale Stefana Starnawskiego triumfował Piotr Staniszewski. Konkurs zorganizowany został, podobnie jak eliminacje w pozostałych klasach przy ul. Wiejskiej na Ranczu Hucułek.  W dwudniowych zawodach wzięło w sumie udział 60 par.

21 kg borowików Anety Marcisz – Zebrała je w drużynie z Andrzejem Plackiem i córką Emilką. Mieszkają w Wisowej, pani Aneta nie ukrywa, że pomogła znajomość lasów i miejsc, gdzie prawdziwków rośnie najwięcej.  Nic dziwnego, że we trójkę wygrali Grzybobranie 2013, organizowane przez gminę Jodłowa właśnie w tej wsi. A łatwo nie było, bo szranki rywalizacji ruszyli także sąsiedzi.

Wybierz najlepszy produkt spożywczy powiatu dębickiego – Za tydzień rozpoczniemy wybór  najlepszego produktu spożywczego naszego powiatu. Takiego, który codziennie można kupić w sklepie – czy to pieczywo, czy wędliny,  potrawy mrożone, wszystko, co produkują nasze firmy. Dzisiaj prosimy o pomoc w ich wyborze.

Strzelali do obrazu, teraz go odnowią – Natychmiastowej renowacji wymaga kapliczka z Głowaczowej – alarmuje Kazimierz Knych, radny gminy i mieszkaniec tej miejscowości. Zapowiada, że będzie się o to starał.

Wygrywaj, jak zawodnicy Akademii Piłkarskiej – Przydał się młodym futbolistom z Akademii Piłkarskiej Pustynia doping rodziców. Podczas towarzyskiego meczu z Agrykolą Warszawa udało im się wbić przeciwnikom aż osiem goli i dzięki temu zwyciężyć. Jeśli chcesz iść w ich ślady i spróbować swoich sił na boisku, to APP prowadzi właśnie nabór.

Nie ma pieniędzy, jest woda na podwórku – Co ma zrobić gospodarz, któremu woda zalewa podwórko i uprawy kilka razy do roku? Przykład Tadeusza Janory pokazuje, że w przypadku takich kłopotów nie ma na kogo liczyć i próżno pukać do kolejnych drzwi. Mimo to mieszkaniec Bobrowej jeszcze walczy o pomoc. Czy na próżno?

Przyjaciele Pilzna: od Szczeklika do Podlaska – W najbliższą sobotę 5 października, w Domu Kultury w Pilźnie odbędzie się wyjątkowe spotkanie. Jubileusz 25-lecia działalności świętować będzie Towarzystwo Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilźnieńskiej.

Woda będzie później. Składają odwołania – Odwołania od pierwotnych ustaleń stoją na przeszkodzie terminowej realizacji prac przy budowie wodociągu wraz z przyłączami w Gołęczynie, Jaworzu Dolnym, Jaworzu Górnym oraz hydroforni i zbiornika wyrównawczego. Problemy pojawiły się także przy budowie sieci w Łękach Dolnych.

Oni już weszli na szczyt – – No wreszcie – wyrwało się burmistrzowi Leszkowi Bieńkowi, kiedy z listy wyróżnionych uczniów szkół ponadgimnazjalnych wyczytał Krzysztofa Ochałka. Przed nim i po nim nagrody odebrało 26 dziewczyn. Jedyny przedstawiciel płci męskiej w uroczystości w domu kultury nie uczestniczył, co włodarza Brzostku wyraźnie zasmuciło.

W październiku wybierz się na Dróżki do Zawady – Kiedy kustosz sanktuarium w Zawadzie ks. Józef Książek załatwił żwir do utwardzenia dróg pomiędzy kapliczkami Dróżek Różańcowych, poprosił mężczyzn o pomoc w dowiezieniu go na miejsce i wyrównaniu. Na apel odpowiedziało ich pięćdziesięciu, a siedemnastu z nich przyjechało ciągnikami. Zrobili to nie dla siebie, i nie dla gości, których na nabożeństwa zjeżdża tu tysiące, ale dla Matki Bożej, której to miejsce jest poświęcone.

Kinga i Karol z klasą B – Ledwo rozpoczęli sezon taneczny już mogą pochwalić się sporym sukcesem. Kinga Krystek i Karol Szczyrek tańcząc w kategorii wiekowej 12-13 lat i klasie C na Opolskiej Gali Tańca w tańcach latynoamerykańskich stanęli na najwyższym stopniu podium. Tym samym zdobyli klasę B, czyli najwyższą klasę taneczną dla 12 i 13-latków.

O co w punk rocku chodzi? – 2 Grosze Do Wina, What Friendship Means oraz Bigger Half zagrali podczas piętnastej edycji City Punx Show. Frekwencja była mała, ale nie oznacza to, że organizatorzy rezygnują z kolejnych imprez. Ci, którzy przyszli, mogli sie za to dowiedzieć, o co w punk rocku chodzi.

Rozbierać się nie będzie  – Jak świeże bułeczki rozeszły się wejściówki na Nadzwyczajny Koncert XV Dni Sztuki – Dębica 2013, podczas którego wystąpią artyści jednej z najsłynniejszych na świecie scen operowych – mediolańskiej La Scali. Bilety kupić za to można jeszcze na monodram Goła Baba, z którym w Domu Kultury Firmy Oponiarskiej wystąpi Joanna Szczepkowska. Ale rozbierać się, na co liczą niektórzy, aktorka się nie będzie…

Niepokonany jako jedyny – Józef Płoszczyca był bezsprzecznie najlepszym uczestnikiem Dębickiej Ligi Tenisa Ziemnego 2013 rozegranej na kortach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Triumfował nie tylko w kategorii open, ale także w spotkaniu superpucharowym, w którym pokonał zwycięzcę rywalizacji w grupie +40 Marka Augustynowicza. W tym sezonie był niepokonany.

Trzy minuty Chemika – Żadna z naszych ekip w V lidze nie została w ostatniej kolejce bez punktów. Z kompletu cieszyć się mogą kibice Brzostowianki, która wygrała pierwsze spotkanie od czterech kolejek, oraz Monisu, który jest rewelacją rozgrywek i prowadzi w tabeli. W Dębicy Chemik pokazał lwi pazur Igloopolowi.